Verschiedene Radio-Modelle auf einem Holzregal.

Światowy Dzień Radia: jak to wszystko się zaczęło

Niech żyje radio! Spojrzenie z szerszej perspektywy pokazuje, że radio jest nadal źródłem informacji, które dociera do największej liczby ludzi na całym świecie. Zanim mogliśmy usłyszeć pierwszą audycję radiową, liczni naukowcy i inżynierowie spędzili bardzo dużo czasu nad opracowaniem wszystkich niezbędnych technologii. Z okazji Światowego Dnia Radia postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jego historii.

Światowy Dzień Radia 13 lutego

13 lutego 1946 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych powołało do życia Radio Narodów Zjednoczonych (UN Radio). Ta stacja, która chce informować swoich słuchaczy o najważniejszych wydarzeniach ze świata, jest odbierana w wielu różnych językach na całym świecie. Ten dzień ma upamiętniać to ważne wydarzenie i wzmocnić dalszą międzynarodowa współpracę. Dlatego włącz swoje radio 13 lutego i ustaw swoją ulubioną stację radiową – wiele nadawców ma w programie specjalne emisje i małe wydarzenia z okazji radiowego święta.

Każdego roku Światowy Dzień Radia i jego jubileuszowe wydarzenia mają inne hasło przewodnie: w 2014 r. była to równość płci, w 2018 r. skupiono się na sporcie, a w 2021 r. były to trzy tematy jednocześnie: ewolucja, innowacja i łączność.

W 2023 roku dzień radia obchodzono pod hasłem „Radio and Peace”. Na oficjalnej stronie możemy przeczytać: „Wojna zaczyna się w umyśle ludzi, dlatego plany obrony muszą być także tworzone w umysłach ludzi. Z tego powodu wsparcie niezależnych mediów należy traktować jako integralna część pokoju i stabilności. W Światowy Dzień Radia 2023 UNESCO podkreśla, że niezależne radio jest filarem, który zapobiega konfliktom i buduje pokój.”

Pasujące produkty marki Teufel

„Halo, Halo” – narodziny radia

Do czasu wynalezienia radia wielu naukowców i inżynierów wykonywało wstępne prace w celu opracowania niezbędnych technologii. Kamieniem milowym było zademonstrowanie fal elektromagnetycznych w 1887 r. przez Heinricha Hertza. Były one niezbędne do bezprzewodowego przesyłania wiadomości. Telefony i telegrafy mogą być również postrzegane jako ważne etapy wstępne do powstania radia.

Patent na pierwsze radio został przyznany Guglielmo Marconiemu w 1904 roku – choć wykorzystał on do tego wynalazek Nikoli Tesli. Tesla zademonstrował bezprzewodową transmisję fal radiowych za pomocą transformatora rezonansowego już w 1883 roku. Nie myślał on jednak o wykorzystaniu tego wynalazku jako medium komunikacyjnego, a jedynie do bezprzewodowego przesyłania energii. Niemniej jednak Marconi odniósł wielki sukces dzięki wynalezieniu radia za swojego życia – a nawet otrzymał nagrodę Nobla.

Polskie Radio zaczęło nadawać stały program w kwietniu 1926 r. Pierwsza do mikrofonu wypowiedziała się Janina Sztompkówna, która powitała słuchaczy słowami: “Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fala 480”.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Źródło: Narodowcy.net

Radio na przestrzeni wieków

Radio było wynalazkiem, który wzbudził duże zainteresowanie – otworzyło ono zupełnie nowe możliwości komunikacji: bezprzewodowo i na dużą odległość można było wysyłać wiadomości głosowe do kilku odbiorców jednocześnie i je odsłuchać.

W okresie międzywojennym program radiowy opierał się w dużej mierze na audycjach kulturalnych, pojawiali się tam pisarze, aktorzy i dyrygenci. Z radiem związani byli m.in. Jan Parandowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Maria Kuncewiczowa, Stefan Jaracz czy Aleksander Zelwerowicz. W 1935 r. pracę jako pianista rozpoczął w Polskim Radiu Władysław Szpilman.

6 września 1939 została zrujnowana stacja nadawcza w Raszynie, ale 7 września zaczęła nadawać Warszawa II, utworzona na rozkaz dowódcy obrony Warszawy gen. Waleriana Czumy i cywilnego komendanta stolicy prezydenta Stefana Starzyńskiego. Stacją kierował dyrektor muzyczny Polskiego Radia Edmund Rudnicki. Warszawa II nadawała przemowy Stefana Starzyńskiego, dostarczała wiadomości ze świata, aktualizowała wiedzę słuchaczy na temat wydarzeń w stolicy i ogłaszała alarmy lotnicze. 1 października 1939 Polskie Radio przeszło do działalności tajnej.

Znaczenie radia i przebieg jego historii zmieniały się w czasie:

  • Po II wojnie światowej reaktywowano działalność Polskiego Radia. Już w 1949 programów nadawanych przez rozgłośnię można było posłuchać w całej Polsce.
  • W latach 50-tych Polskie Radio przeszło znaczną modernizację techniczną. W 1973 roku rozpoczęto nadawanie Programu II Polskiego Radia.
  • W okresie PRL, kiedy radio stało się jednym z kanałów propagandy władz komunistycznych, ważną rolę w przekazywaniu obiektywnych informacji odegrały zagraniczne rozgłośnie, szczególnie Radio Wolna Europa. Dzięki tej stacji można było zdobyć wiedzę o wydarzeniach, do których emisji nie dopuszczała cenzura.
Regal voller Radiogeräte aus den 1950er Jahren
  • Choć za przełomowy uznaje się rok 1990, kiedy z Warszawy i Krakowa zaczęły nadawać najbardziej wpływowe rozgłośnie, faktyczne przełamywanie monopolu Polskiego Radia było procesem powolnym.
  • Dopiero w 1994 roku zostały wydane pierwsze zezwolenia na nadawanie naziemne.
  • Dzisiaj radio internetowe staje się coraz większym standardem dla wielu, przy tym należy zaznaczyć, że nie każde gospodarstwo domowe posiada jeszcze klasyczne radio – przynajmniej w Europie. W wielu innych krajach świata radio jest nadal najważniejszym źródłem wiadomości.

Mają serce dla stacji radiowych: radia marki Teufel

MUSICSTATION: oprócz radia, stacja ta umożliwia również odtwarzanie kolekcji płyt CD. Włóż płytę do urządzenia, podkręć dźwięk i daj się ponieść wspomnieniom.

RADIO 3SIXTY: odbiera klasyczne radio FM oraz radio cyfrowe DAB+. To urządzenie jest również kompatybilne z wi-fi i Bluetooth: Radio 3Sixty z 360-stopniowym dźwiękiem chętnie odtworzy Twoją ulubioną playlistę ze Spotify.

Stwórz własny program muzyczny: dzięki głośnikom streamingowym

Zdjęcia i Źródła: Zdjęcie tytułowe: ©UNESCO. Zdjęcie 1: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Radio, https://Narodowcy.Net, https://wiadomosci.onet.pl/, https://www.polskieradio.pl Zdjęcie 2: ©Skitterphoto, określone prawa zastrzeżone. Źródło: Pixabay.  

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.