Szum nie jest niczym nowym, gdyż istniał od zawsze. Każdy fan muzyki przynajmniej raz w życiu doświadczył szumu podczas odtwarzania muzyki lub sytuacji w których trzeszczący obraz z szumami pojawiał się na ekranie, gdy kanał telewizyjny miał problemy z zakłóceniem. Teraz nowy trend na TikToku sprawił, że szumy biały i czerwony są na ustach wszystkich. Dlaczego i fo czego może służyć szum? Tego dowiesz się poniżej.
Czym jest szum?
Szum odnosi się do zjawiska, w którym losowe sygnały elektryczne są generowane naturalnie lub sztucznie. Występuje w wielu formach, w tym w szumie akustycznym, takim jak szum biały, który powstaje w wyniku nakładania się na siebie częstotliwości. Mówiąc prościej, zbyt wiele fal dźwiękowych pojawiających się jednocześnie powoduje szum.
Jeśli spojrzeć na to z czysto technicznego punktu widzenia, szum jest zakłóceniem – czymś, czego zdecydowanie nie chcemy mieć w dobrym głośniku lub podczas oglądania naszego ulubionego programu telewizyjnego. Zjawisko to jest szczególnie dobrze znane ze starego, dobrego radia. Tutaj na przykład zakłócenia elektryczne lub wahania prądu w powietrzu podczas burzy są odpowiedzialne za to, że dźwięk w radiu dociera do nas szumiąc. Na szczęście, dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym, zakłócający szum należy już niemal do przeszłości.
W transmisji sygnału analogowego metody tłumienia szumów zostały opracowane w ubiegłym wieku. Zakłócające sygnały szumu mogą być tłumione, a inne sygnały wzmacniane za pomocą specjalnych filtrów. Skutecznie redukuje to szumy w głośnikach.
Oto przykład szumu:
Szum biały, czerwony i różowy
Nie każdy szum jest taki sam. Najbardziej znanym szumem jest prawdopodobnie szum biały, ale istnieje również szum czerwony, różowy, niebieski i szary – to tylko kilka przykładów. Szumy o różnych kolorach różnią się częstotliwościami, co skutkuje różnymi dźwiękami akustycznymi.
- Szum biały: Szum biały zawiera wszystkie zakresy częstotliwości o tej samej intensywności.
- Szum różowy: W przypadku szumu różowego amplituda oscylacji maleje wraz ze wzrostem częstotliwości. Matematycznie można to opisać funkcją 1/f. Oznacza to, że im wyższy ton, tym jest on cichszy. Subiektywnie jednak szum różowy brzmi tak, jakby wszystkie częstotliwości były równomiernie rozłożone, ponieważ nasz słuch jest mniej wrażliwy na niskie częstotliwości.
- Szum czerwony: Szum czerwony jest czasami również określany jako szum brązowy (ang. brwon noise). W tym przypadku gęstość szumu maleje odwrotnie proporcjonalnie do częstotliwości, co odpowiada funkcji 1/f². Szum czerwony składa się z częstotliwości, które są niższe niż częstotliwości szumu różowego.
- Szum niebieski: W przeciwieństwie do szumu różowego i czerwonego, tutaj podkreślone są wyższe częstotliwości.
Kolory nie mają tak naprawdę nic wspólnego z szumem. Stosuje się tu analogię do widma światła widzialnego. Światło białe zawiera wszystkie długości fal widma, więc szum biały zawiera również wszystkie częstotliwości dźwięku. W języku angielskim termin brown noise nie pochodzi jednak od koloru, ale od szkockiego botanika Roberta Browna. Użycie kolorów do opisania hałasu opiera się zatem bardziej na logice i nie ma nic wspólnego z synestezją.
Głośniki Teufel nie generują niepożądanego hałasu
Jaki wpływ ma szum biały?
Szum biały jest szczególnie interesującym przykładem szumu, ponieważ składa się z dużej liczby częstotliwości, które występują z taką samą intensywnością. Brzmi jak ciągłe „Sssshhhhh” i jest używany do tworzenia kojącego krajobrazu dźwiękowego.
Szum biały może pomóc w walce z zaburzeniami snu, poprawić koncentrację i zmniejszyć stres. Istnieje coraz więcej dowodów naukowych potwierdzających pozytywny wpływ szumu białego na wydajność poznawczą i samopoczucie.
Z jednej strony szum biały zagłusza hałas w tle, co oznacza, że jesteśmy mniej rozproszeni. Istnieją jednak również badania, które wykazały, że nie jest to jedyny efekt tego szumu. Na przykład stwierdzonoOtwiera się w nowej karcie, że szum biały może zwiększyć zdolność koncentracji osób z ADHD.
Czy szum biały może pomóc w zasypianiu?
Ciągle czytamy, że szum biały ma pomagać nam zasnąć. Naukowcy nie są zgodni co do tego, czy rzeczywiście tak jest. Istnieją jednak badania, które potwierdzają, że szum różowy ma pozytywny wpływ na sen.
W każdym razie istnieje wiele aplikacji, które zapewniają kojący szum biały podczas zasypiania. Możesz wypróbować je samodzielnie. Istnieje również wiele filmów na kanale YouTube z godzinami odtwarzanego szumu, czy to czerwonego, białego czy różowego. Naturalnym szumem, który wiele osób uważa za przyjemny, jest szum morza. Podobnie jak dźwięk deszczu, może on mieć na nas uspokajający wpływ i dlatego jest również wykorzystywany w medytacji.
Bez żadnego szumu: Słuchawki z Noise Cancelling firmy Teufel
▶ REAL BLUE NC 3Otwiera się w nowej karcie tłumią wszelkie szumy otoczenia. Jeśli nie chcesz pracować w absolutnej ciszy, możesz włączyć szum biały lub słuchać ulubionej muzyki. Te słuchawki nauszneOtwiera się w nowej karcie nadają się również do odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości dzięki dużemu liniowemu przetwornikowi HD. Dzięki żywotności baterii do 98 godzin, zawsze będziesz mieć odpowiedni dźwięk, gdziekolwiek jesteś.
▶ Jeśli nie lubisz słuchawek nausznych, możesz skorzystać ze słuchawek dousznychOtwiera się w nowej karcie: REAL BLUE TWS 3Otwiera się w nowej karcie może i są małe, ale ich dźwięk w niczym nie ustępuje większym modelom. Dzięki hybrydowej aktywnej redukcji szumów, przeszkadzające dźwięki są odfiltrowywane, pozostawiając tylko te, które chcesz usłyszeć. Dzięki technologii Bluetooth 5.3 przetwornikom liniowym HD o średnicy 12 mm możesz przesyłać muzykę w najlepszej jakości.
Więcej słuchawek w sklepie Teufel
Podsumowanie
- Szum to w rzeczywistości zakłócenie, które powstaje w wyniku nakładania się częstotliwości.
- W zależności od dominujących częstotliwości rozróżnia się między innymi szum biały, czerwony i różowy.
- Mówi się, że szum biały poprawia zdolność koncentracji. Dowodzą tego badania naukowe, na przykład w odniesieniu do osób z ADHD.
Dodaj komentarz