Gdy głośniki szumią – poszukiwanie czystego dźwięku

Jeżeli w głośnikach słychać szum lub trzaski, może to znacznie osłabić jakość dźwięku. Jednakże nie każdy szum jest sygnałem zakłócającym, a często głośniki nie są za niego odpowiedzialne. Jeśli chcesz znaleźć przyczynę, musisz dokładnie wsłuchać się w odtwarzany dźwięk. W tym artykule będziemy szukać przyczyn tego uciążliwego szumu.

O szumach i brzękach

Każdy może sobie wyobrazić jakieś szumy czy szelesty. Ale niewiele osób wie, co to oznacza pod względem fizycznym. W akustyce oznacza to równoczesne występowanie fal dźwiękowych o zupełnie innych częstotliwościach (Hertz) i poziomach dźwięku, czyli przeciwieństwo dźwięku o stałej wysokości dźwięku – można byłoby to również nazwać chaosem fal dźwiękowych. Najbardziej znanym z nich jest prawdopodobnie biały szum, który uwydatnia się przy wysokich częstotliwościach. W przypadku szumu w tle ważne jest, aby rozróżnić czy są to szumy, czy brzęki o niskiej częstotliwości. Mają one zazwyczaj inne przyczyny i występują głównie w subwooferach.

Szumy z głośników nie muszą być koniecznie sygnałem zakłócającym

Same głośniki nie powodują zazwyczaj żadnych szumów. Dotyczy to przynajmniej pasywnych przetworników dźwięku, które są zależne od odtwarzacza. I to właśnie tam zazwyczaj znajduje się przyczyna szumów, tj. przy odbiorniku lub wzmacniaczu AV. Dzieje się tak dlatego, że wzmacniacze zawsze wytwarzają szum tła lub szum własny. Zazwyczaj jest on słyszalny, gdy do odbiornika lub wzmacniacza nie jest podłączone nic poza głośnikami i głośność jest zmniejszona.

Przy niewielkiej odległości prawie zawsze słychać szumiący dźwięk. Jest to często określane jako stosunek sygnału do szumu (S/N). Jak głośny on jest, zależy głównie od jakości systemu. W praktyce nie powinno to pogorszyć ogólnego wrażenia dźwiękowego.

Głośniki szumią z powodu elektroniki wzmacniacza
W większości przypadków za szumy odpowiada elektronika wzmacniacza.

Jeśli zakłócenia są tak głośne, że przeszkadzają w odbiorze, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia. Uszkodzone kable i wtyczki mogą powodować zakłócenia podobne do szumów. Zazwyczaj powodem jest usterka w elektronice wzmacniacza. Pewność daje test: zmień położenie głośników i zwróć uwagę, czy szumy się przenoszą.

Jeśli położenie źródła szumów pozostaje niezmienna, to wiele wskazuje na to, że źródłem błędu jest układ elektroniczny wzmacniacza. Jeżeli natomiast szum zmienia swoje położenie, oznacza to, że w jednym z przetworników jest coś nie tak. Ale jeśli głośniki szumią, przyczyna może się znajdować zupełnie gdzie indziej.

Gdy pliki audio powodują szumy

Głośniki mogą być rzeczywiście ” za dobre” dla źródła odtwarzania. Na przykład pliki MP3 o stratnej kompresji nie dostarczają danych w zakresie wysokich częstotliwości. Głośniki wysokiej jakości nie są wtedy w stanie pokazać swoich możliwości. Zamiast tego dźwięk szumi przy wysokich tonach. Ponadto, uszkodzone nagrania lub pliki mogą same zawierać zakłócenia. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy hałas jest stały, czy występuje tylko w przypadku niektórych źródeł odtwarzania.

Gdy dźwięk trzeszczy i szarpie – inne przyczyny problemów z dźwiękiem

Hałasy i szumy nie są jedynymi zakłócającymi sygnałami. Głośniki również mogą trzeszczeć. Często wskazuje to na wady materiałowe, takie jak rozluźnione połączenia. Aby to sprawdzić, możesz wykonać następujące czynności:

  • Jeśli podczas zginania przewodu głośnikowego trzaski lub trzeszczenia zmieniają się, oznacza to, że styk jest luźny. Należy zwrócić szczególną uwagę na końcówkę kabla na wtyku i wejściu głośnikowym.
  • Aktywne głośniki można podłączyć do różnych źródeł lub urządzeń odtwarzających, aby sprawdzić, czy nie ma uszkodzenia w gniazdku jack.
  • Głośność wyjściowa urządzenia źródłowego lub oprogramowania odtwarzającego powinna być w pełni włączona. Następnie głośniki powinny być wyregulowane w celu dokładnego ustawienia głośności. Brzęczenie i trzaski mogą wystąpić, gdy głośniki są całkowicie rozkręcone, a urządzenie źródłowe jest ściszone.

Mocny dźwięk i niski poziom szumów – kompletne systemy audio Teufel

Odbiornik CD chroni głośniki przed dymieniem.
Odbiornik CD KB 62 CR z niskim poziomem szumu
  • Kombo 500: Ten zestaw stereo posiada wszystko: głośniki podłogowe z systemem trójdrożnym zapewniają krystalicznie czysty dźwięk. Napędzane są one przez potężny 200-watowy odbiornik CD. Odbiornik przetwarza sygnały za pomocą Bluetooth, USB i DAB+.
  • Concept E 450: Żadnych szumiących głośników komputerowych, żadnych trzeszczących głośników notebooka – ten system 5.1 tworzy dźwięk hi-fi tam, gdzie go do tej pory brakowało. Concept E 450 można łatwo podłączyć do komputerów, notebooków, konsol do gier i telewizorów. Mocny wzmacniacz klasy D zapewnia czystą, mocną i precyzyjną pracę głośników.

Te produkty mogą być dla Ciebie interesujące:

CONCEPT E 450 DIGITAL “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 20 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: Głośniki zazwyczaj nie szumią

  • Szumy powodowane są występowaniem fal dźwiękowych o różnych częstotliwościach i poziomach głośności.
  • Kiedy głośniki szumią, nie należy tego mylić z brzęczeniem. Ma to zazwyczaj inne przyczyny.
  • W większości przypadków szumy nie są generowane przez głośniki, ale przez wzmacniacz lub amplituner.
  • Uszkodzony wzmacniacz może w pewnych okolicznościach powodować głośny szum.
  • Pliki audio o stratnej kompresji, mogą być również odpowiedzialne za powstawanie szumów.
Zdjęcie tytułowe: ©Michal Dočekal, CCD Noise określone prawa zastrzeżone Źródło: Flickr
Zdjęcie 1:” Charakterystyka impedancji głośnika” autorstwa Pietza – Praca własna. Na licencji Creative Commons Attribution – Share Alike 3.0 za pośrednictwem Wikimedia Commons. –

Powiązane artykuły

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.