Home » Porady » Optymalizacja dźwięku dzięki sztucznej inteligencji? Nic prostszego!

Optymalizacja dźwięku dzięki sztucznej inteligencji? Nic prostszego!

Ostatnio zaktualizowane:

13.05.2025

Sztuczna inteligencja wywraca świat do góry nogami. Sprawia, że wiele rzeczy staje się łatwiejszych i bardziej praktycznych, w tym na przykład optymalizacja dźwięku. Dzięki odpowiednim narzędziom można osiągnąć znakomite rezultaty. W tym artykule zdradzimy Ci, które narzędzia najlepiej nadają się do poprawy dźwięku za pomocą sztucznej inteligencji. Dowiesz się również, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wpłynąć na Twoje nawyki słuchania w przyszłości.

Popraw jakość dźwięku dzięki sztucznej inteligencji

Aby przenieść dźwięk ulubionych utworów na nowy poziom za pomocą sztucznej inteligencji, potrzebujesz cyfrowego, automatycznego korektora dźwięku do komputera lub laptopa. Umożliwia on wyrównanie częstotliwości dźwięku za pomocą zaledwie kilku kliknięć i usunięcie irytujących szumów tła, poprawiając w ten sposób jakość dźwięku. Pokażemy ci, które programy nadają się najlepiej do tego celu.

Auphonic

Auphonic wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji do poprawy jakości treści audio. Narzędzie online zawiera nie tylko funkcję filtrowania górnoprzepustowego, która może być używana do skutecznej redukcji szumów tła, takich jak syczenie i buczenie. Można również automatycznie dostosować głośność za pomocą zintegrowanego niwelatora (ang. Auto Volume Leveller). Oprogramowanie posiada również funkcję rozpoznawania mowy i edytor transkrypcji, dzięki czemu idealnie nadaje się do optymalizacji podcastów. Darmowe konto pozwala na edycję do dwóch godzin materiału miesięcznie. Wystarczy przesłać pliki dźwiękowe, których jakość chcesz poprawić, a następnie możesz przeprowadzić optymalizacje.

Sonible smart: EQ 3

Inteligentny korektor dźwięku: EQ 3 od Sonible to cudowne oprogramowanie, jeśli chcesz automatycznie zoptymalizować jakość dźwięku swoich ulubionych utworów i wyeliminować niedoskonałości akustyczne. Dzięki zaawansowanemu algorytmowi, oprogramowanie może przeanalizować sygnał wejściowy w ciągu kilku sekund, a następnie odfiltrować problematyczne częstotliwości. Zapewnia to zrównoważony dźwięk bez irytujących rezonansów. Ponadto smart: EQ 3 oferuje całą gamę zaawansowanych funkcji do precyzyjnego dostrajania, umożliwiając jeszcze bardziej zindywidualizowane regulacje. Wymaga to jednak pewnej wcześniejszej wiedzy na temat produkcji muzycznej. Mały minus: aby móc korzystać z oprogramowania, trzeba zapłacić 79 euro za pobranie.

MyEdit

Możesz również skorzystać z narzędzia online MyEdit, aby szybko i łatwo poprawić jakość swoich plików dźwiękowych. Wystarczy przesłać odpowiedni plik MP3, WAV lub FLAC i skorzystać z funkcji o nazwie KI Audio Enhancer. Funkcja ta usuwa wszelkie szumy tła – automatycznie lub ręcznie. Następnie można ponownie pobrać gotowy plik i cieszyć się nim w nieskazitelnej jakości. Wszystkie ważne funkcje są zawarte w bezpłatnej wersji podstawowej.

Sonix

Sonix to w rzeczywistości inteligentne oprogramowanie do transkrypcji, tłumaczenia i podsumowywania – i w tym obszarze narzędzie to jest jednym z najbardziej precyzyjnych, jakie można uzyskać. Oprócz tego, Sonix posiada również szereg narzędzi do edycji dźwięku, które można wykorzystać do optymalizacji brzmienia ulubionej muzyki w mgnieniu oka. Kluczową rolę odgrywają tu również zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Usługa kosztuje 10 USD miesięcznie za 10 minut treści audio.

Stilisierte Pegeldarstellung, wie sie für Equalizer typisch ist
Dzięki korektorom wspieranym przez sztuczną inteligencję dźwięk staje się jeszcze bardziej indywidualny.

Wskazówka: Jeśli chcesz poprawić jakość własnych nagrań głosowych, możesz skorzystać z narzędzi takich jak Adobe Enhance, Cleanvoice, Descript i Voice Cleaner. Wszystkie te programy posiadają również funkcje wspierane przez sztuczną inteligencję, które są idealne do minimalizowania szumów tła w nagraniach i sprawiają, że głos brzmi wyraźniej.

