Święta Bożego Narodzenia w PolsceOdkryj nasze oferty Cyber Weekend i oszczędzaj aż do 43%


Święta Bożego Narodzenia to najbardziej wyczekiwany i najpiękniejszy okres w całym roku nie tylko dla najmłodszych – również dorośli cieszą się na ten magiczny i szczególny czas w gronie swoich najbliższych. Boże Narodzenie obfituje w wiele pięknych tradycji, które różnią się od siebie w zależności od kraju, regionu, a nawet rodzinnych zwyczajów, pielęgnowanych z dziada pradziada. A jak wyglądają tradycyjne Święta Bożego Narodzenia w Polsce? Jakie potrawy goszczą na polskich stołach? I kto przynosi prezenty?

Chętnie dowiemy się, jakie zwyczaje bożonarodzeniowe panują w Twoim domu i regionie. Podziel się z nami Twoimi rodzinnymi tradycjami i opisz Twoje Święta Bożego Narodzenia w komentarzu na dole!

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Adwent jest czasem radosnego i refleksyjnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, który rozpoczyna się cztery niedziele przed 24-tym grudnia i kończy się wraz z rozpoczęciem kolacji wigilijnej. Tradycyjnym symbolem tego okresu jest wieniec adwentowy wykonany najczęściej z gałązek drzewa iglatego, na którym są umieszczone cztery świece. W każdą niedzielę adwentu zapalamy jedną świecę.

Co niedzielę zapalamy jedną świeczkę na wieńcu adwentowym

Tradycyjnym zwyczajem jest również zawieszenie kalendarza adwentowego, który jest szczególnie uwielbiany wśród dzieci i młodzieży. Służy on do odliczania dni aż do Świąt Bożego Narodzenia. Istnieje wiele form i rodzajów współczesnego kalendarza adwentowego, który w okresie Bożenia Narodzenia możemy dostać praktycznie wszędzie. Za każdymi drzwiczkami kryją się czekoladki lub inne małe drobiazgi.

Polskie tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe

Typowym zwyczajem Świąt Bożego Narodzenia jest przystrajanie choinki i dekorowanie całego domu. Niektórzy robią to wraz z rozpoczęciem adwentu, a w innych domach choinkę ubiera się dopiero w dzień Wigili. Świąteczne drzewko można dobrowolnie przyozdobić bombkami, światełkami, łańcuchami czy też kokardkami. Jeśli masz w sobie coś z majsterkowicza, możesz również wykonać własnoręczne ozdoby świąteczne na choinkę!

Ubrana choinka wprowadza świąteczną atmosferę w całym domu

Kolację wigilijną rozpoczynamy wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Jest to nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która doprowadziła Trzech Królów do miejsca narodzin Chrystusa. Zanim jednak zasiądziemy do stołu, należy podzielić się ze wszystkimi opłatkiem. Ta piękna tradycja jest symbolem pojednania i przebaczenia. Podczas dzielenia się opłatkiem wszyscy zebrani składają sobie również życzenia świąteczne.

Następnie domownicy zasiadają do stołu przykrytego białym obrusem, pod którym obowiązkowo kładzie się trochę sianka. Ma on nawiązywać do stajenki, w której urodziło się dzieciątko Jezus. Jednocześnie jest to także symbol ubóstwa, prostoty i skromności. Należy pamiętać również o tym, aby przygotować jedno dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa lub wędrowca, który być może pojawi się w naszym domu podczas kolacji wigilijnej.

Dawanie prezentów jest najbardziej wyczekiwanym momentem podczas kolacji wigilijnej i sprawia radość wszystkim domownikom, a w szczególności najmłodszym członkom rodziny. Zapakowane i pięknie ozdobione prezenty otwieramy dopiero po wieczerzy wigilijnej. W zależności od regionu Polski prezenty przynoszą różne postacie. W większej części naszego kraju prezenty przynosi Święty Mikołaj. Umownie przyjęło się, że 6-go grudnia pozostawia on małe upominki, a w dzień Wigili podróżuje on z ogromnym workiem prezentów. Na Pomorzu Zachodnim, Kujawach, Kaszubach i w Wielkopolsce prezenty rozdaje Gwiazdor, na Górnym Śląsku Dzieciątko Jezus, a na południu Polski Aniołek.

