HDR jest jednym z najważniejszych trendów w obszarze kina domowego, a Dolby Vision jest z nim ściśle związana. Zaskakujące jest jednak to, że w Dolby nie chodzi o transmisję dźwięku, ale o odtwarzanie obrazu. Skrót HDR oznacza High Dynamic Range i opisuje obraz o szczególnie wysokich wartościach kontrastu. W tym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ten trend w odniesieniu do dźwiękowych ekspertów Dolby.
Czym jest Dolby Vision?
Dolby Vision to optymalizacja obrazu dla urządzeń końcowych obsługujących HDR. HDR zwiększa jasność i kontrast ekranów: ciemne obszary stają się bardziej intensywne, a jasne kolory jaśniejsze. Latarka, kolor kwiatu i gwiazdy na nocnym niebie świecą znacznie jaśniej z HDR niż na poprzednich ekranach, które były zdolne tylko do SDR (Standard Dynamic Range).
Problem z HDR polega na tym, że nie każdy telewizor jest skalibrowany w ten sam sposób, co oznacza, że w niektórych przypadkach obraz wydaje się “przeoptymalizowany”, a przez to nienaturalny. Dolby Vision rozwiązuje ten problem i zapewnia, że obraz dynamicznie dostosowuje się do wyjścia danego telewizora.
Co to jest HDR-TV?
Telewizor wyposażony w technologię HDR osiąga znacznie wyższe wartości kontrastu niż zwyczajne urządzenia LCD. Jak to się przejawia, można wyjaśnić na przykładzie zaćmienia słońca, które jest transmitowana w telewizorze: w telewizorze z technologią HDR pojawia się księżyc w postaci całkowicie czarnej tarczy- , która całkowicie zasłoniła słońce. Ale za to jasne promienie słoneczne świecą jeszcze intensywniej. Technologia HDR pokazuje to zjawisko w znacznie zbliżonych wartościach do jasności i koloru natury.
Jaki związek ma więc zatem Dolby Vision z HDR?
Jak działa optymalizacja obrazu przez Dolby Vision?
Dolby Vision to stworzona dla technologii HDR optymalizacja obrazu. Cechą szczególną jest to, że dane obrazu i telewizora są na bieżąco dopasowywane i kalibrowane za pomocą dynamicznych informacji meta. Innymi słowy, chodzi o to, że wartości kontrastu i nasycenie kolorów zmieniają się w zależności od obrazu. Kalifornijczycy kierują się przy tym podobną zasadą, znajdującą się w formatach dźwiękowych Dolby Digital i Dolby True HD: obraz powinien być odtwarzany tak, jak to sobie wymyślił reżyser. W końcu nie wszystkie telewizory z technologią HDR są tak samo skalibrowane, niektóre z nich transmitują efekty świetlne zbyt przesadnie. Tę “nadoptymalizację” obrazu wyrównuje rozwiązanie Dolby.
HDR10, HDR10+: dwie alternatywy dla standardu Dolby
Alternatywą dla standardu Dolby jest otwarty format HDR10 oraz jego nowsza wersja HDR10+. Podczas gdy HDR 10 nie obsługuje dynamicznej transmisji danych, jego następca ową funkcję już posiada. Informacje dotyczące obrazu są dopasowywane do każdej pojedynczej sceny.
Przy jasności o maksymalnej wartości 10.000 nitów (jednostka luminancji) technologia Dolby ma znacznie więcej do zaoferowania niż format HDR10. Ta wartość jest jednak mało przekonująca biorąc pod uwagę fakt, że aktualne telewizory o wartości luminancji tylko 1.000 nitów są uznawane jako urządzenia obsługujące HDR. Chwilowo nie ma takiego telewizora, który osiąga wartość 4.000 nitów, a co dopiero 10.000 nitów. Telewizory o najjaśniejszej transmisji obrazu osiągają około 2.000 nitów. Poza tym cały ekran nigdy nie odtwarza obrazu o wartości 1.000 nitów lub więcej. Zazwyczaj tylko małe obszary obrazu są transmitowane z większą intensywnością, jak na przykład gwiazdy lub reflektory.
Wskazówka: Dowiedz się więcej o rozdzielczości obrazu.
