Nowy głośnik ROCKSTER AIR 2 odtwarza piekielnie dobry dźwięk w jakości hi-fi

Przenośny głośnik ROCKSTER AIR doczekał się nowego i kompleksowo zaktualizowanego następcy o nazwie ROCKSTER AIR 2. Nowa generacja głośnika ma wiele do zaoferowania pod względem akustycznym oraz wizualnym. W wywiadzie z Maxem, inżynierem akustyki w firmie Teufel, rozmawialiśmy o tym, jakie funkcje zostały ulepszone w nowym ROCKSTER AIR 2 w porównaniu do starszej wersji głośnika.

Piekielnie dobry dźwięk w jakości hi-fi

Sprawdź już teraz nasz nowy głośnik ROCKSTER AIR 2
Nowy ROCKSTER AIR 2 zapewnia dobry dźwiek w każdym miejscu

Blog Teufel: Cześć Max! Cieszę się, że znalazłeś dzisiaj czas, aby przedstawić naszym czytelnikom nowy głośnik ROCKSTER AIR 2 z akustycznej perspektywy. Może na początek chciałbyś powiedzieć kilka słów o sobie?

Max: Jestem starszym kierownikiem ds. akustyki w dziale innowacji i rozwoju w firmie Teufel od dobrych 5 lat i mam wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu systemów głośnikowych w sektorze konsumenckim i audio. Nasz zespół projektuje koncepcje akustyczne, które kryją się w produktach Teufel.

Proces pomiaru głośnika ROCKSTER AIR 2

Blog Teufel: Podczas opracowywania głośnika ROCKSTER AIR 2, jak to zwykle bywa w firmie Teufel, uwzględniono również opinie klientów na temat poprzedniego modelu ROCKSTER AIR. Jakie są najważniejsze aktualizacje z akustycznego punktu widzenia?

Max: Klienci lubią intensywne i wyraźne basy ROCKSTER AIR, dlatego zwiększyliśmy wydajność basów w nowym ROCKSTER AIR 2 oraz podwoiliśmy siłę napędową przetwornika nisko-średniotonowego. Jednakże nasi klienci narzekali również na nieco nieharmonijny ogólny charakter dźwięku ROCKSTER AIR, dlatego całkowicie przeprojektowaliśmy 1-calowy przetwornik wysokotonowy. W połączeniu z opracowanym przez nas falowodem o stałej kierunkowości, nowa generacja zapewnia teraz czyste tony wysokie o niskim rezonansie oraz szerokie promieniowanie dźwięku. Podobnie jak jego poprzednik, ROCKSTER AIR 2 odtwarza piekielnie dobry dźwięk w jakości hi-fi.

Zalety nowego falowodu o stałej kierunkowości

Blog Teufel: Przyjrzyjmy się bliżej falowodowi o stałej kierunkowości. Coś takiego jest raczej rzadkością w tej klasie. Jak udało Wam się go stworzyć i jakie przynosi on korzyści?

Max: Falowód został opracowany w naszych laboratoriach przy pomocy symulacji komputerowych. Następnie został on sprawdzony i dostrojony przy użyciu prototypów, również wyprodukowanych w naszej firmie za pomocą drukarek 3D. Nowy falowód ma tę zaletę, że sygnatura dźwiękowa głośnika ROCKSTER AIR 2 nie zmienia się znacząco poza osią przednią, tj. pozostaje stała, stąd określenie “stała kierunkowość”.

Integracja głośnika wysokotonowego do urządzenia ROCKSTER AIR 2

Dzięki temu znacząco rozszerza się kąt promieniowania dźwięku, a ROCKSTER AIR 2 odtwarza zrównoważone, czyste i mocne brzmienie nawet dla słuchaczy znajdujących się poza osią przednią. Ponadto, falowód generalnie zapewnia większą wydajność głośnika wysokotonowego, dzięki czemu 1-calowy przetwornik kompresyjny nie musi pracować tak intensywnie, a poziom zniekształceń jest znacznie mniejszy.