Korektor na przestrzeni czasu

Nie ma co do tego wątpliwości: w dzisiejszych czasach zautomatyzowana optymalizacja pasm częstotliwości oszczędza cenny czas i wymaga niewielkiej lub żadnej wcześniejszej wiedzy. Jeszcze kilka lat temu było jednak inaczej: wtedy nie było możliwości ręcznego sterowania częstotliwościami audio. Jeśli chodzi o studia nagraniowe i profesjonalne koncerty na żywo, korzystanie z inteligentnych korektorów ze sztuczną inteligencją jest nadal raczej wyjątkiem niż regułą, ponieważ producenci muzyczni i inżynierowie dźwięku mogą kontrolować dźwięk znacznie bardziej szczegółowo i indywidualnie za pomocą klasycznej konsoli mikserskiej.

Nowa sztuczna inteligencja Deezer rozpoznaje nastroje w muzyce

Platformy streamingu muzyki również w coraz większym stopniu wykorzystują zalety sztucznej inteligencji. Na przykład francuski serwis Deezer opracował nową sztuczną inteligencję, która rozpoznaje, jakie emocje wzbudza w słuchaczu dany utwór muzyczny. Na tej podstawie Deezer może generować odpowiednie playlisty i oferować je swoim klientom.

W przeszłości dostawcy usług streamingowych próbowali kategoryzować utwory według nastroju; zwykle odbywało się to poprzez analizę tekstu i sygnału audio. Jednak często zdarzały się tutaj nieścisłości, na przykład gdy piosenka brzmiała impulsywnie i optymistycznie, mimo że miała smutny tekst. Nowy mechanizm Deezer, który został przetestowany w ramach eksperymentu z danymi z 18 000 utworów, powinien być w stanie znacznie dokładniej różnicować.

A to bynajmniej nie koniec historii. Według Deezer, emocjonalny nastrój słuchacza może być rejestrowany tak precyzyjnie w perspektywie średnioterminowej poprzez analizę jego zachowań związanych z użytkowaniem, że użytkownik będzie otrzymywał indywidualne listy odtwarzania dopasowane do jego aktualnego nastroju. To byłaby prawdziwa rewolucja.

Ciesz się ulubionym brzmieniem w nieskazitelnej jakości Teufel

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcejOtwiera się w nowej karcie

Odtwórz video

REAL BLUE PROOtwiera się w nowej karcie: Te zamknięte słuchawki BluetoothOtwiera się w nowej karcie należą do absolutnie najwyższej klasy pod względem dźwięku i technologii. Na szczególną uwagę zasługuje trzypoziomowa aktywna redukcja szumów, 44-milimetrowy przetwornik liniowy HD, który jest również idealny do dźwięku Hi-Res, oraz Bluetooth 5.1 z Qualcomm® aptX™ do przesyłania strumieniowego w jakości CD. Kolejną specjalną funkcją jest zintegrowana personalizacja dźwięku Mimi Sound, która dynamicznie dostosowuje dźwięk do słuchu użytkownika w czasie rzeczywistym.

ZOLAOtwiera się w nowej karcie jest również tak indywidualna, jak Ty: wybierz swój ulubiony spośród różnych kombinacji kolorów i słuchaj gier i muzyki w doskonałym dźwięku z niesamowitym basem. Zestaw słuchawkowy HD do gier jest wyposażony w kodek audio DTS Headphone:X® 2.0 zapewniający realistyczny, binaualny dźwięk przestrzenny.

Jeszcze więcej świetnie brzmiących produktów Teufel

CINEBAR ONE+

CINEBAR ONE+

1299,00 zł1749,00 złW różnych kolorach
CINEBAR 11 dla Dolby Atmos "2.1-Set"

CINEBAR 11 dla Dolby Atmos "2.1-Set"

1949,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie

  • Sztuczna inteligencja sprawia, że korektory dźwięku są jeszcze lepsze i wydajniejsze.
  • Dźwięk można zoptymalizować indywidualnie za pomocą różnych narzędzi.
  • Usługi streamingowe, takie jak Deezer, wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych list odtwarzania, które wkrótce będą również oparte na emocjonalnym nastroju słuchacza.

Wskazówka do czytania: Sztuczna inteligencja może nie tylko poprawić dźwięk –sztuczna inteligencja również komponuje muzykę. W naszym artykule dowiesz się, w jaki sposób głębokie uczenie może być wykorzystywane do generowania całych utworów i jak możesz z tego skorzystać jako DJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *