Jak podłączyć soundbar: najważniejsze informacje dla telewizji, Blu-ray i konsoli do gier

Soundbary to kompaktowe rozwiązanie dla kina domowego. Łączą one kilka kanałów w jednej obudowie. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami kina domowego, soundbary pozwalają na zaoszczędzenie powierzchni i uniknięcie plątaniny kabli między odbiornikiem a wieloma kanałami audio, co może mieć miejsce np. w przypadku systemu 5.1. Jedyne co musisz zrobić, to podłączyć ze sobą poprzez kabel soundbar, odtwarzacze, takie jak Blu-ray i telewizor. Tutaj dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Tutorial Teufel na kanale YouTube

Lisa wyjaśni wszystkie funkcje HDMI w tutorialu Teufel na kanale YouTube.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Odpowiedni kabel do soundbara

Soundbar może być podłączony analogowo, cyfrowo lub bezprzewodowo. Kabel HDMI jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, ponieważ standardowo przesyła on zarówno obraz, jak i dźwięk za pomocą tylko jednego kabla. Jednak HDMI nie jest jedynym ważnym interfejsem – przedstawiamy tu przegląd najważniejszych standardów transmisji:

  • HDMI: Cyfrowy interfejs do transmisji danych audio i wideo. Nowoczesne soundbary mają dziś zazwyczaj jedno lub więcej złączy.
  • Optyczny kabel audio: Znany jest również pod nazwą TOSLINK. Kabel służy do przesyłania danych jako sygnał optyczny.
  • Cyfrowe i analogowe kable koaksjalne: Konstrukcja kabla koaksjalnego jest używana zarówno do analogowej, jak i cyfrowej transmisji danych audio i wideo. Złącza analogowych danych stereo są czerwone i białe, przy czym czerwone złącze kabla podłącza się do białego wejścia, a białe do czerwonego.
  • Standardy bezprzewodowe: Do bezprzewodowego przesyłania danych niektóre soundbary są wyposażone w moduł Bluetooth lub wi-fi. Pozwala to na przesyłanie dźwięku z komputerów i przenośnych urządzeń odtwarzających do soundbara.
TOSLINK Optisches Kabel
Kabel optyczny TOSLINK

Podłączanie telewizora i źródła obrazu oraz dźwięku do soundbara

Najpierw należy dowiedzieć się, jakie złącza mają telewizor i soundbar. Jeśli istnieją złącza HDMI, należy z nich skorzystać. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby soundbar odtwarzał dźwięk z wielu urządzeń. Należy sprawdzić, czy HDMI jest wyposażony w ARC. Jest to skrót od “Audio Return Channel”, co oznacza, że dane audio mogą być przesyłane w dwóch kierunkach, np. z soundbara do telewizora i z powrotem. Dzięki temu można zaoszczędzić na dodatkowym kablu audio dla niektórych konfiguracji.

Cinebar Pro close up
Podłączenie soundbara CINEBAR PRO przez HDMI

Jeśli na przykład w telewizorze wbudowany jest tuner DVB do odbioru programu telewizyjnego, a do soundbara podłączony jest odtwarzacz Blu-ray, dane audio mogą być przesyłane z telewizora do soundbara za pomocą kabla HDMI z ARC, a dane obrazu z Blu-ray mogą być jednocześnie przesyłane do telewizora. Ważne jest, aby podłączyć kabel HDMI (z telewizora) przy soundbarze do wejścia HDMI-Out – a nie HDMI-In. HDMI (ARC) obsługuje również bezstratne wielokanałowe formaty dźwięku, takie jak Dolby Digital i DTS-HD.

W filmie zostały pokazane możliwości HDMI 2.1:

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Jeśli w złączu HDMI nie ma kanału zwrotnego audio, konieczne będzie podłączenie dodatkowego kabla audio między telewizorem a soundbarem w celu uzyskania dźwięku z telewizora. Niektóre soundbary są wyposażone w zewnętrzny subwoofer, który jest zazwyczaj podłączony poprzez kabel cinch. Dodatkowo, kanał (kanał, analogowy cinch, audio cyfrowy) często musi być wybrany w menu telewizora, aby odtworzyć dźwięk.

Połączenia i kable firmy Teufel

Podłączanie dodatkowych urządzeń do soundbara

Odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier, takie jak Playstation 4 lub Xbox, można podłączyć do soundbara (HDMI-In) przez złącze HDMI. Dane wideo są następnie przesyłane do telewizora za pomocą soundbara. Nowsze soundbary przesyłają również obrazy 3D z odtwarzacza Blu-ray do telewizora przez HDMI. Możliwe jest również podłączenie źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze MP3 i CD, do interfejsów audio soundbara. Niektóre soundbary są wyposażone w port USB, który pozwala na odtwarzanie muzyki z przenośnych dysków twardych. Aby połączyć się w celu uzyskania bezprzewodowego strumienia danych, soundbar musi być “sparowany” ze źródłem dźwięku w przypadku Bluetooth oraz z siecią lokalną w przypadku wi-fi.

Soundbary Teufel dla dźwięku bez zbędnej plątaniny kabli

Soundbar aansluiten
CINEBAR PRO – po podłączeniu otrzymujesz świetnie brzmiący dźwięk telewizyjny

CINEBAR PRO: Najlepszy wśród soundbarów Teufel: wraz z ośmioma ogromnymi przetwornikami o wysokiej wydajności i 250 mm subwooferem ten soundbar sprawi, że Twoje ściany się zatrzęsą. Wierność odtwarzania dźwięku w połączeniu z wysokimi poziomami i pulsującym basem tworzą najwyższej klasy wirtualny dźwięk przestrzenny.

CINEBAR ONE: Dla purystów polecamy również CINEBAR ONE. Szczególnie mały i niepozorny dyskretnie wtapia się w wystrój salonu i zapewnia czysty dźwięk.

Inne głośniki Teufel

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: HDMI znacznie ułatwia podłączenie soundbara

  • Soundbary pozwalają na łatwą konfigurację kina domowego bez zbędnej plątaniny kabli.
  • HDMI jest najważniejszym interfejsem podczas podłączania soundbara.
  • Cyfrowe i analogowe interfejsy audio są altenratywą dla złącza HDMI.
  • Przy podłączaniu soundbara należy sprawdzić, jakie złącza są dostępne w telewizorze i z jakimi innymi urządzeniami ma on być używany.
  • Jeśli gniazdo HDMI w telewizorze posiada kanał zwrotny audio, kabel audio pomiędzy telewizorem a soundbarem nie jest już potrzebny.

Najnowszy artykuł

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.