Blog Teufel: Tony średnie głośnika ROCKSTER AIR 2 brzmią również znacznie bardziej naturalnie niż wcześniej. Jak to możliwe?

Max: Dzięki całkowicie przeprojektowanej wersji 10-calowego przetwornika nisko-średniotonowego udało nam się poprawić ogólną czułość i promieniowanie dźwięku w górnym zakresie tonów średnich w porównaniu do starszej wersji głośnika, co skutkuje zrównoważoną i wyraźną reprodukcją wokalu. Ponadto, ulepszone przetwarzanie sygnału DSP sprawia, że poszczególne zakresy częstotliwości głośnika nisko-średniotonowego są utrzymywane adaptacyjnie w określonych zakresach roboczych przy wysokich poziomach głośności, gdzie zniekształcenia są ledwo słyszalne. Rezultatem jest niski poziom zniekształceń i potężny dźwięk, niezależnie od poziomu głośności.

Technologia laserowa jest również wykorzystywana do optymalizacji głośnika nisko-średniotonowego
Odkryj już teraz nowy głośnik ROCKSTER AIR 2

System bass reflex został także ulepszony

Blog Teufel: W nowej generacji głośnika dopasowano również kształt i położenie otworów bass reflex. Dlaczego było to konieczne i jakie są tego korzyści dla obrazu dźwiękowego?

Max: W poprzednim modelu otwory bass reflex znajdowały się na dole przegrody, tuż nad dolną krawędzią urządzenia. Przez to wielu użytkowników było zdania, że ruchy powietrza przed otworami bass reflex przyciągały kurz i inne cząsteczki podczas odtwarzania muzyki. Ponadto kanały bass reflex w poprzednim modelu zostały zaprojektowane jako proste okrągłe rury, które wytwarzały wyraźnie słyszalny szum przepływu dźwięku przy wysokich poziomach głośności. W nowym modelu ROCKSTER AIR 2 ulepszylismy oba elementy, umieściliśmy otwory bass reflex w środku przegrody i wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń wokół 10-calowego głośnika nisko-średniotonowego, aby zaokrąglić otwory i zminimalizować ruchy oscylującego powietrza. Rezultatem jest czysty dźwięk o niskim poziomie zniekształceń nawet przy wysokich poziomach głośności.

Znacznie czystszy i mocniejszy bas

Blog Teufel: Jeśli chodzi o dźwięk… Czy zmiany w ulepszonym 10-calowym przetworniku nisko-średniotonowym mają decydujący wpływ na reprodukcję niskich częstotliwości? Na czym one polegają?

Max: Zintegrowany w urządzeniu 10-calowy przetwornik nisko-średniotonowy otrzymał prawie dwukrotnie większą magnetyczną siłę napędową w porównaniu do poprzedniego modelu, dzięki czemu podniesiono poziom wydajności o 2 decybele przy tej samej objętości wewnętrznej obudowy. W porównaniu do starszej wersji głośnika, skutkuje to znacznie czystszym i mocniejszym odtwarzaniem basów.

Blog Teufel: Nowy głośnik ROCKSTER AIR 2 jest wyposażony w dwa tryby pracy baterii: normalny i Eco. Czy mają one wpływ na obraz dźwiękowy? Kiedy zalecany jest poszczególny tryb?

Max: Jeśli tryb Eco jest wyłączony, głośnik ROCKSTER AIR 2 odtwarza potężny dźwięk i osiąga pełny poziom głośności o wartości 115 dB, czyli tak jak powinien brzmieć głośnik Teufel. Gdy tryb Eco jest włączony, maksymalny osiągalny poziom ciśnienia akustycznego zmniejsza się i następują pewne korekty w zakresie basów. W trybie Eco system nie odtwarza już tak potężnego dźwięku, ale osiąga jeszcze dłuższą żywotność baterii. Jeśli użytkownik chce uzyskać maksymalną możliwą wydajność dźwięku bez uwzględniania mobilnego czasu pracy głośnika, zalecany jest normalny tryb pracy. Jeśli jednak nie chcemy tak szaleć i zależy nam na jak najdłuższej pracy baterii, należy włączyć tryb Eco.

