Logo World Radio Day 2021

Światowy Dzień Radia: jak to się wszystko zaczęło

Spojrzenie z szerszej perspektywy pokazuje, że radio jest nadal źródłem informacji, które dociera do największej liczby ludzi na całym świecie. Istnieje nawet stacja radiowa nadająca z Antarktydy. Radio, ze swoją szeroką ofertą na całym świecie, reprezentuje także najwyższą różnorodność i, jak żadne inne medium, odzwierciedla również nasze globalne społeczeństwo. Dlatego też motto WorldRadioDay-2021 jest również trafione: “We Are Diversity, We Are Radio.” Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Radia chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej jego historii.

Światowy Dzień Radia 13 lutego

UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Radia w 2011 roku – po sugesti Hiszpańskiej Akademii Radiowej (Academia Española de la Radio). W ten sposób miała zostać podkreślona ogólnoświatowa transmisja radia oraz znaczenie radia jako medium informacyjnego. W końcu radio jest silnym i szeroko rozpowszechnionym medium, które w swoich różnorodnych stacjach i programach odzwierciedla także różnorodność swoich słuchaczy i tym samym oferuje platformę dla demokratycznej debaty.

Każdego roku Światowy Dzień Radia i jego jubileuszowe wydarzenia mają inny temat przewodni: w 2014 r. była to równość płci, w 2018 r. skupiono się na sporcie, a w 2021 r. będą to trzy tematy jednocześnie: ewolucja, innowacja i łączność.

Dlaczego 13 lutego został wybrany jako Światowy Dzień Radia? 13 lutego 1946 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych powołało do życia Radio Narodów Zjednoczonych (UN Radio). Do dziś można je odbierać w wielu językach na całym świecie. Celem obchodów tego dnia jest upamiętnienie tego ważnego wydarzenia w historii radia oraz dalsze wzmocnienie współpracy międzynarodowej. Dlaczego więc nie wyciągnąć anteny 13 lutego i nie ustawić się na ulubioną stację radiową – wiele nadawców ma w programie specjalne emisje i małe wydarzenia z okazji radiowego święta.

Pasujące produkty marki Teufel

„Halo, Halo” – narodziny radia

Do czasu wynalezienia radia liczni naukowcy i inżynierowie wykonywali wstępne prace w celu opracowania niezbędnych technologii. Kamieniem milowym było zademonstrowanie fal elektromagnetycznych w 1887 r. przez Heinricha Hertza. Były one niezbędne do bezprzewodowego przesyłania wiadomości. Telefony i telegrafy mogą być również postrzegane jako ważne etapy wstępne radia.

Patent na pierwsze radio został przyznany Guglielmo Marconiemu w 1904 roku – choć wykorzystał on do tego wynalazek Nikoli Tesli. Tesla zademonstrował bezprzewodową transmisję fal radiowych za pomocą transformatora rezonansowego już w 1883 roku. Nie myślał on jednak o wykorzystaniu tego wynalazku jako medium komunikacyjnego, a jedynie do bezprzewodowego przesyłania energii. Niemniej jednak Marconi odniósł wielki sukces dzięki wynalezieniu radia za swojego życia – a nawet otrzymał nagrodę Nobla.

Polskie Radio zaczęło nadawać stały program w kwietniu 1926 r. Pierwsza do mikrofonu wypowiedziała się Janina Sztompkówna, która powitała słuchaczy słowami: “halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fala 480”.

Źródło: Narodowcy.net

Radio na przestrzeni wieków

Radio było wynalazkiem, który wzbudził duże zainteresowanie – otworzyło ono zupełnie nowe możliwości komunikacji: bezprzewodowo i na dużą odległość można było wysyłać wiadomości głosowe do kilku odbiorców jednocześnie i je odsłuchać.

W okresie międzywojennym program radiowy opierał się w dużej mierze na audycjach kulturalnych, pojawiali się tam pisarze, aktorzy i dyrygenci. Z radiem związani byli m.in. Jan Parandowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Maria Kuncewiczowa, Stefan Jaracz czy Aleksander Zelwerowicz. W 1935 r. pracę jako pianista rozpoczął w Polskim Radiu Władysław Szpilman.

6 września 1939 została zrujnowana stacja nadawcza w Raszynie, ale 7 września zaczęła nadawać Warszawa II, utworzona na rozkaz dowódcy obrony Warszawy gen. Waleriana Czumy i cywilnego komendanta stolicy prezydenta Stefana Starzyńskiego. Stacją kierował dyrektor muzyczny Polskiego Radia Edmund Rudnicki. Warszawa II nadawała przemowy Stefana Starzyńskiego, dostarczała wiadomości ze świata, aktualizowała wiedzę słuchaczy na temat wydarzeń w stolicy i ogłaszała alarmy lotnicze. 1 października 1939 Polskie Radio przeszło do działalności tajnej.

Znaczenie radia i przebieg jego historii zmieniały się w czasie:

  • Po II wojnie światowej reaktywowano działalność Polskiego Radia. Już w 1949 programów nadawanych przez rozgłośnię można było posłuchać w całej Polsce.
  • W latach 50-tych Polskie Radio przeszło znaczną modernizację techniczną. W 1973 roku rozpoczęto nadawanie Programu II Polskiego Radia.
  • W okresie PRL, kiedy radio stało się jednym z kanałów propagandy władz komunistycznych, ważną rolę w przekazywaniu obiektywnych informacji odegrały zagraniczne rozgłośnie, szczególnie Radio Wolna Europa. Dzięki tej stacji można było zdobyć wiedzę o wydarzeniach, do których emisji nie dopuszczała cenzura.
Regal voller Radiogeräte aus den 1950er Jahren
  • Choć za przełomowy uznaje się rok 1990, kiedy z Warszawy i Krakowa zaczęły nadawać najbardziej wpływowe rozgłośnie, faktyczne przełamywanie monopolu Polskiego Radia było procesem powolnym.
  • Dopiero w 1994 roku zostały wydane pierwsze zezwolenia na nadawanie naziemne.
  • Dzisiaj radio internetowe staje się coraz większym standardem dla wielu, przy tym należy zaznaczyć, że nie każde gospodarstwo domowe posiada jeszcze klasyczne radio – przynajmniej w Europie. W wielu innych krajach świata radio jest nadal najważniejszym źródłem wiadomości.

Okazują serce dla stacji radiowych: radia marki Teufel

MUSICSTATION: oprócz radia, stacja ta umożliwia również odtwarzanie kolekcji płyt CD. Włóż płytę do urządzenia, podkręć dźwięk i daj się ponieść wspomnieniom.

RADIO 3SIXTY: odbiera klasyczne radio FM oraz radio cyfrowe. To urządzenie jest również kompatybilne z wi-fi i Bluetooth: Radio 3Sixty z 360-stopniowym dźwiękiem chętnie odtworzy Twoją ulubioną playlistę ze Spotify.

Stwórz własny program muzyczny: dzięki głośnikom streamingowym

Zdjęcia i Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Radio, https://Narodowcy.Net, https://wiadomosci.onet.pl/, https://www.polskieradio.pl

 

Powiązane artykuły

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.