AC/DC: A Long Way to the Top 

AC/DC, jeden z największych zespołów rockowych na świecie, ponownie wyrusza w trasę koncertową. Czy będzie to ostatni rozdział niesamowitej historii? Od ponad 50 lat Angus Young & Co. uszczęśliwiają swoich fanów energetycznymi występami i niepowtarzalnymi gitarowymi riffami. Odkrywamy fenomen AC/DC i opowiadamy najważniejsze etapy historii zespołu. 

AC/DC na żywo: Bohaterów hard rocka można zobaczyć w tych miastach 

Nadchodzi muzyczne piekło, które grozi wybuchem w każdej chwili. Pierwsi fani już wiwatują, bo wiedzą, co się zaraz wydarzy. Na scenie pojawia się mężczyzna w szkolnym mundurku i szortach i zaczyna grać riff tak charyzmatycznie, jak mało kto potrafi. Nie ma co do tego wątpliwości: AC/DC wciąż mają się świetnie, nawet po 50 latach. Jeśli chcesz zobaczyć legendy rocka na żywo, w tym roku masz do tego świetną okazję: zespół AC/DC zagra w 17 europejskich miastach między majem a sierpniem. Niektóre koncerty są już wyprzedane. 

Angus Young © 2024 Leidseplein Presse B.V.

Zgodnie z aktualnym albumem, nowa seria koncertów nosi nazwę “Power Up Tour” – a nazwa z pewnością mówi sama za siebie. AC/DC zagra aż 24 razy podczas europejskiej trasy koncertowej: 

17.05.Gelsenkirchen (Niemcy)
21.05.Gelsenkirchen (Niemcy)
25.05.Reggio Emilia (Włochy)
29.05.Sevilla (Hiszpania)
01.06.Sevilla (Hiszpania)
05.06.Amsterdam (Holandia)
09.06.Monachium (Niemcy)
12.06.Monachium (Niemcy)
16.06.Drezno (Niemcy)
19.06.Drezno (Niemcy)
23.06.Wiedeń (Austria)
26.06.Wiedeń (Austria)
29.06.Zurych (Szwajcaria)
03.07.Londyn (Wielka Brytania)
07.07.Londyn (Wielka Brytania)
13.07.Hockenheim (Niemcy)
17.07.Stuttgart (Niemcy)
21.07.Bratislava (SK)
27.07.Norymberga (Niemcy)
31.07.Hannover (Niemcy)
04.08.Hannover (Niemcy)
09.08.Dessel (Belgia)
13.08.Paryż (Francja)
17.08.Dublin (Irlandia)

Rock’n’Roll Train: Co sprawia, że brzmienie AC/DC jest tak wyjątkowe? 

Niewiele jest zespołów, które mają tak charakterystyczny styl jak ikony rocka AC/DC. Utwory australijskiej grupy charakteryzują się przede wszystkim prostymi, mocnymi rytmami, które rozwijają pulsującą energię, szczególnie podczas występów na żywo. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów brzmienia AC/DC jest z pewnością charakterystyczny, chrapliwy głos wokalisty Briana Johnsona, który pomimo 76 lat nadal jest w niesamowitej formie. Jednak niekwestionowaną gwiazdą zespołu jest Angus Young, którego kultowe riffy i energiczna prezencja sceniczna czynią go jednym z największych gitarzystów wszechczasów. Wraz ze swoim bratem Malcolmem, również wieloletnim gitarzystą zespołu, który zmarł w 2017 roku, był głównym autorem piosenek. Do najbardziej znanych utworów AC/DC należą klasyki rocka, takie jak “T.N.T.”, “Let There Be Rock”, “Highway to Hell”, “Hells Bells”, “Back in Black” i “Thunderstruck”. 

Let There Be Sound: Głośniki stereo marki Teufel

ULTIMA 40 Active Club Edition

ULTIMA 40 Active Club Edition

5499,00 zł6499,00 złW różnych kolorach
Ultima 40 Kombo

Ultima 40 Kombo

4149,00 zł4599,00 złW różnych kolorach
ULTIMA 20 Kombo

ULTIMA 20 Kombo

1849,00 zł2299,00 złW różnych kolorach

AC/DC: Historia wzlotów i upadków 

Historia AC/DC rozpoczęła się w zadymionych nocnych klubach Sydney w 1973 roku, kiedy to dwaj bracia Angus i Malcolm Young decydują się założyć zespół, który pozostawi wszystkie inne daleko w tyle. Wraz z wokalistą Dave’em Evansem, basistą Larrym Van Kriedtem i perkusistą Colinem Johnem Burgessem (wszyscy do 1974 roku), naprawdę poruszyli scenę rockową w australijskiej metropolii. Ich surowe, buntownicze brzmienie i potężne sceniczne show szybko pomogły grupie odnieść pierwsze znaczące sukcesy w ojczyźnie, ale na międzynarodowy przełom trzeba było poczekać jeszcze kilka lat. 