Inną cechą, która sprawia, że HDR+ znacznie odstaje od Dolby Vision jest głębia i gama kolorów. System Dolby osiąga tutaj wartość 12 bitów głębokości koloru, podczas gdy jego rywal osiąga tylko 10 bitów. Jednak nawet ta zaleta nie jest jeszcze wykorzystywana w praktyce, gdyż nie ma takich urządzeń, które mogą wyświetlić obraz o głębokości koloru 12 bitów. Jeśli chodzi o gamę kolorów, wciąż jesteśmy bardziej w sferze “ciekawostek”: Dolby Vision zarządza 69 miliardami kolorów, podczas gdy HDR10+ “tylko” nieco ponad miliardem.
W tym filmiku zostaną wyjaśnione różnice pomiędzy formatem HDR10 a Dolby Vision:
I jak brzmi dźwięk Dolby Vision?
Razem ze swoją technologią optymalizacji obrazu kalifornijskie przedsiębiorstwo Dolby wkracza na zupełnie nowy teren w obszarze kina domowego, gdyż Dolby Vision nie posiada danych dotyczących odtwarzania dźwięku w systemach kina domowego. Zatem jaki format dźwiękowy Dolby będzie dostarczany, zależy od indywidualnego przypadku. W grę wchodzą tak samo formaty Dolby Surround i True HD, jak i zorientowana obiektowo technologia Dolby Atmos.
Prawdziwy dźwięk kina z systemami Teufel
Wymagania dla Dolby Vision
Aby Dolby Vision funkcjonowało w telewizorze, musi on być wyposażony w technologię HDR oraz powinien przetwarzać formaty Dolby. Również wartości jasności obrazu muszą być kontrolowane nawet w najmniejszym stopniu. To działa na przykład w telewizorach OLED, które oferuje firma LG. Te telewizory tworzą obraz dzięki samoświecącym diodom. W międzyczasie niektórzy producenci oferują urządzenia z systemem Dolby Vision zarówno w średnim, jak i w niskim przedziale cenowym.
Jeszcze kilka lat temu brakowało treści zakodowanych w HDR, a także urządzeń końcowych kompatybilnych z HDR. Obecnie ten standard ugruntował swoją pozycję na rynku, a hollywoodzkie studia filmowe, takie jak Universal, MGM i Warner, dostosowały się do nowego trendu. Coraz więcej tytułów w dynamicznym formacie HDR można również znaleźć w bibliotekach multimediów usług streamingowych.
Odtwarzacz wymaga specjalnego dekodera dla Dolby Vision. Znaleźć go można w odpowiednim urządzeniu Blu-ray, ale również w Xboxie One X i Xboxie One S.
Uwaga: Dolby Vision i format HDMI10+ są obsługiwane przez standard HDMI 2.1.
Brakuje tylko dźwięku: Dolby Atmos w repertuarze Teufel
Dźwięk, który pasuje do Dolby Vision, dostarcza dźwiękowy format 3D Dolby Atmos. Dzięki niemu systemy kina domowego posiadają teraz zupełnie nowy wymiar. Z naszymi systemami możesz osiągnąć jeszcze lepszy poziom i to bez dodatkowych głośników satelitarnych.
▶ SYSTEM 6 THX + Denon X3800H dla Dolby Atmos “5.2.4-Set”: Dźwięk THX łączy siły z Dolby Atmos – czy może być coś leszpego? Do naszego Systemu 6 THX dodaliśmy 2 głośniki sufitowe. Są one po prostu umieszczone na górze głośników podłogowych i emitują fale dźwiękowe w kierunku sufitu. Odbijający się dźwięk tworzy zapierające dech w piersiach realistyczne wrażenie dźwiękowe. System jest gotowy do odtwarzania z amplitunerem Denon AVC-X3800H.
▶ THEATER 500 Surround + DENON X3800H “5.1-Set”: Ten gotowy do odtwarzania zestaw Dolby Atmos zapewnia wspaniałe kino domowe z dźwiękiem 3D. Głośniki podłogowe zapewniają potężny, a jednocześnie niezwykle zróżnicowany dźwięk przestrzenny. Amplituner AV Denon AVC-X3800H, głośnik centralny i subwoofer oraz 2 głośniki Reflekt uzupełniają ten system 5.1.2.
▶ Nasze systemy kina domowego i głośniki Dolby Atmos znajdziesz w naszym sklepie.
