Głośniki surround – głośniki tylne do kina domowego

Głośniki surround umożliwiają uzyskanie pełnego dźwięku przestrzennego. Jest to jedna z podstawowych zasad hi-fi. Jako uzupełnienie głośników przednich i głośników centralnych, głośniki z tyłu wytwarzają efekty dźwiękowe, takie jak szum morza lub świergot ptaków w miksach wielokanałowych. Dlatego też są one często nazywane głośnikami efektowymi. Konfiguracja głośników tylnych musi spełniać określone kryteria. Decydującym czynnikiem jest tutaj to, który zestaw surround ma zapewnić dźwięk w kinie domowym i z jakich typów głośników składa się system.

Dlaczego głośniki surround są tak ważne?

Wyobraźmy sobie scenę filmową w otwartym biurze.Pierwsze, co słyszymy, to rozmowa pomiędzy dwoma współpracownikami. Jednocześnie słyszymy także coś więcej. Wrażenie takiej sceny powstaje tylko wtedy, gdy odbieramy również krajobraz dźwiękowy pomieszczenia: Szum głosów, stukot klawiatur i sporadyczne odchrząkiwanie lub kaszel.

Takie wydarzenia dźwiękowe w kinie domowym postrzegamy jako prawdziwie autentyczne tylko wtedy, gdy słyszymy je jako szum otoczenia i nie możemy przypisać ich do konkretnego źródła dźwięku. Za taki autentyczny dźwięk przestrzenny odpowiadają tylne głośniki. To, ile głośników generuje efekty, zależy od systemu surround.

Ile głośników surround potrzebujemy i gdzie je musimy ustawić?

W systemie 5.1-kanałowym tylny obszar składa się z dwóch głośników. W systemie 7.1, dwa tak zwane tylne kanały centralne są dodawane do odtwarzania efektów. Dodatkowe kanały dźwiękowe mogą stworzyć jeszcze bardziej zróżnicowany obraz dźwiękowy i powiększyć sweet spot. Dźwięk przestrzenny 7.1 jest na przykład miksowany w bezstratnych formatach dźwiękowych Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.

Idealnie byłoby, gdyby tylne głośniki w systemie 5.1 były ustawione w tej samej odległości od obszaru odsłuchu. Minimalna odległość między słuchaczem a głośnikami satelitarnymi powinna wynosić jeden metr. Symetria powinna być również zachowana, jeśli dwa tylne głośniki centralne są umieszczone za obszarem odsłuchu w systemie 7.1. Wysokość, na jakiej powinny być umieszczone głośniki satelitarne surround różni się w zależności od systemu. Także akustyka pomieszczenia odgrywa ważną rolę. Zasadniczo zaleca się umieszczenie głośników nad głową słuchacza na wysokości od 1,40 do 2,10 metra. Taką pozycję można osiągnąć na przykład poprzez zawieszenie głośników na ścianie lub użycie stojaków.

Dowiedz się więcej: Ustawienie głośników.

Akcesoria do głośników marki Teufel

Uchwyt ścienny K&M AC 8500 SM (Para)

Uchwyt ścienny K&M AC 8500 SM (Para)

429,00 złW różnych kolorach
Słuchawka lewa do AIRY TWS 2

Słuchawka lewa do AIRY TWS 2

179,00 złW różnych kolorach

Głośniki surround w różnych wersjach

Termin “głośnik surround” początkowo niewiele mówi o tym, jakiego typu jest to głośnik. Zgodnie z promieniowaniem odtwarzanego dźwięku, w zakresie surround można wyróżnić dwa główne warianty:

  • Głośniki bezpośrednio odtwarzające dźwięk
  • Głośniki dipolowe

W przypadku konwencjonalnych głośników bezpośrednio odtwarzających dźwięk, fale dźwiękowe emitowane są w jednym kierunku. Z kolei głośniki z efektem dipolowym emitują dźwięk w dwóch kierunkach, przy czym żadna ze stron nie jest skierowana bezpośrednio na słuchacza. Takie promieniowanie dźwięku ma na celu stworzenie obrazu dźwiękowego, który jest tak rozproszony, jak to tylko możliwe. Słuchaczowi trudno jest zlokalizować kierunek, z którego dochodzą efekty dźwiękowe, takie jak stukot klawiatury. Dzieje się tak, ponieważ fale dźwiękowe nie docierają do ucha bezpośrednio z głośnika, ale są najpierw odbijane przez ściany i meble. Może to mieć szkodliwy wpływ, jeśli akustyka pomieszczenia nie jest idealna.

