Od SCART do HDMI – czyli od złączy analogowych do cyfrowychOdkryj nasze oferty Cyber Weekend i oszczędzaj aż do 43%


Transmisja sygnałów audio z gniazda SCART do wejścia HDMI? Te dwa interfejsy AV właściwie w ogóle do siebie nie pasują. Interfejs cyfrowy, taki jak HDMI, nie może przetwarzać analogowych sygnałów obrazu i dźwięku. Istnieją jednak pewne metody do pokonania bariery pomiędzy technologią analogową i cyfrową.

HDMI zastąpił SCART jako standardowe połączenie

Aby nawiązać połączenie między HDMI i SCART musimy pokonać pewną barierę: niekompatybilność pomiędzy sygnałami analogowymi i cyfrowymi. Tak jak wejście HDMI (skrót od High Definition Multimedia Interface) również gniazdo SCART (Syndicat des Constructeurs d´Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs) transmituje sygnały audio i wideo, ale tylko jako sygnały analogowe. Standard ten został opracowany już w latach 70-tych i zyskał popularność szczególnie w obszarze domowej rozrywki w całej Europie.

SCART-Anschlüsse Fernseher
Złącza SCART w telewizorze

Dużą zaletą gniazda SCART są różne analogowe możliwości transmisji, takie jak Composite Video, S-Video czy tak samo obsługiwany RGB. Nie może on jednak przetwarzać sygnałów cyfrowych. Nawet maksymalna rozdzielczość obrazu, jaką może transmitować SCART, wydaje się być przestarzała w czasach UHD (Ultra HD) : osiąga ona standard PAL tylko przy rozdzielczości 720 x 576 pikseli.

Z HDMI możesz śmiało transmitować 4K (4.096 x 2.160 piksele). Poza tym standard ten jest ciągle ulepszany i w między czasie całkowicie zastąpił technologię SCART. Dotyczy to przede wszystkim odtwarzaczy DVD i Blu-ray oraz nowoczesnych telewizorów LED z wbudowanym tunerem. W tych urządzeniach na próżno szukać analogowych interfejsów.

Więcej niż tylko głośniki: odkryj akcesoria Teufel

KOLCE DO SATELIT AC 8544 BA

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Konwerter rozwiązaniem dla HDMI i SCART

Mimo tego, że HDMI jest powszechnym standardem, może się również zdarzyć, że będziesz chciał podłączyć Twoje stare urządzenie do nowoczesnego telewizora z różnych powodów: bo Twój odtwarzacz DVD ma dla Ciebie ogromną wartość, bo jako nostalgiczny gracz chcesz podłączyć stare konsole do Twojej nowo zakupionej plazmy lub po prostu nie chcesz wyrzucać Twoich starych kaset i odtwarzacza wideo.

Ze względu na niekompatybilność pomiędzy analogową i cyfrową transmisją danych zwykły adapter nie rozwiąże problemu. Aby przesłać wideo z gniazda SCART do HDMI potrzebny jest konwerter, który najpierw przetwarza sygnały analogowe w cyfrowe. Takie aktywne adaptery kosztują zazwyczaj powyżej 20 Euro (100 zł).

Zalety konwertera:

 • Konwertery mogą przeskalować sygnał analogowy aż do 1.080 pikseli, co odpowiada jakości Full HD
 • Konwertery mogą często przefiltrować dane audio i transmitować je oddzielnie przez koaksjalny kabel wtyczkowy. Dzięki temu możesz również podłączyć urządzenie SCART do nowoczesnego systemu HiFi lub amplitunera

Alternatywy dla knwertera:

 • Odtwarzacze Blu-ray nie kosztują już tak dużo i są kompatybilne wstecz, co oznacza, że możesz odtwarzać zarówne Twoje stare płyty DVD, jak i nowe filmy w najwyższej rozdzielczości
 • Dygitalizacja starych płyt wideo ze specjalnym urządzeniem dygitalizacyjnym (często nazywany jako „Grabber”) nie kosztuje wiele, a dzięki temu możesz przechowywać Twoje filmy na komputerze lub pamięci USB oszczędzając przy tym miejsce

W odwrotnym kierunku: Z HDMI do gniazda SCART

Ten dylemat również się pojawia: nowa konsola do gier nie współpracuje z Twoim starym telewizorem,  a Ty ciągle tęsknisz za swoim starym towarzyszem – w końcu działał idealnie. Mamy na to rozwiązanie.

Kabel, który wysyła sygnały z HDMI do gniazda SCART niestety nie będzie tutaj działał, ponieważ sygnał musi być najpierw przetworzony. Jeśli jednak taki kabel jakimś przypadkiem trafi w Twoje ręce, nie oczekuj dobrej jakości. Jeśli chcesz wysłać cyfrowy sygnał HDMI do analogowego gniazda SCART musisz użyć konwertera. Ten odpowiednio przygotuje cyfrowy sygnał nowoczesnego amplitunera, aby został on zrozumiany i odtworzony w starych urządzeniach.

Teufel zamieni Twoje analogowe systemy w cyfrowe

Teufel BT Link zum Nachrüsten von Bluetooth
Teufel BT Link zaopatruje nawet starsze systemy w technologię Bluetooth.
 • Adapter Teufel BT Link Bluetooth: nowoczesne złącza to nie jedyna rzecz, której potrzebuje Twój system HiFi. Brakującym elementem jest również interfejs Bluetooth, który jest niezwykle praktyczny do odtwarzania nowych utworów i playlist ze Spotify. Adapter BT Link katapultuje Twój stary skarb HiFi do teraźniejszości: odbiera sygnał Bluetooth ze smartfona i innych urządzeń i odtwarza je za pomocą kabla cinch w Twoim systemie dźwiękowym.

Inne produkty Teufel

Podsumowanie: transmisja sygnałów audio z gniazda SCART do urządzeń HDMI jest możliwa, ale nie zawsze opłacalna

 • SCART i HDMI służą do transmisji sygnałów audio i wideo
 • HDMI w znacznym stopniu zastąpiło analogowy standard SCART
 • Aby przygotować analogowe sygnały do interfejsu HDMI potrzebujesz konwertera
 • Konwertery sygnałów SCART do HDMI kosztują powyżej 20 Euro (100 zł) i są dostępne od ręki
 • Zaleta konwertera Scart – HDMI: skalowanie do 1.080 pikseli, możliwość pojedynczego wysyłania sygnałów audio
 • Wada konwertera Scart – HDMI: nieznacznie wyższe koszty zakupu dla kompatybilnego wstecz odtwarzacza Blu-ray z wejściem HDMI, atrakcyjną alternatywą jest dygitalizacja starych kaset wideo
Zdjęcie tytułowe: ©Joe Anderson, SCART Lead Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr
Zdjęcie 1: ©Colin Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.