Czy to przewrócona szklanka z wodą na biurku, nagła ulewa podczas pikniku, czy przeciekająca butelka w plecaku: gdy urządzenie elektryczne zostanie zalane, należy działać bardzo szybko. Prezentujemy kilka porad i wskazówek, które pomogą Ci ograniczyć szkody po zalaniu urządzenia elektrycznego i sprawią, że urządzenie być może znowu będzie działać.
Pierwsze kroki po zalaniu urządzenia
Przewróciłeś szklankę z wodą lub telefon wypadł Ci z kieszeni i wylądował w stawie? W takim razie szybko wykonaj następujące czynności. Pamiętaj przy tym o swoim bezpieczeństwie! Jeśli zalane urządzenie jest podłączone do prądu, odłącz je od sieci!
- Wyjmij urządzenie z wody i wyłącz je
Wyjmij urządzenie elektryczne z wody lub z kałuży rozlanego napoju i natychmiast je wyłącz.
- Wsusz urządzenie od zewnątrz
Pozwól, aby płyn, który dostał się do urządzenia, wyciekł i wysusz je od zewnątrz.
- Wyjmij baterię
Jeśli możesz wyjąć baterię, zrób to. W przypadku smartfona powinieneś wyjąć również kartę SIM i kartę pamięci. Uwaga: jeśli bateria wygina się, nagrzewa i dymi, nie dotykaj jej, gdyż istnieje ryzyko eksplozji.
- Usuń wilgoć
Rozłóż urządzenie na mniejsze części i ostrożnie wysusz ręczniczkiem wszystkie wilgotne miejsca, do których masz dostęp. Również odkurzacz może pomóc w usunięciu wilgoci z wąskich i małych przestrzeni.
Wysuszyłeś urządzenie? W takim razie wykonaj te czynności
Po wysuszeniu wszystkich widocznych i dostępnych wilgotnych miejsc, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ również wilgoć znajdująca się w środku urządzenia musi wyschnąć. Jednak zanim to nastąpi, nie należy włączać urządzenia, gdyż może dojść do zwarcia. Dlatego nie powinieneś korzystać z laptopa lub telefonu przynajmniej przez dwa dni. Nie należy jednak kłaść urządzenia na kaloryfer, czy wystawiać je na słońce, ponieważ zbyt wysoka temperatura może prowadzić do uszkodzenia urządzenia.
Niektórzy sięgają po ryż, aby całkowicie wyciągnąć wilgoć z urządzenia elektrycznego. Inni zaś ostrzegają przed kurzem lub ziarnami ryżu, które mogą się odkładać w złączach lub wąskich przestrzeniach. Jeśli chciałbyś wysuszyć swój telefon za pomocą ryżu, możesz zawinąć go wcześniej w ręcznik papierowy. Alternatywnie możesz skorzystać z małych saszetek pochłaniających wilgoć z żelem krzemionkowym. Niezależnie od tego, który z tych sposobów wybierzesz, powinieneś zaplanować przynajmniej dwa dni na wysuszenia swojego urządzenia.
Ogólna zasada mówi: jeśli woda przedostała się do urządzenia, nastąpiło jego uszkodzenie. Przy odrobinie szczęścia wilgoć przedostała się tylko w niewielkim stopniu do niewrażliwych elementów. W najgorszym wypadku na skutek wody może dojść do korozji elektroniki, co znacznie ogranicza działanie urządzenia.
Wytrzymałe produkty marki Teufel
Cola, herbata czy woda do mycia naczyń? Wysuszenie urządzenia to nie wszystko
Jeśli Twoje słuchawki nie tylko zostały trochę zachlapane, ale cały smartfon wpadł do wody lub wylałeś na niego kubek z kawą, musisz sięgnąć po drastyczniejsze środki. Podczas zalania urządzenia problemem jest niekoniecznie sama wilgoć, gdyż prowadzi ona przede wszystkim do uszkodzenia baterii. Wiele innych elektrycznych elementów mają znacznie większy problem z odkładaniem się kalku, brudu i cukru. Właśnie z tego względu musiałyby być one ponownie opłukane. Nie przesłyszałeś się: Twoje urządzenie czeka kolejna kąpiel.
Aby to zrobić, musisz najpierw rozłożyć urządzenie na mniejsze części i koniecznie wyjąć baterię. Następnie należy zanurzyć urządzenie albo w destylowanej wodzie, albo w izopropanolu. Oba płyny nie pozostawiają żadnych śladów na wrażliwych elementach urządzenia. Jednakże dodatkową zaletą alkoholu jest jego szybkie parowanie, a co za tym idzie, szybsze wyschnięcie urządzenia. Ale również po wykonaniu tej czynności następuje długa faza suszenia urządzenia i jego komponentów.
Oczywiście nie wszyscy zdobędą się na ponowne zanurzenie urządzenia w wodzie. W przypadku kilku smartfonów i innych urządzeń jest to niewykonalne, ponieważ nie ma możliwości wyjęcia baterii i rozłożenia urządzenia na mniejsze części. Poza tym nie każdy – i słusznie – chce majsterkować przy urządzeniu elektrycznym. Jest jednak dobra wiadomość: istnieją punkty usługi, które zrobią to za Ciebie. Jednakże nie ma żadnej gwarancji, że ta procedura zakończy się sukcesem.
Coś do poczytania: Czy wiesz, czym jest śmigus-dyngus? Dowiedz się więcej o słowiańskiej tradycji oblewania się wodą w Lany Poniedziałek.
Chwila prawdy: Czy uda mi się włączyć urządzenie?
Czy to po dodatkowej kąpieli, czy po kilku dniach suszenia: w końcu nadchodzi moment prawdy. Jeśli jesteś dobrej myśli i sądzisz, że wilgotne miejsca są już suche, włącz swoje urządzenie. Zanim to zrobisz, rzuć jeszcze okiem na baterię lub od razu ją wymień, jeśli stwierdzisz, że przedostało się do niej za dużo wilgoci.
Jeśli głośniki nie odtwarzają dźwięku, a wyświetlacz nie reaguje, oznacza to, że szkody wyrządzone przez wodę były zbyt duże. Jeśli do tej pory nie wyczyściłeś urządzenia za pomocą alkoholu, mógłbyś jeszcze wypróbować tę metodę – w końcu już nic gorszego się nie stanie. Jeśli próbowałeś włączyć urządzenie jeszcze ze starą baterią, spróbuj włączyć je za pomocą ładowarki. Być może uszkodzona jest tylko bateria urządzenia.
Uwielbiają się pluskać: słuchawki i głośniki marki Teufel
- ▶ AIRY TRUE WIRELESS: 25 godzin odtwarzania i odporność na zachlapania wodą zgodnie z normą IPX5 – nic nie powstrzyma naszych kolorowych słuchawek dousznych True Wireless.
- ▶ ROCKSTER GO: W przypadku tego głośnika nie musisz panikować, gdy przypadkowo wpadnie on do wody. Dzięki certyfikatowi IPX7 ROCKSTER GO wytrzyma nawet krótkie zanurzenie pod wodą.
- ▶ ROCKSTER Protector: Przenośny głośnik ROCKSTER chętnie spędza czas na dworze, a wraz z technologią Bluetooth i potężnym dźwiękiem świetnie nadaje się do imprez na świeżym powietrzu.
W sklepie internetowym Teufel znajdziesz także inne wytrzymałe głośniki przenośne.
Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.