Soundbar i komputer: nietypowe połączenie

Podłączenie soundbara do komputera jest w dalszym ciągu dosyć niespotykane. Z reguły po soundbar sięgamy dopiero wtedy, gdy chcemy poprawić dźwięk naszego telewizora. Jednak kompaktowe soundbary gwarantują komfort oraz najlepszy dźwięk w domowym biurze. Wyjaśniamy, kiedy soundbar to świetnie rozwiązanie dla komputera lub notebooka i na co powinieneś zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Soundbar z komputerem: o jeden rozmiar za duży?

Rozmiar standardowych soundbarów jest właściwie argumentem przemawiającym przeciwko jego zastosowaniu z komputerem. Soundbary stworzone do telewizorów mają zazwyczaj metr szerokości, dlatego też postawione przed lub pod 21-calowym monitorem mogłyby sprawiać wrażenie przesadnie dużych. Nie wspominając już o tym, że na biurku mamy niewiele miejsca do dyspozycji. Dlatego przed zakupem soundbara powinieneś zastanowić się nad jego rozmiarem. Bezpośrednio od tego zależy również pytanie o miejsce ustawienia soundbara.

Kolejny ważny punkt dotyczy złączy i możliwości podłączenia. Przy podłączeniu soundbara i komputera pojawia się wiele specyficznych funkcji, które wyjaśnimy szczegółowo poniżej.

Możliwość podłączenia soundbara do komputera

Podczas podłączenia zewnętrznych głośników lub soundbarów do komputera w należy rozróżnić, w którym miejscu są przetwarzane informacje audio. Tutaj istnieją dwie możliwości, przy czym pierwsza jest bardziej rozpowszechnioną: z reguły informacje audio są przetwarzane przez kartę dźwiękową, która jest wbudowana w komputerze. Alternatywnie zewnętrzne urządzenie audio może być wyposażone w kartę dźwiękową (oraz konwerter D/A).

 1. Podłączenie jest możliwe za pomocą powszechnie stosowanych analogowych i cyfrowych interfejsów audio, takich jak AUX, TOSLINK czy też HDMI.  W zależności od tego, czy dane są przesyłane analogowo czy cyfrowo, wykorzystywany jest konwerter D/A komputera lub zewnętrznego urządzenia audio.
 2. Aby zewnętrzna karta dźwiękowa mogła funkcjonować, decydujące znaczenie ma interfejs za pomocą którego jest ona sterowana. Z reguły to tego celu przewidziany jest port USB.

Nasuwa się również inne pytanie: Do czego potrzebujemy dodatkowej karty dźwiękowej, skoro jedna jest już wbudowana w komputerze? Odpowiedź na to pytanie zależy od jakości kart dźwiękowych i konwerterów, które są wbudowane w komputerze. Karta dźwiękowa jest zazwyczaj wbudowana na płycie głównej. Może to być jednak powód, dla którego podłączone do komputera wysokiej jakości głośniki nie mogą pokazać swoich pełnych możliwości.

Sieć wi-fi i Bluetooth jako bezprzewodowe standardy połączeń są w wielu soundbarach podstawą, a dla zewnętrznych odtwarzaczy ogromną zaletą. Zasadniczo kartą dźwiękową da się sterować również podczas bezprzewodowego przesyłania plików audio.

Więcej soundbarów marki Teufel

CINEBAR 11 “2.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU


Jakość dźwięku z internetu

Wymagania dotyczące wydajności soundbara podłączonego do komputera bywają czasami niewielkie, gdyż musi on nagłośnić z reguły małe pomieszczenie. Nie oznacza to jednak, że komputerom stawia się tylko niewielkie wymagania dotyczące jakości dźwięku. Dla uzyskania muzyki dobrej jakości niezbędne jest czyste odtwarzanie również przy wysokich poziomach głośności oraz w szerokim zakresie częstotliwości. Także w gamingu dźwięk odgrywa ważną rolę – w końcu starannie stworzona ścieżka dźwiękowa powinna umieć pokazać swoje możliwości. Dodatkowo przestrzennie zróżnicowane efekty dźwiękowe mogą nadać grze całkiem nowego wymiaru.

Soundbary oferują szczególnie duże możliwości w zakresie odtwarzania dźwięku przestrzennego. W soundbarach znajduje się wiele przetworników wielokanałowych, które mogą dać z siebie znacznie więcej niż tylko dostarczyć porządną panoramę stereo. Poprzez proces modulacji i ukierunkowane dostrojenie przetworników możliwe jest odtwarzanie autentycznego wirtualnego dźwięku przestrzennego.

CINEBAR ONE – stworzony dla dźwięku komputerowego

Ten soundbar pasuje nie tylko do komputera, ale jest również kompatybilny z konsolami do gier, telewizorami i mobilnymi urządzeniami.

Wraz z szerokością tylko 35 cm CINEBAR ONE jest prawdziwym dźwiękowym gigantem. W tym kompaktowym soundbarze zintegrowaliśmy nie tylko cztery innowacyjne głośniki szerokopasmowe side-firing, ale również najważniejsze interfejsy oraz wydajną kartę dźwiękową.

 • ▶ Wirtualny dźwięk surround dzięki technologii Dynamore® Ultra
 • ▶ Bluetooth 4.0 z aptX do streamingu dźwięku w jakości CD
 • ▶ Różnorodne możliwości integracji z domowym systemem rozrywki dzięki HDMI 2.0 (CEC i ARC), Line-in, TOSLINK oraz USB
 • ▶ Możliwość rozbudowy do systemu CINEBAR ONE+ z zewnętrznym subwooferem dla jeszcze większej dawki basu

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Nasze rozwiązanie dla dźwięku konsoli i gier

CONCEPT E 450 DIGITAL “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU


Podsumowanie: Kiedy podłączenie soundbara do komputera się opłaca?

 • Jeśli soundbar jest sterowany przez monitor, który stoi na biurku, ważną rolę odgrywa rozmiar urządzenia
 • Soundbary są zazwyczaj kompatybilne z komputerami i notebookami za pomocą różnych interfejsów
 • Dodatkowy soundbar może znacznie poprawić jakość dźwięku komputerowego
 • Soundbary nadają się szczególnie dobrze do odtwarzania stymulacji dźwięku przestrzennego

Powiązane artykuły

 1. Slawek
  23. Oct. 2023, 19:33

  chciałbym podłączyć sambar do kiborda jak to zrobić?

  • Redakcja Bloga Teufel
   25. Oct. 2023, 10:11

   Połączenie zależy od danego modelu Keyboarda, ale z reguły można podłączyć wyjście słuchawkowe lub “aux out” Keyboarda do złącza aux in soundbara. W indywidualnych przypadkach może być konieczny adapter (3,5 mm do 6,3 mm). W przypadku dalszych pytań prosimy o skontaktowanie się z naszym działem obsługi klienta. Pozdrawiamy

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.