Różnice pomiędzy 4K i UHD

To, co dziś jest najnowocześniejszą technologią w zakresie rozdzielczości obrazu, jutro może być już historią. W ciągu zaledwie kilku lat standardy rozdzielczości obrazu uległy zmianie: HD ready zostało zastąpione przez Full HD, Full HD zostało zastąpione przez 4K, a wraz z 8K kolejny standard zagościł w naszych salonach. Ciągle pojawiające się nowości i skróty są powodem niemałego zamieszania. Różnica między UHD i 4K również budzi wątpliwości, ponieważ wiele osób zakłada, że są one tym samym standardem – ale nie jest to (całkowicie) prawdą. 

Piksele: Czym jest rozdzielczość obrazu? 

Rozdzielczość obrazu jest zwykle wyrażana w pikselach w poziomie i pionie, tj. liczba pikseli na ekranie. Na przykład HD ready oznacza, że obraz ma rozdzielczość 1280 pikseli na osi poziomej i 720 pikseli na osi pionowej. Piksele to elementy składowe obrazu, które – wyposażone w odpowiednią wartość koloru – tworzą całościowy obraz niczym kawałki mozaiki. 

Należy zauważyć, że sama specyfikacja pikseli dostarcza jedynie ograniczonych informacji o tym, jak ostry jest obraz dla ludzkiego oka. Rozdzielczość musi być raczej ustawiona w odniesieniu do rozmiaru ekranu. Tylko wtedy można określić gęstość pikseli na ekranie. Gęstość pikseli wyrażana jest w PPI (piksele na cal). Full HD osiąga na przykład znacznie większą gęstość pikseli na 32-calowym telewizorze niż na 40-calowym ekranie: wyświetlacz jest zatem drobniejszy. 

Systemy kina domowego Teufel: 

CONSONO 35 CONCEPT Surround Power Edition 5.1 set

CONSONO 35 CONCEPT Surround Power Edition 5.1 set

3599,00 zł3699,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 40 Surround + DENON X2800H DAB

ULTIMA 40 Surround + DENON X2800H DAB “5.1-Set”

6899,00 zł9199,00 złW różnych kolorach

UHD i 4K: na czym polega różnica? 

 • Litera “K” odnosi się do znormalizowanego międzynarodowo przedrostka kilo, który oznacza współczynnik 1,000. 
 • Skrót “UHD” oznacza Ultra High Definition. Jest to następca standardu Full HD. Rozdzielczość UHD wynosi 3 840 x 2 160 pikseli (= łącznie 8 294 400 pikseli), a zatem jest czterokrotnie wyższa niż jego poprzednik Full HD. 
 • Termin “4K” wywodzi się z technologii kinowej i jest obecnie używany również potocznie w odniesieniu do telewizorów – choć nie jest to całkowicie poprawne technicznie. 4K odnosi się do rozdzielczości poziomej 4096 pikseli (4K = około 4000). Liczba ułożonych pionowo pikseli w telewizorach wynosi 2160 pikseli (2K). Dlatego też czasami używa się terminu 4K2K. 

Ściśle rzecz biorąc, telewizor UHD nie osiąga rozdzielczości zestawu 4K, ponieważ liczba poziomych pikseli jest niższa. W praktyce jednak terminy UHD i 4K są używane niemal synonimicznie. Dlatego też wiele telewizorów ma “tylko” rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, nawet jeśli są oznaczone jako urządzenia 4K. Obecne projektory wyświetlają obraz 4K na ścianie. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze nowego projektora do kina domowego. 

