Klasyczny zestaw kina domowego składa się z systemu głośników 5.1 oraz zewnętrznego amplitunera AV, który zasila głośniki, dekoduje dźwięk i łączy ze sobą różne urządzenia, jak na przykład odtwarzacz DVD, czy odtwarzacz Blu-ray. Obecnie wiele głośników przejmuje te zadania dzięki zintegrowanym w obudowie elektronicznym elementom. Czy z tego powodu amplitunery AV nie są już nam w ogóle potrzebne? Jakie alternatywy dla amplitunerów oferuje rynek audio?
Zestaw kina domowego bez amplitunera
Amplitunery AV były kiedyś standardowym wyposażeniem zestawu kina domowego. Jednakże dzisiejsze telewizory umocniły swoją pozycję jako multimedialne interfejsy i przesyłają sygnały audio z podłączonych urządzeń (Apple TV, odtwarzacza Blu-ray czy konsoli) bezpośrednio do aktywnych głośników, które również są podłączone. Oznacza to, że nie potrzebujesz już zewnętrznego amplitunera AV, aby uzyskać dobrą jakość dźwięku kina domowego.
Wiele aktywnych systemów głośnikowych na rynku oferuje miłośnikom filmów i seriali prawie nieograniczone możliwości wzbogacenia dźwięku telewizyjnego. Czy to soundbary, czy zestawy aktywnych głośników 2.1 – każdy, kto chce poprawić dźwięk swojego telewizora, może skonfigurować odpowiedni system w zależności od wystroju swojego wnętrza, gustu i budżetu.
Soundbary i sounddecki
Soundbar czy amplituner AV? To pytanie coraz częściej pojawia się przed zakupem nowego systemu dźwiękowego. Soundbary to aktywne, pojedyncze głośniki, które odtwarzają znacznie lepszy dźwięk telewizyjny niż standardowy telewizor. Wystarczy, że podłączysz soundbar do telewizora za pomocą kabla HDMI i już możesz cieszyć się wyraźną poprawą jakości dialogów oraz lepszymi efektami dźwiękowymi. Wiele takich soundbarów dostępnych jest w zestawie z zewnętrznym subwooferem, zapewniającym potężną dawkę basu. Zawierają one również technologie dźwięku przestrzennego, które symulują i zastępują brakujące głośniki tylne. Wiele soundbarów posiada również tryb Bluetooth i stereo wyłącznie do odtwarzania muzyki.
W przypadku telewizorów montowanych na ścianie soundbary są idealnym rozwiązaniem, ponieważ można je umieścić bezpośrednio pod telewizorem lub ustawić na szafce RTV. W przypadku wolnostojących telewizorów dobrym rozwiązaniem jest sounddeck, ponieważ jest on pewnego rodzaju podstawą akustyczną. Ze względu na swoje rozmiary i kształt, sounddecki często zawierają już zintegrowany w obudowie subwoofer, optymalnie wykorzystując przestrzeń i eliminując potrzebę stosowania zewnętrznego subwoofera.
Soundbary z bezprzewodowymi głośnikami surround
Jeśli chcesz uniknąć plączących się kabli, powinieneś sięgnąć po produkty bezprzewodowe, jak na przykład Teufel Cinebar Trios: oprócz dwóch głośników przednich zawiera on także głośnik centralny. Ten zestaw 5.1 ma również dwa bezprzewodowe głośniki tylne oraz bezprzewodowy subwoofer. System ten jest doskonałym przykładem zestawu kina domowego 5.1 z bardzo dobrym dźwiękiem przestrzennym bez zewnętrznego amplitunera AV. Bezprzewodowe głośniki eliminują również problem z uciążliwym okablowaniem, co przemawia na korzyść tego zestawu. Wystarczy podłączyć soundbar do telewizora za pomocą złącza HDMI i system jest od razu gotowy do odtwarzania.
Głośniki aktywne ze złączem HDMI
Tradycyjne (pasywne) głośniki stereo zawsze potrzebują wzmacniacza. Wersje aktywne często posiadają zintegrowany w obudowie wzmacniacz, ale są one przeznaczone głównie do słuchania muzyki. Teufel Ultima 40 Active to pierwsze głośniki stereo ze złączem HDMI, które można bezpośrednio podłączyć do telewizora. Są one idealne do słuchania muzyki, oglądania filmów, seriali czy telewizji. Dzięki funkcji czuwania głośniki włączają się automatycznie, gdy tylko pojawi się sygnał wejściowy. Dołączony do zestawu pilot umożliwia bezproblemowe przełączanie między wieloma źródłami. Ponadto głośniki Ultima 40 Active obsługują Bluetooth 4.0 z aptX do przesyłania muzyki bezpośrednio z telefonu lub tabletu. Dla fanów mocnego basu dostępna jest także wersja Ultima 40 Active Club Edition, która zawiera oddzielny, potężny subwoofer.
Kiedy potrzebny jest zewnętrzny amplituner AV?
Chociaż istnieje wiele alternatyw dla zewnętrznych amplitunerów AV, w niektórych przypadkach są one w dalszym ciągu najlepszym rozwiązaniem:
- W tradycyjnym systemie 5.1 lub 7.1: im większy system dźwiękowy, tym większy sens ma zastosowanie zewnętrznego amplitunera AV, choćby ze względu na bardziej precyzyjne możliwości ustawień.
- W przypadku systemów, które mają więcej podłączonych urządzeń, niż telewizor złączy.
- W przypadku telewizorów zamontowanych na ścianie z wieloma urządzeniami peryferyjnymi, aby uniknąć dodatkowych kabli.
Inne zalety zewnętrznych amplitunerów AV
- Są one często wyposażone w zintegrowane radio oraz technologię Bluetooth.
- Posiadają różne tryby dźwięku oraz ustawienia, których nie mają inne urządzenia.
- Umożliwiają one kalibrację za pomocą mikrofonów i oprogramowania, aby znaleźć idealny dźwięk w każdym pomieszczeniu.
Systemy z zewnętrznym amplitunerem AV
Niektóre nowoczesne amplitunery AV, są tak małe, że bez problemu można je schować do szuflady. Inną możliwością jest kompletny system 5.1, jak zestaw Consono 35 AVR 5.1 lub zestaw ULTIMA 40 Surround + DENON X2800H DAB. Te kompletne zestawy zawierają już wszystkie niezbędne głośniki, kable i zewnętrzny amplituner AV i są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą kompletować pojedynczych urządzeń. Ponadto kompletne zestawy gwarantują idealne połączenie wszystkich elementów oraz doskonałą funkcjonalność. Wystarczy tylko podłączyć wszystkie urządzenia i już można cieszyć się zupełnie nowym doświadczeniem dźwiękowym.
Podsumowanie: istnieje wiele alternatyw dla amplitunerów AV
Obecnie system kina domowego to nie tylko połączenia głośników 5.1 i amplitunera AV. Wiele w pełni aktywnych systemów bez głośników surround już teraz zapewnia doskonały dźwięk podczas oglądania filmów, grania lub słuchania muzyki. Ich zaletą jest to, że nie wymagają one żadnych dodatkowych elementów. Jeśli jednak wolisz tradycyjny system z pięcioma samodzielnymi głośnikami i dodatkowym subwooferem, powinieneś sięgnąć po zewnętrzny amplituner AV, który dekoduje i wzmacnia dźwięk przed przesłaniem go do głośników. Istnieje wiele kompaktowych systemów 5.1, które nadal zapewniają wysoką wydajność i jakość dźwięku.