HDMI potrafi zdziałać cuda: ARC i CEC w skrócie

High Definition Multimedia Interface lub lepiej znany jako HDMI, jest nieodłączną częścią świata kina domowego. Ale nie tylko entuzjaści kina cieszyli się jego wprowadzeniem w 2003 roku. HDMI ułatwia bowiem połączenie odtwarzaczy oraz oferuje lepszą jakość obrazu i dźwięku. Poza tym zawiera on szereg dodatkowcyh funkcji, które kryją się za pojęciami HDMI ARC i HDMI CEC.

Tutorial Teufel na naszym kanale YouTube

Lisa wyjaśnia, czym jest HDMI w tutorialu Teufel na kanale YouTube.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

HDMI ARC – o jeden kabel mniej

Za skrótem ARC kryje się pojęcie Audio Return Channel, czyli „Kanał Zwrotny Audio“. ARC jest obsługiwany od wersji HDMI 1.4 i dzięki temu przez prawie każdy telewizor. Kanał ARC w znacznym stopniu ułatwia podłączenie zestawu kina domowego do telewizora. Dzięki HDMI ARC urządzenie może odbierać sygnały dźwiękowe z odtwarzacza i wysyłać je z powrotem przez ten sam kabel.

Dzięki HDMI ARC można również sterować amplitunerem, do którego mogą być podłączone systemy dźwiękowe i odtwarzacz Blu-ray. Zgodnie z grafiką przedstawioną poniżej, telewizor odbiera obraz i dźwięk przez antenę lub kabel i przesyła sygnały przez HDMI do amplitunera lub do wzmacniacza. Ten z kolei przesyła sygnały dźwiękowe do głośników. Dzięki HDMI ARC transmisja sygnałów odbywa się również z odtwarzacza Blu-ray przez amplituner („Receiver”) aż do głośników i telewizora.

HDMI-ARC-Funktion
Tak działa HDMI ARC

Inna zaleta: transmisja sygnałów odbywa się bez żadnych zakłóceń, w przeciwieństwie do analogowej transmisji obrazu i dźwięku.

Uwaga: w zależności od długości kabla jakość sygnału może być ograniczona. Ogólna zasada mówi, że jakość sygnału pozostaje nienaruszona przy długości kabla do 5 metrów, a przy długości do 20 metrów musimy liczyć się z niewielkimi utrudnieniami. Długość kabla powyżej 20 metrów osłabia transmisję sygnałów przez HDMI. Częściowo może nawet dojść do tego, że obraz i dźwięk będą odtwarzane w znacznie gorszej jakości lub transmisja może w ogóle nie działać. Przy długościach powyżej 35 metrów pomocny może być wzmacniacz HDMI, zwany również jako „HDMI Repeater”, który możesz podłączyć za pomocą dwóch kabli HDMI.

eARC – Ciesz się formatem Dolby Atmos i Co.

Od czasu przejścia do wersji HDMI 2.1 technologia ARC została udoskonalona do eARC (Enhanced Audio Return Channel) o rozszerzonych możliwościach. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznie większej szerokości pasma i prędkości transmisji danych. Jakość obrazu i dźwięku dodatkowo skorzystały na formacie eARC, ponieważ prawie nic nie musi być kompresowane. Interesujące jest to szczególnie wtedy, gdy używamy Dolby Atmos lub DTS:X i dźwięk powinien dotrzeć do głośników w naprawdę wysokiej jakości.

Ważna informacja: z funkcji HDMI-ARC można korzystać przy użyciu dowolnego kabla. Dla formatu HDMI eARC są jednak potrzebne nowoczesne kable. Kable o wysokiej lub ultra wysokiej prędkości zawierają zazwyczaj funkcję eARC. Poza tym urządzenia, które połączymy, muszą obsługiwać eARC tzn. HDMI 2.1. Niekiedy wystarcza również HDMI 2.0, jeśli na przykład producent Twojego telewizora przygotował urządzenie do odtwarzania eARC poprzez aktualizację oprogramowania sprzętowego.

Te produkty mogą Cię zainteresować

UCHWYT ŚCIENNY AC 7500 SM

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

HDMI CEC – żegnaj pilocie!

