Bezprzewodowe słuchanie w jakości płyty CD za pomocą Bluetooth® aptX®

Być może natknąłeś się już na kodek Bluetooth® aptX® podczas przeglądania naszego sklepu internetowego. Rzeczywiście, ten kodek staje się coraz bardziej popularny. Każdy, kto używa urządzeń audio ze standardem aptX, zwiększa jakość dźwięku transmitowanego przez Bluetooth. Wyjaśniamy, czym różni się ta technologia od innych i na co należy zwrócić uwagę, aby ją zastosować podczas bezprzewodowego słuchania muzyki.

Transmisja danych przez Bluetooth

Bluetooth już od wielu lat jest najważniejszym standardem łączności w streamingu audio. Połączenia między odbiornikiem (np. słuchawkami) a nadajnikiem (np. smartfonem) mogą być łatwo ustawione, a transmisje Bluetooth są bardzo stabilne przy odległości do ok. 10 metrów (więcej z wersją Bluetooth 5). Standard ten staje się coraz ważniejszy, ponieważ na rynku jest dostępnych coraz więcej smartfonów  bez gniazda typu mini – jack, czyli bez gniazda słuchawkowego. Możnaby powiedzieć: Bluetooth to Bluetooth, nie ma już co ulepszać. To jednak nie jest takie proste.

Bluetooth i jakość dźwięku

Fani Hi-Fi od dawna unikają technologii Bluetooth i nawet w dzisiejszych czasach niektórzy są sceptyczni, jeśli chodzi o jakość dźwięku tego standardu bezprzewodowego. Powodem jest ograniczone pasmo przepustowe, które Bluetooth udostępnia dla streamingu audio. Jeśli nie jest ono wystarczające duże, pliki muzyczne muszą zostać skompresowane, a informacje audio zostaną w tym procesie utracone.

Profil audio A2DP Bluetooth kompresuje dodatkowo pliki audio, które są już skompresowane, takie jak MP3. W praktyce może to oznaczać odcięcie wysokich i niskich tonów. I właśnie w tym może pomóc Bluetooth aptX.

Jakie zalety ma Bluetooth® aptX®

Kodek aptX wykorzystuje bardziej efektywną metodę kompresji danych audio. Dzięki temu dostępne pasmo przepustowe jest lepiej wykorzystywane. Dla nerdów: używany proces nazywa się Adaptive Differential Pulse Code Modulation (ADPCM). Zresztą kodek aptX nie ma nic wspólnego z pasmem przepustowym Bluetooth, gdyż niezależnie od aptX pasmo z biegem czasu stale się zwiększało. Dlatego w zasadzie nie ma już powodu, nawet dla wymagających słuchaczy, aby wątpić w skuteczność technologii Bluetooth.

Bluetooth aptX
Bluetooth aptX

Warunkiem wstępnym dla streamingu aptX jest, aby zarówno urządzenie odtwarzające jak i nadajnik obsługiwały kodek Bluetooth aptX. Taką funkcję można rozpoznać m.in. po etykiecie „aptX” na urządzeniu. Kodek obsługuje kompresję i transmisję popularnych formatów audio, takich jak MP3 oraz format wysokiej rozdzielczości FLAC. Znana procedura z początkowego parowania i faktycznego ustawienia połączenia Bluetooth pozostaje taka sama.

Tylna część głośnika Bluetooth ROCKSTER AIR z logo aptX oznaczonym na czerwono
Tył ROCKSTERA AIR z logo aptX

aptX, aptX HD i więcej

Producent chipów Qualcomm jest obecnie właścicielem kodeka aptX i sprzedaje licencje na cztery różne kodeki aptX. Oprócz standardowej wersji jest jeszcze kodek aptX HD, dzięki któremu można osiągnąć streaming Bluetooth z jakością dźwięku plików audio o wysokiej rozdzielczości.

Te produkty Teufel obsługują Bluetooth z aptX

TypCzęstotliwość i rozdzielczośćZaleta
aptX48 kHz / 16 Bitosiąga prawie jakość CD
aptX HD48 kHz / 24 Bitprawie nie do odróżnienia od plików o wysokiej rozdzielczości
aptX Low Latencyn/aNadaje się do interaktywnych aplikacji, takich jak gry, dzięki niskim opóźnieniom.
aptX Adaptiven/aW zależności od zastosowania, koncentracja na jakości dźwięku lub niskim czasie opóźnienia

Urządzenia Teufel z aptX

Bluetooth Lautsprecher Rockster Cross auf Fahrrad
Głośnik Rockster Cross zapewnia dźwięk w podróży dzięki kodekowi aptX

 

  • ROCKSTER CROSS – w podróży z dźwiękiem Hi-Fi – ROCKSTER CROSS to wytrzymały, łatwy w transporcie i jednocześnie mocny głośnik Bluetooth. Zawiera on nie tylko zintegrowany  system stereo, ale także masywny subwoofer. Dzięki wydajnej baterii i czasowi odtwarzania aż do 16 godzin CROSS to także prawdziwy długodystansowiec.
  • TEUFEL AIRY – tylko to, co najlepsze dla uszu – te nauszne słuchawki Bluetooth łączą w sobie wygodę, jakość dźwięku i styl. Wbudowany przetwornik wysokiej klasy z magnesem neodymowym zapewnia dynamiczny i zróżnicowany dźwięk. Pałąk i nauszniki wykonane są z wysokiej jakości materiałów. A ponieważ nie będziesz chciał ich zdjąć, zwiększyliśmy maksymalny czas odtwarzania do 30 godzin.
  • Przegląd głośnikówsłuchawek Bluetooth w naszym sklepie z rozpoznawalnym kodekiem aptX – logo z boku

 

Najważniejsze fakty dotyczące Bluetooth aptX

  • Bluetooth aptX umożliwia uzyskanie jakości dźwięku na poziomie płyty CD dzięki ulepszonej metodzie kompresji.
  • Zarówno odbiornik jak i urządzenia odtwarzające muszą być kompatybilne z kodekiem aptX.
  • Właścicielem aptX jest producent chipów Qualcomm.
  • Oprócz podstawowego kodeka istnieją również aptX HD, aptX Low Latency oraz aptX Adaptive.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.