Sprawdzona koncepcja jest o wiele lepsza: nowy BOOMSTER ma wszystko pod kontrolą

BOOMSTER jest najpopularniejszym i uniwersalnym głośnikiem Bluetooth marki Teufel do użytku w domu oraz na zewnątrz. Nowa generacja głośnika została zaktualizowana zarówno pod względem akustyki, jak i designu. BOOMSTER jest wyposażony w ulepszony system trójdrożny z dwoma pasywnymi radiatorami. Takie połączenie gwarantuje zaskakująco dobre odtwarzanie basów oraz niesamowity obraz dźwiękowy. Również panel obsługi został zmodyfikowany i posiada teraz nowe przyciski haptyczne. Po raz pierwszy głośnik BOOMSTER oferuje ochronę przed wodą zgodnie z normą IPX5, co sprawia, że idealnie nadaje się do aktywności na zewnątrz. Sprytnie zintegrowany został także ulepszony dla większego komfortu noszenia ergonimiczny uchwyt. Zapytaliśmy Massimo z działu Akustyki i Fahrija z działu Designu, jak udało im się zaktualizować ten głośnik, nie tracąc przy tym jego oryginalności.

Chcieliśmy, aby BOOMSTER zachował swoje dziedzictwo oraz wygląd

Nowy BOOMSTER

Redakcja Bloga Teufel: Massimo i Fahrija, dziękujemy, że w imienu swoich zespołów odpowiedzieliście na wszystkie pytania dotyczące głośnika BOOMSTER. Nowy BOOMSTER wygląda naprawdę znakomicie i sprawia, że chce się go natychmiast przetestować. Jakie najważniejsze zmiany w wyglądzie i akustyce głośnika zostały dokonane w porównaniu do jego poprzednika?

Massimo: Przede wszystkim akustyka została ulepszona w obszarze niskich tonów: zamiast otworu systemu bass reflex stosujemy teraz pasywne radiatory o dużym wychyleniu. Nowe radiatory zostały schowane za tylną kratką głośnika BOOMSTER tak, aby nie zostały uszkodzone.

Fahrija: W ramach projektu głośnika skorzystaliśmy z okazji, aby unowocześnić jego wygląd i zrestrukturyzować jego dodatkowe wartości. Przy tym chcieliśmy, aby BOOMSTER zachował swoje dziedzictwo oraz wygląd.

BOOMSTER – teraz w zamkniętej konstrukcji

Mocny i precyzyjny bas

Koncepcja akustyczna nowego głośnika BOOMSTER jest teraz konstrukcją zamkniętą. Dlaczego ta zmiana była niezbędna i czego możemy oczekiwać od dźwięku głośnika?

Massimo: Dzięki zamkniętej konstrukcji i pasywnym radiatorom mogliśmy poprawić wydajność basu, całkowicie eliminując ewentualne turbulencje przepływu powietrza, które w niektórych przypadkach występują w otworze systemu bass reflex. Dzięki pasywnym radiatorom dźwięk w obszasze basów jest mniej skompresowany przy wysokich poziomach akustycznych. W rezultacie otrzymujemy mocny i precyzyjny bas, który lepiej wtapia się w resztę obrazu dźwiękowego. Kolejną dużą zaletą zamkniętej konstrukcji jest to, że BOOMSTER może być wodoodporny: teraz głośnik posiada ochronę przed wodą zgodnie z normą IPX5 (przyp.red.: ochrona przed strumieniami wody), która jest całkiem przydatna podczas użytkowania głośnika na świeżym powietrzu.

W poprzednim modelu BOOMSTER głośnik niskotonowy znajdował się centralnie na dole urządzenia. Gdzie znajduje się on w nowym modelu? Do czego służą nowe, zintegrowane po obu stronach pasywne przetworniki?

Massimo: Głośnik niskotonowy jest teraz skierowany do przodu: dzięki temu może on być umiejscowiony za przednią kratką i nie trzeba się obawiać, że podczas przenoszenia urządzenia zostanie on uszkodzony. Przy odtwarzaniu niskich częstotliwości, pasywne radiatory są pobudzane do drgania, przez co zakres niskich tonów jest rozszerzany w dół.

Szkic tylnej strony głośnika BOOMSTER. Po obu stronach widać zintegrowane pasywne membrany.

Powściągliwy, ale wartościowy wygląd

Jeśli chodzi o design, na pierwszy rzut oka widać, że nowy BOOMSTER wygląda bardziej wyrafiniowanie i pełniej i że zamontowana antena nie wystaje tak daleko z tyłu urządzenia. Jakie nowości posiada jeszcze ten głośnik?

