Receiver Denon AVR X1600H DAB

Amplituner Dolby Atmos – wymagania dla formatu dźwięku 3D

Aby móc usłyszeć standard dźwięku Dolby 3D, należy podłączyć głośniki z technologią Dolby Atmos do odpowiedniego amplitunera Dolby Atmos. Już urządzenia ze średniej półki hi-fi oferują wsparcie formatu dźwiękowego 3D. W tym artykule wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu amplitunera.

Ile kanałów powinien wspierać wzmacniacz z technologią Atmos?

Istotną cechą amplitunera obsługującego Dolby Atmos jest możliwość dekodowania informacji o obiektach dźwiękowych w celu uzyskania wymiaru wysokości. Musi on również posiadać niezbędne złącza dla wszystkich głośników. Przede wszystkim jednak liczba głośników, które są potrzebne do odtwarzania sygnałów Atmos, potrafi wprowadzić małe zamieszanie.

W zasadzie standard Dolby Atmos pozwala na dużą swobodę, jeśli chodzi o liczbę kanałów głośnikowych. Powodem jest metoda oparta na obiektach dźwiękowych, którą wyjaśniamy w tym artykule. Ten format dźwiękowy można odtworzyć zarówno na amplitunerze 7.1, czyli z siedmioma wyjściami głośnikowymi (plus jedno wyjście dla subwoofera), jak i na amplitunerze z dziewięcioma wyjściami. Amplituner Dolby Atmos współpracuje więc z tak zwanymi istniejącymi głośnikami. Informacje dźwiękowe oparte na obiektach są dynamicznie przekazywane do podłączonych głośników.

Der A/V-Receiver verfügt über einen Class D Verstärker mit Endstufe.
Za pomocą złączy RCA Pre-Out z tyłu amplitunera możliwa jest konfiguracja systemu 7.1.

Dodatkowe głośniki sufitowe podłącza się za pomocą zwyczajnych kabli głośnikowych. Wzmacniacz Atmos obsługujący dwa głośniki sufitowe to w zasadzie urządzenie 7.1. Taka konfiguracja zestawu Atmos nazywana jest również systemem 5.1.2. Głośniki sufitowe są wymieniane na trzecim miejscu tuż za subwooferem. Zaawansowanym stopniem rozbudowy byłaby np. konfiguracja 5.1.4 (czyli z czterema głośnikami sufitowymi). Teoretycznie format dźwiękowy Atmos może obsługiwać aż do 64 oddzielnych kanałów.

Ponadto, technologia Dolby Atmos jest kompatybilna wstecz. Jeśli system kina domowego nie jest wyposażony w głośniki Atmos, amplituner odtwarza tylko informacje o dźwięku dla systemu 5.1. W prawdzie są one nadal kodowane w kodeku za pomocą metody kanałowej, ale informacje o wymiarze wysokości dźwięku są po prostu pomijane.

Wskazówka: Chciałbyś dowiedzieć się więcej o wymiarach dźwięku? Przejdź do artykułu o technologii Dolby Atmos

Systemy Dolby Atmos w sklepie Teufel

ULTIMA 40 Surround + Denon X2800H dla Dolby Atmos

ULTIMA 40 Surround + Denon X2800H dla Dolby Atmos

8749,00 zł10999,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 40 Surround + Denon X2800H dla Dolby Atmos

ULTIMA 40 Surround + Denon X2800H dla Dolby Atmos

8749,00 zł10999,00 złW różnych kolorach

Jaki format dźwięku 3D jest najlepszy?

O dominację na rynku dźwięku 3D z technologią Dolby Atmos rywalizują formaty DTS:X i Auro-3D. Jako konsument możesz sobie pomyśleć, że podejmujesz duże ryzyko, kupując amplituner lub głośniki Dolby Atmos. W końcu nikt nie może Ci zagwarantować, czy dany format dźwięku będzie dominował w przyszłości, nawet jeśli filmy z technologią Atmos są obecnie najczęściej spotykane na płytach Blu-ray oraz na platformach streamingowych.

Zasadniczo nic nie ryzykujesz, decydując się na niewłaściwy format, ponieważ jeśli konfiguracja głośników jest odpowiednia dla technologii Atmos (“enabled”), to Twój system może też odtwarzać formaty DTS:X i Auro-3D. Nasze głośniki REFLEKT obsługują wszystkie trzy formaty dźwięku 3D.

Atmos Ausbaulautsprecher auf einem Frontspeaker aufgestellt
Głośniki REFLEKT w rozbudowanym systemie ustawione na głośniku przednim.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku amplitunerów Dolby Atmos. Wiele urządzeń, oprócz technologii Atmos, obsługuje przynajmniej jeden z dwóch pozostałych standardów dźwięku 3D. Należą do nich amplitunery A/V marki Denon w naszym sklepie internetowym:

  • DENON AVR-X1800H DAB: Wraz z amplitunerem AV Denon AVR-X1700 DAB, który zapewnia rozdzielczość obrazu do 8K, Twój system kina domowego osiągnie nowy dźwiękowy poziom. Ten amplituner, który pasuje również do systemów kina domowego Dolby Atmos, pozwala poczuć dźwięk wszystkimi zmysłami w średniej wielkości pomieszczeniach.
  • DENON DRA-800H: DENON DRA-800H jest amplitunerem AV najwyższej klasy do odtwarzania muzyki, dźwięku telewizyjnego i gier w trybie stereo na najwyższym poziomie. Ten amplituner pasuje idealnie do wszystkich głośników Teufel.

Wskazówka: Chciałbyś przetestować swój system Dolby Atmos? W tym artykule znajdziesz przydatne porady

Systemy kina domowego ze standardem Atmos

THEATER 500 Surround "5.1-Set"

THEATER 500 Surround "5.1-Set"

6899,00 zł7899,00 zł
ULTIMA 20 CONCEPT Surround Power Edition 5.1 set

ULTIMA 20 CONCEPT Surround Power Edition 5.1 set

3699,00 zł4399,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie

  • Amplitunery Dolby Atmos wspierają co najmniej konfigurację 7.1
  • Format dźwięku Dolby Atmos może teoretycznie wspierać aż do 64 kanałów dźwiękowych
  • Większość amplitunerów z technologią Dolby Atmos wspierają także inne standardy (DTS:X lub Auro 3D)
  • Głośniki obsługujące format Dolby Atmos zasadniczo odtwarzają także pozostałe formaty, jeśli są one podłączone do odpowiedniego amplitunera

Najnowszy artykuł

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.