Z miłości do winyli: porady i wskazówki dla fanów płyt winylowych

Dla fanów płyt winylowych i wszystkich tych, którzy chcą nimi zostać, te czarne krążki są kultowe od wielu lat. Nic dziwnego, w końcu od czasu do czasu świetnie jest wyjść z cyfrowego świata i zanurzyć się w analogowej przeszłości. Również my już od dłuższego czasu jesteśmy fanami płyt winylowych i przygotowaliśmy wskazówki dotyczące zakupu płyt winylowych, najlepszych sposobów czyszczenia i przechowywania cennych egzemplarzy oraz kilka interesujących faktów na temat czarnych krążków.

W poszukiwaniu unikatowych egzemplarzy i winylowych skarbów

W wielu dużych miastach nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć dobrze zaopatrzony sklep z płytami winylowymi. W internecie można najpierw sprawdzić, który sklep specjalizuje się w danym gatunku muzycznym oraz czy oferuje stare czy raczej nowe wydania. Podczas zakupu płyt winylowych większość właścicieli sklepów chętnie służą pomocą i w mgnieniu oka rozpoznają Twój styl muzyczny. W sklepie możesz znaleźć prawdziwe rarytasy, zasięgnąć fachowej porady i sprawdzić jakość płyty winylowej bezpośrednio na miejscu. Ponadto rarytas w postaci płyty winylowej jest o wiele lepszym upominkiem niż zwykła, nudna pamiątka.

Vinylauswahl im Plattenstore
Przy tak ogromnym wyborze powinniśmy poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej płyty winylowej.

Niezłe rarytasy: te płyty winylowe są szczególnie cenne

Nieważne, czy dopiero zostałeś fanem płyt winylowych, czy jesteś nim już od dawna – podczas zakupu przedmiotów w stylu vintage należy zwrócić uwagę na ich jakość. Dlatego najlepiej unikać płyt z pleśnią na opakowaniu, zadrapaniami lub innymi śladami zużycia. Szczególną wartość mają za to limitowane edycje, sygnowane płyty czy wydania specjalne oraz płyty winylowe z dobrą historią. Na przykład niektóre płyty Elvisa Presleya czy Beatles’ów są często poszukiwane. Czy wiedziałeś, że jedyna kopia albumu „Once Upon A Time In Shaolin” zespołu Wu-Tang Clans jest obecnie najdroższą płytą winylową na świecie, której cena na aukcji wynosi 1,8 miliona dolarów?

Dla starych i nowych skarbów: gramofony w sklepie Teufel

DUAL DT 400 USB

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 ACTIVE + DUAL DT 400

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DUAL DT 500 USB

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Kolekcja płyt winylowych: prawidłowe czyszczenie i przechowywanie płyt winylowych

Właśnie słuchasz swojej ulubionej piosenki, gdy nagle w najlepszym momencie utworu płyta nagle przeskakuje i odtwarza w kółko tę samą ścieżkę dźwiękową. Nie wiemy, dlaczego zawsze trafia na Twoją ulubioną piosenkę, ale mamy kilka wskazówek dla właśnie takich przypadków.

  • Aby zapobiec wyginaniu się płyt winylowych, nie należy przechowywać ich w pozycji poziomej lub pod kątem, tylko możliwie w pozycji pionowej.
  • Optymalnym sposobem na przechowywanie kolekcji płyt winylowych jest zacienione, suche i chłodne miejsce.
  • Również wkładki antystatyczne chronią płyty winylowe przed zadrapaniami i zapobiegają ładunkom elektrostatycznym.
  • Slipmat (dostępna również w sklepie Teufel) to praktyczna mata poślizgowa, która podczas odtwarzania chroni płyty winylowe oraz gramofon.
  • Przezroczyste osłony dbają o to, aby cenne płyty były odpowiednio chronione.
  • Zakurzone skarby ze strychu można wyczyścić za pomocą szczotki z włókna węglowego, wykonując okrężne ruchy pozbędziemy się kurzu z powierzchni płyty nawet w rowkach.
  • Do generalnego czyszczenia płyt winylowych najlepiej sprawdzi się roztwór wody destylowanej i łagodnego płynu do naczyń. Wystarczy zwilżyć delikatnie płytę lub zanurzyć ją do kąpieli wodnej. Na samym końcu należy ostrożnie wytrzeć płytę ścierką z mikrofibry.
  • Dla DJ-ów i kolekcjonerów płyt najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w myjkę do płyt winylowych.
  • Jeśli płyta nie jest prawidłowo odtwarzana, należy zdmuchnąć kurz znajdujący się na igle gramofonowej lub delikatnie ją oczyścić za pomocą szczoteczki do zębów.

Dalsze wskazówki znajdziesz w tym artykule: Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja płyt gramofonowych.

Plattennadel spielt Schallplatte ab
Poprzez przesuwanie się wzdłuż rowków igła gramofonowa wytwarza dźwięk.

Gramofony w stylu retro w sklepie Teufel

Niekiedy można usłyszeć małe szelesty, trzeszczenia i szumy. Takie dźwięki retro są częścią niektórych płyt winylowych. Oczywiście nadal zależy Ci na osiągnięciu najlepszej jakości dźwięku. W sklepie Teufel znajdziesz nowoczesne urządzenia z wysokiej jakości adapterami dla najlepszego dźwięku.

Theater 500 Kombo
Idealny nie tylko dla Twoich płyt winylowych: System stereo KOMBO 62 o mocy 200 W z trójdrożnymi głośnikami THEATER 500.

THEATER 500 KOMBO VINYL 250: System stereo najwyższej klasy wraz z wysokie jakości gramofonem o napędzie paskowym – najwyższej klasy zestaw zapewniający prawdziwą winylową przyjemność. Zestaw jest sterowany przez amplituner AV KOMBO 62 o mocy 200 W.

Dodatkowa wskazówka: Gramofony w sklepie Teufel są wyposażone w złącze USB. Dzięki temu możesz dygitalizować swoje winylowe skarby.

Inne amplitunery w sklepie Teufel

ODTWARZACZ KOMBO 62

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DENON AVR-X1700H DAB

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DENON AVR-X2700H DAB

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wybierz ulubioną płytę, ustaw igłę gramofonową i gotowe! Wraz z gramofonem i ulubionymi płytami słuchanie muzyki stanie się czystą przyjemnością. Życzymy prawdziwego winylowego doświadczenia!

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.