Najbardziej wyczekiwany moment kolacji wigilijnej: rozpakowywanie prezentów

Porada: Zapakuj prezenty ekologiczniej! Teufel przygotował garść inspiracji na alternatywne pakowanie prezentów świątecznych, które są bardziej przyjazne naszemu środowisku.

Zadbaj o świąteczny nastrój z produktami Teufel

Syto nakryty stół: obowiązkowe 12 potraw

W polskich domach przygotowuje się 12 potraw wigilijnych – jest to nawiązanie do 12 apostołów. Do tradycyjnych dań wigilijnych zalicza się oczywiście pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony z uszkami, kompot z suszu, makowiec czy też piernik, karpia, śledzie, zubę grzybową, groch z kapustą oraz rybę po grecku. Jednkaże w zależności od tradycji rodzinnych i regionu na stole mogą pojawić się również inne potrawy.

Pierogi to tradycyjne danie bożonarodzeniowe

Według starych wierzeń spróbowanie każdej z 12 potraw ma nam zapewnić szczęście w nadchodzącym roku i dobrobyt. Dodatkowo każde z dań posiada swoją symbolikę: ryby, karpie i śledzie są symbolem płodności i odradzania się. Według wierzeń ludowych kapusta, grzyby i groch przynoszą szczęście i zdrowie, a mak i ziarna zbóż dostatek oraz urodzaj. Buraki mają natomiast zapewnić nam urodę i długowieczność.

Nie może go zabraknąć na wigilijnym stole – Barszcz czerwony z uszkami

Śpiewanie kolęd – Boże Narodzenie z dźwiękiem Teufel

Śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole również należy do tradycji bożonarodzeniowych już od wieków. W prawdzie kolędy nie mają jakieś specjalnej symboliki, ale jest to piękna tradycja, która uprzyjemnia nam ten świąteczny czas i przypomina nam o tym, co tak naprawdę jest ważne w Święta Bożego Narodzenia.

Abyś mógł zawsze i wszędzie cieszyć się najlepszym brzmieniem Twoich ulubionych kolęd, piosenek świątecznych, płyt CD oraz list odtwarzania, w sklepie internetowym Teufel znajdziesz niezawodne i potężne produkty audio, które sprawią, że święta zabrzmią w tym roku lepiej niż kiedykolwiek.

Ciesz się dźwiękiem Twoich ulubionych kolęd i piosenek świątecznych
  • ULTIMA 40: Legendarna para kolumn hi-fi z serii ULTIMA o systemie trójdrożnym zadba o najlepsze brzmienie wszystkich utworów świątecznych.
  • ROCKSTER CROSS: Przenośny głośnik Bluetooth ROCKSTER CROSS zadba o prawdziwie świąteczny nastrój w Twoim domu.
  • SUPREME ON: Bezprzewodowe słuchawki nauszne SUPREME ON świetnie się sprawdzą podczas robienia świątecznych zakupów.

Kolędowanie z produktami marki Teufel

Zdjęcie tytułowe: ©Tijana Drndarski. Licencja Unsplash. Źródło: Unsplash.

Zdjęcie 1: ©Mario Losereit. Licencja Unsplash. Źródło: Unsplash.

Zdjęcie 2: ©Rodion Kutsaev. Licencja Unsplash. Źródło: Unsplash.

Zdjęcie 3: ©Ksenia Yakovleva. Licencja Unsplash. Źródło: Unsplash.

Zdjęcie 4: ©Kasia Grabowska. Licencja Pexels. Źródło: Pexels.

Zdjęcie 5: ©zi300. Licencja Gettyimages. Źródło: gettyimages.com

 

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.