Prawidłowe ładowanie i pielęgnacja powerbanku

Czy to podczas wycieczki nad jezioro, wędrówki czy jazdy pociągiem: gdy nie masz możliwości podłączenia swojego urządzenia do prądu, a w telefonie, słuchawkach lub smartwatchu wyświetla się komunikat o niskim poziomie baterii, jedynym ratunkiem przed wielogodzinną nudą i ciszą w pociągu jest powerbank. Aby ta przenośna ładowarka działała jak najdłużej, powinieneś przestrzegać kilku zasad podczas jej ładowania. Tutaj znajdziesz kilka porad i wskazówek, które sprawią, że będziesz mógł się cieszyć swoim powerbankiem przez długi czas.

Ładowanie powerbanku: porady i wskazówki

Nowoczesne powerbanki zawierają wydajne i wytrzymałe baterie litowo-jonowe. W gruncie rzeczy nie ma zbyt wielu rzeczy, na które musisz uważać podczas używania i ładowania powerbanków. Efekt pamięci, którego boi się wielu użytkowników, nie odgrywa istotnej roli w przypadku technologii tych baterii. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w naszym poradniku dotyczącym pielęgnacji baterii.

Jednakże możesz wydłużyć żywotność Twojego powerbanku, jeśli zapewnisz mu możliwie optymalne warunki. Oznacza to na przykład, że powinieneś naładować swój powerbank, zanim jego bateria będzie kompletnie pusta – nawet jeśli zintegrowany mechanizm bezpieczeństwa zapewnia, że w powerbanku zawsze pozostaje minimalny poziom baterii. Całkowite rozładowanie baterii przez długi czas może w najgorszym przypadku doprowadzić do tego, że bateria w ogóle przestanie reagować. Powinieneś również unikać odwrotnej sytuacji: jeśli powerbank dysponuje wysokim poziomem baterii, należy podłączyć go do prądu dopiero wtedy, gdy poziom baterii spadnie poniżej 70%, a najlepiej poniżej 50%. W przeciwnym razie mogłoby to zmniejszyć wydajność Twojego powerbanku.

Ponadto, należy zwrócić uwagę na to, aby odłączyć powerbank od prądu, gdy jest on w pełni naładowany i nie zostawiać go podłączonego do gniazdka przez całą noc. Jeśli Ci się to jednak zdarzy, nie musisz się martwić.

Powerbank to świetne rozwiązanie, gdy mamy pustą baterię w telefonie.

Wskazówki dotyczące korzystania i przechowywania powerbanku

Z pewnością wiesz, że nie powinieneś rzucać swojego powerbanku o podłogę – jednakże nieszczęścia się zdarzają. Komórki baterii znajdujące się we wnętrzu powerbanku są zazwyczaj niezwykle wytrzymałe. Problem może jednak nastąpić, gdy obudowa urządzenia zostanie uszkodzona. Jeśli zamierzasz zabierać swoją mobilną ładowarkę na długie i dalekie podróże, poszukaj najlepiej egzemplarza z obudową odporną na wstrząsy. Jeśli zauważysz, że powerbank jest uszkodzony i się nagrzewa, nawet gdy nie jest podłączony, nie powinieneś go więcej używać.

Również podczas przechowywania powerbanku powinieneś przestrzegać kilku prostych zasad. Jeśli zazwyczaj używasz powerbanku latem, a zimą leży on schowany głęboko w szufladzie, zwróć uwagę na to, aby poziom baterii wynosił między 30% a 70%. Dodatkowo powerbank powinien być przechowywany w suchym miejscu i w optymalnej temperaturze około 15 stopni . Powerbank jest wrażliwy na ekstremalne temperatury. Jeśli chciałbyś zabrać go sobą na urlop zimowy, musisz się liczyć z tym, że wydajność powerbanku przy bardzo niskich temperaturach zostanie ograniczona.

Jaką wydajność powinien mieć mój powerbank?

Aby znaleźć odpowiedni powerbank, zastanów się, jakie urządzenia chciałbyś nim naładować i ile mocy one potrzebują. Przykładowo słuchawki REAL BLUE NC posiadają pojemność 700 mAh, a smartfony z wydajną baterią około 5.000 mAh. Jeśli jesteś w biurze lub wybierasz się na małą wycieczkę i potrzebujesz jednego pełnego ładowania, pojemność powerbanku powinna wynosić więcej niż tylko 700 czy 5.000 mAh, ponieważ podczas ładowania urządzeń tracimy energię, a dodatkowo rozładowanie powerbanku jest od pewnego momentu zatrzymywane, aby chronić baterię. Musisz się liczyć z tym, że około 1/3 zgromadzonej energii powerbanku nie jest przeznaczona do ładowania urządzeń.

Porządna dawka energii zawsze pod ręką: powerbanki marki VARTA

VARTA Wireless Power Bank
Bezprzewodowy Powerbank VARTA może naładować kompatybilne urządzenia bez użycia kabla.

Oprócz słuchawek Bluetooth i głośników przenośnych w naszym sklepie internetowym Teufel znajdziesz również powerbanki marki VARTA – aby Twoim urządzeniom nigdy nie zabrakło energii.

  • Bezprzewodowy Powerbank VARTA: Ten wydajny powerbank o pojemności 10.000 mAh naładuje aż do 3 urządzeń jednocześnie – możliwe jest również bezprzewodowe ładowanie urządzeń obsługujących standard Qi. Ten wytrzymały i elastyczny powerbank świetnie sprawdzi się w podróży.
  • Powerbank Energy VARTA: Ten powerbank marki VARTA jest wyposażony w aż cztery złącza. Jego design wraz z poręczną obudową dba o to, aby powerbank nie wypadł Ci przypadkowo z ręki.

Dzięki powerbankom VARTA te produkty będą grały jeszcze dłużej

AIRY TRUE WIRELESS

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: Porady dotyczące ładowania powerbanku

  • Unikaj całkowitego rozładowania powerbanku i ładuj go dopiero wtedy, gdy poziom jego baterii zmniejszy się przynajmniej o ¼.
  • Bateria powerbanku jest wrażliwa na ekstremalne upały i zimno.
  • Jeśli przez dłuższy czas nie używałeś powerbanku, zadbaj o to, aby poziom baterii wynosił między 30% a 70% i przechowuj go w suchym oraz chłodnym miejscu.
  • Nie musisz obchodzić się ze swoim powerbankiem jak z jajkiem – nowoczesne baterie litowo-jonowe nie są skomplikowane, a efekt pamięci prawie w ogóle nie występuje w tego rodzaju technologii.

Zdjęcie 1: ©C10Maj. Licencja Pixabay. Źródło: Pixabay.

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach hi-fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.