Finn Springborn

Najlepsze filmy o surfingu

Surfing to nie tylko popularność, wysokie fale i zawody – to przede wszystkim niezwykła fascynacja i uczucie jedności z żywiołem wody. Surfing to sposób na życie. Aby nieco przybliżyć ten styl życia, postanowiliśmy poszukać i stworzyć przegląd sześciu najlepszych filmów surfingowych ostatnich lat.

Czy znasz słówka i określenia pochodzące ze środowiska surferów?

Tak jak każde środowisko, również surferzy mają swoje własne terminy i wyrażenia. Wielu z pewnością słyszało już o pozdrowieniu Hang Loose, czy też o słowie Peak (szczyt fali). Jednak gdy pojawią się słowa, jak Barrel, Wipe Out czy Angling, nie mamy zielonego pojęcia, o co może chodzić. Abyś podczas oglądania filmów o surfingu nie musiał ciągle szukać znaczenia takich wyrażeń w internecie, przygotowaliśmy małą listę z najważniejszymi pojęciami:

Aerial

Jeden z najtrudniejszych manewrów surfingowych, który jest podobny do tego w skateboardzie: surfer wzbija się na grzbiet fali i wygląda tak, jakby leciał w powietrzu, po czym ląduje z powrotem na fali.

Aloha

Hawajskie pozdrowienie, którym surferzy witają się w swoim środowisku, oznacza cześć lub do widzenia.

Angling

Angling oznacza pochyłą jazdę po ciągnącej się fali.

Barrel

Jest to tak zwana beczka, która tworzy się podczas łamania fali.

Brandung

Są to fale, które łamią się po dotarciu do płytkiego brzegu, jak w przypadku piaszczystych ławic lub raf.

Choppy

Wysokie i wzburzone fale.

Drop

Wjechanie na falę bezpośrednio po Take-Off.

Leash

Jest to smycz, która łączy surfera z pływającą deską surfingową.

Off- & Onshore

Jest to kierunek wiatru: offshore to wiatr wiejący od brzegu do morza, onshore to wiatr wiejący od morza w kierunku brzegu.

Regular

Pozycja surfera, w której lewa noga jest nogą wiodącą.

Tail

Tail to tylna część deski surfingowej.

Take Off

Moment wstawania z pozycji leżącej do pozycji stojącej na desce.

Wipe Out

Koszmar każdego surfera: podczas tej fazy surfer spada z deski surfingowej.

Re/discover

Vimeo

By loading the video, you agree to Vimeo’s privacy policy.
Learn more

Load video

“W końcu dobry dźwięk to połowa filmu.” – dla Finn’a Springborn’a, zawodowego surfera z Flensburga, to dźwięk jest podstawą dobrego filmu o surfingu. Według niego w surfingu chodzi w dużej mierze o intuicję, ponieważ trzeba całkowicie zaufać żywiołowi wody i polegać wyłącznie na swoim słuchu. W swoim nowym krótkometrażowym filmie Re/discover wraz z Philippem Sigmundem chciał on stworzyć estetyczny i wysokiej jakości film o surfingu, który w autentyczny sposób pokazuje, czym jest (dla niego) pasja do surfingu. Dla Finna to przede wszystkim puste plaże, zimna woda oraz wysokie fale. W tym filmie Finn podróżuje między innymi do Danii, Norwegii i Szkocji.

O idealną atmosferę podczas oglądania filmu zadbają słuchawki z technologią Noise Cancelling. Dzięki nim poczujesz intymną atmosferę i dasz się porwać cudownej scenerii przyrody.

Mała rekomendacja: Zamknij oczy i przenieś się wprost na plaże – Finn opowiedział nam, jaka muzyka kojarzy mu się najbardziej z surfingiem. W filmie Re/discover wykorzystał on muzykę młodego kanadyjskiego artysty. Kliknij tutaj, aby posłuchać tego utworu.

183 metry strachu – The Shallows

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

„Tylko nie kolejny tandetny film o wielkim białym rekinie” – tak mogło pomyśleć wielu fanów kina, gdy na ekrany wchodził film 183 metry strachu – The Shallows. Jednak ku wielkiemu zaskoczeniu, ten thriller zdołał utrzymać napięcie aż do samego końca. Jest to głównie zasługa aktorki znanej z serialu Plotkary Blake Lively, która wcieliła się w główną postać i przekonała widzów swoją grą aktorską. Jej postać podróżuje do plaży w Meksyku, miejscu, w którym surfowała jej zmarła matka. Beztroskie surfowanie zostaje przerwane przez atak żarłacza białego…

Jedynie zakończenie filmu, który okazał się dosyć kiczowaty, pozostawia pewien niesmak. Nie chcemy oczywiście zbyt wiele zdradzać. Jak oceniacie zakończenie filmu? Opisz swoje wrażenia w komentarzu.

Na fali

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Na pierwszy rzut oka ten film ma niewiele wspólnego z życiem i środowiskiem surferów. Fabuła tego filmu opiera się przede wszystkim na niebezpiecznych pościgach samochodowych i tajnych agentach, a mimo to Na fali to zaskakująco dobra mieszanka thrillera i kina akcji. Sceny surfingowe są bardzo spektakularne, mimo że były nagrywane we wczesnych latach 90-tych. W 2015 roku pojawił się remake filmu w 3D, który z pewnością wniesie jeszcze więcej akcji do Twojego salonu.

