Lubisz audiobooki? A może po prostu chciałbyś, aby ktoś od czasu do czasu poczytał Ci interesującą książkę? Świat audiobooków jest ogromny i niezwykle różnorodny. To, że podróż do świata audiobooków nie jest darmowa, to oczywista sprawa. Ale czy istnieją serwisy, na których możemy bezpłatnie korzystać z audiobooków? W tym artykule przedstawimy kilka stron internetowych, na których audiobooki nic nie kosztują!
Na tych platformach znajdziesz darmowe audiobooki
Zanim zaczniemy, mamy małą wskazówkę: wiele płatnych portali streamingowych, oferuje możliwość korzystania z bezpłatnego okresu próbnego. Należą do nich Audioteka, Legimi, Bookbeat, Unlimited i Storytel.
Należy również wziąć pod uwagę, że nawet serwisy oferujące darmowe audiobooki często wymagają rejestracji i/lub wyświetlają reklamy. Dlatego należy się zastanowić, czy wystarczy nam bardzo ograniczona oferta darmowych audiobooków na niektórych stronach, czy też wolimy kupić audiobooki do pobrania lub skorzystać z płatnej subskrypcji na streaming audiobooków.
Wskazówka: Jeśli chcesz streamować audiobooki, zalecamy zapoznanie się z różnymi technologiami. Wolisz streaming przez wi-fi czy Bluetooth? Dowiedz się więcej!
Spotify
Serwis Spotify jest przede wszystkim znany jako wiodąca platforma streamingu muzyki, ale oferta audiobooków i podcastów jest również bardzo imponująca. Nie są one jednak łatwe do znalezienia. W serwisie Spotify nie ma osobnej kategorii dla bezpłatnych audiobooków, więc należy wyszukiwać według nazwiska autora lub tytułu książki. Jeśli szukasz propozycji lub nowości, musisz skorzystać z list odtwarzania. Są one jednak dość obszerne i szeroko zakrojone.
Ważne podczas słuchania: Tryb odtwarzania losowego musi być wyłączony. Właśnie z tego powodu nie można odsłuchiwać darmowych audiobooków w aplikacji, a jedynie w przeglądarce lub w aplikacji na komputerze w odpowiedniej kolejności. W przeciwnym razie wymagana jest subskrypcja premium.
Inne wady wersji bezpłatnej: audiobooki można tylko przesyłać, a nie pobierać. Podczas słuchania pojawiają się także reklamy. Ponadto może się zdarzyć, że listy odtwarzania nie są kompletne, zwłaszcza w przypadku nowych wydań.
Zalety | Wady |
Ogromna oferta audiobooków, również nowe wydania | Audiobooki można znaleźć wyłącznie za pomocą wyszukiwania lub list odtwarzania |
Darmowa rejestracja i użytkowanie | Darmowa wersja aplikacji nie jest dostępna dla audiobooków |
Opcja pobierania audiobooków i słuchania ich bez reklam tylko z subskrypcją premium |
Deezer
Serwis streamingowy Deezer również oferuje wiele darmowych audiobooków. Podobnie jak w przypadku serwisu Spotify, konieczna jest rejestracja. Oferta jest równie bogata i zawiera nowe wydania, a także znacznie łatwiej jest znaleźć szukany tytuł, ponieważ istnieje osobna kategoria (kanał) dla audiobooków różnego gatunku. W przypadku bezpłatnej wersji serwisu Deezer należy liczyć się z reklamami, a do pobierania audiobooków potrzebna jest subskrypcja premium.
Niezwykłą zaletą serwisu Deezer jest aplikacja Audiobooks, którą klienci subskrypcji premium otrzymują bezpłatnie. W tym przypadku również należy wykupić subskrypcję. Jeśli chcesz tylko słuchać darmowych audiobooków w serwisie Deezer, musisz korzystać z przeglądarki lub wersji na komputerze, podobnie jak w przypadku serwisu Spotify.
