Impedancja w głośnikach: kiedy sygnał audio napotyka na opór

Gdy mamy do czynienia z głośnikami i wzmacniaczami, prędzej czy później natkniemy się na fizyczną jednostkę oporu “om”.  Podaje ona rezystancję elektryczną w prądzie zmiennym – tak zwaną impedancję (oporność prądu zmiennego). Nie martw się – nie musisz mieć dyplomu z fizyki, aby zrozumieć praktyczne znaczenie tych terminów podczas obsługi głośników i wzmacniaczy. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące fizycznej jednostki om i systemów dźwiękowych hi-fi!

Co dokładnie oznacza Om?

Ohm to jednostka rezystancji elektrycznej i nazwana na imię Georg Simon Ohm
Omega: symbol jednostki Om

Om to międzynarodowy układ jednostek dla oporu elektrycznego. Chociaż w przypadku prądu stałego jest on zwykle określany jako rezystancja, dla prądu zmiennego został ustalony termin impedancja. Ponieważ głośniki są zasilane prądem zmiennym, często mówimy o impedancji. Symbolem jednostkowym dla omów jest duży symbol greckiej omegi. We wzorach matematycznych wartość ta jest oznaczona literą R dla “rezystancji”.

Co to jest Prawo Ohma?

Prawo Ohma opisuje związek pomiędzy napięciem, natężeniem prądu i rezystancją. Tak wygląda formuła URI:

➥ U = I x R

➥ U oznacza napięcie podane w woltach (V)

➥ R oznacza, jak już wcześniej wspomniano, rezystancję podaną w omach (Ω)

➥ I oznacza natężenie prądu, określone w amperach (A)

Ta relacja może być wyjaśniona za pomocą poniższego przykładu: Koń ciągnie wóz z cegłami w górę.

Moc konia można porównać z napięciem prądu (U). Liczba cegieł odpowiada natomiast natężeniu prądu (I) lub liczbie elektronów przepływających przez przewód. Nachylenie góry odpowiada rezystencji (R). Jeśli nachylenie staje się bardziej strome, a rezystancja wzrasta, koń może przetransportować mniej cegieł przy takim samym wysiłku.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Doskonałe głośniki Teufel:

TEUFEL STEREO M

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

TEUFEL STEREO L

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Co oznaczają parametry podane w omach w głośnikach i wzmacniaczach?

Gdy sygnały audio przepływają w formie prądu zmiennego od wzmacniacza do głośnika, powstaje rezystancja w obwodzie spowodowana przez głośniki. Jak wysoka jest ta rezystancja, zależy od modelu głośnika. W Niemczech większość głośników ma impedancję o wartości 4 omów. Ale wyższe (8 i 16) i niższe wartości (2) są również możliwe. Dane impedancji dla wzmacniaczy wskazują natomiast, do jakich głośników przeznaczony jest dany wzmacniacz.

Co oznacza impedancja nominalna?

Często w przypadku głośników podawana jest tak zwana “Impedancja nominalna”. Oznacza to jedynie najniższą wartość impedancji w odtwarzanym zakresie częstotliwości. W zależności od częstotliwości występują różne impedancje podczas pracy głośników. Tutaj możliwe są różnice o współczynniku 10 lub nawet więcej. Najniższa rezystancja występuje zwykle przy odtwarzaniu basów. Ponieważ wyznaczenie wszystkich wartości w odtwarzanym zakresie częstotliwości byłoby bardzo czasochłonne, została wprowadzona impedancja nominalna. Tak więc gdy dla głośników podawana jest impendacja o wartości od 4 do 8 omów, jest to wartość przybliżona.

Opór jest tutaj zbędny – te produkty Teufel na pewno Cię przekonają

Na zdjęciu: bezprzewodowy nadajnik subwoofera (Sub Connect TX) i moduł bezprzewodowy.

▶ Columa 300 Impaq „5.1 Set“  : Idealne do Twojego domu: niezwykle wąskie głośniki kina domowego i odbiornik Impaq 8000 typu all-in-one:  Blu-ray, amplituner AV i odtwarzacz CD w jednym. Wszystko jest idealnie dostrojone i gotowe do gry.

▶ REARSTATION: Zestaw ten umożliwia bezprzewodową transmisję dźwięku do 2 głośników pasywnych i pozwala uniknąć przeszkadzających lub trudnych do schowania kabli.

Co zrobić, jeśli wartość omowa głośników jest niższa od naszego wzmacniacza?

Zgodnie z prawem Ohma, im niższa impedancja głośnika, tym więcej prądu będzie dostarczał wzmacniacz. Jednak zbyt duży przepływ prądu może doprowadzić do pogorszenia dźwięku, a nawet spowodować wyłączenie wzmacniacza z powodu przegrzania obwodu bezpieczeństwa. W najgorszym przypadku można uszkodzić tranzystory wzmacniacza. Dlatego też wzmacniacz i głośnik muszą być do siebie dopasowane pod względem impedancji:

➥ Idealnie byłoby, gdyby impedancja głośników odpowiadała specyfikacji wzmacniacza. W ten sposób wzmacniacz o wartości 6 omów może być użyty do napędu głośnika o impedancji nominalnej od 4 do 8 omów.

➥ W praktyce bardzo rzadko zdarzają się awarie, gdy głośniki o impedancji nominalnej 4 omów są podłączone do wzmacniacza o wartości 6 omów.  Jeśli wzmacniacz jest przez dłuższy czas ustawiony na maksymalnej głośności, ewentualnie może nastąpić uszkodzenie lub utrata mocy.

Jeszcze więcej mocy hi-fi

THEATER 500 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wniosek: najważniejsze fakty dotyczące głośników i impedancji

  • Om jest jednostką rezystancji elektrycznej lub impedancji w obwodzie prądu zmiennego.
  • Prawo Ohma mówi, że jeśli impedancja jest niska, a napięcie stałe, natężenie prądu zwiększa się.
  • Głośniki mają specyficzną impedancję, która jest podawana w omach.
  • Jeśli określona wartość impedancji głośników jest niższa niż ta, którą zapewnia wzmacniacz, może dojść do obniżenia jakości dźwięku lub utraty mocy.
  • Ponieważ podczas pracy z głośnikami impedancja różni się znacznie w zależności od częstotliwości, podawana jest tylko najniższa wartość impedancji pasm przenoszenia – tak zwana impedancja nominalna.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.