Coś do poczytania: Spraw, aby Twój kolejny seans filmowy był jeszcze przyjemniejszy dzięki naszym wskazówkom.

Wysoka fala

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Mavericks znajduje się na kalifornijskim wybrzeżu i oprócz oprócz hawajskiej wyspy O’ahu i nadmorskiego klifu w Nazaré (Portugalia), jest jednym z najbardziej znanych miejscem do uprawiania surfingu. Film o tym samym tytule opowiada (prawdziwą) historię surfera Jaya Moriarity, który zginął podczas surfowania w 2001 roku.

Jay nie ma łatwo jako nastolatek: jego matka jest alkoholiczką, ojciec nie ma dla niego czasu, a szkoła jest przykrym obowiązkiem. Tylko surfing daje mu nadzieję i staje się jego pasją. Jay szybko rozwija swoje umiejętności i ma wielkie ambicje. Wraz z lokalną legendą surfingu “Frosty” przygotowuje się do surfowania po olbrzymich falach Mavericks.

Film Mavericks jest naszpikowany kilkoma stereotypami typowymi dla środowiska surferów, ale mimo to fabuła tego filmu urzeka imponującymi obrazami i emocjonalną historią.

A w drodze na plaże surferom towarzyszą niezawodne słuchawki

RISS

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

W tym 40-minutowym dokumencie wirtuoz kina surfingowego Peter Hamblin opowiada historię o podróży amerykańskiej surferki Carissy Kainani Moore, która dąży do zdobycia swojego 4. tytułu mistrzowskiego na World Surf League Championship Tour 2019. Riss pokazuje prawdziwy i bardzo osobisty wgląd w skomplikowane życie profesjonalnej surferki. Dla Carissy wiele rzeczy, które kojarzą się z profesjonalnym surfowaniem, nie jest tak oczywistych, jak mogłoby się wydawać: ani jej osiągnięcia, ani styl życia. Dla niej surfing to coś więcej niż jazda na desce po fali w słoneczne dni, kiedy wszystko idzie jak z płatka. W tym filmie Cassie zastanawia się nad swoim życiem, przedstawia własne spojrzenie na idealnie niedoskonały wizerunek surfera.

View From A Blue Moon

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Ten dokument wyznaczył nowe standardy w kinie surfingowym w 2015 roku. View From A Blue Moon to pierwszy film o surferach, który został nakręcony w całości w 4K. Bohaterem jest hawajski zawodowy surfer John Florence. Wraz ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi surfuje on po całym świecie – od północnego wybrzeża O’ahu, gdzie mieszka, po najpopularniejsze miejsca surfingowe na całej planecie. W środowisku surfingowym film A View From A Blue Moon, który był kręcony przez trzy lata, jest uważany za jeden z najdroższych i jednocześnie najlepszych filmów o surfingu.

Otulający dźwięk kina domowego 3D

Liefert umhüllenden Atmos-Sound: Theater 500 Surround AVR.

THEATER 500 Surround AVR dla Dolby Atmo: Z tym gotowym do gry zestawem DENON wszystkie życzenia zostaną spełnione. Głosniki THEATER 500 oferują w swojej szlachetnej konstrukcji klasyczny dźwięk kina domowego oraz dźwięk stereo w bardzo wysokiej jakości. Przeżyj prawdziwy i porywający dźwięk 3D z mocnym i głębokim basem i korzystaj z licznych możliwości streamingowych ustawień amplitunera AV.

▶ Chciałbyś rozbudować swój system dźwiękowy 5.1 o głośniki Dolby Atmos? W takim razie sięgnij po głośniki REFLEKT. Te głośniki satelitarne są idealnie dopasowane do technologii Dolby Atmos i w zależności od potrzeb mogą być wykorzystane na przykład jako głośniki tylne.

▶ Inne głośniki Dolby Atmos znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Gwarantują odpowiednią atmosferę na plaży: przenośne głośniki Bluetooth

Inne filmy surfingowe, które mogą Ci się spodobać

  • Surferka z charakterem (Soul surfer): Ten film zachwyca wspaniałymi ujęciami hawajskiego wybrzeża, jednak niektórzy są zdania, że filmowi brakuje duszy.
  • Shorebreak: The Clark Little Story: W tym dokumencie nie chodzi o perspektywę surferów, lecz fotografa oceanów (i byłego zawodowego surfera) Clarka Little. Jego pasją jest filmowanie fal, które rozbijają się bardzo blisko brzegu.
  • Surf’s up: Film surfingowy (nie tylko) dla najmłodszych. Animowana komedia przekonała w 2007 roku zarówno krytyków filmowych, jak i fanów kina.
  • Spoons – A Santa Barbara Story: Dokument o surferach z Santa Barbara to z pewnością jeden z najbardziej pracochłonnych i niezależnych projektów tego typu.
  • Shaka: Kolejny film dokumentalny o surfingu, a raczej o brawurowej zamianie deski snowboardowej na deskę surfingową i surfowaniu po legendarnych falach Jaws Beach.

Który film surfingowy jest Twoim ulubionym? A może zapomnieliśmy o jakimś filmie, który koniecznie powinien znaleźć się na naszej liście? Podziel się swoimi propozycjami w komentarzu na dole!

Titelbild: ©Thomas Ashlock. Unsplash. Unsplash License

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.