Od chwytających za serce orkiestrowych partytur, przez melodie szarpiące emocjami, po znajome rytmy, przy których trudno nie tupnąć nóżką – twórcy tych seriali dobrze wiedzą, jak opowiadać historie muzyką.
Euforia
Ten serial produkcji HBO błyskawicznie podbił serca widzów wyjątkową estetyką, surową fabułą i świetnymi kreacjami aktorskimi – ale nie tylko. Produkcja (błędnie określana jako teen drama, bo może być tak samo wartościowa dla dorosłych) zdobyła popularność również dzięki fantastycznej ścieżce dźwiękowej.
W Euforii muzyka pełni wiele ról, ale najważniejszą z nich jest storytelling. Przemyślana żonglerka piosenkami i nastrojami pozwala nam lepiej zrozumieć bohaterów serialu i ich wewnętrzną ewolucję, jednocześnie przelewając część ich emocji na widza.
Burzliwą fabułę uzupełnia mieszanka mainstreamowych hitów (m.in. Billie Eilish, Lany Del Rey czy A$APa Ferga), ciekawego doboru motywów filmowych (Ojciec Chrzestny, Spartakus, czy… Cannibal Holocaust), kilku sentymentalnych wycieczek (INXS, Sinéad O’Connor, Sade) oraz kilkunastu świetnie przyjętych autorskich kompozycji artysty zwanego jako Labrinth. W kilku z nich można usłyszeć serialową Rue, Zendayę.
Wielkie kłamstewka
Dla fabuły serialu Wielkie kłamstewka muzyka jest tak samo kluczowa, jak jego bohaterowie.
To, do czego biegają, mówi nam o ich stanie psychicznym więcej niż słowa – tak samo, jak muzyka, do której tańczą za zamkniętymi drzwiami swoich domów, czy piosenki towarzyszące im w drodze do pracy.
Ścieżka dźwiękowa nagrodzonego czterema Złotymi Globami i ośmioma statuetkami Emmy serialu HBO to nie tylko świetna scenarzystka – to również zgrabnie skomponowana składanka. Bohaterom serialu towarzyszą m.in. Leon Bridges, Michael Kiwanuka, Charles Bradley, Elvis Presley, Fleetwood Mac, czy Frank Ocean z selekcją piosenek stworzoną do samochodowej wycieczki w stronę zachodzącego słońca.
True Detective
Ścieżka dźwiękowa każdego z trzech sezonów True Detective (polski tytuł, Detektyw, nie przyjął się w naszej popkulturze) to bardzo eklektyczny zestaw piosenek.
Choć mrocznej fabule zwykle towarzyszą leniwe, duszne, niemal oblepiające głośniki dźwięki, które pachną nostalgią kowbojskiej samotności i palącym słońcem Dzikiego Zachodu, nie brakuje tu też dawki mroku wilgotnej nocy na bagnach i delikatniejszych rytmów, w których pobrzmiewają ostatki nadziei.
W serialu usłyszycie takich artystów jak m.in. Nick Cave, Leonard Cohen i Björk, którym towarzyszy sporo rasowych bluesowo-soulowych perełek.
Te produkty mogą Cię zainteresować
Atlanta
W świecie muzyki znany jako Childish Gambino, Donald Glover to również piekielnie utalentowany scenarzysta i producent telewizyjny. Jego najgłośniejszym “dzieckiem” jest nagrodzony dwoma Złotymi Globami i sześcioma statuetkami Emmy serial Atlanta, który emitowano w latach 2016-2022.
Osadzonej w epicentrum tamtejszej sceny rapowej fabule towarzyszy ścieżka dźwiękowa, którą najlepiej określa angielskie słowo powerful. Usłyszymy tu subiektywny przegląd muzycznych perełek Glovera – na scenie jego kreatywności takie klasyki jak The Pharcyde i Nas spotykają się z liryzmem Kendricka Lamara, eksperymentalnym rapem Death Grips i trapowym brzmieniem Smokepurrp, by, mimo wyraźnej przewagi gatunkowej, zrobić miejsce dla gości specjalnych: Niny Simone, Stevie Wonder, czy Tracy Chapman.
Gwarantujemy, że ponad 10-godzinny soundtrack Atlanty to “słuchanka”, która podejdzie wszystkim otwartogłowym rapheadom.
Sex Education
Twórcy popularnego serialu oryginalnego Netflix dobrze wiedzą, jak połączyć modę i popkulturę, by trafić do szerokiej publiczności. Doskonale odzwierciedla to ścieżka dźwiękowa, której tematyka oscyluje wokół miłości, buzujących emocji i seksualności.
W Sex Education każde pokolenie widzów znajdzie nutę dla siebie. Znajdzie się solidna porcja współczesnych smaczków – od Drake’a, przez Taylor Swift po Rihannę, znajdzie się również piękna selekcja takich klasyków jak The Velvet Underground, Roxette, czy Salt-N-Pepa. Warto też zawiesić ucho na niesamowitych coverach w wykonaniu Ezry Furmana.
Warszawianka
Warszawianka to nowa produkcja SkyShowmax na podstawie scenariusza Jakuba Żulczyka, który szlifował swoje umiejętności na takich serialach jak Ślepnąc od świateł, Belfer, czy BrzydUla. Dzisiaj jednak zostawimy słowa napisane przez Żulczyka w spokoju i skupimy się na muzyce, którą z nimi “ożeniono”. A ta, jak na razie, jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem!*
Alkoholowo-narkotykowo-seksualnym perypetiom Borysa Szyca w roli Czułego towarzyszy m.in. smutna Warszawa Davida Bowie, nostalgiczna chrypka Toma Waitsa, dudniący Atmosphere Joy Division na zmianę z nowoczesną elektroniką i tanecznymi szlagierami lat 80. Ciekawa mieszanka i – póki co – jedna z mocniejszych zalet serialu.
▶ REAL BLUE PRO: profesjonalne słuchawki, które zapewniają głęboki i bas i precyzyjne brzmienie. Ponadto zapewniają one bardzo wysoki poziom głośności przy niskim poziomie zniekształceń. Personalizacja dźwięku Mimi kompensuje mniejsze i większe wady słuchu dla lepszego usłyszenia wszystkich detali dźwiękowych
▶ REAL BLUE TWS: Wolisz jeszcze bardziej kompaktowe słuchawki? W takim razie sięgnij po słuchawki REAL BLUE TWS. Technologia Active Noise Cancelling skutecznie tłumi hałasy zewnętrzne, a gdy chcesz usłyszeć na przykład komunikat na dworcu, wystarczy włączyć tryb transparentny. Wkładki douszne są dostępne w różnych rozmiarach, co zapewnia wygodne dopasowanie do każdego ucha.
▶ Więcej soundbarów, kin domowych, głośników Bluetooth i słuchawek można znaleźć w naszym sklepie online oraz w naszym przewodniku zakupowym.
A jakich seriali Wy “słuchacie” najczęściej? Napiszcie tytuły w komentarzu, a my postaramy się o nich napisać!