Muzyka i sport to nierozłączny duet

Kiedy w radiu pojawia się nasza ulubiona piosenka, automatycznie poprawia nam się nastrój. Jeśli jeszcze przed chwilą byliśmy zdenerwowani, to już prawie zapomnieliśmy dlaczego, gdyż muzyka wywołuje w nas pozytywne emocje i wyczarowuje uśmiech na naszych twarzach. Muzyka pomaga nam się zrelaksować, pomarzyć i przenieść się w zupełnie inne miejsce. Wiele osób jest zdania, że muzyka stanowi także ważny element sportu. Kiedy ćwiczymy, potężne basy napędzają nas do działania, a podczas rozciągania, spokojne melodie pozwalają nam się wyciszyć. Wielu z nas z pewnością doskonale wie, że muzyka ma duży wpływ na sposób uprawiania sportu. Tutaj przedstawiamy kilka ekscytujących faktów na temat zależności między muzyką a sportem.

Z muzyką wszystko wydaje się prostsze

Czy to trening siłowy, zumba, czy też joga: energetyczna muzyka sprawia, że z łatwością nadążamy za ćwiczeniami i śmiało zwiększamy nasze tempo. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze dlatego, że nasza ulubiona muzyka z reguły motywuje nas do działania. W efekcie nie koncentrujemy się na wysiłku, tylko oddajemy się sportowemu szaleństwu.

Jednakże czy muzyka rzeczywiście przyczynia się do lepszych wyników podczas uprawiania sportu, czy tylko tak nam się wydaje? Czy jest to efekt placebo, czy też faktycznie osiągamy duże lepsze wyniki przy odpowiedniej muzyce? Te pytania wielokrotnie pojawiają się w dziedzinie sportu.

Sport i muzyka: pozytywne efekty są widoczne

Muzyka pomaga amatorom sportu pokonać punkt zmęczenia, wytrzymać dłużej i ewentualnie osiągnąć lepsze wyniki. Z kolei w sporcie zawodowym, gdzie celem są najwyższe wyniki, wielu sportowców koncentruje się na swoich emocjach i na sygnałach wysyłanych przez ciało, aby podczas treningu lub zawodów osiągnąć jak najlepsze wyniki. Na tak wysokim poziomie zaawansowania muzyka odtwarzana w tle nie ma już tak istotnego wpływu na poprawę wyników, jak w przypadku sportowców amatorów. Jednak muzyka może pomóc w złagodzeniu stresu i w skupieniu się na zawodach: właśnie z tego powodu wielu sportowców na wielkich imprezach sportowych, jak na przykład Igrzyska Olimpijskie, przygotowuje się do startu ze słuchawkami w uszach.

Frau joggt Treppen hoch.
Szybka muzyka podczas biegania to dobry pomysł.

Wielu zawodowych sportowców lubi słuchać muzyki także podczas treningów. Na przykład lekkoatletka Justyna Święty-Ersetic uwielbia rozgrzewać się przed biegiem na stadionie z motywującą muzyką w tle. Dla siatkarza Piotra Nowakowskiego muzyka jest stałym elementem przed i po treningu, gdy stara się wyciszyć swój organizm i zrelaksować się. Więcej na temat ich sportowej rutyny możesz przeczytać w tym artykule.

Badania pokazują dobre wyniki

Różne eksperymenty i grupy badawcze zajmują się pytaniem, w jakim stopniu muzyka wpływa na wydajność w sporcie. Na przykład Uniwersytet Brunel w Londynie odtwarzał swoim badanym na bieżni znane piosenki. Wynik: badani wytrzymywali na bieżni średnio około 15 % dłużej.

Istnieje wiele badań na temat muzyki i wydajności w sporcie – wszystkie dotyczyły różnych i bardzo specyficznych aspektów. Naukowcy pod kierownictwem Peter’a Terry’ego z Uniwersytetu Południowego Queensland w Australii postanowili przyjrzeć się wszystkim tym badaniom w 2020 roku, aby uzyskać ogólny obraz sytuacji. Przeanalizowali oni w sumie 139 badań, w których łącznie wzięło udział prawie 3600 osób. Ogólny wynik: muzyka może poprawić wyniki w sporcie. Do pozytywnych efektów należy zaliczyć równomierne oddychanie w połączeniu z lepszym dotlenieniem narządów i mięśni. To wszystko jest ze sobą powiązane i sprawia, że słuchanie muzyki podczas aktywności fizycznej zapewnia więcej siły i wytrzymałości.

