Ein X-Men-Comic

Obejrzyj wszystkie filmy X-Men we właściwej kolejności

Oprócz wojowników z uniwersum Marvela i Gwiezdnych Wojen istnieje jeszcze jedna grupa superbohaterów, która sprawia, że serca fanów komiksów biją szybciej: mutanci z serii X-Men. Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące uniwersum X-Men. W jakiej kolejności oglądać filmy z serii X-Men? Gdzie można streamować filmy i seriale X-Men? Jakie filmy i seriale X-Men są planowane w przyszłości? I co X-Men ma wspólnego z Marvelem?

Wolverine, Magneto, Rogue i wiele więcej z uniwersum X-Men

Uniwersum X-Men skupione wokół Wolverine’a, Magneto, Apocalypse’a, Rogue i innych, jest popularną na całym świecie serią superbohaterów opartą na komiksach wydawanych przez Marvela. Ściśle rzecz biorąc, filmy X-Men nie są jednak częścią Filmowego Uniwersum Marvela (FUM). Zostały wyprodukowane przez różne studia filmowe, w tym 20th Century Fox i Sony Pictures, zanim zostały przejęte przez Disney w 2019 roku za 71 miliardów dolarów.

Historie filmów z serii X-Men kręcą się wokół heterogenicznej grupy mutantów, ludzi o specjalnych zdolnościach (tak zwany “gen X”), którzy często są dyskryminowani i prześladowani przez społeczeństwo z powodu swoich różnic w wyglądzie. Do najbardziej znanych “łagodnych” mutantów należą Wolverine, Profesor X, Rogue, Iceman, Cyclops i Storm. Jednak fabuła X-Men obejmuje również złych mutantów, takich jak Magneto, Apocalypse, Sebastian Shaw i Viper, którzy próbują podporządkować sobie ludzkość. To, kto ma przewagę, oczywiście zawsze zależy od okoliczności starcia lub liczby mutantów.

Wskazówka: Zebraliśmy również wszystkie filmy Marvela i Gwiezdnych Wojen w prawidłowej kolejności

Filmy X-Men w porządku chronologicznym

Uniwersum X-Men obejmuje obecnie 13 filmów i ponad 100 (!) różnych mutantów. Jeśli nie widziałeś jeszcze żadnego z filmów X-Men, przydatne może być oglądanie filmów w porządku chronologicznym, aby lepiej zrozumieć fabułę i ich postacie. Wiele filmów X-Men opowiada odrębne historie i koncentruje się na różnych okresach lub postaciach. Jeśli więc wolisz konkretny film, możesz zacząć od niego.

Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie filmy X-Men w ich oryginalnej kolejności zgodnie z datą premiery i chronologią X-Men.

Wszystkie filmy X-Men według premier kinowych

FilmDługość filmuPlatformaZwiastun
X-Men (2000)1:40 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyAngielski
X-Men 2 (2003)2:13 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
X-Men: Ostatni bastion (2006)1:44 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyAngielski
X-Men Geneza: Wolverine (2009)1:48 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
X-Men: Pierwsza klasa (2011)2:12 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
Wolverine (2013)2:06 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (2014)2:28 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
Deadpool (2016)1:48 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
X-Men: Apocalypse (2016)1:44 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
Logan – Wolverine (2017)2:17 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
Deadpool 2 (2018)2:01 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
X-Men: Mroczna Phoenix (2019) 1:54 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski
X-Men: Nowi mutanci (2020)1:34 godz.Amazon, Disney+, Apple TV, SkyPolski; Angielski

Co się stanie, jeśli zdecydujemy się na kolejność filmów z serii X-Men niezgodną z oryginalną datą premiery kinowej? Cóż, to bardzo subiektywna sprawa. Chronologiczna kolejność filmów X-Men może pomóc w jeszcze lepszym zrozumieniu fabuły, ponieważ wydarzenia rozgrywają się w kolejności, w jakiej następują one po sobie w fikcyjnym uniwersum X-Men. Jednak kolejność ta może również zapowiadać pewne ważne wydarzenia, co może potencjalnie prowadzić do spoilerów. Dla przykładu: w filmie X-Men: Przeszłość, która nadejdzie wykonany zostaje skok czasowy w przeszłość, który odwraca fabułę filmu X-Men: Ostatni bastion i tym samym wpływa na ważne wydarzenie z wcześniejszego filmu.

Ostatecznie, którą z kolejności wybierzesz, zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeśli jesteś wrażliwy na spoilery, zalecamy powyższą kolejność. Jeśli jest Ci to obojętne i chcesz zrozumieć WSZYSTKO z uniwersum X-Men, obejrzyj filmy w następującej chronologii:

Kolejność chronologiczna filmów X-Men (w tym czas fabuły)

 1. X-Men: Pierwsza klasa (głównie 1962)
 2. X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (głównie 1973)
 3. X-Men Geneza: Wolverine (głównie późne lata 70.)
 4. X-Men: Apocalypse (1983)
 5. X-Men: Mroczna Phoenix (1992)
 6. X-Men (wczesne lata 2000)
 7. X-Men 2 (połowa 2000 roku)
 8. X-Men: Ostatni bastion (połowa 2000 roku)
 9. Wolverine (2013)
 10. Deadpool (2016)
 11. Nowi mutanci (połowa lat 2010)
 12. Deadpool 2 (2018)
 13. Logan (2029)

Super dźwięk dla kina akcji: systemy kina domowego firmy Teufel

CINEBAR ULTIMA Surround “4.0-Set”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Cinebar Pro Surround „4.1-Set“

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

CINEBAR DUETT Surround Power Edition “4.1-Set”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Jakie seriale pojawiły się w uniwersum X-Men?

