Dolby Vision – czy Dolby opanuje również standardy wideo?

HDR jest jednym z najważniejszych trendów w obszarze kina domowego, a Dolby Vision jest z nim ściśle związana. Zaskakujące jest jednak to, że w Dolby nie chodzi o transmisją dźwięku, ale o odtwarzanie obrazu. Skrót HDR oznacza „High Dynamic Range” i opisuje obraz o szczególnie wysokich wartościach kontrastu. W tym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ten trend w odniesieniu do dźwiękowych ekspertów Dolby.

Co to jest HDR-TV?

Telewizor wyposażony w technologię HDR osiąga znacznie wyższe wartości kontrastu niż zwyczajne urządzenia LCD. Jak to się przejawia, można wyjaśnić na przykładzie zaćmienia słońca, które jest transmitowana w telewizorze: w telewizorze z technologią HDR pojawia się księżyc w postaci całkowicie czarnej tarczy , która całkowicie zasłoniła słońce. Ale za to jasne promienie słoneczne świecą jeszcze intensywniej. Technologia HDR pokazuje to zjawisko w znacznie zbliżonych wartościach do jasności i koloru natury. Jaki związek ma więc zatem Dolby Vision z HDR?

Odtwarzanie HDR przez Dolby Vision

Eine in Dolby Vision dargestellte Eishöle.
Obraz o zwiększonym zakresie dynamiki w porównaniu z tradycyjnym obrazem telewizyjnym.

Dolby Vision to stworzona dla technologii HDR optymalizacja obrazu. Cechą szczególną jest to, że dane obrazu i telewizora są na bieżąco dopasowywane i kalibrowane za pomocą dynamicznych informacji meta. Innymi słowy chodzi o to, że wartości kontrastu i nasycenie kolorów zmieniają się w zależności od obrazu. Kalifornijczycy kierują się przy tym podobną zasadą, znajdującą się w formatach dźwiękowych Dolby Digital i Dolby True HD: obraz powinien być odtwarzany tak, jak to sobie wymyślił reżyser. W końcu nie wszystkie telewizory z technologią HDR są tak samo skalibrowane, niektóre z nich transmitują efekty świetlne zbyt przesadnie. Tą nadotymalizację obrazu wyrównuje rozwiązanie Dolby.

Alternatywą dla standardu Dolby jest otwarty format HDR10 oraz jego nowsza wersja HDR10+. Podczas gdy HDR 10 nie obsługuje dynamicznej transmisji danych, jego następca ową funckję już posiada. Informacje dotyczące obrazu są dopasowywane do każdej pojedynczej sceny.

Przy jasności o maksymalnej wartości 10.000 nitów (jednostka iluminancji) technologia Dolby ma znacznie więcej do zaoferowania niż format HDR10. Ta wartość jest jednak mało przekonująca biorąc pod uwagę fakt, że aktualne telewizory o wartości iluminancji tylko 1.000 nitów są uznawane jako urządzenia obsługujące HDR. Chwilowo nie ma takiego telewizora, który osiąga wartość 4.000 nitów, a co dopiero 10.000 nitów. Telewizory o najjaśniejszej transmisji obrazu osiągają około 2.000 nitów. Poza tym cały ekran nigdy nie odtwarza obrazu o wartości 1.000 nitów lub więcej. Zazwyczaj tylko małe obszary obrazu są transmitowane z większą intensywnością, jak na przykład gwiazdy lub reflektory.

Wskazówka: Dowiedz się więcej o rozdzielczości obrazu.

Inną cechą, która sprawia, że HDR+ znacznie odstaje od Dolby Vision jest głębia kolorów. System Dolby osiąga tutaj wartość 12 bitów głębokości koloru, podczas gdy jego rywal osiaga tylko 10 bitów. Jednak nawet ta zaleta nie jest jeszcze wykorzystywana w praktyce, gdyż nie ma takich urządzeń, które mogą wyświetlić obraz o głębokości koloru 12 bitów. W tym filmiku zostaną wyjaśnione różnice pomiędzy formatem HDR10 a Dolby Vision:

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

I jak brzmi dźwięk Dolby Vision?

Razem ze swoją technologią optymalizacji obrazu kalifornijskie przedsiębiorstwo wkracza na zupełnie nowy teren w obszarze kina domowego, gdyż Dolby Vision nie posiada danych dotyczących odtwarzania dźwięku w systemach kina domowego. Zatem jaki format dźwiękowy Dolby będzie dostarczany, zależy od indywidualnego przypadku. W grę wchodzą tak samo formaty Dolby 5.1 i True HD, jak i zorientowana objektowo technologia Dolby Atmos.