Dopiero w 1979 roku, gdy frontmana Evansa zastąpił Bon Scott, a zespół wydał album Highway to Hell, Australijczycy wspięli się na szczyt rockowego Olimpu. Wokal Scotta miał decydujący wpływ na styl, który rozwinął się w tym czasie; jego chropowaty głos nadał piosenkom AC/DC niepowtarzalnej dzikości. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

W samym środku fali sukcesów nadeszła jednak szokująca wiadomość: Bon Scott zmarł nagle i tragicznie w wieku zaledwie 33 lat w lutym 1980 r. Angus Young i jego koledzy z zespołu, podobnie jak miliony fanów, nie wiedzieli, co mają bez niego zrobić, ale grupa ostatecznie znalazła nowego wokalistę: Briana Johnsona. Brytyjczyk okazał się idealnym wyborem, pozwalając zespołowi na płynne kontynuowanie sukcesów z lat 70-tych. Co więcej, album Back in Black (1980) ostatecznie sprawił, że zespół AC/DC stał się nieśmiertelny. Najbardziej udana płyta w historii zespołu sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy na całym świecie (wyprzedzając nawet Led Zeppelin) i jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych płyt w historii rocka. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Pomimo wszelkich przeciwności – AC/DC wydaje nową płytę 

W kolejnych dekadach AC/DC kontynuowało zbieranie platynowych płyt za swoje albumy, tak jak inni ludzie zbierają znaczki. Stadiony pękały w szwach, gdy zespół prowadzony przez Angusa i Malcolma Youngów przyjeżdżał do miasta, ponieważ ich muzyka wyzwalała i nadal wyzwala nieopisane emocje. 

Ale rockowa bajka nie trwała wiecznie. W 2014 roku zespół AC/DC ogłosił, że Malcolm Young cierpi na demencję i nie może już grać na gitarze. Trzy lata później zmarł on w wieku 64 lat. Angus, który przez całe życie utrzymywał bliskie relacje z bratem, był zdruzgotany jego śmiercią; w tym samym czasie zespół stracił jeden ze swoich muzycznych fundamentów. Po raz pierwszy pojawiły się plotki, że koniec AC/DC może być przypieczętowany, a spekulacje zostały podsycone, gdy wyszło na jaw, że wokalista Brian Johnson cierpi na ciężką postać szumów usznych. 

Jednak niestrudzeni rockmani nie poddali się i zaangażowali ikonę hard rocka Axla Rose’a jako tymczasowego zastępcę Johnsona. Stevie Young, siostrzeniec Angusa i Malcolma, został już mianowany nowym gitarzystą dwa lata wcześniej. I oto w 2020 roku, sześć lat po ostatniej płycie, długo oczekiwany znak życia nadszedł wraz z albumem Power Up – z Brianem Johnsonem ponownie w roli wokalisty. I to nie wszystko: nagranie pokazuje, że AC/DC są nadal jednym z największych zespołów rockowych na świecie, pomimo śmierci Malcolma. Angus tryska entuzjazmem, a napędzający rytm, który niegdyś sprawił, że grupa stała się tak popularna, po raz kolejny powraca na płycie. 

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Boomster w stylu AC/DC: obowiązkowy głośnik dla wszystkich fanów zespołu 

Produktbild BOOMSTER AC/DC Edition

BOOMSTER AC/DC Edition: Teufel świętuje 50-lecie zespołu AC/DC z legendarnym dźwiękiem głośnika BOOMSTER w limitowanej edycji. Ten przenośny głośnik na zewnątrz nie tylko odtwarza swój potężny dźwięk, ale także oddaje hołd legendzie hard rocka kultowym logo w kolorze złotym. 

Wskazówka: Dowiedz się więcej na temat głośnika BOOMSTER.

Inne głośniki Bluetooth firmy Teufel

ROCKSTER AIR 2

ROCKSTER AIR 2

2799,00 zł3299,00 zł
BOOMSTER GO

BOOMSTER GO

369,00 zł449,00 złW różnych kolorach
ROCKSTER GO 2

ROCKSTER GO 2

599,00 zł689,00 złW różnych kolorach

Trzy ciekawostki dotyczące zespołu AC/DC: 

  • Powszechnie wiadomo, że koncerty AC/DC potrafią być nieco głośniejsze. Ale czy wiedziałeś, że zespół na australijskich koncertach może osiągnąć poziom 130 dB? Dla porównania: odrzutowiec startujący 100 metrów dalej osiąga poziom 125 dB. 
  • Pomysł na nazwanie zespołu AC/DC pojawił się, gdy Malcolm i Angus Young odkryli inicjały na jednej z maszyn do szycia ich siostry Margaret. Jest to skrót od “alternating current” / „direct current” (prąd zmienny/prąd stały). 
  • Angus Young nosi szkolny mundurek na scenie z przyzwyczajenia. W młodym wieku zaczął grać na gitarze zaraz po szkole, nie przebierając się. 

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.