5 dokumentów True Crime, których lepiej nie przegapić

Współczesne czasy do najspokojniejszych nie należą, a mimo to  codziennie miliony widzów zasiadają przed kinem domowym, by poczuć dreszczyk, zagłębiając się w świat wyrachowania, mrocznych zbrodni i ludzi, których trudno nazywać ludźmi. Jeżeli należysz do tego grona, nasze propozycje z pewnością podniosą Ci ciśnienie – tak, jak lubisz.

Making a Murderer

Making a Murderer to już kultowa pozycja –  można powiedzieć, że w dużej mierze to właśnie ta produkcja zapoczątkowała międzynarodowy szał na tematykę true crime w popkulturze (podobnie jak równie popularna produkcja HBO – Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta).

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

To także jeden z niewielu seriali dokumentalnych, który doczekał się drugiego sezonu – okoliczności morderstw były tak zawiłe, że nie dało się zamknąć tego w kilku odcinkach.

Dwa brutalne morderstwa na przestrzeni 18 lat, nietypowa relacja wujka z bratankiem, niesłuszne skazanie i dziesiątki zwrotów akcji – co tak naprawdę wydarzyło się w Wisconsin? W tym przypadku nic nie jest takie, jak może się wydawać.

Jimmy Savile: Brytyjski horror

To nie jest serial, który powoduje ciarki strachu – spodziewaj się raczej fali narastającej  wściekłości. Jimmy Savile: Brytyjski horror obnaża odrażającą prawdę o ulubieńcu kilku pokoleń Brytyjczyków. Prawdę, która – niestety – ujrzała światło dzienne dopiero po jego śmierci.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Ekscentryczny gwiazdor programu dla dzieci Jim’ll Fix It i prowadzący kultowego Top of the Pops, filantrop i bliski przyjaciel brytyjskiej rodziny królewskiej przez dziesięciolecia dopuszczał się przemocy seksualnej na dzieciach między 2 a 15 rokiem życia. Czy przez te lata naprawdę nikt nic nie zauważył? A może wśród brytyjskich elit była to tajemnica poliszynela? Serial produkcji Netflix próbuje odpowiedzieć na to pytanie.

Bardzo dziki kraj

Lata 70. i 80. były w USA czasem intensywnych poszukiwań duchowych. W pogoni za nowym sensem życia wielu zamożnych Amerykanów podróżowało do Indii, by praktykować świeżo rozpopularyzowaną jogę, dynamiczną medytację i oczyszczanie organizmu. Tysiące z nich znalazły tam jednak znacznie więcej – mistyczne nauki guru Bhagwana Shree Rajneesha (znanego również jako Osho, którego parapsychologiczne książki nadal można dostać w wielu polskich księgarniach).

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Co to ma wspólnego z true crime? – możesz się zastanawiać. Wyobraź sobie tysiące osób w odciętej od świata osadzie, gdzie spiski, tony ciężkiej broni, różne formy przemocy, toksyczna miłość i tajemnicze zgony są na porządku dziennym. Nadal uważasz, że to była typowa organizacja religijna? Uwaga – ten serial wciąga na długie godziny!

Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę

Wiele historii bezwzględnych zabójców zaczyna się podobnie: pierwszymi ofiarami są zwierzęta. W tym przypadku również tak było – 28-letni Kanadyjczyk nie tylko katował małe kotki, ale i karmił swoje chore ego, anonimowo publikując nagrania swoich zbrodni w internecie.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Na szczęście miał pecha – świadectwa jego sadyzmu wpadły w ręce, które ostatecznie go pogrążyły. Serial Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę jest porywającą opowieścią o determinacji samozwańczych internetowych detektywów, którzy zawstydzili policję, bezbłędnie ustalając tożsamość i adres niebezpiecznego mordercy. To jedna z tych historii, których się nie zapomina.

Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil

To zaginięcie wstrząsnęło całym światem. Wszystko wydarzyło się w hotelu Cecil: miejscu, które przyciągało samobójców i osoby o wątpliwej etyce moralnej – w tym słynnego zabójcę Richarda Ramireza. W 2023 roku 21-letnia studentka z Kanady zameldowała się w tymże przybytku, po czym… rozpłynęła się w powietrzu, pozostawiając cały swój dobytek.

Policyjne śledztwo ujawniło wówczas niepokojące nagranie kamery w jednej z wind, na którym przerażona zaginiona zachowywała się tak, jakby chciała przed kimś uciec. To był ostatni raz, kiedy widziano Lam i jedyna poszlaka, która ostatecznie zaprowadziła śledczych do nikąd.

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Miesiąc później mieszkańcy hotelu zaczęli skarżyć się na dziwny smak wody w kranie. Powód zatrucia poraził wszystkich – w ekstremalnie trudno dostępnym zbiorniku na dachu odkryto rozkładające się ciało zaginionej studentki. Jak się tam znalazło?

Dlaczego historie True Crime tak nas fascynują?

Odkąd kontrowersyjny serial fabularny Netflix o jednym z najbardziej okrutnych morderców wszech czasów ujrzał światło dzienne (oczywiście mowa o Dahmerze), wokół odkurzania zbrodni z przeszłości zrobiło się gorąco, a widzowie platform streamingowych podzielili się na dwa obozy.

Przeciwnicy argumentują swój negatywny stosunek niepotrzebnym rozdrapywaniem ran osób, które brały udział w traumatycznych wydarzeniach, z kolei fani true crime twardo trzymają się swojego zdania: fabuły i dokumenty o prawdziwych zbrodniach to fascynujące studium ludzkiego umysłu. Choć zapewne obie grupy mają trochę racji, w mediach coraz częściej wybrzmiewa pytanie: czy masowa obsesja na punkcie true crime to rzeczywiście coś, co powinno nas niepokoić?

Czas pokaże. Póki co prażymy popcorn i zasiadamy przed kinem domowym, by spędzić kolejny sympatyczny wieczór z bohaterami spod najciemniejszej gwiazdy.

True Crime z kinem domowym marki Teufel

  • Ultima 40 Surround AVR + Denon X3800H “Zestaw 5.1.”: Ten zestaw zawiera wszystko, czego dusza zapragnie – amplituner AV Denon, popularne głośniki Ultima 40, subwoofer T 10 i niezbędne akcesoria. System odtwarza szczegółowy dźwięk przestrzenny dzięki 25 milimetrowym głośnikom wysokotonowym. Zestaw ten zawiera trójdrożny system z dwoma głośnikami niskotonowymi oraz zapewnia najlepszą zrozumiałość mowy dzięki podwójnemu głośnikowi średniotonowemu. Zestaw jest dostępny w kolorze czarnym lub czarno-białym.
  • Soundbar z subwooferem – Połączenie jest możliwe bez irytujących i plątających się kabli. W sklepie internetowym Teufel można znaleźć kilka soundbarów, które łączą się bezprzewodowo z subwooferem, jak na przykład CINEBAR 11. Dużą zaletą jest możliwość indywidualnego ustawienia subwoofera. Subwoofer musi być wprawdzie podłączony do źródła zasilania, ale nie musi znajdować się blisko soundbara.
Zdjęcie tytułowe: Joël in ‘t Veld,  Źródło: Unsplash. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Najnowszy artykuł

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.