Niezależnie od tego, czy jest to telefon, rower elektryczny, wkrętarka akumulatorowa czy słuchawki i głośniki – głęboko rozładowany akumulator może być bardzo irytujący. W tym artykule dowiesz się dokładnie, czym jest głębokie rozładowanie, jak do niego dochodzi i jak możesz ożywić głęboko rozładowany akumulator.
Czym jest głębokie rozładowanie?
Wiele osób zna ten problem: nie można naładować akumulatora lub baterii. Jedną z możliwych przyczyn może być głębokie rozładowanie. Oznacza to, że akumulator nie ma już wystarczającego napięcia. Ładowarki odmawiają wówczas jego ładowania – jest to mechanizm ochronny. Każdy akumulator ma tak zwane końcowe napięcie rozładowania – na przykład w przypadku akumulatora litowo-jonowego wynosi ono 2,5 V. Jeśli napięcie spadnie poniżej tej wartości, następuje głębokie rozładowanie. Należy tego w miarę możliwości unikać, ponieważ może to uszkodzić akumulator, a w najgorszym przypadku doprowadzić do tego, że nie będzie on działać.
Wskazówka: Na naszym blogu możesz dowiedzieć się więcej o różnych typach akumulatora i różnicach między nimiOtwiera się w nowej karcie.
Jak dochodzi do głębokiego rozładowania akumulatora?
Najczęstszą przyczyną głębokiego rozładowania jest brak ładowania akumulatora przez długi czas. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku akumulatorów litowo-jonowych, które są obecnie instalowane w większości urządzeń elektronicznych, a także w głośnikach i rowerach elektrycznych. Powodem tego jest samorozładowanie, którego nie można uniknąć: stale uwalniają ładunek, nawet gdy nie są używane. Pomimo niewielkich ilości, akumulator litowo-jonowy może zostać całkowicie rozładowany po zaledwie kilku miesiącach. Jeśli nie zostanie naładowany tak szybko, jak to możliwe, napięcie spadnie i nastąpi głębokie rozładowanie.
Inną możliwą przyczyną jest usterka elektroniki. Urządzenia zasilane bateryjnie zazwyczaj posiadają system zarządzania baterią (BMS), który chroni akumualtor przed zbyt wysokim i niskim napięciem. Jeśli ta ochrona nie działa, istnieje ryzyko głębokiego rozładowania.
Możliwe jest jednak również, że akumulator jest wyczerpany. Doświadczenie pokazuje, że pojemność akumulatora litowo-jonowego zmniejsza się z upływem czasu. W pewnym momencie proces ten osiąga swój naturalny koniec – akumulator nie jest już ładowany i dlatego nie nadaje się do użytku.
Przegląd najczęstszych przyczyn głębokiego rozładowania akumulatorów i baterii:
- Samorozładowanie podczas długich okresów nieużywania
- Wadliwa elektronika urządzenia
- Akumulator jest wyczerpany
- Nieprawidłowe ładowanie, nieprawidłowa lub uszkodzona ładowarka
Etui ładujące do słuchawek dousznych Teufel
Jak szkodliwe dla akumulatora jest głębokie rozładowanie?
Głębokie rozładowanie zazwyczaj skraca żywotność akumulatora i baterii. Może jednak również dojść do nieodwracalnych uszkodzeń, które mogą prowadzić do zwarć. Akumulatory litowo-jonowe są szczególnie wrażliwe – w najgorszym przypadku mogą się zapalić w przypadku głębokiego rozładowania, chociaż prawie nigdy nie zdarza się to w przypadku nowszych akumulatorów. Jednak pojemność akumulatora, który został kilkakrotnie głęboko rozładowany, jest znacznie zmniejszona, co znacznie skraca jego żywotność. Jeśli bateria w ogóle się nie ładuje, oznacza to jej koniec. Dlatego, jeśli to możliwe, należy zawsze unikać głębokiego rozładowania. Wskazówki na ten temat można znaleźć poniżej.
Ożywienie głęboko rozładowanego akumulatora – dobry pomysł?
Jeśli zauważysz, że akumulator przestał się ładować, powinieneś najpierw sprawdzić, czy rzeczywiście jest głęboko rozładowany. Można to zrobić za pomocą urządzenia pomiarowego zwanego multimetrem – elektrycy mają takie urządzenia. Jeśli napięcie na akumulatorze jest nadal wystarczające, najprawdopodobniej można go uratować. Może w tym pomóc specjalista.
