Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja płyt gramofonowych

Fani winyli dobrze to znają – kupione na pchlim targu płyty gramofonowe wyglądają często tak, jakby wcześniej nagłaśniały niejedną szaloną imprezę i nagle zniknęły gdzieś pod kanapą. Winylowy blask zostaje pokryty kurzem, tłuszczem i innymi zabrudzeniami. Może to wpływać na jakość dzwięku oraz uszkodzić adapter. Jak zatem należy czyścić płyty gramofonowe, aby nie uszkodzić ich powierzchni? Tego dowiesz się tutaj.

Prawidłowe czyszczenie płyty gramofonowej | Tutorial Teufel w serwisie YouTube

Oprócz naszych pomocnych artykułów w kategorii “Serwis”, oferujemy również tutoriale na naszym kanale YouTube. W tym filmiku dowiesz się, jak prawidłowo wyczyścić płytę gramofonową.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Streszczenie sposobów na czyszczenie płyty gramofonowej przedstawione w naszym filmiku


Jeśli właśnie Ci się śpieszy lub po obejrzeniu filmiku chciałbyś jeszcze doczytać parę informacji, to tutaj znajdziesz małe streszczenie sposobów na wyczyszczenie płyty winylowej z naszego tutorialu.

 1. Czyszczenie na sucho

  Czyszczenie na sucho za pomocą szczotki do płyty gramofonowej może zasadniczo odbywać się zawsze przed odtwarzaniem Twojej płyty, aby usunąć kurz i zapobiec jego gromadzeniu się na płycie.

 2. Czyszczenie na mokro

  Do usunięcia tłuszczu lub uporczywych zabrudzeń najlepiej zastosować odpowiedni środek do czyszczenia – ale w żadnym wypadku płynu do mycia naczyń! Za pomocą ściereczki z mikrofibry zetrzyj ten środek wraz ze wszystkimi zabrudzeniami z płyty, pamiętając przy tym, aby zetrzeć go wzdłuż rowków.

 3. Zastosuj Discofilm

  Stosując Discofilm zabrudzenia nie mają żadnych szans. Discofilm to żel, którym należy pokryć całą płytę winylową, następnie odczekać aż żel wyschnie i ściągnąć go jak folię wraz z całym brudem z rowków.

 4. Myjka do płyt gramofonowych

  W przypadku bardzo zabrudzonych egzemplarzy najlepiej od razu sięgnąć po myjkę do płyt gramofonowych lub skorzystać z takiego serwisu w sklepie z winylami, jeśli posiadasz tylko kilka sztuk.

Podstawy czyszczenia płyt gramofonowych

Prędzej czy później kurz wyląduje na płycie, nawet wtedy, gdy po każdym słuchaniu konsekwentnie chowamy płytę z powrotem do opakowania. Ponadto, wiele fanów winyli nie bierze pod uwagę tego, że kurz może się również zbierać w opakowaniu płyty lub w folii. Krótko mówiąc: jeśli chcesz słuchać dźwięku płyty bez żadnych szelestów i zakłóceń, powinieneś możliwie przed każdym odtwarzaniem usunąć kurz i wyczyścić płytę. Najłatwiej funkcjonuje to za pomocą szczotki do płyt gramofonowych.

Taka szczotka powinna właściwie należeć do standardowego wyposażenia każdego miłośnika winyli. W sklepie znajdziesz cały szereg wariantów o różnej budowie i wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej włókna tej szczotki są wykonane z włókien węglowych. Ten materiał osiąga w praktyce bardzo dobre wyniki.

Najlepszy dźwięk: głośniki marki Teufel

Stosowanie szczotki do płyty gramofonowej jest bardzo proste: wyszczotkuj Twoją płytę zgodnie z przebiegiem rowków bez użycia wody lub innych środków i gotowe.

Pomocne (i mniej pomocne) sposoby na czyszczenie płyt gramofonowych

Sprawy komplikują się wtedy, gdy kurz i inne zabrudzenia są przyklejone do powierzchni płyty winylowej. W takim wypadku pomóc może tylko czyszczenie na mokro. Jeśli chcesz być w stuprocentach pewny, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinieneś sięgnąć po profesjonaly środek do czyszczenia płyt winylowych i po ściereczkę z mikrofibry. Jeśli wymieszasz swój własny środek do czyszczenia, oszczędzasz wprawdzie pieniądze, ale możesz narobić niezłych szkód. Wielu fanom winyli jeżą się włosy na głowie, gdy słyszą, że do czyszczenia płyt wystarczy tylko woda, alkohol i kropla płynu do naczyń. Takie rozwiązanie mogłoby jednak pozostawić osad albo nawet uszkodzić materiał płyty.