Głośniki Wi-Fi firmy Teufel
Dolby Vision w pigułce
- Dolby Vision to system optymalizacji obrazu dla telewizorów ze szczególnie wysokimi wartościami kontrastu (HDR).
- Ta technologia konkuruje z otwartym standardem HDR10.
- W przeciwieństwie do formatu HDR10, Dolby Vision oferuje dynamiczne meta dane, które są dopasowywane indywidualnie do urządzenia i obrazu.
- Poszczególny format dźwiękowy jest niezależny od Dolby Vision.
- Optymalizację obrazu Dolby oferują dotychczas tylko usługi streamingowe.
- Producenci telewizorów wstrzymują się z integracją Dolby Vision.
Co warto wiedzieć o Dolby Vision?
Dolby Vision IQ został po raz pierwszy zaprezentowany na targach CES 2020 jako następca Dolby Vision. Do optymalizacji obrazu wykorzystywane są metadane sygnału wideo i automatycznie określane wartości pomiarowe (za pomocą czujnika w telewizorze). Zoptymalizowany obraz HDR jest obliczany na podstawie tych dwóch źródeł informacji. Różnica w stosunku do Dolby Vision polega na tym, że następca IQ automatycznie dostosowuje obraz do zmieniających się warunków oświetleniowych, co oznacza, że ustawienia urządzenia nie muszą być już regulowane ręcznie. Ten film wyjaśnia, czym jest Dolby Vision IQ.
4K oznacza rozdzielczość telewizora, tj. liczbę wyświetlanych pikseli. Im więcej pikseli, tym dokładniejszy i bardziej szczegółowy obraz. Niektóre telewizory 4K obsługują HDR: znacznie zwiększa to zakres dynamiczny kolorów i kontrastów. Dolby Vision z kolei optymalizuje obraz HDR. 4K i Dolby Vision nie są zatem tym samym, ale mogą razem poprawić obraz telewizyjny.
Usługi streamingowe, takie jak Netflix i Disney+, obsługują Dolby Vision i HDR pod pewnymi warunkami. Możesz szybko znaleźć to, czego szukasz, używając słowa kluczowego “Dolby Vision” w odpowiedniej masce wyszukiwania. Aktualne listy tytułów filmów można również znaleźć w internecie. Od września 2022 r. Amazon ponownie obsługuje również Dolby Vision, choć nadal w bardzo ograniczonym zakresie. Na przykład “Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” jest jednym z filmów dostępnych w Dolby Vision.
Aby cieszyć się Dolby Vision, telewizor musi oczywiście również obsługiwać format Dolby Vision. Kompatybilne urządzenia są dostępne u takich producetów, jak LG, Panasonic, Philips i Sony. Odtwarzacze strumieniowe i telewizory Apple również obsługują Dolby Vision. Tylko Samsung jeszcze nie zintegrował tego standardu.
Tak, mobilny HDR, a tym samym Dolby Vision na urządzeniach mobilnych, nie jest już tylko marzeniem. Coraz więcej producentów koncentruje się na mobilnym HDR, aby uzyskać podobny obraz na nowych generacjach smartfonów, jak na telewizorach Smart TV o wysokiej rozdzielczości. Nowsze modele, takie jak iPhone 13 lub Samsung Galaxy S22, mogą zarówno nagrywać, jak i odtwarzać Dolby Vision. Mobilny HDR jest możliwy tylko wtedy, gdy zawartość jest zakodowana dla HDR.
Relacje między Dolby (Vision) a graczami są obecnie nadal skomplikowane. PlayStation 5 firmy Sony nie obsługuje tej technologii. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli masz komputer z systemem Windows lub konsolę Xbox Series X/S, a Twój telewizor Smart TV ma tryb gier (tj. Dolby Vision Gaming).
Tak, Dolby Vision jest częścią standardu Dolby Cinema, który został przetestowany po raz pierwszy w 2014 roku w kinie Dolby Cinema w Eindhoven (Holandia). Dzięki ogólnej koncepcji, widzowie kina mogą nie tylko podziwiać najwyższej jakości obraz HDR, ale także cieszyć się otaczającym dźwiękiem Dolby Atmos.
Zdjęcie tytułowe: @Dolby
Zdjęcie 1: @Dolby