Wymagania dla Dolby Vision

Aby Dolby Vision funkcjonowało w telewizorze, musi on być wyposażony w technologię HDR oraz  powinien przetwarzać formaty Dolby. Również wartości jasności obrazu muszą być kontrolowane nawet w najmniejszym stopniu. To działa na przykład w telewizorach OLED, które oferuje firma LG. Te telewizory tworzą obraz dzięki samoświecącym diodom. W międzyczasie niektórzy produceni oferują urządzenia z systemem Dolby Vision zarówno w średnim, jak i w niskim przedziale cenowym.

Ważne dla rozpowszechnienia Dolby Vision jest przyjęcie standardu Dolby i stworzenie dla niego odpowiednich treści przez producentów i studia filmowe. Tymczasem całkiem jasny staje się fakt, że ten standard ma szansę na uzyskanie niezwykle ważnej pozycji na rynku, tak jak zrobiły to Hollywoodzkie studia filmowe Universal, MGM czy Warner. Poza tym usługa streamingowa Netflix wyprodukowała z „Marco Polo” pierwszy serial dla Dolby Vision. Aktualnie można znaleźć wiele filmów z dynamicznym formatem HDR. Odtwarzacz Ultra HD Blu-ray może zapisywać dodatkowe dane obrazu na w specjalnym obszarze danych. Pierwsze filmy z Dolby Vision i formatem HDR10+ właśnie się pojawiły. Z tego względu, że oba formaty są odpowiednie dla dysku Blu-ray może się zdarzyć, że będą one jeszcze bardzo długo ze sobą konkurować.

Odtwarzacz wymaga specjalnego dekodera dla Dolby Vision. Znaleźć go można w odpowiednim urządzeniu Blu-ray, ale również w Xboxie One X i Xboxie One S.

Uwaga: Dolby Vision i format HDMI10+ są obsługiwane przez standard HDMI 2.0.

Brakuje tylko dźwięk: Dolby Atmos w repertuarze Teufel

Dźwięk, który pasuje do Dolby Vision, dostarcza dźwiękowy format 3D Dolby Atmos. Dzięki niemu systemy kina domowego posiadają teraz zupełnie nowy wymiar. Z naszymi systemami możesz osiągnąć jeszcze lepszy poziom i to bez dodatkowych głośników satelitarnych.

 • System 4 THX: dźwięk THX z Dolby Atmos – to wróży coś dobrego. Specjalnie dla takiego połączenia rozszerzyliśmy nasz system 4 THX o 2 dodatkowe głośniki sufitowe Reflekt, które zostały umieszone na głośnikach satelitarnych tak, aby dźwięk promieniował aż do sufitu. Dzięki odbijaniu się fal dźwiękowych powstaje niesamowicie realistyczne wrażenie dźwiękowe.
 • System 6 THX “5.2-Set”: nowy system 6 THX to następca nagradzanego systemu 5 THX Select 2. Dokładnie udoskonaliśmy i usprawniliśmy to kino domowe – przekonaj się na własne uszy. System 6 THX rozsadza granice dźwiękowych możliwości i wygląda przy tym szalenie dobrze.
  Również tutaj zestaw do Dolby Atmos w konfiguracji 5.2.2 i większej jest możliwy z oddzielnie dostępnymi głośnikami Reflekt.
 • ▶ Nasze systemy kina domowego znajdziesz w tym przeglądzie: tutaj.

Podsumowanie: Dolby Vision powoli staje się standardem

 • Dolby Vision to system optymalizacji obrazu dla telewizorów ze szczególnie wysokimi wartościami kontrastu (HDR)
 • Ta technologia konkuruje z otwartym standardem HDR10
 • W przeciwieństwie do formatu HDR10, Dolby Vision oferuje dynamiczne meta dane, które są dopasowywane indywidualnie do urządzenia i obrazu
 • Poszczególny format dźwiękowy jest niezależny od Dolby Vision
 • Optymalizację obrazu Dolby oferują dotychczas tylko usługi streamingowe
 • Producenci telewizorów wstrzymują się z integracją Dolby Vision

Głośniki Multiroom firmy Teufel

Zdjęcie tytułowe: ©Dolby

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.