Soundbary to kompaktowe rozwiązanie dla kina domowego. Łączą one kilka kanałów w jednej obudowie. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami kina domowego, soundbary pozwalają na zaoszczędzenie powierzchni i uniknięcie plątaniny kabli między odbiornikiem a wieloma kanałami audio, co może mieć miejsce np. w przypadku systemu 5.1. Jedyne co musisz zrobić, to podłączyć ze sobą poprzez kabel soundbar, odtwarzacze, takie jak Blu-ray i telewizor. Tutaj dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Tutorial Teufel na kanale YouTube
Lisa wyjaśni wszystkie funkcje HDMI w tutorialu Teufel na kanale YouTube.
Odpowiedni kabel do soundbara
Soundbar może być podłączony analogowo, cyfrowo lub bezprzewodowo. Kabel HDMI jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, ponieważ standardowo przesyła on zarówno obraz, jak i dźwięk za pomocą tylko jednego kabla. Jednak HDMI nie jest jedynym ważnym interfejsem – przedstawiamy tu przegląd najważniejszych standardów transmisji:
- HDMI: Cyfrowy interfejs do transmisji danych audio i wideo. Nowoczesne soundbary mają dziś zazwyczaj jedno lub więcej złączy.
- Optyczny kabel audio: Znany jest również pod nazwą TOSLINK. Kabel służy do przesyłania danych jako sygnał optyczny.
- Cyfrowe i analogowe kable koaksjalne: Konstrukcja kabla koaksjalnego jest używana zarówno do analogowej, jak i cyfrowej transmisji danych audio i wideo. Złącza analogowych danych stereo są czerwone i białe, przy czym czerwone złącze kabla podłącza się do białego wejścia, a białe do czerwonego.
- Standardy bezprzewodowe: Do bezprzewodowego przesyłania danych niektóre soundbary są wyposażone w moduł Bluetooth lub wi-fi. Pozwala to na przesyłanie dźwięku z komputerów i przenośnych urządzeń odtwarzających do soundbara.
Podłączanie telewizora i źródła obrazu oraz dźwięku do soundbara
Najpierw należy dowiedzieć się, jakie złącza mają telewizor i soundbar. Jeśli istnieją złącza HDMI, należy z nich skorzystać. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz, aby soundbar odtwarzał dźwięk z wielu urządzeń. Należy sprawdzić, czy HDMI jest wyposażony w ARC. Jest to skrót od “Audio Return Channel“, co oznacza, że dane audio mogą być przesyłane w dwóch kierunkach, np. z soundbara do telewizora i z powrotem. Dzięki temu można zaoszczędzić na dodatkowym kablu audio dla niektórych konfiguracji.
Jeśli na przykład w telewizorze wbudowany jest tuner DVB do odbioru programu telewizyjnego, a do soundbara podłączony jest odtwarzacz Blu-ray, dane audio mogą być przesyłane z telewizora do soundbara za pomocą kabla HDMI z ARC, a dane obrazu z Blu-ray mogą być jednocześnie przesyłane do telewizora. Ważne jest, aby podłączyć kabel HDMI (z telewizora) przy soundbarze do wejścia HDMI-Out – a nie HDMI-In. HDMI (ARC) obsługuje również bezstratne wielokanałowe formaty dźwięku, takie jak Dolby Digital i DTS-HD.
W filmie zostały pokazane możliwości HDMI 2.1:
Jeśli w złączu HDMI nie ma kanału zwrotnego audio, konieczne będzie podłączenie dodatkowego kabla audio między telewizorem a soundbarem w celu uzyskania dźwięku z telewizora. Niektóre soundbary są wyposażone w zewnętrzny subwoofer, który jest zazwyczaj podłączony poprzez kabel cinch. Dodatkowo, kanał (kanał, analogowy cinch, audio cyfrowy) często musi być wybrany w menu telewizora, aby odtworzyć dźwięk.
Połączenia i kable firmy Teufel
Podłączanie dodatkowych urządzeń do soundbara
Odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier, takie jak Playstation 4 lub Xbox, można podłączyć do soundbara (HDMI-In) przez złącze HDMI. Dane wideo są następnie przesyłane do telewizora za pomocą soundbara. Nowsze soundbary przesyłają również obrazy 3D z odtwarzacza Blu-ray do telewizora przez HDMI. Możliwe jest również podłączenie źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze MP3 i CD, do interfejsów audio soundbara. Niektóre soundbary są wyposażone w port USB, który pozwala na odtwarzanie muzyki z przenośnych dysków twardych. Aby połączyć się w celu uzyskania bezprzewodowego strumienia danych, soundbar musi być “sparowany” ze źródłem dźwięku w przypadku Bluetooth oraz z siecią lokalną w przypadku wi-fi.
Soundbary Teufel dla dźwięku bez zbędnej plątaniny kabli
▶ CINEBAR PRO: Najlepszy wśród soundbarów Teufel: wraz z ośmioma ogromnymi przetwornikami o wysokiej wydajności i 250 mm subwooferem ten soundbar sprawi, że Twoje ściany się zatrzęsą. Wierność odtwarzania dźwięku w połączeniu z wysokimi poziomami i pulsującym basem tworzą najwyższej klasy wirtualny dźwięk przestrzenny.
▶ CINEBAR ONE: Dla purystów polecamy również CINEBAR ONE. Szczególnie mały i niepozorny dyskretnie wtapia się w wystrój salonu i zapewnia czysty dźwięk.
▶ W naszym sklepie internetowym można oczywiście znaleźć także więcej soundbary z subwooferami, zestawy stereo lub kompletne systemy kina domowego.
Inne głośniki Teufel
Podsumowanie: HDMI znacznie ułatwia podłączenie soundbara
- Soundbary pozwalają na łatwą konfigurację kina domowego bez zbędnej plątaniny kabli.
- HDMI jest najważniejszym interfejsem podczas podłączania soundbara.
- Cyfrowe i analogowe interfejsy audio są altenratywą dla złącza HDMI.
- Przy podłączaniu soundbara należy sprawdzić, jakie złącza są dostępne w telewizorze i z jakimi innymi urządzeniami ma on być używany.
- Jeśli gniazdo HDMI w telewizorze posiada kanał zwrotny audio, kabel audio pomiędzy telewizorem a soundbarem nie jest już potrzebny.