Mała przerwa od muzyki nie zaszkodzi

Prof. Ingo Froböse, profesor sportu i szef Centrum Zdrowia na Niemieckim Uniwersytecie Sportowym w Kolonii, również potwierdził pozytywny wpływ muzyki na sport. Profesor Froböse zwraca szczególną uwagę na wpływ muzyki w sporcie o cyklicznym rytmie, jak jogging czy jazda na rowerze. Przy odpowiednim rytmie muzyki łatwiej jest utrzymać tempo biegu i równomiernie oddychać. Pozytywny efekt szybko jednak znika, dlatego należy także trenować bez muzyki, aby efekt przyzwyczajenia był jak najmniejszy. Profesor Froböse odradza również słuchanie na początku zbyt szybkich i intensywnych utworów, ponieważ początkujący mogą się nadmiernie przemęczyć, jeśli będą słuchać tylko rytmu muzyki, a nie własnego ciała.

Sportowi towarzysze marki Teufel

CAGE

CAGE

449,00 zł789,00 zł
REAL BLUE TWS 3

REAL BLUE TWS 3

689,00 złW różnych kolorach
AIRY TWS 2

AIRY TWS 2

449,00 złW różnych kolorach

Muzyka wyciszająca podczas rozciągania, szalone rytmy podczas treningu cardio

Jedno jest pewne: muzyka ma pozytywny wpływ na ciało i umysł i to nie tylko podczas uprawiania sportu. Relaksujące dźwięki pomagają nam się odprężyć i są często wykorzystywane podczas uprawiania spokojniejszych sportów, takich jak joga. Z kolei na rowerze spinningowym szybkie piosenki z gatunku pop pobudzają nas do działania i sprawiają, że pedałujemy jeszcze szybciej. Przy tym nie ma nawet znaczenia, czy lubisz muzykę, czy nie, ponieważ to, co liczy się tutaj najbardziej, to bity utworu na minutę (BPM), które pasują do Twojego własnego tempa i rytmu.

Frau entspannt mit Yoga und Musik.
Zrelaksuj się z naszymi słuchawkami SUPREME IN.

W zasadzie wystarczą nieco szybsze utwory, aby się rozgrzać i przygotować do treningu. Jeśli chcemy sprawdzić nasze granice wytrzymałości i naprawdę się spocić, dobrym rozwiązaniem są piosenki o mocnym basie i wysokim BPM. Jeśli chcemy wyciszyć nasz organizm po intensywnym treningu, powinniśmy sięgnąć po wolniejsze piosenki, które sprawiają, że nasz oddech oraz tętno uspokoją się.

Wskazówka: Dla wielu sportowców słuchawki z kablem są bardzo irytujące. Nasze bezprzewodowe słuchawki Bluetooth, jak SUPREME IN, zapewniają elastyczność podczas każdego treningu. Jeśli lubisz uprawiać sport w domu i słuchać przy tym muzyki, inteligentne głośniki wi-fi idealnie nadają się do streamingu Twojej ulubionej playlisty. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór głośników, niektóre z nich zawierają także zintegrowany system sterowania głosowego.

Coś do poczytania: odkryj różne rodzaje słuchawek i różnice między nimi.

Potężna dźwiękowa motywacja z głośnikiem BOOMSTER GO

Lautsprecher BOOMSTER GO auf Boden neben Hanteln
BOOMSTER GO to idealny towarzysz sportowych wyzwań, którego możesz zabrać po prostu wszędzie!
  • ▶ Gumowana obudowa chroni głośnik BOOMSTER GO przed uderzeniami, co oznacza, że nie musisz się z nim obchodzić jak z jajkiem, ponadto ten głośnik jest wodoszczelny zgodnie z normą IPX7
  • ▶ Efektywny przetwornik pełnozakresowy i dwa pasywne przetworniki basowe gwarantują wysokie poziomy akustyczne bez żadnych zniekształceń
  • ▶ Wydajna końcówka mocy Class-D jest bardzo wydajna i dba o niskie zużycie energii – przy tym głośnik może odtwarzać muzykę aż do 10 godzin

Jeszcze więcej przenośnych głośników Bluetooth

BOOMSTER GO

BOOMSTER GO

369,00 zł449,00 złW różnych kolorach
Teufel ONE S

Teufel ONE S

919,00 zł1149,00 złW różnych kolorach
ROCKSTER GO 2

ROCKSTER GO 2

599,00 zł689,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie:

  • Muzyka może pomóc Ci wejść w odpowiedni rytm podczas treningu – utwory z odpowiednią ilością uderzeń na minutę są bardzo pomocne.
  • Podczas biegania możesz znaleźć idealne tempo biegania i oddychania, które utrzymasz dłużej, słuchając odpowiedniej piosenki.
  • Intensywny rap sprawi, że na siłowni wyciśniesz z siebie siódme poty.
  • Pamiętaj także, aby od czasu do czasu trenować również bez muzyki, aby efekt przyzwyczajenia był jak najmniejszy.
  • Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, powinni pamiętać, aby muzyka nie pobudzała ich organizmu do najwyższej wydajności – w przeciwnym razie może to prowadzić do przeciążenia organizmu. Należy słuchać nie tylko muzyki, ale również sygnałów swojego ciała.
Zdjęcie 2: ©Ev. Źródło: Unsplash.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.