Prawidłowe ładowanie i pielęgnacja baterii – dzięki tym wskazówkom Twoja bateria będzie funkcjonowała dłużej!

Baterie są wrażliwymi stworzeniami: jeśli ich nie dopieścimy, po pewnym czasie nie będą one w stanie zagwarantować swojej pełnej wydajności. Chociaż jest wiele różnych typów baterii z kilkoma niewielkimi różnicami, mają one jedną wspólną cechę: aby wydłużyć czas ich funkcjonowania i zachować ich wysoką pojemność, należy prawidłowo pielęgnować i ładować baterie. Podpowiadamy, jak możesz chronić swoją baterię w głośnikach Bluetooth, w słuchawkach, a nawet w smartfonie i jakie korzyści osiągniesz z jej mocy przez długi czas.

Pielęgnacja baterii: te pojęcia powinieneś znać

Podczas grillowania ze znajomymi nie może zabraknąć odpowiedniego dźwięku z głośnika Bluetooth. Wystarczy szybko podłączyć smartfon do głośnika i gotowe. Ale nagle bateria Twojego głośnika Bluetooth słabnie. Myślisz sobie: „Nie ma problemu, podłącze zasilacz sieciowy.” Jeśli chcesz prawidłowo ładować i pielęgnować swoją baterię, może to być fałszywy ruch, zwłaszcza w przypadky starszego typu baterii. W takiej sytuacji mogą pojawić się następujące zagrożenia:

 • Efekt pamięci: jeśli naładujesz baterię za wcześnie, w zależności od typu baterii może nastąpić tak zwany efekt pamięci, czyli pozorna utrata pojemności baterii
 • Temperatura działania: jeśli położysz swój mobilny system dźwiękowy, np. głośnik ROCKSTER za blisko grilla, wysokie działanie temperatury mogłoby zaszkodzić baterii głośnika – dla optymalnej temperatury działania miejsce obok grilla nie jest dobrym pomysłem

To wszystko wyjaśnimy poniżej.

Czym jest tak zwany efekt pamięci?

Efekt pamięci opisuje proces, podczas którego bateria poprzez nieprawidłowe ładowanie długotrwale traci coraz więcej pojemności. To przejawia się tym, że bateria nie jest w stanie wykazać swojej pełnej wydajności  i szybciej się rozładowuje. Ten efekt występuje przede wszystkim w urządzeniach zawierających starszego typu baterie, takie jak baterie niklowo-kadmowe. W nowych bateriach niklowo-kadmowych oraz w innych technologiach baterii efekt pamięci pojawia się tylko w niewielkim stopniu. To nie oznacza jednak, że nowe technologie baterii, jak baterie litowo-jonowe, są chronione przed podwyższonym napięciem spowodowane nieprawidłowym ładowaniem. Również one mają pamięć, dlatego należy pamiętać o tym, aby nowe baterie także ładować prawidłowo.

Przyczyną efektu pamięci są kryształy, które tworzą się we wnętrzu baterii w momencie wystąpienia podwyższonego napięcia. Podwyższone napięcie powstaje wtedy, gdy podłączamy ładowarkę do urządzenia, mimo że bateria jest jeszcze w połowie pełna. Wraz z upływem czasu powstałe kryształy powodują, że pojemność baterii zmniejsza się, a bateria podczas rozładowywania się nie jest w stanie osiągnąć swojej pełnej wydajności. Urządzenie otrzymuje przez to sygnał, że pojemność baterii jest wyczerpana.

Tyle czasu musi pozostać: ładuj swoją baterię dopiero wtedy, gdy jest prawie pusta

Ale są również dwie dobre wiadomości: po pierwsze efekt pamięci można prawie kompletnie wyeliminować poprzez odpowiednią pielęgnację baterii przy wielokrotnym rozładowaniu i następnie naładowaniu baterii do pełna. Po drugie w dzisiejszych czasach nie ma już prawie urządzeń, w których wbudowane są baterie niklowo-kadmowe. Również w głośnikach Bluetooth marki Teufel takie baterie nie są stosowane. Baterie litowo-jonowe prawie całkowicie zastąpiły starsze technologie. Jedynie narzędzia lub systemy awaryjne są niekiedy zasilane baterią niklowo-kadmową. Jako użytkownik naszych mobilnych głośników i słuchawek nie musisz martwić się o efekt pamięci.

