Violinisten

Więcej niż tylko Beethoven: muzyka klasyczna w nowoczesnym stylu

Zaczarowane flety, jezioro łabędzie, IX symfonia: to tylko niektóre z najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej. I prawdopodobnie każdy by się z nami zgodził, że to właśnie jest typowa muzyka klasyczna. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to być oczywiste, wcale nie jest tak łatwo zdefinować klasykę. Na przykład muzyka klasyczna wcale nie musi być stara. Wyjaśniamy, czym jest muzyka klasyczna i dlaczego zalecane jest jej regularne słuchanie.

Czym jest muzyka klasyczna?

Gdy mowa o muzyce klasycznej, najczęściej chodzi o muzykę z okresu od około 1730 do 1830 roku. Samo pojęcie „muzyka klasyczna” po raz pierwszy pojawiło się w słowniku oksfordzkim języka angielskiego (Oxford English Dictionary) w 1829 roku. Ta europejska tradycja muzyki artystycznej była również określana jako „muzyka poważna” – przestarzałe pojęcie, które w żadnym wypadku nie opisuje trafnie wszystkich utworów klasycznych.

Najpopularniejszymi kompozytorami są przede wszystkim Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Franz Schubert oraz Ludwig van Beethoven. W roku 2020 powinniśmy obchodzić 250-te urodziny Beethovena na całym świecie. Obszerny program artystyczny na jego cześć będzie jednak trwał aż do września 2021 roku, gdyż ze względu na obecnie panującą pandemię koronawirusa wszystkie wydarzenia w bieżacym roku jubileuszowym musiały zostać odwołane.

Do centralnych punktów muzyki klasycznej w XVIII i XIX wieku należy przede wszystkim Wiedeń, ale również Londyn i Paryż. To właśnie w tamtym czasie zostało skomponowanych wiele dzieł, które dzisiaj przypisujemy muzyce klasycznej, jak na przykład „Sonata Księżycowa” Beethovena:

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Czy to koncert fortepianowy, muzyka kameralna czy pompatyczna opera: muzyka klasyczna jest uważana za wymagające dzieło sztuki. Słuchanie muzyki klasycznej było dawniej uznawane za staroświeckie zajęcie wyłącznie dla intelektualistów. Na szczęściu to już się zmieniło. Muzyka klasyczna jest ogólnym pojęciem dla dzieł, które należą do przeróżnych stylów. Typowym przykładem, mimo częściowo dużych różnic, jest stosowanie ogólnego systemu nut, dzięki czemu obszerne kompozycje mogą być perfekcyjnie wykonane  przez całą orkiestrę.

Jeśli więc mówimy o muzyce klasycznej, może być ona różnorodnie rozumiana i definiowana: jako po prostu stara muzyka, jako muzyka ze średniowiecza lub renesansu, jako sławne dzieła wiedeńskiej klasyki oraz jako wspólczesna muzyka klasyczna.

Dźwiękowe klasyki Teufel

Ultima 40

Ultima 40

1849,00 zł2299,00 złW różnych kolorach
ROCKSTER

ROCKSTER

4149,00 zł4599,00 zł
RADIO 3SIXTY

RADIO 3SIXTY

1149,00 zł1649,00 złW różnych kolorach

Muzyka klasyczna w nowoczesnym stylu

Kompleksowe kompozycje z udziałem instrumentów smyczkowych, dętych, perkusyjnych i wielu innych są dzisiaj tworzone dokładnie tak samo, jak kilkaset lat temu. Muzyka klasyczna ciągle się rozwija. Nowoczesnym i popularnym przykładem jest muzyka Davida Garretta, który interpretuje takie hity, jak Smooth Criminal Michael’a Jacksona lub The Show Must Go On zespołu Queen w sposób klasyczno-wspólczesny ze swoimi skrzypcami. Również Luciano Pavarotti zadbał o połączenie muzyki klasycznej z popem dzięki swoim licznym występom ze sławnymi artystami muzyki pop, jak na przykład Céline Dion czy Brayan Adams oraz zmienił sposób patrzenia na muzykę klasyczną, która wcześniej była uważana za staroświecką, poważną i niedostępną dla zwykłego człowieka.

Również w dzisiejszych czasach powstają kompleksowe dzieła sztuki dla całej orkiestry spod pióra uzdolnionych kompozytorów. Muzyka filmowa czy ścieżki dźwiękowe do gier wideo dostarczają nieskończoną ilość przykładów dla nowoczesnych dzieł, które są efektem dalszego rozwoju muzyki klasycznej. Poniżej przykład współczesnej muzyki klasycznej do odsłuchania: krótki fragment ze ścieżki dźwiękowej do gry The Witcher 3: Wild Hunt.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Kompozytorzy muzyki klasycznej w innych krajach

Muzyka klasyczna to coś, z czego Niemcy i Europa słyną na całym świecie. Uroczystości z okazji jubileuszu Beethovena jednoznacznie na to wskazują: czy to w Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii, Szwecji, Chinach czy w Rosji – muzyczny geniusz świętuje się wszędzie. Jednak oprócz znanych niemieckich i austriackich muzyków jak Mozart czy Beethoven, istnieją jeszcze inni wybitni kompozytorzy muzyki klasycznej o innej narodowości. Na przykład:

