Jak podłączyć soundbar: najważniejsze informacje dla telewizji, Blu-ray i konsoli do gier

Soundbary to kompaktowe rozwiązanie dla kina domowego. Łączą one kilka kanałów w jednej obudowie. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami kina domowego, soundbary pozwalają na zaoszczędzenie powierzchni i uniknięcie plątaniny kabli między odbiornikiem a wieloma kanałami audio, co może mieć miejsce np. w przypadku systemu 5.1. Jedyne co musisz zrobić, to podłączyć ze sobą poprzez kabel soundbar, odtwarzacze, takie jak Blu-ray i telewizor. Tutaj dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Tutorial Teufel na kanale YouTube

Lisa wyjaśni wszystkie funkcje HDMI w tutorialu Teufel na kanale YouTube.

Odpowiedni kabel do soundbara

Soundbar może być podłączony analogowo, cyfrowo lub bezprzewodowo. Kabel HDMI jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, ponieważ standardowo przesyła on zarówno obraz, jak i dźwięk za pomocą tylko jednego kabla. Jednak HDMI nie jest jedynym ważnym interfejsem – przedstawiamy tu przegląd najważniejszych standardów transmisji:

 • HDMI: Cyfrowy interfejs do transmisji danych audio i wideo. Nowoczesne soundbary mają dziś zazwyczaj jedno lub więcej złączy.
 • Optyczny kabel audio: Znany jest również pod nazwą TOSLINK. Kabel służy do przesyłania danych jako sygnał optyczny.
 • Cyfrowe i analogowe kable koaksjalne: Konstrukcja kabla koaksjalnego jest używana zarówno do analogowej, jak i cyfrowej transmisji danych audio i wideo. Złącza analogowych danych stereo są czerwone i białe, przy czym czerwone złącze kabla podłącza się do białego wejścia, a białe do czerwonego.
 • Standardy bezprzewodowe: Do bezprzewodowego przesyłania danych niektóre soundbary są wyposażone w moduł Bluetooth lub wi-fi. Pozwala to na przesyłanie dźwięku z komputerów i przenośnych urządzeń odtwarzających do soundbara.
Kabel optyczny TOSLINK
Kabel optyczny TOSLINK

Podłączanie telewizora i źródła obrazu oraz dźwięku do soundbara

Najpierw należy dowiedzieć się, jakie złącza mają telewizor i soundbar. Jeśli istnieją złącza HDMI, należy z nich skorzystać. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby soundbar odtwarzał dźwięk z wielu urządzeń. Należy sprawdzić, czy HDMI jest wyposażony w ARC. Jest to skrót od “Audio Return Channel”, co oznacza, że dane audio mogą być przesyłane w dwóch kierunkach, np. z soundbara do telewizora i z powrotem. Dzięki temu można zaoszczędzić na dodatkowym kablu audio dla niektórych konfiguracji.

Podłączenie Soundbar CINEBAR PRO przez HDMI
Podłączenie soundbara CINEBAR PRO przez HDMI

Jeśli na przykład w telewizorze wbudowany jest tuner DVB do odbioru programu telewizyjnego, a do soundbara podłączony jest odtwarzacz Blu-ray, dane audio mogą być przesyłane z telewizora do soundbara za pomocą kabla HDMI z ARC, a dane obrazu z Blu-ray mogą być jednocześnie przesyłane do telewizora. Ważne jest, aby podłączyć kabel HDMI (z telewizora) przy soundbarze do wejścia HDMI-Out – a nie HDMI-In. HDMI (ARC) obsługuje również bezstratne wielokanałowe formaty dźwięku, takie jak Dolby Digital i DTS-HD.

W filmie zostały pokazane możliwości HDMI 2.1:

Jeśli w złączu HDMI nie ma kanału zwrotnego audio, konieczne będzie podłączenie dodatkowego kabla audio między telewizorem a soundbarem w celu uzyskania dźwięku z telewizora. Niektóre soundbary są wyposażone w zewnętrzny subwoofer, który jest zazwyczaj podłączony poprzez kabel cinch. Dodatkowo, kanał (kanał, analogowy cinch, audio cyfrowy) często musi być wybrany w menu telewizora, aby odtworzyć dźwięk.

Połączenia i kable firmy Teufel

Podłączanie dodatkowych urządzeń do soundbara

Odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier, takie jak Playstation 4 lub Xbox, można podłączyć do soundbara (HDMI-In) przez złącze HDMI. Dane wideo są następnie przesyłane do telewizora za pomocą soundbara. Nowsze soundbary przesyłają również obrazy 3D z odtwarzacza Blu-ray do telewizora przez HDMI. Możliwe jest również podłączenie źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze MP3 i CD, do interfejsów audio soundbara. Niektóre soundbary są wyposażone w port USB, który pozwala na odtwarzanie muzyki z przenośnych dysków twardych. Aby połączyć się w celu uzyskania bezprzewodowego strumienia danych, soundbar musi być “sparowany” ze źródłem dźwięku w przypadku Bluetooth oraz z siecią lokalną w przypadku wi-fi.

Soundbary Teufel dla dźwięku bez zbędnej plątaniny kabli

Podłączanie Soundbara
CINEBAR PRO – po podłączeniu otrzymujesz świetnie brzmiący dźwięk telewizyjny
 • CINEBAR PRO: Najlepszy wśród soundbarów Teufel: wraz z ośmioma ogromnymi przetwornikami o wysokiej wydajności i 250 mm subwooferem ten soundbar sprawi, że Twoje ściany się zatrzęsą. Wierność odtwarzania dźwięku w połączeniu z wysokimi poziomami i pulsującym basem tworzą najwyższej klasy wirtualny dźwięk przestrzenny.
 • CINEBAR ONE: Dla purystów polecamy również CINEBAR ONE. Szczególnie mały i niepozorny dyskretnie wtapia się w wystrój salonu i zapewnia czysty dźwięk.

Inne głośniki Teufel

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: HDMI znacznie ułatwia podłączenie soundbara

 • Soundbary pozwalają na łatwą konfigurację kina domowego bez zbędnej plątaniny kabli.
 • HDMI jest najważniejszym interfejsem podczas podłączania soundbara.
 • Cyfrowe i analogowe interfejsy audio są altenratywą dla złącza HDMI.
 • Przy podłączaniu soundbara należy sprawdzić, jakie złącza są dostępne w telewizorze i z jakimi innymi urządzeniami ma on być używany.
 • Jeśli gniazdo HDMI w telewizorze posiada kanał zwrotny audio, kabel audio pomiędzy telewizorem a soundbarem nie jest już potrzebny.

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.