Aby prawidłowo ładować i pielęgnować baterie litowo-jonowe, powinieneś zastosowac się do poniższych zaleceń:

 • Podłącz ładowarkę do urządzenia dopiero wtedy, gdy jest on prawie całkowicie rozładowany. Poziom naładowania baterii powinien wynosić mniej niż 50%.
 • W wielu nowszych urządzeniach wbudowane są w dzisiejszych czasach baterie litowo-jonowe. Optymalny poziom naładowania dla tego typu baterii wynosi między 30% a 80%.
 • Nie pozostawiaj urządzenia podłączonego do prądu dłużej, niż jest to potrzebne. Nie zostawiaj słuchawek, głośników ani smartfona podłączonych do prądu przez całą noc

Wydajne głośniki Bluetooth Teufel

Jak ważna jest temperatura działania?

Aby zachować pełną wydajność, ważne jest nie tylko prawidłowe ładowanie baterii, ale również jej temperatura działania. Aby chronić delikatne elementy budowy w baterii, należy zwrócić uwagę na optymalną temperaturę otoczenia podczas pracy urządzenia. Temperatura zewnętrzna o wartości więcej niż 25 °C  lub mniej niż 0 °C  mogą na dłuższą metę szkodzić baterii.

Tylko w obrębie tej rozpiętości temperatury bateria może osiągnąć swój maksymalny potencjał. Dlatego powinieneś unikać umieszczania Twojego głośnika blisko grilla lub pozostawiania go bezpośrednio w palącym słońcu. Poza tym: jeśli chcesz prawidłowo baterię swoich urządzeń, powinieneś to robić tylko w temperaturze pokojowej.

Silny mróz może tak samo szkodzić baterii, jak ekstremalne upały

Prawidłowe ładowanie i pielęgnacja baterii: na to powinieneś zwrócić uwagę

Aby Twoje głośniki Bluetooth nawet po wielu miesiącach użytkowania wykazywały tą samą moc i tę samą wytrzymałość każdego dnia, przygotowaliśmy dla Ciebie dalsze wskazówki dotyczące pielęgnacji baterii. Tak jak wszystkie elektroniczne komponenty, również części budowy baterii są bardzo wrażliwe na wilgoć. Dlatego powinieneś koniecznie chronić Twoje urządzenia przed wnikającą wilgocią. Głośniki wodoodporne mogą być dobrą alternatywą, jeśli istnieje ryzyko przedostania się wilgoci do środka. Gdy to małe nieszczęście właśnie się zdarzyło, powinieneś natychmiast wyłączyć Twoje urządzenie i położyć je do wysuszenia w ciepłe miejsce, jak na przykład na parapecie nad kaloryferem. Włącz urządzenie dopiero wtedy, gdy jesteś pewny, że wszystkie elementy są suche. Następnie możesz ponownie prawidłowo ładować baterię swojego urządzenia.

Wilgoć nie sprzyja urządzeniom, które są zasilane przez baterię

Również uderzenia lub upadki mogą na dłuższą metę uszkodzić baterię. Dlatego należy ostrożnie obchodzić się z urządzeniami i starać się wykluczyć źródła zagrożenia. Umieszczaj głośniki Bluetooth i inne urządzenia w bezpiecznym miejscu, gdzie nie spadną przed przypadek. Przy tym zwróć uwagę na to, aby Twoje urządzenia nie stały w miejscach, gdzie są bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych.

Również bateria nie lubi upadków lub uszkodzeń

Gra przez całą noc: bateria zastępcza do głośnika BOOMSTER

Kto chciałby być z głośnikiem BOOMSTER jeszcze bardziej niezależny i elastyczny, ten powinień sięgnąć po baterię zastępczą. Baterię można wymienić zaledwie w kilka sekund, a impreza może trwać dalej. Lub ekspedycja przez lasy Amazonii. Lub podróż dookoła świata. To gwarantuje bateria zastępcza do głośnika BOOMSTER:

 • Kompatybilna ze starszą generacją głośnika BOOMSTER (2016) i nowym wydaniem głośnika BOOMSTER
 • Bateria o pojemności 4400 mAH zapewnia czas odtwarzania aż do 10 godzin
 • Bateria naładuje się w głośniku BOOMSTER w ciągu zaledwie 3 godzin

Jeszcze więcej głośników Bluetooth marki Teufel

Prawidłowe ładowanie i optymalna pielęgnacja baterii: wszystkie wskazówki w skrócie

 • Idealny poziom naładowania baterii litowo-jonowej wynosi między 30% a 80%. Litowo-jonowe urządzenia powinny być ładowane dopiero przy pojemności poniżej 50%.
 • Aby prawidłowo ładować baterię głośnika lub słuchawek, nie powinieneś zostawiać ich podłączonych do prądu przez całą noc.
 • Ładuj baterię w temperaturze pokojowej i unikaj ekstremalnych temperatur
 • Traktuj baterię ostrożnie i unikaj upadków
 • Chroń swoje urządzenia i ich baterię przed wilgocią

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.