 • Pjotr IIjitsch Tschaikowski urodzony w 1840 roku w Rosji i znany między innymi z dzieł Jezioro łabędzie i Dziadek do orzechów.
 • Frédéric Chopin był polsko-francuskim muzykiem, który zmarł w 1849 roku w wieku zaledwie 39 lat. Znany przede wszystkim ze swoich melancholijnych kompozycji fortepianowych w tonacji moll.
 • Antonín Dvořák był pierwszym czeskim kompozytorem, który osiągnął światowy sukces. Urodzony w 1841 roku był organistą, a w swoich dziełach łączył muzykę klasyczną, romantyczną oraz czeską muzykę ludową.
 • Antonio Vivaldi był włoskim geniuszem muzycznym, który urodził się w 1678 roku jako syn wiolonczelisty i całkowicie uległ urokowi opery. Jego najsłynniejszym dziełem są Cztery pory roku.
 • Claude Debussy przyszedł na świat w 1862 roku w Saint-Germain-en-Laye. Francuz tworzył nowatorską muzykę dzięki połączeniu muzyki klasycznej z dalekowschodnimi i wschodnioeuropejskimi brzmieniami.
YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Wskazówki do słuchania muzyki klasycznej

Świat muzyki klasycznej jest duży i barwny. Istnieje wiele różnych stylów i artystów do odkrycia. Klasyką możesz się cieszyć nie tylko ze swoją kolekcją płyt winylowych: w powszechnie znaych usługach streamingowych znajdziesz również wiele list muzycznych. Nowych inspiracji dostraczy Ci na przykład radio internetowe za pośrednictwem aplikacji TuneIn. Dla pełnego doświadczenia muzyki klasycznej zajrzyj na stronę Idagio. Ta usługa streamingowa jest przeznaczona wyłącznie dla słuchaczy muzyki klasycznej z takimi opcjami wyszukiwania, jak orkiestra, kompozytor, dyrygent itd.

Jak tylko znajdziesz odpowiednie źródło muzyki, powinieneś skupić się tylko i wyłączanie na przyjemności słuchania. Na pewno nie poczujesz się tak, jakbyś właśnie stał pod sceną, ale z dobrym wyposażeniem nie umknie Ci nawet najcichszy szelest. W tym celu możesz postawić na wielokanałowy zestaw audio lub na mocne słuchawki, rozsiąść się wygodnie w fotelu i roszkoszować się idealnym dźwiękiem.

Dzieła muzyki klasycznej mogą często wydawać się długie i nieco męczące. Jednak w tych kompleksowych kompozycjach jest wiele do odkrycia. Jeśli słuchasz muzyki klasycznej, to słuchaj jej świadomie i postaw sobie na przykład pytanie: jakie emocje pojawiają się w tym utworze? Brzmi łatwo, ale to wcale nie jest takie proste: czy jest to tęsknota czy smutek, złość czy radość?

Wskazówka: Sprawdź, jaki wpływ na naukę i aktywność mózgu ma właśnie muzyka

Prawie jak na koncercie: słuchaj muzyki klasycznej z głośnikami DEFINION 3

Definion 3 mit Denon AV-Receiver
Głośniki DEFINION 3 i amplituner DENON DRA-900H: mocna drużyna.

Radość z muzyki jest dla Ciebie priorytetem? W takim razie wysokiej jakości zestaw DEFINION 3 z amplitunerem AV Denon jest idealnym wyborem. Z tym systemem możesz oczekiwać precyzji, siły i dynamiki.

 • Głośniki podłogowe dostarczają 145 watów czystego dźwięku na każdy kanał
 • Trzy głośniki niskotonowe o długim skoku membrany gwarantują precyzyjną wierność odtwarzania i mocne basy
 • Amplituner Denon DRA-800H koordynuje wszystkie dźwięki, a do tego oferuje radio internetowe i radio DAB+, streaming muzyki przez takie aplikacje, jak Spotify, TIDAL i Deezer, zawiera technologię Bluetooth i obsługuje sterowanie głosowe za pomocą Alexa, Google Assistant i Siri.

Zestawy stereo marki Teufel

DEFINION 3 + DENON DRA-800H

DEFINION 3 + DENON DRA-800H

11499,00 złW różnych kolorach
Ultima 40 Active

Ultima 40 Active

3199,00 zł4199,00 złW różnych kolorach
THEATER 500 + DENON DRA-900H

THEATER 500 + DENON DRA-900H

6199,00 zł8299,00 zł

Muzyka klasyczna ma pozytywny wpływ

 • Badania wykazały, że uczniowe spali lepiej, gdy 45 minut przed zaśnięciem słuchali muzyki klasycznej.
 • Taki wynik może zależeć od tego, że muzyka klasyczna ma obniżać ciśnienie krwi u słuchaczy – również wniosek z przeprowadzonych badań.
 • Słuchanie muzyki klasycznej ma mieć również pozytywny wpływ na aktywność mózgu, dzięki czemu muzyka klasyczna pomaga skupić się na zadaniach oraz uczeniu się na pamięć.
 • Klasyczne brzmienia mają również obniżać stres i łagodzić ból, ponieważ stymulują one ośrodek przyjemności w mózgu, a tym samym zmniejszą ból.
Titelbild: ©Larisa Birta. Quelle: Unsplash

Najnowszy artykuł

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.