Shure Titelbild

Shure: Wysokiej jakości mikrofony z długą historią

Amerykański producent Shure może poszczycić się prawie 100-letnią historią. Założone w 1925 roku przedsiębiorstwo w Chicago już na początku swojej działalności musiało poradzić sobie z największym kryzysem. Dzisiaj Shure jest synonimem najwyższej klasy sprzętu audio, a przede wszystkim mikrofonów wokalnych oraz popularnych mikrofonów „Motiv” dla użytkowników prywatnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii, która kryje się za sukcesem tej firmy.

Początki: Przełom i zmiana kierunku

Rok 1925 jest jeszcze dobrym rokiem na założenie przedsiębiorstwa. Sidney N. Shure zaczął pracować na własny rachunek jako sprzedawca komponentów radiowych. Firma „Shure Radio Company” przekształciła się w przeciągu kilku lat z jednoosobowego przedsiębiorstwa w firmę wysyłkową zatrudniającą dziesiątki pracowników. Jednak światowy kryzys gospodarczy zmusił firmę do masywnej redukcji zatrudnienia. Ponadto komponenty radiowe stały się coraz mniej potrzebne, ponieważ sprzedawanych było coraz więcej gotowych radioodbiorników. Firmie Shure groził upadek już w 1930 roku.

Sidney N. Shure 1925
Sidney N. Shure założył firmę w 1925 roku w Chicago

W tym niespokojnym czasie Shure podjął przełomową decyzję: firma sprzedająca części do radia zostaje zawieszona, a przedsiębiorstwo będzie koncentrowało się od teraz na mikrofonach. Czysta dystrybucja szybko zamieniła się we własną produkcję. W latach 30-tych nastąpił gwałtowny rozwój dzięki przełomowym innowacjom, takim jak na przykład 55 Unidyne, pierwszemu dynamicznemu mikrofonowi z tylko jedną kapsułą. Dzięki temu Shure stał się popularny na całym świecie.

Wysokie standardy jakości umożliwiają osiągnięcie niezwykłego sukcesu

Podczas II wojny światowej Shure tworzył standardy produktów i procedury testowe, które spełniłyby wysokie wymagania amerykańskiej armii. Już wkrótce zostały one wykorzystane w całej palecie produktów. Dzięki swoim kryteriom firma wyznaczyła nowe standardy na całym świecie i przygotowała wyjątkową serię innowacji, dzięki którym Shure stał się synonimem profesjonalnej technologii mikrofonowej.

Shure Unidyne 55SH
Mniejsza wersja legendarnego “Mikrofonu Elvisa”: Shure Unidyne 55SH Series II

Przede wszystkim studia nagraniowe i muzycy docenili produkty amerykańskiego producenta. Unidyne 55S (mniejsza wersja Unidyne 55) miał swój udział w narodzinach Rock’n’Rolla w latach 50-tych i przeszedł do historii muzyki jako „Mikrofon Elvisa”. Kiedy zespół „The Beatles” podbijał Stany Zjednoczone, mikrofony Shure ciągle im w tym towarzyszyły. W połowie lat 60-tych na rynek weszły modele SM57 i SM58 – oba awansowały z czasem do klasyków technologii audio. Mikrofon SM58 swoje największe osiągnięcia zdobył podczas wielkich koncertów takich zespołów, jak Rolling Stones, The Who, Led Zeppelin czy AC/DC. Do dzisiaj jest on najpopularniejszym i ulubionym mikrofonem wokalnym na całym świecie.

Shure Mikrofone
Standard w technologii scenicznej już od dziesięcioleci: Mikrofony Shure SM57 i SM58

Wyróżniony za technologiczną innowację

Przez lata Shure sukcesywnie poszerzał swoje portfolio. Poza mikrofonami w ofercie znajdują się również przenośne systemy dźwiękowe i jednostki monitorujące do zastosowań scenicznych, systemy dźwiękowe do konferencji, takie jak słuchawki, stoły mikserskie i oprogramowania systemowe dla studiów nagrań. W 2003 roku Shure otrzymał nagrodę „Technical Grammy Award” za swój wybitny wkład technologiczny w dziedzinie nagrań dźwiękowych. Dzięki temu przedsiębiorstwo znalazło się wśród takich nazwisk, jak Ray Dolby, Les Paul czy Georg Neumann.

W ciagu ostatniej dekady Shure tworzył coraz więcej urządzeń audio dla nieprofesjonalnego obszaru zastosowania. Mikrofony pojemnościowe serii „Motiv” są przeznaczone przede wszystkim dla zwykłych użytkowników, którzy chcą realizować proste nagrania woklane w wysokiej jakości i chcą nagrywać podcasty.

Mikrofony marki Shure są dostępne w sklepie Teufel

Popyt na mikrofony do videokonferencji i nagrywania podcastów znacznie wzrósł. Z tego powodu Shure uzupełnił swoją serię „Motiv” o dwa lekkie w użytkowaniu i wysoko kompatybilne urządzenia. Są one teraz dostępne również w sklepie internetowym Teufel.

Dla czystych, zrozumiałych i precyzyjnych nagrań głosowych: Shure MV7

Shure MV7: Ten dynamiczny mikrofon do nagrywania podcastów jest absolutnym Must-Have. Możesz go podłączyć przez USB do komputera lub laptopa Mac oraz za pomocą XLR do profesjonalnego urządzenia audio. Dzięki temu jest on niezwykle wszechstronny i idealnie nadaję się dla osób nagrywających podcasty, graczy i piosenkarzy, którzy potrzebują czystych i precyzyjnych nagrań wokalnych. MV7 zawsze stawia głos na pierwszym planie i dzięki aplikacji może być dopasowany do warunków w różnych pomieszczeniach. Przy tym możliwe jest automatyczna lub manualna obsługa.

Shure MV5C: Pracujesz zdalnie z domu i szukasz mikrofonu, dzięki któremu podczas spotkania z klientami będziesz dobrze rozumiany i słyszanyh? Mikrofon MV5C optymalnie podkreśli Twój głos i zapewnia czysty dźwięk bez rozpraszających hałasów otoczenia. Kierunkowa kapsuła mikrofonu w stylu retro zmieści się na każdym biurku i można ją łatwo podłączyć do komputera przez złącze USB. Ten mikrofon można używać z lub bez słuchawek.

Kopfhörer von Teufel

Zdjęcie tytułowe, Zdjęcie 1, Zdjęcie 4: © Shure Incorporated

Zdjęcie 2: Shure Unidyne 55SH Series II – israel palacio na Unsplash

Zdjęcie 3: Mikrofony Shure – Franz Kreul na Pixabay

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.