Płyta winylowa single: młodsza siostra płyty LP jest ciągle na czasie

Intensywnie czarna z delikatnymi rowkami: to główne cechy płyty gramofonowej. Dzisiaj wygląda ona dokładnie tak samo jak przed pond 70 latami, kiedy igła gramofonowa po raz pierwszy przesuwała się wzdłuż rowków płyty. Chociaż dzisiaj dostępnych jest wiele alternatywnych rozwiązań, fani muzyki są ciągle mocno przywiązani do płyt gramofonowych. Po gwałtownym spadku sprzedaży, rynek płyt gramofonowych ponownie przeżywał rozkwit i ciągle jest na fali sukcesu. Przyjrzyjmy się ponad 70-letniej historii płyt gramofonowych.

Historia płyty gramofonowej

Możemy słuchać muzyki, kiedy tylko chcemy i odtwarzać ciągle ten sam utwór. Dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić, że muzyka była kiedyś czymś ulotnym i istniała tylko w momencie, w którym była odtwarzana. Jednak możliwość zatrzymania, nagrania i ponownego odtwarzania dźwięków była wielkim wynalazkiem. Przyjrzyjmy się historii płyty gramofonowej:

  • „Hello“ było pierwszym słowem, które Thomas Alva Edison zapisał na pokrytym parafiną pasku papieru za pomocą rylca w 1877 roku. Dzięki nowo odkrytej technice skonstruował on fonograf z folii cynowej i stalowego walca.
  • Po fazie przejściowej z płytami, które były wykonane z ebonitu, w 1897 roku na rynku pojawiły się pierwsze szelakowe płyty gramofonowe. Składały się one z masy szelakowej, mączki skalnej i włókien roślinnych. Za czarny kolor płyty odpowiadała niewielka ilość sadzy.
  • Nie każdy mógł sobie pozwolić na tak drogą przyjemność – produkcja płyty gramofonowej była bardzo kosztowna, gdyż formy woskowe mogły być użyte tylko jeden raz. Dopiero w 1926 roku, kiedy fale dźwiękowe można było zapisać na szelaku za pomocą sygnałów elektrycznych, płyty gramofonowe stały się przystępne cenowo.
  • Płyta gramofonowa stała się dostępna dla wszystkich dopiero w 1948 roku dzięki polichlorkowi winylu, lepiej znanemu jako PVC – nazywanemu w skrócie „winylem” w związku z okrągłymi nośnikami dźwięku.
Głośniki Teufel Stereo M sprawia, że z każdej płyty winylowej rozbrzmiewa potężny dźwięk.

Era płyt winylowych

Łatwiejsza i tańsza produkcja, większa odporność oraz lepsza jakość dźwięku: istniało kilka argumentów, które przemawiały za tym, aby od 1948 roku zapisywać muzykę na płytach winylowych. Płyta LP o średnicy 30 cm (12 cali) została po raz pierwszy wprowadzona na rynek przez wytwórnię Columbia, po wynalezieniu jej przez fizyka Petera Carla Goldmarka. Jednak już rok później pojawiła się mniejsza siostra płyty LP.

Płyta winylowa single pojawiła się na świecie 31 marca 1949 roku – zawdzięczamy to firmie RCA Victor, która już w 1930 roku wypuściła na rynek płytę winylową, ale w tamtym czasie nie zyskała ona na popularności. Inaczej było w przypadku płyty single: dzięki mniejszej średnicy 17,5 centymetrów (7 cali) płyta ta z wykonawców pojedynczych piosenek uczyniła prawdziwe gwiazdy. Na stronie A płyty znajdował się singiel z danego albumu, podczas gdy na stronie B można było odtworzyć nagranie na żywo lub utwór, który nie znalazł się na albumie.

Płyta single była konkurencją dla płyty LP – na początku pojawiły się nawet problemy z kompatybilnością, gdyż środkowy otwór w płycie single był większy niż w płycie LP. Na szczęście wtedy były już dostępne adaptery, dzięki którym obie płyty mogły być odtwarzane na tym samym gramofonie.

Odejście od płyty szelakowej zostało przypieczętowane pojawieniem się płyty winylowej: płyta szelakowa była dostępna aż do 1958 roku, jednakże potem jej produkcja została zawieszona.

Chętnie odtwarzają muzykę z płyt gramofonowych

ULTIMA 40 ACTIVE + DUAL DT 400

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DUAL DT 500 USB

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DUAL DT 400 USB

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Jak feniks z popiołów: płyta winylowa ponownie na fali sukcesu

Nowe technologie spowodowały, że płyty winylowe prawie w całości zostały wyparte z rynku muzycznego. Kasety, płyty CD, odtwarzacze MP3 oraz internet wraz z platformami streamingowymi oferowały i nadal oferują liczne oraz poręczniejsze alternatywy do słuchania muzyki – bez starannego ustawiania igły gramofonowej, zmiany stron oraz szelestów i szumów podczas odtwarzania. Nieuchronnie zbliżał się koniec płyt gramofonowych.

