5.1 czy 7.1? Który system dźwiękowy jest dla mnie idealny?

Lepszy dźwięk czy może kosztowna fantazja? – opinie w kwestii tego, który system kina domowego: 5.1 czy 7.1 powinniśmy wybrać, są podzielone. Odpowiadając na to pytanie należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. W tym artykule omówimy je krok po kroku i wyjaśnimy, kiedy system 7.1 może okazać się przydatny, a kiedy lepiej jest pozostać przy mniejszym rozwiązaniu.

5.1 i 7.1 to różnice w konfiguracji systemu

W pierwszym przypadku system kina domowego składa się z 6 głośników, a w drugim z 8. W konfiguracji 7.1 dwa dodatkowe głośniki surround – często nazywane również jako “Surround Back”, są ustawiane lub montowane za obszarem odsłuchu . I tu już pojawia się pierwsze ważne kryterium zakupu: czy w Twoim salonie jest wystarczająco dużo miejsca dla głośników “Surround Back”?

Trudno jest sformułować ogólną opinię dotyczącą pomieszczeń o średniej wielkości, gdyż wszystko zależy od ich parametrów i wyposażenia. Jednak przyjmuje się, że system 7.1 osiąga słyszalną poprawę dźwięku dopiero w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 30 m².

Głośniki “Surround Back”, podobnie jak boczne satelity, są umieszczane co najmniej na wysokości głowy. Dlatego też zamontowanie tych głośników na ścianie lub suficie jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby nie były one montowane zbyt blisko miejsca odsłuchu. W przeciwnym razie jakość dźwięku przestrzennego znacznie się pogorszy. Dodatkowo pomiędzy głośnikami a ścianą powinnien być zachowany około 10-centymetrowy odstęp.

W przypadku pozostałych kanałów z subwooferem, głośników przednich (centralnego i głównego) oraz bocznych głośników surround obowiązują te same zasady, co w systemach dźwięku 5.1 i 7.1: głośniki powinny być dopasowane do obszaru odsłuchu i ustawione jak najbardziej symetrycznie względem siebie. Tutaj znajdziesz szczegółowe wskazówki dotyczące ustawienia głośników.

Wskazówka: Dowiedz się więcej o głośnikach niskotonowych, średniotonowych i wysokotonowych

płaski subwoofer mieści się pod sofą
Subwoofer zestawu T 4000 schowany pod kanapą

Wymagania dla amplitunera AV

Amplituner AV musi obsługiwać dostępne kanały głośnikowe. Dlatego też potrzebne są odpowiednie wyjścia w odbiorniku dla “dyskretnych” kanałów głośnikowych.

Do obsługi systemu 5.1 możesz spokojnie zastosować amplituner zestawu 7.1. Wyjścia dla “Surround Back” pozostaną wtedy po prostu niewykorzystane. Niektóre odbiorniki automatycznie wykrywają, że dwa kanały dla systemu 7.1 nie są używane, w przypadku innych modeli należy ustawić tę opcję manualnie w menu.

5.1 lub 7.1 - Oba są możliwe z Impaq 8000
Odbiornik Blu-ray Impaq 8000 z obsługą systemu 7.1 (tylko wyjście Preout)

Dość istotnym faktem do podjęcia dezycji o zakupie jest to, że amplitunery dla systememu 7.1 kosztują dużo więcej niż urządzenia, które obsługują tylko system 5.1: w takim wypadku otrzymamy wysokiej jakości odbiornik z dobrym wzmacniaczem i wystarczającymi możliwościami podłączeń.

Jak ważne są prawdziwe źródła dźwięku w systemie 7.1?

Należy być przygotowanym na to, że wiele płyt Blu-ray nie będzie obsługiwało dźwięku 7.1 – przynajmniej w polskiej ścieżce dźwiękowej. Jeśli amplituner nie ma możliwości odtworzenia dźwięku 7.1 oznacza to, że inżynierowie dźwięku nie zmiksowali oddzielnych ścieżek dźwiękowych dla dwóch tylnych głośników. Jednak w przypadku nowszych filmów od czasu do czasu można jeszcze trafić na formaty 7.1. Przykładami takich formatów są:

  • Dolby True HD
  • Dolby Digital Plus
  • DTS-HD Master

Nie oznacza to jednak, że oba głośniki “Surround-Back” zostały specjalnie ściszone, gdy dźwięk był miksowany dla systemu 5.1. Zarówno Dolby jak i DTS opracowały kodeki, które rozprowadzają istniejące informacje audio do dwóch tylnych głośników. Przykładami takich metod polerowania dźwięku przestrzennego są Dolby Pro Logic IIx i DTS-Neo 6.