Czy to tryb normalny, czy tryb Eco – dźwięk jest zawsze doskonały

Blog Teufel: ROCKSTER AIR 2 nie brzmi jak typowy system nagłośnienia, lecz jak wysokiej jakości produkt hi-fi. Mimo to nadal jest tak samo głośny. Jak udało Wam się to osiągnąć?

Max: Jest to połączenie wydajnych przetworników, wysoce wydajnych wzmacniaczy Class D i nowoczesnego przetwarzania sygnału DSP, dzięki czemu nowy ROCKSTER AIR 2 może odtwarzać nie tylko potężny, ale także znakomity dźwięk.

The Cost of Freedom: Idealna piosenka, aby zademonstrować akustyczne możliwości ROCKSTER AIR 2

Blog Teufel: Czy są utwory lub playlista, które towarzyszyły Wam podczas tworzenia tego głośnika i za pomocą których testowałeś dźwięk?

Max: Ulubionym utworem z czasów mojej pracy w branży audio jest Marla Glen – The Cost Of Freedom. Utwór ten cechuje się szerokim spektrum dźwięku oraz ma niezwykłą dynamikę – dlatego jest on idealny do zademonstrowania akustycznych możliwości nowego ROCKSTER AIR 2 w porównaniu do jego poprzednika.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Blog Teufel: W jakiej sytuacji sięgnąłbyś po głośnik ROCKSTER AIR 2? I jaką piosenkę wybrałbyś jako pierwszą?

Max: W ogrodzie podczas grilla. Pierwszą piosenką byłaby prawdopodobnie Stadtaffe (City Monkey) Peter’a Fox’a, ponieważ ma ona bardzo mocny charakter i jest niepozorna. Idealnie pasuje do brzmienia ROCKSTER AIR 2.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Sparuj głośniki bezprzewodowo i stwórz konfigurację stereo

Blog Teufel: Jakie inne innowacje, które są również istotne dla wydajności dźwięku, zostały zintegrowane w ROCKSTER AIR 2 w porównaniu do jego poprzednika?

Max: Największą innowacją w tym kontekście jest możliwość bezprzewodowego połączenia dwóch głośników ROCKSTER AIR 2 w parę stereo poprzez Bluetooth. Użytkownik może dowolnie wybrać, który z dwóch systemów dźwiękowych odtwarza lewy, a który prawy kanał. Daje to użytkownikowi duże możliwości różnych zastosowań urządzenia i pozwala na wykorzystanie doskonałego, wypełniającego pomieszczenie, stałego rozproszenia dźwięku w kombinacji stereo na małej scenie, na imprezie, a nawet w salonie bez bezpośredniego połączenia kablowego między dwoma głośnikami ROCKSTER AIR 2. A jeśli baterie są w pełni naładowane, nie potrzebujesz żadnych kabli.

Blog Teufel: Dziękujemy za wywiad! Jesteśmy pewni, że nowy głośnik ROCKSTER AIR 2 zagości na niejednej imprezie!

Zajrzyj do naszego sklepu i odkryj nowy głośnik ROCKSTER AIR 2
Wszystkie zdjęcia: Teufel

Powiązane artykuły

 1. mate
  09. Apr. 2024, 22:11

  szkoda ze nastały takie dziwne czasy, ze chcąc odtwarzać muzyke z takiego głośnika musisz mieć inne urządzenie do niego podłączone czyli telefon…
  i w tym telefonie musisz mieć zgraną całą muzyke, bo jesli pojedziesz w plener i nie będziesz miał zasięgu głośnik nie będzie ci do niczego potrzebny…
  Wystarczy też, że odejdziesz 20m od głośnika w celu zrobienia zdjęcia imprezy z dalsza lub ..za potrzebą i muzyka przestaje grac.. Co samo dotyczy momentu w którym któś do ciebie zadzwoni…
  Również idąc pracowac na ogrodzie – nie zapomnij telefonu – który położysz obok głośnika – nie zapomnij go też naładowac………
  Kiedyś po prostu wpinałeś pendrive z muzyką lub wkladales kasete i było fajnie………..

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.