Muzyka do nauki – znajdź odpowiednią motywację!

Podczas odrabiania lekcji, pisania pracy dyplomowej na studiach czy też podczas codziennych zadań w pracy: koncentracja odgrywa bardzo ważną rolę. Czasami musimy także znaleźć odpowiednią motywację, aby zabrać się do pracy. W takich wyypadkach z pomocą przychodzi muzyka! Dlaczego tak się dzieje i jakiej muzyki powinieneś słuchać podczas poszczególnych zadań, wyjaśnimy Ci w tym artykule.

Jaki wpływ na koncentrację ma muzyka?

W 1993 roku z amerykańskiej pracy badawczej jasno wynikało, że muzyka wpływa na aktywność mózgu. Wtedy jednak nie można było jasno stwierdzić, jak to dokładnie działa. W międzyczasie inne badania potwierdziły, że geny, które są odpowiedzialne za zdolność do nauki i zapamiętywania, są aktywowane przez muzykę.

Jednakże należy przy tym zaznaczyć, że wiele badań dotyczyło tylko muzyki klasycznej – dlatego też często mówiło się o tym, że muzyka klasyczna najlepiej sprawdza się podczas nauki. Badania przeprowadzone przez Spotify ostatecznie wykazały, że sam gatunek muzyczny nie odgrywa żadnej istotnej roli – decydujące jest tempo muzyki, czyli uderzenia na minutę (BPM=beats per minute).

Podczas wyboru muzyki do nauki ważne są nie tylko uderzenia na minutę. Nasza ulubiona muzyka z pewnością motywuje nas do działania i właśnie ten faktor podczas produktywnej pracy jest decydujący. Ponadto muzyka wpływa także na nasz nastrój. Tak więc melancholijne brzmienia przynoszą raczej odwrotny skutek. Słuchaj lepiej muzyki, która Cię stymuluje i sprawia, że w Twojej głowie krążą same pozytywne myśli.

Wskazówka: Umieść swoją ulubioną muzykę na sam szczyt playlisty, aby osiągnąć odpowiednią motywację. Następnie wybierz muzykę, która Cię nie rozprasza i nie wymaga Twojej uwagi. Świetnie sprawdzą się także dźwięki, takie jak na przykład deszcz czy odgłosy natury.

Podczas nauki świetnie sprawdzą się także nasze słuchawki

Odpowiednia muzyka do poszczególnych zadań

Rzeczywiście przy wyborze odpowiedniej muzyki do nauki należy zwrócić uwagę, na jakim rodzaju zadania chcemy się skupić. Jeśli masz do wykonania zadania, które wymagają logicznego myślenia i rozwiązania problemu, potrzebujesz swojej lewej półkuli mózgu. Jest ona aktywowana przez piosenki w tempie od 50 do 80 uderzeń na minutę. Z reguły jest to muzyka klasyczna, ale także utwory z gatunku pop, jak na przykład piosenka Justina Timberlake’a „Mirrors”.

Jeśli natomiast masz przed sobą kreatywne zadanie do wykonania, zalecana jest muzyka emocjonalna, gdyż aktywuje ona Twoją prawą półkulę mózgu. Dzięki temu znalezienie nowych pomysłów jest o wiele łatwiejsze. Według badania przeprowadzonego przez Spotify, podczas przysłowiowej „burzy mózgów”, playlista mogłaby na przykład zawierać utwór Rolling Stones „I can’t get no Satisfaction”. Możesz także spokojnie podwyższyć tempo słuchanej muzyki. Około 145 uderzeń na minutę są idealnym tempem, jeśli pracujesz nad kreatywnymi zadaniami.

Blick von oben auf Tisch mit Notizen und Händen
Pracujesz w zespole nad nowym pomysłem? Muzyka może Ci w tym pomóc.

Niektórzy badacze, jak Eckart Altenmüller, profesor Wyższej Szkoły Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze, zalecają słuchanie muzyki instrumentalnej podczas uczenia się na pamięć nowych słówek lub innych treści, gdyż śpiew mógłby Cię rozpraszać podczas nauki. Spokojna i chwytliwa melodia może za to pomóc w zapamiętywaniu nowych wyrażeń.

Playlista z odpowiednią muzyką do nauki

Na platformie Spotify i wielu innych stronach można już znaleźć różne playlisty, które wspomagają koncentrację i świetnie sprawdzają się podczas nauki. Dostępna jest także playlista brytyjskiej psycholog i behawiorystki dr Emmy Gray. Dr Gray zajmuje się także właściwym wyborem muzyki podczas nauki różnych przedmiotów i tworzy odpowiednie playlisty. Oto jedna z nich:

Poprzez włączenie odtwarzacza wyrażasz zgodę na politykę prywatności serwisów Spotify/Soundcloud.
Dowiedz się więcej

Włącz odtwarzacz

Na platformie Spotify znajdziesz także inne playlisty, które świetnie sprawdzą się na przykład do nauki matematyki, przedmiotów humanistycznych i języków oraz sztuki i innych kreatywnych przedmiotów.

Wskazówka: Jeśli chciałbyś stworzyć własną playlistę, na stronie SONGBPM dowiesz się, jakie tempo ma dana piosenka.

Ucz się z muzyką i słuchawkami marki Teufel

AIRY Kopfhörer von Teufel in Schwarz auf Tisch neben Zeitschrift
Idealny towarzysz w bibliotece: Teufel AIRY
  • AIRY: AIRY potrafią wszystko, czego potrzebujesz, a przy tym ciężki jest u nich tylko dźwięk. W Berlinie to wyznacznik świetnego dźwięku i świetnego stylu. Druga generacja słuchawek została zoptymalizowana i ulepszona.
  • SUPREME IN: Stworzone i opracowane w Berlinie słuchawki SUPREME ON stawiają poprzeczkę dla innych bezprzewodowych słuchawek nausznych bardzo wysoko. A dźwięk? Po prostu świetny: głęboki i wyrazisty bas, znakomite rozumienie mowy oraz jedwabiste i szczegółowe tony wysokie.
  • REAL BLUE NC: Nowa technologia Active Noise Cancelling zapewni Ci dokładnie tyle ciszy, ile potrzebujesz. Czy to przeszkadzające hałasy w pociągu, samolocie, biurze czy kiedy Twoje dzieci idą spać: dzięki ANC hałasy i szumy możesz natychmiast zredukować.

Wolisz słuchać muzyki za pomocą głośnika? Zajrzyj do naszego sklepu!

Podsumowanie: Muzyka ma pozytywny wpływ na proces nauki

  • Muzyka wpływa na aktywność mózgu i może wprawić Cię w dobry nastrój. Podczas nauki powinieneś być uważny, skupiony i zmotywowany – jaka muzyka wywołuje u Ciebie takie uczucia?
  • Nie tylko muzyka klasyczna, lecz każdy gatunek muzyczny świetnie nadaje się do nauki. Decydującym faktorem jest tempo: utwór, który ma od 50 do 80 uderzeń na minutę, świetnie sprawdzi się podczas nauki matematyki lub rozwiązywania skomplikowanych równań, przy kreatywnych zadaniach i tematach powinieneś włączyć szybszą muzykę, która ma około 145 uderzeń na minutę.
  • Jeśli musisz nauczyć się czegoś na pamięć, wielu ekspertów poleca muzykę instrumentalną, gdyż śpiew mógłby Cię za bardzo rozpraszać.

Zdjęcie tytułowe: ©JESHOOTS.COM. Licencja Unsplash. Źródło: Unsplash.
Zdjęcie 1: ©UX Indonesia. Licencja Unsplash. Źródło: Unsplash.

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.