Jak podłączyć soundbar: Najważniejsze informacje dla telewizji, Blu-ray i konsoli do gier

Soundbary to kompaktowe rozwiązanie dla kina domowego. Łączą one kilka kanałów w jednej obudowie. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami kina domowego pozwala to zaoszczędzić na powierzchni i uniknąć plątaniny kabli między odbiornikiem a wieloma kanałami audio, co może mieć miejsce np. w przypadku systemu 5.1. Jedyne co musisz zrobić, to podłączyć ze sobą poprzez kabel soundbar, odtwarzacze, takie jak odtwarzacze Blu-ray i telewizor. Tutaj dowiesz się na co należy zwrócić przy tym szczególną uwagę.

Odpowiedni kabel do Soundbara

Połączenie z Soundbarem może być analogowe, cyfrowe i bezprzewodowe. HDMI jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, ponieważ standardowo przesyła zarówno obraz jak i dźwięk jednym kablem. Jednak HDMI nie jest jedynym ważnym interfejsem – przedstawiamy tu przegląd najważniejszych standardów transmisji

 • HDMI: Cyfrowy interfejs do transmisji danych audio i wideo. Nowoczesne soundbary mają dziś zazwyczaj jedno lub więcej połączeń.
 • Optyczny kabel audio: Proces ten znany jest również pod nazwą Toslink. Kabel służy do przesyłania danych jako sygnał optyczny.
 • Cyfrowe i analogowe kable koaksjalne: Architektura kabla koaksjalnego jest użyta zarówno do analogowej jak i cyfrowej transmisji danych audio i wideo. Złącza analogowych danych stereo są czerwone i białe, przy czym czerwone złącze kabla podłącza się do białego wejścia, a białe do czerwonego.
 • Standardy bezprzewodowe: Do bezprzewodowego przesyłania danych, niektóre paski dźwiękowe są wyposażone w moduł Bluetooth lub WiFi. Pozwala to na przesyłanie dźwięku z komputerów i przenośnych urządzeń odtwarzających do soundbara.
Kabel optyczny TOSLINK
Kabel optyczny TOSLINK

Podłączanie telewizora i źródła obrazu/audio do soundbara

Najpierw musisz dowiedzieć się, jakie połączenia mają telewizor i soundbar. Jeśli istnieją połączenia HDMI, należy z nich korzystać. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby soundbar odtwarzał dźwięk z wielu urządzeń. Należy sprawdzić, czy HDMI jest wyposażony w ACR. Skrót oznacza “Audio Return Channel” – to znaczy, że dane audio mogą być przesyłane w dwóch kierunkach, np. z soundbara do telewizora i odwrotnie. Oznacza to, że można zaoszczędzić dodatkowy kabel audio dla niektórych konfiguracji.

Podłączenie Soundbar CINEBAR PRO przez HDMI
Podłączenie Soundbar CINEBAR PRO przez HDMI

Jeśli na przykład w telewizorze wbudowany jest tuner DVB do odbioru programu telewizyjnego, a do soundbara podłączony jest odtwarzacz Blu-ray, dane audio mogą być przesyłane z telewizora do soundbara za pomocą kabla HDMI z ARC, a dane obrazu z Blu-ray mogą być jednocześnie przesyłane do telewizora. Ważne jest, aby podłączyć kabel HDMI (z telewizora) przy soundbarze do wejścia HDMI-Out – nie HDMI-In. HDMI (ARC) obsługuje również bezstratne wielokanałowe formaty dźwięku, takie jak Dolby Digital i DTS-HD.

W filmie zostały pokazane możliwości HDMI 2.1:

Jeśli na złączu HDMI nie ma kanału zwrotnego audio, konieczne będzie podłączenie dodatkowego kabla audio między telewizorem a soundbarem w celu uzyskania dźwięku z telewizora. Niektóre soundbary są wyposażone w zewnętrzny subwoofer, który zazwyczaj jest połączony kablem cinch. Dodatkowo, kanał (Kanał, Analogowy cinch, Audio Cyfrowy) często musi być wybrany w menu telewizora, aby odtworzyć dźwięk.

Połączenia Teufel

WTYCZKI BANANOWE C8502P (PARA)

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podłączanie urządzeń dodatkowych do soundbara

Odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier, takie jak Playstation 4 lub Xbox, można podłączyć do soundbara (HDMI-In) przez złącze HDMI. Dane wideo są następnie przesyłane do telewizora za pomocą soundbara. Nowsze soundbary przesyłają również obrazy 3D z odtwarzacza Blu-ray do telewizora przez HDMI. Możliwe jest również podłączenie źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze MP3 i CD, do interfejsów audio soundbara. Niektóre soundbary są wyposażone w wejście USB, które pozwala na odtwarzanie muzyki z przenośnych dysków twardych. Aby połączyć się w celu uzyskania bezprzewodowego strumienia danych, soundbar musi być “sparowany” ze źródłem dźwięku w przypadku Bluetooth oraz z siecią lokalną w przypadku Wi-Fi.

Nasze soundbary dla dźwięku bez plątaniny kabli

Podłączanie Soundbara
Cinebar Pro – po podłączeniu, otrzymujesz świetnie brzmiący dźwięk telewizyjny
 • Cinebar Pro: Najlepszy wśród soundbarów Teufel: z ośioma ogronymi głośnikami o wysokiej wydajności i 250 mm subwooferem, trzęsie twoim miejscem. Wierność połączenia dźwięku z wysokimi poziomami i pulsującym basem tworzą najwyższej klasy wirtualny dźwięk przestrzenny.
 • Cinebar One: Dla purystów zalecamy również spojrzenie na Cinebar One. Szczególnie mały i niepozorny, dyskretnie wtapia się w żywą atmosferę i zapewnia czysty dźwięk.

Więcej głośników Teufel

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wniosek: HDMI znacznie ułatwia podłączenie soundbara

 • Soundbary eliminują plątaninę kabli i pozwalają na łatwą konfigurację kina domowego.
 • HDMI jest najważniejszym interfejsem podczas podłączania soundbara.
 • Cyfrowe i analogowe interfejsy audio służą jako alternatywa.
 • Przy podłączaniu soundbara należy wyjaśnić, jakie połączenia są dostępne w telewizorze i z jakimi innymi urządzeniami ma on być używany.
 • Jeśli gniazdo HDMI w telewizorze posiada kanał zwrotny audio, kabel audio pomiędzy telewizorem a soundbarem nie jest już potrzebny.

Powiązane artykuły

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.