Ale co należy zrobić, jeśli akumulator jest faktycznie głęboko rozładowany i nie można go już ładować? Przede wszystkim należy powstrzymać się od samodzielnego odkręcania akumulatora lub łączenia go równolegle z innym akumulatorem – chyba że naprawdę wiesz, co robisz. Istnieje kilka filmów na kanale YouTube, takich jak tenOtwiera się w nowej karcie, które pokazują, jak ożywić akumulator za pomocą prostych sztuczek. Radzimy jednak tego nie robić z następującego powodu: ożywiona bateria – zwłaszcza w postaci litowo-jonowej – jest niestabilna i stwarza potencjalne zagrożenie pożarem! Ponadto jej pojemność będzie nadal spadać, więc jej żywotność prawdopodobnie i tak będzie ograniczona.
Jak uratować głęboko rozładowany akumulator?
Co można zrobić, aby uratować głęboko rozładowany akumulator?
- Sprawdź napięcie
Sprawdź napięcie za pomocą multimetru.
- Kontrolowane ładowanie
Jeśli akumulator może być ładowany, należy podłączyć odpowiednią ładowarkę i sprawdzić temperaturę podczas procesu ładowania.
- Kilkukrotne ładowanie i rozładowywanie
Jeśli poziom naładowania akumulatora nie jest prawidłowo wyświetlany przez urządzenie, należy kilkakrotnie całkowicie naładować i rozładować akumulator.
- Wymień akumulator
Jeśli akumulator nie może być ładowany, należy go wymienić.
Najlepsza ochrona przed głębokim rozładowaniem: Powerbanki VARTA
Wysoka jakość jest dla nas ważna, dlatego Teufel poleca wybrane produkty, takie jak Powerbanki VARTAOtwiera się w nowej karcie, do ładowania mobilnych urządzeń dźwiękowych w podróży.

▶ VARTA Energy PowerbankOtwiera się w nowej karcie: Stylowa obudowa tego powerbankuOtwiera się w nowej karcie zawiera akumulator litowo-jonowy o pojemności 10 000 mAh, który zapewnia przenośnym głośnikom BluetoothOtwiera się w nowej karcie lub smartfonowi niezbędną moc ładowania, gdy jesteś poza domem. Za pośrednictwem różnych portów USB można ładować do trzech urządzeń jednocześnie. Na pokładzie znajduje się również najnowsza zaawansowana technologia bezpieczeństwa VARTA.
▶ VARTA Bezprzewodowy PowerbankOtwiera się w nowej karcie: W tym modelu nie potrzebujesz nawet kabla – zintegrowana ładowarka bezprzewodowa ładuje również bezprzewodowo urządzenia kompatybilne ze standardem Qi. Posiada również wszystkie funkcje pierwszego powerbanku.
Uwaga: Pamiętaj, aby regularnie ładować powerbank, aby jego akumulator nie rozładował się głęboko i nie zostawił Cię w potrzebie!
Głośniki Bluetooth firmy Teufel
Wskazówki: Ochrona akumulatora przed głębokim rozładowaniem
W tym przewodniku dowiedziałeś się, że nie jest najlepszym pomysłem ożywianie akumulatora, który jest głęboko rozładowany. Ale jak zapobiec głębokiemu rozładowaniu akumulatora? Oto kilka wskazówek:
- Regularnie sprawdzaj poziom naładowania: Nie należy pozostawiać akumulatora litowo-jonowego lub urządzeń zasilanych bateryjnie stale nieużywanych, lecz sprawdzać poziom naładowania przynajmniej co kilka tygodni i w razie potrzeby doładowywać.
- Naładować przed nieużywaniem: Jeśli akumulator nie będzie potrzebny przez dłuższy czas, przed jego odłożeniem należy naładować go do poziomu 60-80%.
- Prawidłowe przechowywanie: Akumulator należy zawsze przechowywać w temperaturze pokojowej i chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
- Prawidłowe ładowanie: Jeśli to możliwe, nigdy nie rozładowuj baterii urządzenia do jednocyfrowej wartości procentowej. Podłącz ładowarkę od 20%. Idealny poziom naładowania baterii litowo-jonowych wynosi od 20 do 80%.
- Używaj ochrony przed głębokim rozładowaniem: W zależności od typu akumulatora przydatna może być ochrona przed głębokim rozładowaniem. Ponieważ jest to szczególnie ważne w przypadku akumulatorów litowo-jonowych, większość akumulatorów tego typu jest już standardowo wyposażona w system zarządzania baterią (BMS).
Dobrze wiedzieć: Urządzenia Teufel zasilane bateryjnie posiadają zintegrowaną ochronę ładowania, która pomaga prawidłowo naładować baterię. Jeśli bateria ulegnie awarii, Teufel oferuje również baterie wymienneOtwiera się w nowej karcie do niektórych swoich urządzeń.
Dodaj komentarz