Kto chciałby samodzielnie wymieszać roztwór do czyszczenia płyt, powinien się upewnić, że używa właściwych składników. Jako alkohol najlepiej sprawdzi się izopropanol. Jest on zawarty w większości środków do czyszczenia dostępnych w sklepie. Izopropanol należy wymieszać z wodą w proporcji około 1:3 lub 1:4. W idealnym wypadku powinieneś zastosować podwójnie destylowaną wodę. Do tego należy dodać kroplę środka zwilżającego. Płyn do mycia naczyń nie jest tutaj optymalnym rozwiązaniem, gdyż mógłby pozostawić osad.

Discofilm na płycie winylowej

Disco….co? Dla niektórych ta nazwa brzmi bardzo dziwnie. Jednakże Discofilm jest starym i sprawdzonym środkiem w walce z zabrudzeniami na płycie winylowej. Discofilm jest żelową substancją, którą należy pokryć całą powierzchnię płyty – oczywiście po obu stronach.

Następnie należy pozostawić ten żel aż do wyschnięcia. Według informacji producenta proces wyschnięcia trwa od 8 do 15 godzin w zależności od temperatury zewnętrznej. Wyschniętą warstwę wraz ze wszystkimi zabrudzeniami można wygodnie ściągnąć z płyty. Ten sposób świetnie nadaje się do usunięcia uciążliwych zabrudzeń i warstwy tłuszczu.

Idealne połączenie z gramofonami: Systemy dźwiękowe Teufel KOMBO

ULTIMA 40 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 20 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Czyszczenie płyt za pomocą rozwiązania high-end

Najbardziej kosztownym, ale za to najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zaburdzenia z płyty gramofonowej, jest tak zwana też myjka do płyt winylowych. Konstrukcja i cena tych urządzeń jest bardzo zróżnicowana. Urządzenie marki Knosti jest bardzo łatwo skonstruowane i jest dostępne już od około 50 Euro (ok. 200 złotych). Ta myjka składa się z wąskiej obudowy myjącej ze szczotkami oraz korbką. Osłona uszczelniająca chroni dodatkowo papierowe etykiety przed działaniem substancji i zmoczeniem. Płyta gramofonowa jest zamocowana za pomocą małej osi i obracana za pośrednictwem korbki.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Myjka marki Okki Nokki jest dużo bardziej złożona technicznie i zawiera takie elementy, jak napęd elektryczny oraz silnik ssący, co sprawia, że są one oczywiście droższe – kosztują one około 450 Euro (ok. 2000 złotych). Jednakże w zamian za to ta myjka obiecuje błyszczące płyty i prostą obsługę.

Analogowy dźwięk na najwyższym poziomie z marką Teufel

Plattenspieler DUAL DT 250 USB
Gramofon DUAL DT 250 USB
 • DUAL DT 250 USB: Gramofon DUAL DT 250 USB do płyt LP i Singles gwarantuje autentyczny dźwięk płyty winylowej, posiada wysokiej jakości magnetyczny adapter AT 3600L firmy Audio Technica i może być podłączony do wszystkich kompletnch systemów dźwiękowych firmy Teufel. Gramofon odtwarza płyty za pomocą napędu paskowego, który dba o stałą prędkość obrotów talerza. Za pośrednictwem wyjścia USB można zdygitalizować dowolną kolekcję winyli – w jakości płyty CD (16 bitów/48 kHz).
 • ▶ ULTIMA 40 ACTIVE: Głośniki ULTIMA 40 ACTIVE wraz z gramofonowem TEAC TN-3B tworzą idealną symbiozę. System trójdrożny głośników optymalnie prezenuje analogowy dźwięk winyli. Dwa zintegrowane wzmacniacze o mocy 130 watów sprawiają, że zewnętrzny wzmacniacz jest niepotrzebny. Ponadto głośniki ULTIMA 40 ACTIVE są wyposażone w technologię Bluetooth z aptX® i umożliwiają cyfrowy streaming muzyki ze Spotify, YouTube itd.

Podsumowanie: Czyszczenie winyli w łatwych i trudnych przypadkach

 • Kurz na płytach można usunąć za pomocą szczotki do płyt gramofonowych wykonanych z włókna węglowego.
 • Do czyszczenia na mokro najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia i ściereczkę z mikrofibry.
 • Roztwór do czyszczenia możesz również przygotować samodzielnie, stosując izopropanol, destylowaną wodę oraz środek zwilżający.
 • Myjki do płyt gramofonowych oferują zautomatyzowaną metodę czyszczenia winyli, a niektóre z nich są już dostępne w korzystnej cenie.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.