Od SCART do HDMI – czyli od złączy analogowych do cyfrowych

Transmisja sygnałów audio z gniazda SCART do wejścia HDMI? Te dwa interfejsy AV właściwie w ogóle do siebie nie pasują. Interfejs cyfrowy, taki jak HDMI, nie może przetwarzać analogowych sygnałów obrazu i dźwięku. Istnieją jednak pewne metody do pokonania bariery pomiędzy technologią analogową i cyfrową.

HDMI zastąpił SCART jako standardowe połączenie

Aby nawiązać połączenie między HDMI i SCART musimy pokonać pewną barierę: niekompatybilność pomiędzy sygnałami analogowymi i cyfrowymi. Tak jak wejście HDMI (skrót od High Definition Multimedia Interface) również gniazdo SCART (Syndicat des Constructeurs d´Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs) transmituje sygnały audio i wideo, ale tylko jako sygnały analogowe. Standard ten został opracowany już w latach 70-tych i zyskał popularność szczególnie w obszarze domowej rozrywki w całej Europie.

SCART-Anschlüsse Fernseher
Złącza SCART w telewizorze

Dużą zaletą gniazda SCART są różne analogowe możliwości transmisji, takie jak Composite Video, S-Video czy tak samo obsługiwany RGB. Nie może on jednak przetwarzać sygnałów cyfrowych. Nawet maksymalna rozdzielczość obrazu, jaką może transmitować SCART, wydaje się być przestarzała w czasach UHD (Ultra HD) : osiąga ona standard PAL tylko przy rozdzielczości 720 x 576 pikseli.

Z HDMI możesz śmiało transmitować 4K (4.096 x 2.160 piksele). Poza tym standard ten jest ciągle ulepszany i w między czasie całkowicie zastąpił technologię SCART. Dotyczy to przede wszystkim odtwarzaczy DVD i Blu-ray oraz nowoczesnych telewizorów LED z wbudowanym tunerem. W tych urządzeniach na próżno szukać analogowych interfejsów.

Więcej niż tylko głośniki: odkryj akcesoria Teufel

KOLCE DO SATELIT AC 8544 BA

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Konwerter rozwiązaniem dla HDMI i SCART

Mimo tego, że HDMI jest powszechnym standardem, może się również zdarzyć, że będziesz chciał podłączyć Twoje stare urządzenie do nowoczesnego telewizora z różnych powodów: bo Twój odtwarzacz DVD ma dla Ciebie ogromną wartość, bo jako nostalgiczny gracz chcesz podłączyć stare konsole do Twojej nowo zakupionej plazmy lub po prostu nie chcesz wyrzucać Twoich starych kaset i odtwarzacza wideo.

Ze względu na niekompatybilność pomiędzy analogową i cyfrową transmisją danych zwykły adapter nie rozwiąże problemu. Aby przesłać wideo z gniazda SCART do HDMI potrzebny jest konwerter, który najpierw przetwarza sygnały analogowe w cyfrowe. Takie aktywne adaptery kosztują zazwyczaj powyżej 20 Euro (100 zł).

Zalety konwertera:

 • Konwertery mogą przeskalować sygnał analogowy aż do 1.080 pikseli, co odpowiada jakości Full HD
 • Konwertery mogą często przefiltrować dane audio i transmitować je oddzielnie przez koaksjalny kabel wtyczkowy. Dzięki temu możesz również podłączyć urządzenie SCART do nowoczesnego systemu HiFi lub amplitunera

Alternatywy dla knwertera:

 • Odtwarzacze Blu-ray nie kosztują już tak dużo i są kompatybilne wstecz, co oznacza, że możesz odtwarzać zarówne Twoje stare płyty DVD, jak i nowe filmy w najwyższej rozdzielczości
 • Dygitalizacja starych płyt wideo ze specjalnym urządzeniem dygitalizacyjnym (często nazywany jako „Grabber”) nie kosztuje wiele, a dzięki temu możesz przechowywać Twoje filmy na komputerze lub pamięci USB oszczędzając przy tym miejsce

W odwrotnym kierunku: Z HDMI do gniazda SCART

Ten dylemat również się pojawia: nowa konsola do gier nie współpracuje z Twoim starym telewizorem,  a Ty ciągle tęsknisz za swoim starym towarzyszem – w końcu działał idealnie. Mamy na to rozwiązanie.

Kabel, który wysyła sygnały z HDMI do gniazda SCART niestety nie będzie tutaj działał, ponieważ sygnał musi być najpierw przetworzony. Jeśli jednak taki kabel jakimś przypadkiem trafi w Twoje ręce, nie oczekuj dobrej jakości. Jeśli chcesz wysłać cyfrowy sygnał HDMI do analogowego gniazda SCART musisz użyć konwertera. Ten odpowiednio przygotuje cyfrowy sygnał nowoczesnego amplitunera, aby został on zrozumiany i odtworzony w starych urządzeniach.

Teufel zamieni Twoje analogowe systemy w cyfrowe

Teufel BT Link zum Nachrüsten von Bluetooth
Teufel BT Link zaopatruje nawet starsze systemy w technologię Bluetooth.
 • Adapter Teufel BT Link Bluetooth: nowoczesne złącza to nie jedyna rzecz, której potrzebuje Twój system HiFi. Brakującym elementem jest również interfejs Bluetooth, który jest niezwykle praktyczny do odtwarzania nowych utworów i playlist ze Spotify. Adapter BT Link katapultuje Twój stary skarb HiFi do teraźniejszości: odbiera sygnał Bluetooth ze smartfona i innych urządzeń i odtwarza je za pomocą kabla cinch w Twoim systemie dźwiękowym.

Inne produkty Teufel

Podsumowanie: transmisja sygnałów audio z gniazda SCART do urządzeń HDMI jest możliwa, ale nie zawsze opłacalna

 • SCART i HDMI służą do transmisji sygnałów audio i wideo
 • HDMI w znacznym stopniu zastąpiło analogowy standard SCART
 • Aby przygotować analogowe sygnały do interfejsu HDMI potrzebujesz konwertera
 • Konwertery sygnałów SCART do HDMI kosztują powyżej 20 Euro (100 zł) i są dostępne od ręki
 • Zaleta konwertera Scart – HDMI: skalowanie do 1.080 pikseli, możliwość pojedynczego wysyłania sygnałów audio
 • Wada konwertera Scart – HDMI: nieznacznie wyższe koszty zakupu dla kompatybilnego wstecz odtwarzacza Blu-ray z wejściem HDMI, atrakcyjną alternatywą jest dygitalizacja starych kaset wideo
Zdjęcie tytułowe: ©Joe Anderson, SCART Lead Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr
Zdjęcie 1: ©Colin Określone prawa zastrzeżone. Źródło: Flickr

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.