Tak mógłby brzmieć slogan reklamowy każdego znanego producenta sprzętów elektronicznych. CEC – Consumer Electronics Control – obejmuje niezależne od produktu sterowanie wszystkich urządzeń elektronicznych, które można znaleźć w nowoczesnym salonie. W idealnym przypadku możesz podłączyć wszystkie urządzenia, takie jak: telewizor, odtwarzacz telewizyjny, amplituner AV, odtwarzacz Blu-ray, konsolę do gry i systemy dźwiękowe kablem HDMI i za pomocą CEC sterować nimi wszystkimi jednocześnie. Funkcjonowanie CEC zależy nie tylko od kabla HDMI, ale również od samego urządzenia. Standard CEC istnieje w zasadzie od wprowadzenia HDMI, ale nie był on od razu zintegrowany w każdym urządzeniu.

Wiele nazw, jeden system

Producenci nie tylko niechętnie wdrażali standard CEC, ale także wprowadzali konsumentów w błąd różnymi nazwami, chociaż CEC początkowo miał być uniwersalnym połączeniem niezależnym od producenta. Ten, kto w opisie produktu szukał oznaczenia “CEC”, często nie mógł go znaleźć. Na przykład w firmie Philips standard ten nazywa się “Easylink”, w LG “Simplelink”, w Samsung i Bravia  “Anynet+” i w Sony “Sync”. W Teufel funkcja ta nazywa się prosto i zwyczajnie “CEC” lub “ARC/CEC”. Ostatecznie chodzi jednak o ten sam system.

Tak działa CEC

W ogólnym skrócie zdalne sterowanie, niezależnie od urządzenia, funkcjonuje w następujący sposób: jeśli przyjmiemy, że wszystkie urządzenia kina domowego obsługują standard CEC, przy włączeniu jednego urządzenia, wszystkie podłączone urządzenia zostają uruchomione jednocześnie i  automatycznie znajdują pasujący kanał. Jeśli więc włączasz odtwarzacz Blue-ray, włączy się również telewizor i sam znajdzie odpowiedni kanał dla odtwarzacza. W idealnym przypadku potrzebny jest tylko jeden pilot.

Co w teorii brzmi świetnie, nie zawsze sprawdza się w praktyce. Korzystanie z CEC może niestety sprawiać problemy. W prawdzie jest to niezależny od producenta interfejs, ale firmy nie dotrzymują wytycznych w 100%. Ostatecznie fani kina powinni sami wypróbować połączenie CEC z domowymi systemami i następnie zdecydować, która konfiguracja ma dla nich sens.  Zawsze możesz deaktywować standard CEC, jeśli chcesz sterować wszystkimi urządzeniami pojedynczo.

Połączą wszystko dzięki HDMI: amplitunery AV marki Teufel

  • Denon DRA-800H: Amplituner najwyższej klasy do odtwarzania muzyki, dźwięku telewizyjnego i gier w trybie stereo, który zapewnia moc 145 watów na każdy kanał przy 6 omach. Oprócz tego jest on wyposażony w 5 wejść HDMI i jedno wyjście HDMI z obsługą następujących formatów: 4K, 3D, HDCP 2.3, HDR10 oraz ARC. Ten amplituner pasuje idealnie do wszystkich głośników Teufel.
  • Denon AVR-X1600H DAB: Ten olbrzymi amplituner oferuje 145 watów na każdy kanał również w większych systemach kina domowego, jak na przykład Ultima 40 Surround AVR dla Dolby Atmos “5.1.2”. Oprócz przyjemnego oglądania filmów system ten zapewni Ci również wygodny streaming muzyki.

Inne amplitunery Teufel

ULTIMA 40 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: HDMI ARC und HDMI CEC dla jeszcze większej rozrywki

  • ARC i CEC są najważniejszymi dodatkowymi funkcjami standardu HDMI.
  • ARC stał się standardem w nowoczesnych telewizorach i funkcjonuje zazwyczaj bez żadnych problemów.
  • Połączenie CEC jest tylko częściowo polecane, ponieważ nie wszystko funkcjonuje prawidłowo.
  • Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem: jeśli wszystkie podłączone urządzenia obsługują CEC, wystarczy je tylko przetestować i samemu zdecydować.
Zdjęcie 1: ©DoubleT091 (Własna praca), Określone prawa zastrzeżone, Źródło: Wikimedia Commons

Najnowszy artykuł

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.