Obecnie nie ma żadnych przesłanek, aby w najbliższym czasie pojawiły się nowe seriale, tak jak było to w przypadku FUM, gdy zalało ono Netflix, Disney+ i inne platformy streamingowe swoimi serialami. Istnieje tylko kilka zakurzonych klasyków w postaci seriali animowanych i dawnych seriali telewizyjnych, które również wymieniliśmy poniżej zgodnie z datą ich premiery.

SerialGatunekPlatformaZwiastun
X-Men (1992-97)Serial animowanyDisney+Zwiastun
Pokolenie mutantów (2001-2004)Serial telewizyjnyAmazonZwiastun
X-Men: Ewolucja (2000-2003)Serial animowanyBrak danychZwiastun
Wolverine i X-Men (2008-2009)Serial animowanyBrak danychZwiastun
Marvel Anime: Wolverine (2011)Serial animowanyAmazon, Apple TvZwiastun
Marvel Anime: X-Men (2011)Serial animemaxdomeZwiastun
X-Men: Legion (2017)Serial telewizyjnyAmazon, Disney+, Apple TvZwiastun

Tych filmów i seriali z serii X-Men możesz się spodziewać w najbliższym czasie

Po przejęciu przez Disneya, postacie z serii X-Men są stopniowo wprowadzane do FUM. Do tej pory widzieliśmy tylko Profesora X jako jednego z licznych bohaterów serii X-Men w filmie Doctor Strange 2. Prawdopodobnie ten fakt przebił tylko finał sezonu Ms. Marvel, w którym nieoczekiwanie pojawiła się kultowa ścieżka dźwiękowa z serialu animowanego X-Men z lat 90-tych! Co będzie dalej? To się dopiero okaże.

Przez długi czas twórcy Marvela wraz z Kevinem Feige na czele trzymali wszystko w tajemnicy, ale od ogłoszenia premiery fazy 5 i 6 FUM wszystko stało się jasne: w Deadpool 3 zobaczymy bohaterów z serii X-Men i Marvela razem na dużym ekranie! A to oznacza również, że fani filmów X-Men ponownie zobaczą Hugh Jackmana w roli Wolverine’a!Gotowi na kino akcji! Najlepszy dźwięk kinowy na seans filmowy z serią X-Men

Gotowi na kino akcji! Najlepszy dźwięk kinowy na seans filmowy z serią X-Men

Wohnzimmer mit Teufel Ultima 40 Surround AVR für Dolby Atmos 5.1.2-Heimkinosystem
Dzięki systemowi kina domowego ULTIMA 40 Surround będziesz doskonale przygotowany do filmów akcji z mutantami!

ULTIMA 40 SURROUND 5.1: Ten najnowocześniejszy kompletny system kina domowego wyposażony jest w 2 nowoczesne głośniki wysokotonowe (wraz z wtyczką fazową i systemem trójdrożnym) oraz 2 głośniki tylne ULTIMA 20 gotowe do odtwarzania w salonie. W połączeniu z potężnym subwooferem ten zestaw zapewnia optymalną emisję dźwięku bez zniekształceń.

ULTIMA 40 SURROUND + Denon X2800H dla Dolby Atmos: Chcesz doświadczyć kina akcji w zupełnie nowym wymiarze dźwięku? W takim razie potrzebujesz tego gwiazdorskiego zestawu Dolby Atmos z amplitunerem Denon, dwoma aktywnymi subwooferami dla wypełniającego pomieszczenie basu i głośnikami Reflekt Dolby Atmos dla otaczającego dźwięku 3D.

▶ Inne zestawy kina domowego w naszym sklepie internetowym.

Gotowe do gry systemy kina domowego do Twojego salonu:

The ULTIMA 40 home cinema set

ULTIMA 40 SURROUND

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

DEFINION 3 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

5 zabawnych faktów o serii X-Men

 • Pomysł na komiksy X-Men został opracowany przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego w 1963 roku. Lee był odpowiedzialny za postacie i historie, podczas gdy Kirby był odpowiedzialny za projekt wizualny postaci i świata X-Men.
 • Patrick Stewart, który gra profesora Xaviera w filmach X-Men, był również głosem profesora Xaviera w animowanym serialu telewizyjnym X-Men z lat 1990.
 • Hugh Jackman, wcielający się w postać Wolverine’a w serii filmów, został wybrany do tej roli w krótkim czasie po tym, jak Dougray Scott, który pierwotnie miał zagrać tę rolę, musiał wycofać się z powodu trudności z harmonogramem.
 • W filmie X-Men: Pierwsza klasa jest scena, w której profesor Xavier i Magneto leżą w łóżku i dyskutują o swojej przyszłości. Scena ta jest aluzją do podobnej sceny w filmie Ice Cold Angels (1999), w której bohaterowie Sebastian i Annette również leżą w łóżku i dyskutują o swojej przyszłości.
 • Najbardziej udanym filmem X-Men do tej pory jest Deadpool 2, który zarobił ponad 785 milionów dolarów na całym świecie, co czyni go najbardziej udanym finansowo filmem z serii X-Men. Dwa spin-offy Deadpool koncentrują się na postaci komiksowego bohatera Deadpool, w którego wcielił się Ryan Reynolds.
Zdjęcie tytułowe: ©Erik Mclean. Unsplash. Unsplash License

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.