Zalety | Wady |
Ogromna oferta audiobooków, również nowe wydania | Opcja pobierania audiobooków i słuchania ich bez reklam tylko z subskrypcją premium |
Darmowa rejestracja i użytkowanie | Darmowa wersja aplikacji nie jest dostępna dla audiobooków |
Osobna kategoria dla audiobooków |
YouTube (Music)
Wielu wydawców umieszcza swoje audiobooki w serwisie YouTube, których można słuchać bezpłatnie i całkowicie legalnie, jednak nie można ich pobrać. Są to jednak zazwyczaj tylko próbki dźwiękowe lub skrócone wersje. Należy uważać na darmowe audiobooki zamieszczane przez prywatnych użytkowników – często są one nielegalne i mogą zostać usunięte przez serwis YouTube. Wyjątek stanowi amatorskie czytanie utworów, które znajdują się w domenie publicznej.
Jeśli chcesz być w stu procentach pewny, powinieneś zarejestrować się na kanale YouTube Music. Jest to również bezpłatna aplikacja, jednakże zawiera ona reklamy, nie ma możliwości pracy w trybie offline i odtwarzania w tle. Może to być uciążliwe zwłaszcza w przypadku długich książek audio.
Zalety | Wady |
Wiele darmowych audiobooków od wydawców, także nowe wydania | Często dostępne są tylko próbki dźwiękowe lub skrócone wersje |
Darmowa rejestracja oraz użytkowanie (YouTube Music) | Darmowa wersja YouTube Music dostępna tylko ze znacznymi ograniczeniami w użytkowaniu |
Oferta nie zawsze jest legalna |
Słuchawki nauszne i wokółuszne marki Teufel
Wolnelektury.pl
Strona wolnelektury.pl gwarantuje nieograniczony dostęp do sporej bazy audiobooków. Tutaj można zupełnie legalnie i za darmo pobrać ulubione tytuły. Strona jest bardzo przejrzysta i oferuje osobną kategorię dla audiobooków, w której można znaleźć wiele ciekawych pozycji. Wolne Lektury jest projektem prowadzonym przez fundację Nowoczesna Polska. W cyfryzacji książek pochodzących z ich własnych zbiorów wzięły udział Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska oraz Biblioteka Elbląska.
Zalety | Wady |
Spora oferta darmowych audiobooków | Wiele audiobooków to lektury szkolne dla dzieci i młodzieży |
Możliwość legalnego pobierania plików audio na komputer i telefon |
Audiobooki, słuchowiska i podcasty – czym się różnią?
Audiobooki w ścisłym znaczeniu tego słowa odróżniają się od innych produkcji dźwiękowych tym, że z reguły czyta je jeden lektor lub lektorka. Te czytane na głos teksty to zazwyczaj drukowane lub publikowane cyfrowo książki, przy czym wersja audio może być skrócona lub pełna.
Słuchowisko to czytany przez kilku lektorów tekst podzielony na role, dodatkowo wzbogacony o odgłosy i efekty dźwiękowe. Format ten jest odpowiedni nie tylko dla dzieci.
Podcast zazwyczaj obejmuje rozmowy lub wykłady, które są nagrywane i udostępniane online – wiele podcastów przypomina na przykład wywiady radiowe. Odkryj świat polskich podcastów na naszym blogu.
Przejścia są jednak płynne: na przykład audiobooki, które są udostępniane w postaci regularnych pojedynczych odcinków, są czasem nazywane podcastami. Ponadto istnieją audiobooki z kilkoma lektorami, które nie są słuchowiskami. Inne pokrewne formy obejmują audycje radiowe i przewodniki audio, np. dla wycieczek audio.
Słuchaj audiobooków z inteligentnymi głośnikami wi-fi marki Teufel
▶ MOTIV HOME: Ten sprytny głośnik odtwarza audiobooki i podcasty z dobrą zrozumiałością mowy w całym pomieszczeniu. Oczywiście odtwarza również muzykę w wyjątkowej jakości dźwięku.
▶ STEREO M 2: Streaming muzyki zdefiniowany na nowo! Para aktywnych głośników streamingowych z doskonałym dźwiękiem stereo, funkcją multiroom i połączeniem bezprzewodowym.
Inne głośniki wi-fi w sklepie Teufel
Podsumowanie
- Wielu serwisów, które oferują audiobooki pobierają opłaty, ale oferują także bezpłatny okres próbny.
- Serwisy streamingowe, takie jak Spotify, Deezer czy YouTube Music, oferują szeroki wybór audiobooków, które są również dostępne bezpłatnie. Bez subskrypcji premium trzeba się jednak liczyć ze znacznymi ograniczeniami.
- Na stronach takich jak wolnelektury.pl można znaleźć audiobooki z domeny publicznej, które można również pobrać za darmo.