Jednakże kilka lat po przełomie tysiąclecia ponownie wzrosły wyniki sprzedaży. Czy była to tęsknota za starymi, dobrymi czasami? A może pragnienie, aby móc dosłownie poczuć muzykę? Niezależnie od tego, co to było: płyty gramofonowe oraz gramofony przeżyły ponowny rozkwit w stylu retro i były obecne wszędzie.

Wskazówka: Dowiedz się więcej o płytach winylowych i Record Store Day

Przyszłość płyt gramofonowych

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo jeszcze płyty single i LP utrzymają swoją dobrą passę. Jednakże podejmowane są pewne starania, aby zmodernizować płyty gramofonowe. Przede wszystkim chęć rezygnacji z plastiku – PVC jest niestety tworzywem sztucznym – oraz wydajniejsza, a także przyjazna środowisku produkcja skłania do podjęcia działań. Nowe połączenia materiałów, zawierające większy udział składników pochodzenia roślinnego oraz wytwarzające mniej zanieczyszczeń, mogą w przyszłości zmienić sposób produkcji płyt gramofonowych.

Także plany dotyczące płyt winylowych HD są już bardzo zaawansowane. Po kilku latach prac rozwojowych austriacka firma Rebeat chce wprowadzić na rynek pierwszą płytę winylową HD jeszcze przed końcem 2019 roku.

Stylowe słuchanie płyt gramofonowych z marką Teufel

DUAL DT 250 USB Detail

Dla fanów hi-fi gramofon jest w dalszym ciągu najlepszym urządzeniem do analogowego odtwarzania muzyki i oryginałów. Pasjonaci i audiofile stereo świadomie wybierają gramofony. Płyty winylowe przetrwały już wiele innych mediów, takich jak kasety czy płyty CD, a oryginalne nagrania oraz edycje specjalne są sprzedawane po bardzo wysokich cenach. Firma Teufel gwarantuje doświadczenie winylowe w wersji stereo. Dzięki naszej kooperacji ze znanym producentem DUAL możemy także zaoferować kompletne systemy stereo (wraz z Bluetooth i DAB+), składające się z gramofonów dla fanów czarnych krążków. Ciesz się dźwiękiem w winylowym formacie.

Wszystkie odtwarzacze oferowane w ramach współpracy z marką DUAL pasują do wszystkich kompletnych zestawów Teufel.

  • ▶Gotowy do odtwarzania gramofon DUAL DT 250 USB wyposażony w magnetyczny adapter AT 3600 L firmy Audio-Technica posiada także zintegrowany przedwzmacniacz phono oraz port USB do cyfrowej archiwizacji płyt winylowych.
  • ▶W pełni automatyczny gramofon z napędem paskowym DUAL DT 400 USB jest odpowiedni do płyt LP i singles. Automatyczny system komfortowego w obsłudze gramofonu DUAL DT 400 USB sam przysuwa ramię adaptera, odsuwa go po zakończeniu odtwarzania i zatrzymuje talerz gramofonu. Dzięki temu możesz się skoncentrować na tym, co najważniejsze: na słuchaniu ulubionych płyt.
  • ▶Gramofon DUAL DT 500 USB przekonuje wysokiej jakości adapterem marki Audio-Technica i praktycznymi dodatkami, takimi jak zintegrowany przedwzmacniacz phono i port USB do digitalizowania płyt winylowych. Ten gramofon hi-fi jest idealny dla płyt LP i singles.

Inne produkty marki Teufel

THEATER 500 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: po 70 latach ciągle na czasie

  • Od 1949 roku świętujemy hit za hitem dzięki płycie winylowej single: 17,5 centymetrów wypełnionych po brzegi muzyką
  • Polichlorek winylu ostatecznie zastąpił masę szelakową jako materiał do produkcji płyt gramofonowych w 1958 roku
  • W ostatnich latach sprzedaż płyt winylowych gwałtownie wzrosła, a dzięki nowym technologiom można zmodernizować płyty winylowe. Bądźmy szczerzy: dzięki połączeniu płyty, rowków i igły oryginalne nagrania prezentują się najlepiej zarówno pod względem dźwiękowym, jak i optycznym.

Podobne tematy: 

Z miłości do winyli: porady i wskazówki dla fanów płyt winylowych

Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja płyt gramofonowych

DUAL: gramofony tak precyzyjne, jak mechanizm w zegarku

Zdjęcie tytułowe: ©Gavin St. Ours Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.