DUAL: gramofony tak precyzyjne, jak mechanizm w zegarku

Już od paru ładnych lat gramofony przeżywają ponowny rozkwit. Również my zarezerwowaliśmy stałe miejsce w naszych sercach dla czarnych płyt winylowych i nigdy się od nich nie odwróciliśmy. Jeśli Twoje płyty winylowe potrzebują odświeżenia, mamy dla Ciebie dobre wiadomości: Teufel razem z marką DUAL sprawią, że Twoje płyty LP będą piszczeć z zachwytu.

Założenie fabryki dla mechaniki precyzyjnej

Firma DUAL narodziła się wraz z założeniem przez braci Steidinger fabryki dla mechaniki precyzyjnej w St.Georgen w 1907 roku. W portfolio firmy znalazły się obok zegarków również gramofony. Późniejsze dzieje firmy były naznaczone wzlotami i upadkami. Już w 1912 bracia Steidinger postanowili rozejść się w swoje strony, a Josef Steidinger założył firmę „Perpetuum”.

Produkcja firmy DUAL w St. Georgen w Schwarzwaldzie ©DUAL GmbH

W 1927 roku został przedstawiony silnik Dualpołączenie silnika sprężynowego i elektrycznego do przenośnych gramofonów. To wydarzenie stało się źródłem inspiracji dla nazwy przedsiębiorstwa: już od 1935 roku napis DUAL błyszczał na wszystkich stworzonych produktach. Popularność i sukces marki stale rosły. W latach 50-tych gramofony firmy DUAL zostały wbudowane w szafki muzyczne wielu różnych firm.

Inne kamienie milowe

Ważnym kamieniem milowym okazał się gramofon hi-fi DUAL 1009 wyprodukowany w 1963 roku, który stał się wyznacznikiem w tej kategorii i to na skalę światową. Szczególną popularnością cieszył się w Stanach Zjedonocznych. W tym dziesięcioleciu firma DUAL stała się jednym z największych producentów gramofonów. Kolejna wielka innowacja nastapiła w 1973 roku wraz z gramofonem DUAL 701: pierwszym w Europie stworzonym gramofonem z bezpośrednim napędem elektronicznym.

Ujęcie pierwszej fabryki z lotu ptaka ©DUAL GmbH

Mimo innowacyjności, mocnej techniki oraz uznania dla marki i technologii, historia firmy DUAL była naznaczona kilkoma przejęciami przedsiębiorstwa i zmianami nazwy:

  • W 1973 roku przedsiębiorstwo przejęło wówczas swojego konkurenta Perpetuum-Ebner.
  • W 19811 roku firma DUAL musiała jednak ogłościć upadłość – presja cenowa konkurencji była zbyt duża. Francuskie przedsiębiorstwo Thomas Brandt przejęło markę.
  • W 1988 roku DUAL ponownie zmienił właściciela i stał się częścią przedsiębiorstwa Schneider Rundfunkwerke AG.
  • W 1993 roku firma DUAL zamknęła drzwi swojej ostatniej fabryki, a po roku Schneider sprzedało markę przedsiębiorstwu Karstadt AG.

Powrót firmy DUAL

Jednak firma DUAL powraca. W 2002 roku dawni pracownicy przedsiębiorstwa Schneider Rundfunkwerke AG postanowili założyć firmę DGC GmbH w miejscowości Landsberg am Lech. Krok po kroku nabywali oni prawa do marki DUAL w Europie i zaczęli produkować nowe urządzenia pod nazwą marki. Od 2020 roku firma DGC GmbH oficjalnie nazywa się DUAL GmbH i tworzy nową generację ekskluzywnych gramofonów. Szczególnym produktem jest przykładowo gramofon Primus Maximus – jest on produkowany tylko w ściśle limitowanym nakładzie 100 sztuk i wyłącznie na zamówienie.

Głośniki Teufel & gramofony DUAL: idealne dźwiękowe połączenie

Posiadasz w domu kolekcję płyt wiynlowych, które chciałbyś chętnie odtworzyć i posłuchać? Nowy gramofon może przywrócić je do życia – tak się składa, że mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! Już teraz w sklepie internetowym Teufel znajdziesz gramofony marki DUAL o niezwykłej tradycji. Historia tego przedsiębiorstwa rozpoczęła się od produkcji zegarków i mechaniki precyzyjnej  – absolutna precyzja oraz najwyższa jakość są więc tutaj gwarantowane. Poza tym marka DUAL przywiązuje dużą wagę do tworzenia długotrwałych i wytrzymałych produktów, dzięki czemu otrzymasz również części zastępcze na wypadek, jeśli Twój gramofon kiedyś się zestarzeje. Spraw, aby Twoje winylowe skarby ożyły na nowo!

Nowość w sklepie Teufel: DUAL DT 250 USB
  • ▶ DUAL DT 250 USB: złącze USB do digitalizowania płyt winylowych, wbudowany przedwzmacniacz phono oraz magnetyczny adapter marki Audio Technica: ten gramofon częstuje nas różnorodnymi funkcjami. Poza tym jest on bardzo poręczny i można go połączyć z systemem hi-fi za pomocą wejścia phono i wejści AUX.

Dźwiękowi koledzy nowego gramofonu DUAL

THEATER 500 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

TEUFEL STEREO M

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 ACTIVE

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Zdjęcia: ©DUAL GmbH.

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.