Przez sześć dekad kasety magnetofonowe były jednym z najważniejszych nośników dźwięku obok płyt gramofonowych i CD. Ponadto, młodsza siostra kasety VHS jest daleka od wymarcia. Gwiazdy muzyki pop, takie jak The Weeknd i Justin Bieber, również powodują małe odrodzenie kaset magnetofonowych.
Kaseta magnetofonowa – produkt lat 60-tych
Kaseta świętuje swoje sześćdziesiąte urodziny! Kaseta magnetofonowa została opracowana na rynek masowy w latach 60. przez holenderską firmę Philips. Została wprowadzona na rynek w 1965 roku w wersji monofonicznej, a w 1967 roku w wersji stereofonicznej. Jej przewagą nad płytą gramofonową, która w tamtym czasie wciąż była zdecydowanie najważniejszym nośnikiem dźwięku, były: poręczność, mobilność, dość duża wytrzymałość i niska cena. Zupełną nowością była również możliwość nagrywania audycji radiowych na taśmę. Magnetofon kasetowy był więc wykorzystywany do pieczołowitego komponowania miksów z piosenek radiowych. Jednak w tamtym czasie przysporzyło to branży muzycznej sporo bólu głowy.
Kasety magnetofonowe zadebiutowały w latach 70. i były powszechnie używane aż do lat 90. ubiegłego wieku: Praktycznie każdy system stereo w tamtym czasie posiadał jeden lub nawet dwa magnetofony. W latach 80. sprzedaż kaset z muzyką była znacznie wyższa niż płyt. Kaseta magnetofonowa trafiła również do radia samochodowego i dosłownie stawiała swoje pierwsze kroki wraz z Walkmanem. Ponadto, magnetofony są produkowane do dziś.
Jak dźwięk jest nagrywany na taśmę?

Informacje audio są przechowywane na cienkiej plastikowej folii. Jest ona nawinięta wewnątrz obudowy kasety, która zazwyczaj wykonana jest z twardego plastiku. Wiele maleńkich igieł magnetycznych jest ustawionych w określonym układzie na folii w celu trwałego przechowywania danych audio w formie analogowej. Dane są odczytywane i zapisywane przez głowicę wewnątrz urządzenia odtwarzającego lub nagrywarki. Aby wyrównać igły, taśma jest rozwijana ze stałą prędkością przed głowicą odczytującą.
Jakość dźwięku taśm uległa ogromnej poprawie na przestrzeni lat. Decydującym czynnikiem było na przykład wprowadzenie przez BASF taśmy z dwutlenkiem chromu, która rozszerzyła zakres częstotliwości taśmy magnetycznej. Z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy: Rozwój Dolby tak naprawdę rozpoczął się dopiero wraz z taśmą magnetyczną. Pierwsze technologie Dolby, Dolby A i B, były procesami redukcji szumów i znacząco przyczyniły się do poprawy jakości dźwięku.
Nawet jeśli te technologie oznaczają, że kaseta oferuje akceptowalną jakość dźwięku natychmiast po nagraniu, może ona ulec pogorszeniu wraz z upływem czasu, gdy taśmy są poddawane naprężeniom mechanicznym. Trwałość kaset zależy od częstotliwości ich odtwarzania. Ważne jest również, aby nie przechowywać taśm w zakurzonym, gorącym i/lub wilgotnym środowisku. Powinny być odtwarzane od czasu do czasu, w przeciwnym razie taśma może się skleić. Z reguły kasety muzyczne zużywają się najpóźniej po 40 latach, nawet jeśli są starannie pielęgnowane.
Czy kasety magnetofonowe wracają do mody?