Zwiększając odległość między tradycyjnymi głośnikami a pozycją odsłuchową i kierując powierzchnię emitującą w stronę ścian lub sufitu, można je również wykorzystać do stworzenia rozproszonego, otaczającego słuchacza dźwięku przestrzennego 3D. Podczas słuchania muzyki często pożądany jest bardziej bezpośredni dźwięk z tylnych głośników.

Pełne wsparcie dla dźwięku przestrzennego – głośniki surround firmy Teufel

Głośniki tylne zapewniają kinu domowemu autentyczny i potężny dźwięk przestrzenny. Zaprojektowaliśmy głośniki w różnych wersjach dla naszych systemów surround. Poniższe systemy i odpowiadające im akcesoria są warte uwagi dla wszystkich, którzy oczekują od wieczoru spędzonego w kinie na kanapie czegoś więcej niż tylko obejrzenia dobrego filmu:

Para siedzi na kanapie i słucha muzyki
Dzięki EFFEKT 2 możesz zamienić swój soundbar w system surround.

▶ Nie zawsze musi to być duży system: połącz soundbar, taki jak CINEBAR PRO, z tylnymi głośnikami EFFEKT 2 i zaproś dźwięk przestrzenny do swojego salonu. Nikt nie chce męczyć się z kablami, dlatego zaprojektowaliśmy EFFEKT 2 tak, aby można je było podłączyć bezprzewodowo. Doświadcz głębokich basów i szczegółowych tonów wysokich!

▶ Cinebar Lux Surround Ambition „5.1-Set“: Wciągający dźwięk filmowy i streaming muzyki z minimalną ilością kabli – ten soundbar streamingowy z subwooferem i głośnikami tylnymi opanował kilka dyscyplin na najwyższym poziomie. Można nim sterować za pomocą aplikacji Teufel Raumfeld przez wi-fi z iPhone’a, smartfona lub tabletu.

REARSTATION: Jeśli odległość od wzmacniacza do głośników tylnych jest zbyt duża, idealnym rozwiązaniem jest REARSTATION firmy Teufel. Sygnał audio jest po prostu przesyłany do głośników tylnych drogą radiową, umożliwiając bezprzewodową transmisję dźwięku.

Więcej systemów 5.1 firmy Teufel zapewniających bogate tło dźwiękowe

Zestaw Consono 35 AVR "5.1"

Zestaw Consono 35 AVR "5.1"

3799,00 zł4799,00 złW różnych kolorach
LT 4 + Yamaha RX-V6A "5.1-Set L"

LT 4 + Yamaha RX-V6A "5.1-Set L"

5999,00 zł9099,00 zł
ULTIMA 25 ACTIVE Surround "4.1-Set"

ULTIMA 25 ACTIVE Surround "4.1-Set"

3899,00 zł4999,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie: Głośniki tylne mają odpowiedzialną rolę

  • Głośniki tylne tworzą dźwięk przestrzenny w systemach kina domowego.
  • W systemie 5.1 tylny obszar składa się z dwóch głośników, a w systemie 7.1 z czterech głośników.
  • Naturalny dźwięk przestrzenny jest tworzony, gdy fale dźwiękowe z głośników tylnych brzmią w sposób rozproszony z powodu jak największej liczby odbić.
  • Z reguły głośniki tylne są umieszczane lub montowane na stojaku lub są zawieszane nad głowami słuchaczy.
  • Głośniki tylne są dostępne zarówno jako tradycyjne głośniki bezpośrednio promieniujące dźwięk, jak i głośniki dipolowe.

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.