Fahrija: Poprzez zastosowanie pasywnych przetworników mogliśmy zamknąć panel przedni i stworzyć pościągliwy, ale wartościowy wygląd. Osadzone z tyłu urządzenia pasywne membrany stanowią kluczowy element wizualny, podobny do detali samochodowych, podkreślając wydajność głośnika i równoważąc mocną sylwetkę obudowy. Inne detale, takie jak zintegrowany uchwyt oraz antena czy zakrycie tylnych portów i złączy, zostały również zoptymalizowane i symetrycznie uporządkowane.

Pierwsze szkice

Ochrona przed strumieniami wody sprawia, że BOOMSTER idealnie nadaje się do aktywności na zewnątrz

Jak już wcześniej wspomniano, BOOMSTER po raz pierwszy oferuje ochronę przed strumieniami wody. Jake wyzwania pod względem akustyki i designu pojawiły się podczas aktualizacji głośnika, mając na uwadze, że nie należy zbytnio ingerować w charakter modelu z tej serii?

Massimo: Musieliśmy zdecydować się na zamkniętą konstrukcję urządzenia, aby zapobiec przedostawaniu się wody do wnętrza głośnika, a powierzchnie wszystkich przetworników musiały być wodoodporne. Dużym wyzwaniem okazała się integracja nowych, pasywnych radiatorów do urządzenia, które są ruchomymi elementami i dlatego wymagają sporo miejsca. To wymagało sprytnej konstrukcji mechanicznej, która cechuje się dużą sztywnością, ale jednocześnie optymalizuje akustyczną objętość wewnętrzną.

Fahrija: Ochrona przed strumieniami wody zgodnie z normą IPX5 musiała być już wcześniej uwzględniona zarówno w fazie projektowania, jak i w dalszych pracach konstrukcyjnych ze względu na proces 2k Overmold double Injection. W tym specjalnym procesie chodzi o formowanie wtryskowe, podczas którego dwa materiały – w tym przypadku tworzywo sztuczne i elastomer – zostają ze sobą połączone maszynowo. Dzięki temu zwiększa się precyzyjne uszczelnianie różnych elementów konstrukcji, ponieważ gumowe powierzchnie dokładnie się ze sobą łączą i tym samym oferują zwiększoną ochronę przed wodą. Jednocześnie ta metoda umożliwa uzyskanie trwałego połączenie wszystkich komponentów i łatwą do czyszczenia powierzchnię urządzenia.

Kolejne szkice z fazy projektowania

 

Panel obsługi jest wytrzymały i intuicyjny w porównaniu z poprzednim modelem

Nowy panel obsługi

Przejdźmy teraz do koncepcji panelu obsługi nowego głośnika BOOMSTER. Pod względem funkcjonalności jest on podobyn do swojego poprzednika, ale teraz oferuje on przyciski haptyczne zamiast panelu dotykowego. Czego może się spodziewać użytkownik po takim rozwiązaniu?

Fahrija: Przyciski obsługi zostały płynnie zintegrowane z przednim panelem i zarówno dzięki funkcjonalnej restrukturyzacji, jak i wytłoczonym symbolom, ułatwiają one intuicyjne sterowanie urządzeniem. Wykonanie z gumowego materiału zapewnia również wodoodporność urządzenia, łatwiejsze czyszczenie oraz ochronę przed uderzeniami.

Większy komfort noszenia dzięki wystarowaniu wagi i ergonomicznemu uchwytowi

Poręczniejszy uchwyt: ujęcie z bliska nowo zaprojektowanego uchwytu

Ten praktyczny uchwyt, którego nie znajdziemy w więszkości podobnych modeli, znajdował się również w poprzedniej wersji glośnika, jednak tym razej jest on poręczniejszy. Jak Wam się to udało? Przeczytaliśmy także, że nawet waga głośnika została wystarowana tak, aby urządzenie można było lepiej przetransportować?

Fahrija: Zgadza się, waga wewnętrznych komponentów została starannie wystarowana, aby zagwarantować optymalny komfort podczas przenoszenia głośnika. Wycięcie i kąt uchwytu zostały optycznie zminimalizowane, aby uzyskać harmonijną integrację z konstrukcją urządzenia. Aluminiowy uchwyt posiada zaokrąglony kształt z dodatkowym wzorem po wewnętrznej stronie, aby poprawić obsługę głośnika pod względem ergonomicznym.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie akustyki: Nowy BOOMSTER oferuje po raz pierwszy technologię Dynamore, która jest już z powodzeniem stosowana w wielu innych produktach. Dlaczego zdecydowaliście się na integrację tej technologii w tym głośniku?

Massimo: Technologia Dynamore powiększa wirtualnie szeroką scenę stereo i oferuje przestrzenny i otulający dźwięk. Jest to ogromna zaleta dla doświadczenia słuchowego, a w szczególności, gdy BOOMSTER jest użytkowany w pomieszczeniach wewnętrznych, ponieważ całe dźwiękowe wrażenie wydaje się być wtedy bardziej realistyczne i naturalne.

Redakcja Bloga Teufel: Dziękujemy za rozmowę.

Najnowszy artykuł

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.