Argumenty techniczne wyraźnie przemawiają na niekorzyść kasety magnetofonowej: przestrzeń na taśmie jest ograniczona, zamiast szybkiego naciśnięcia przycisku konieczne jest przewijanie do przodu lub do tyłu, aby odtworzyć konkretny utwór, a od czasu do czasu może również wystąpić zacięcie taśmy. Czy zatem kaseta z muzyką nie ma szans w starciu z konkurencją w postaci płyt CD i cyfrowych formatów audio? Nie do końca. Od czasu powrotu płyty winylowej wszyscy wiedzą, że nośniki dźwięku, które zostały uznane za martwe, mogą żyć dłużej niż wcześniej zakładano.
W rzeczywistości branża muzyczna twierdziła w ostatnich latach, że kasety magnetofonowe są nadal (a raczej z powrotem) na topie. Magazyn Billboard poinformował w 2017 roku, że sprzedaż kaset w USA wzrosła o 74 procent w 2016 roku, choć liczby bezwzględne są mniej imponujące: Sprzedano 129 000 kaset magnetofonowych zamiast 74 000 w roku poprzednim. Dla porównania: w 2016 roku w sklepach muzycznych w USA sprzedano 13,1 miliona albumów winylowych. Niezwykłe jest jednak to, że największe gwiazdy muzyki pop, takie jak The Weeknd, Justin Bieber i Kanye West, ponownie wydają swoje piosenki na kasetach.
Ścieżka dźwiękowa w stylu retro z marką Teufel

Niezależnie od tego, czy jest to samodzielnie nagrany mixtape z lat 80., czy najnowszy album Kanye Westa – możesz cieszyć się swoimi kasetami magnetofonowymi na głośnikach TeufelOtwiera się w nowej karcie. Wystarczy podłączyć magnetofon kasetowy do jednego z naszych kompletnych systemów za pomocą złącza cinch lub jack 3,5 mm, włączyć go i nacisnąć przycisk odtwarzania. Odpowiednie kompletne systemy stereoOtwiera się w nowej karcie Teufel to na przykład:
▶ Ultima 20 KomboOtwiera się w nowej karcie: Nasz kompaktowy system stereo. Ale nie daj się zwieść jego rozmiarom. Ultima 20 zapewnia najwyższej klasy dźwięk muzyki, telewizji, radia i gier. Jakie funkcje są na pokładzie? Między innymi: potężny wzmacniacz o mocy 80 W zapewniający wysoki, wolny od zniekształceń poziom głośności, Bluetooth z aptX® do streamingu muzyki oraz cyfrowe radio za pośrednictwem DAB+Otwiera się w nowej karcie do wyboru stacji bez zakłóceń.
▶ ULTIMA 40 KOMBO 3Otwiera się w nowej karcie: Dzięki temu klasycznemu zestawowi stereo, składającemu się z dwóch świetnie brzmiących kolumn podłogowych o trójdrożnej konstrukcji oraz amplitunera CD, możesz cieszyć się potężnym dźwiękiem stereo – streamingiem, radiem, dźwiękiem z płyt CD i telewizora: najlepsze wrażenia stereo na każdą okazję.
▶ Możesz również zdigitalizować swoje kasety, a następnie słuchać ich bezprzewodowo za pośrednictwem naszych głośników BluetoothOtwiera się w nowej karcie.
Następujące produkty mogą Cię również zainteresować
Podsumowanie
- Kaseta magnetofonowa została opracowana przez firmę Philips w latach 60. ubiegłego wieku.
- XX wieku taśmy magnetyczne były jednymi z najważniejszych nośników dźwięku.
- W przypadku taśmy magnetycznej dane audio są przechowywane jako kod poprzez wyrównanie maleńkich igieł magnetycznych.
- Nawet przy dobrej pielęgnacji, kasety magnetofonowe mają maksymalny okres trwałości wynoszący 40 lat.
- Ostatnio sprzedaż kaset ponownie wzrosła, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
- Zdjęcie tytułowe: stuart.childs „Analyst UDX 90 – Tape – Worn – ISO”, źródło: Flickr.comOtwiera się w nowej karcie Licencja: CC BY 2.0Otwiera się w nowej karcie.
- Zdjęcie 1: Twinsearcher „Kaseta z muzyką”, Źródło: Flickr.comOtwiera się w nowej karcie Licencja: CC BY 2.0Otwiera się w nowej karcie.
- Zdjęcie 2: ©Etienne Girardet. UnsplashOtwiera się w nowej karcie. Licencja UnsplashOtwiera się w nowej karcie