Wskazówka dotycząca zakupu: jeśli chcesz korzystać z systemu 7.1 upewnij się, że amplituner AV również obsługuje ulepszacze dźwięku dla systemów 7.1.

Systemy kina domowego Teufel

CONCEPT E 450 DIGITAL “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

The ULTIMA 40 home cinema set

ULTIMA 40 SURROUND

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Czy system 7.1 jest naprawdę lepszy?

Czego możesz się spodziewać z dwoma dodatkowymi głośnikami surround? Na pewno zbliżasz się do uzyskania różnorodnego i autentycznego dźwięku przestrzennego. Zwłaszcza jeśli masz materiał dźwiękowy, który został wyprodukowany specjalnie dla tej konfiguracji, usłyszysz wyraźną poprawę jakości brzmienia. Warunkiem koniecznym jest jednak to, aby kino domowe posiadało niezbędne miejsce na system głośników 7.1. Jeśli wciśniesz na siłę system 7.1 do małego pomieszczenia, możesz osiągnąć nawet gorszy efekt niż w przypadku zastosowania systemu 5.1.

5.1 czy 7.1? – Teufel pomaga w podjęciu decyzji

Obudowa głośnika Definion 3 ze sterownikiem koncentrycznym SCA

Odpowiednie głośniki dla każdego kina domowego – nasze mikro głośniki, wąskie kolumny i głośniki podłogowe o dużej mocy zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego powierzchni.

▶ Zestaw CUBYCON + Denon AVR-X1700H DAB “5.1-Set”: gotowy do gry kompletny system z odbiornikiem AV. Amplituner AV marki Denon świetnie uzupełnia potężne aluminiowe kolumny pod względem optycznym i dźwiękowym.

LT 4 5.1 Zestaw M: ten system 5.1 to czysta aluminiowa elegancja. Głośniki główne znajdujące się po lewej i prawej stronie telewizora tworzą niezwykły dźwięk przestrzenny. Jako satelity surround służą w tym zestawie identyczne głośniki o trójdrożnym systemie bez podwyższonej kolumny.

Definion 3 Surround : dla tego zestawu 5.1 nie ma rzeczy niemożliwych – w końcu jest on jednym z najlepszych systemów na rynku audio. Wysokiej klasy głośniki podłogowe ze sterownikami SCA (Synchronized Coaxial Acoustics) emitują dźwięk niemalże punktowo i dzięki temu uzyskują absolutnie autentyczny obraz dźwiękowy. Ponadto trójdrożne głośniki zapewniają precyzyjne efekty dźwiękowe, a 150-watowy subwoofer gwarantuje imponującą wydajność.

Systemy dźwiękowe 7.1: również dla osób niezdecydowanych Teufel znalazł odpowiednie rozwiązanie – nasze systemy 7.1 są dostępne jako zestawy do rozbudowy. Jeśli więc nie jesteś do końca przekonany, możesz zacząć najpierw od systemu 5.1 i w razie potrzeby rozszerzyć go o kolejne głośniki.

Wszystkie systemy dźwiękowe 5.1

Kliknij tutaj, aby porównać wszystkie systemy kina domowego.

Więcej głośników Teufel:

TEUFEL STEREO L

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 ACTIVE

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wniosek: systemy 5.1 i 7.1 to przede wszystkim kwestia miejsca

  • Systemy 5.1 tworzą dobrze zdefiniowany przestrzenny dźwięk kina domowego, zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach o powierzchni powyżej 30 m².
  • Dwa dodatkowe głośniki “Surround Back” w systemie 7.1 poprawiają jakość dźwięku przestrzennego i zwiększają precyzję efektów przestrzennych.
  • Słyszalną poprawę dźwięku można z reguły osiągnąć z systemem 7.1 w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 30 m².
  • Nie wszystkie filmy są odpowiednie dla zestawu 7.1. Jednak kodeki takie jak Dolby Pro Logic IIx przygotowują odpowiednio dźwięk dla tych systemów poprzez skierowanie informacji dźwiękowej do dwóch tylnych głośników.
  • System 7.1 wiąże się z większymi kosztami zakupu głośników i amplitunera AV.

 

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.