Inne ważne skróty: 

 • 8K oznacza 7 680 x 4 320 pikseli. Niektóre urządzenia z taką rozdzielczością są już dostępne na rynku. Zazwyczaj trzeba jednak zainwestować sporo pieniędzy. Producenci tacy jak Samsung i LG są tutaj pionierami w tej dziedzinie. 
 • Standard Full HD oferuje rozdzielczość 1 920 x 1 080 pikseli. Rozdzielczość tę można zazwyczaj znaleźć w filmach na płytach Blu-ray. Jednak tylko płyty Ultra HD Blu-ray oferują prawdziwą rozdzielczość 4K. 
 • Rozdzielczość HD-ready wynosząca 1280 x 720 pikseli praktycznie zniknęła z telewizorów – nawet mniejsze urządzenia zwykle obsługują co najmniej Full HD. Obecnie standard HD-ready jest spotykany głównie podczas odbioru programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości. 
Unterschied zwischen den verschiedenen Auflösungsstandards
Porównanie różnych standardów rozdzielczości

Rozdzielczość obrazu to nie wszystko 

Jeszcze kilka lat temu rozwój płaskich telewizorów koncentrował się głównie na osiąganiu wyższej rozdzielczości obrazu. Ostatnio to się zmieniło: Zamiast tego skupiono się na wyświetlaniu szerokiego zakresu kolorów. Celem jest odwzorowanie kontrastów między “szczególnie jasnymi” i “szczególnie ciemnymi” w najlepszy możliwy i najbardziej naturalny sposób. 

Pionierem technicznym jest tutaj Dolby ze swoją technologią Dolby Vision. Została ona zaprojektowana w celu optymalizacji obrazów HDR. HDR (High Dynamic Range) poprawia zakres dynamiczny kolorów i kontrastów, a tym samym zapewnia bardziej naturalny obraz. Jednak nie wszystkie urządzenia 4K obsługują format HDR. 

Wskazówka: Dolby jest również pionierem w zakresie dźwięku. Jeśli uaktualnisz swój obraz do 4K lub 8K, powinieneś również zaktualizować dźwięk: I to prowadzi nas do standardu dźwięku Dolby Atmos 3D. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Kino domowe marki Teufel: HD dla oczu i uszu 

ULTIMA 40 Surround + Denon X2700H DAB "5.1-Set"
Kino domowe w czystej postaci: zestaw ULTIMA 40 Surround + Denon X2800H DAB “5.1” od Teufel

ULTIMA 40 Surround + Denon X2800H DAB „5.1-Set”: Kompletny system 5.1 wraz z amplitunerem AV Denon AVR-X2800H DAB zapewnia doskonałe wrażenia dźwiękowe. Oferuje wszystko, czego potrzebujesz podczas seansu filmowego w kinowej jakości. W każdej chwili można rozbudować ten system o głośniki REFLEKT Dolby Atmos. 

THEATER 500 Surround + Denon X3800H dla Dolby Atmos “5.1.2”: Z tym gotowym do gry zestawem DENON wszystkie życzenia zostaną spełnione. Głosniki Theater 500 Surround oferują w swojej szlachetnej konstrukcji klasyczny dźwięk kina domowego oraz dźwięk stereo w bardzo wysokiej jakości. 

▶ Więcej systemów surround, w tym amplitunery AV lub alternatywne systemy dźwiękowe, można znaleźć w naszej poradniku dźwiękowym

Potężny bas w Twoim salonie

ULTIMA 40 Surround + DENON X3800H

ULTIMA 40 Surround + DENON X3800H “5.1-Set”

9199,00 zł12499,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 40 Surround + Denon X3800H dla Dolby Atmos

ULTIMA 40 Surround + Denon X3800H dla Dolby Atmos

10599,00 zł13999,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 25 ACTIVE Surround

ULTIMA 25 ACTIVE Surround “4.1-Set”

5099,00 zł5299,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie: Różnica między UHD i 4K nie jest istotna 

 • Powszechne standardy rozdzielczości obrazu to HD ready, Full HD, UHD i 4K. 
 • UHD i 4K są często używane zamiennie jako następcy Full HD. 
 • Termin 4K wywodzi się z technologii kinowej i odnosi się do rozdzielczości 4096 pikseli w poziomie. 
 • Z kolei rozdzielczość UHD większości telewizorów wynosi “tylko” 3 840 x 2 160 pikseli. 
 • Pierwsze telewizory o rozdzielczości 8K są już dostępne. Nie są one jednak (jeszcze) dostępne dla każdego. 
Titelbild: Shutterstock / Redpixl.pl

Najnowszy artykuł

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.