Jak zachowują się fale dźwiękowe? Ich promieniowanie jest zasadniczo związana z poziomem częstotliwości, a w zależności od tego, jak dźwięk odbija się w pomieszczeniu, może być słyszany w różny sposób. W szczególności basy o niskiej częstotliwości mogą przysparzać trudności. Izolacja akustyczna jest zatem ważną kwestią.
Fale dźwiękowe: Podstawy akustyki pomieszczeń
Dźwięk zawsze występuje w formie fali, a mianowicie jako tak zwana fala podłużna. Jest to fala dźwiękowa, która oscyluje równolegle do kierunku promieniowania i jest emitowana równomiernie na przykład przez głośnik.
W zależności od typu głośnika, fale dźwiękowe rozchodzą się w różnym kierunku. Częstotliwość dźwięku również wpływa na zachowanie fal. Niska częstotliwość jest łatwiejsza do odebrania z większej odległości niż wysoka częstotliwość, która znajduje się równie daleko. Być może znasz to zjawisko, jeśli kiedykolwiek słuchałeś koncertu z dużej odległości. Bas jest zwykle wyraźnie słyszalny, głosy są często stłumione.
Niemniej jednak, większość ludzi poświęca zbyt mało uwagi falom dźwiękowym i akustyce pomieszczenia podczas ustawiania głośników w domu. Tymczasem kontrola fal dźwiękowych ma ogromne znaczenie nie tylko w (pół)profesjonalnym świecie audio. Niezależnie od tego, czy jest to studio nagraniowe, salon czy kino domowe – możesz wydobyć więcej ze swojego sprzętu, kontrolując fale dźwiękowe. Reflektory, elementy tłumiące dźwięk i dyfuzory są stosowane w akustyce pomieszczeń w celu optymalizacji promieniowania fal dźwiękowych.
Jak rozchodzą i zachowują się fale dźwiękowe?
Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, jak zachowują się fale dźwiękowe i jak rozchodzą się one w pomieszczeniach. W naszym przypadku punktem początkowym i miejscem powstawania fal dźwiękowych jest głośnik. Stamtąd rozchodzą się one w zależności od konstrukcji, a przede wszystkim typu przetwornika dźwięku. Głośniki mogą mieć zupełnie różne kąty promieniowania.
Kopułka, tuba i stożek – trzy najważniejsze przetworniki – mają swoją własną charakterystykę promieniowania dźwięku i są stosowane przez producentów głośników specjalnie dla określonych głośników. Tuba emituje bardziej kierunkową falę dźwiękową, podczas gdy kopułka ma bardzo szeroki kąt promieniowania. Konwencjonalna para głośników stereo ma zazwyczaj głośniki stożkowe o kącie promieniowania mniej więcej pomiędzy tubą a kopułką. Ten wariant sprawdził się w sektorze muzycznym. Chociaż najlepszy obraz dźwiękowy uzyskuje się, gdy użytkownik znajduje się bezpośrednio przed głośnikiem, to nie tylko on zapewnia dźwięk. To ostatnie nie byłoby jednak możliwe w 100 procentach nawet w przypadku wyjątkowo dobrze ustawionego głośnika.
Głośniki stereo firmy Teufel
Jak odbijane są fale dźwiękowe?
Nawet jeśli uda Ci się znaleźć odpowiednią pozycję w obszarze fal dźwiękowych, osoby postronne nadal będą słyszeć dźwięki. Dzieje się tak, ponieważ fale dźwiękowe są odbijane przez prawie każdy obiekt, a tym samym rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu. Fale dźwiękowe mogą więc docierać także do innych pomieszczeń.
Jeśli fala dźwiękowa uderza w całkowicie gładką powierzchnię, kąt padania jest równy kątowi odbicia, tak jak w geometrii. Z tego powodu gładka ściana jest najbardziej niekorzystną rzeczą, na jaką można skierować głośnik. Lepiej jest skierować go na nierówną powierzchnię. W ten sposób fale dźwiękowe odbijają się w wielu kierunkach, a dźwięk jest lepiej rozprowadzany po pomieszczeniu.
Jednak odbicia dźwięku mogą również pogorszyć przyjemność słuchania. Wyobraź sobie całkowicie pusty pokój. W takim pomieszczeniu nawet Twój własny głos odbija się kilkakrotnie. Tworzy to pogłos, który może być bardzo rozpraszający podczas słuchania muzyki lub oglądania filmów. Jest to najgorszy scenariusz dla akustyki pomieszczenia, ponieważ dźwięk nie może być kontrolowany.
Moc niskich częstotliwości
Dlaczego więc fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości – tj. basy – mogą być odbierane na znacznie większą odległość niż fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości? Wynika to z długości fal dźwiękowych. Fala dźwiękowa o niskiej częstotliwości 20 herców (Hz) ma długość fali 17 metrów w powietrzu; z drugiej strony fala dźwiękowa o częstotliwości 100 Hz ma zaledwie 3,40 metra długości. Aby zatrzymać falę o częstotliwości 20 Hz, potrzeba znacznie więcej lub większych przeszkód niż w przypadku fali o częstotliwości 100 Hz. Na zewnątrz pochłanianie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości przez powietrze i podłoże sprawia, że są one ledwo wyczuwalne na dużych odległościach. Z kolei długie fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości rozprzestrzeniają się na większe odległości.
To samo dotyczy zamkniętych pomieszczeń. Właściciele systemu kina domowego z potężnym subwooferem są tego szczególnie świadomi – podobnie jak wszyscy sąsiedzi. Dzieje się tak dlatego, że fale dźwiękowe z subwoofera z łatwością przenikają przez ściany, podczas gdy wysokie i średnie częstotliwości rzadko docierają do sąsiedniego pomieszczenia. Również w tym przypadku przeszkoda – w tym przypadku ściana – jest decydująca dla tego efektu. Fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości są tak silne, że wprawiają w drgania samą przeszkodę, powodując ich przenoszenie do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego basy mogą często przeszkadzać sąsiadom nawet przy głośności pokojowej.
Izolacja akustyczna w domu, czyli jak okiełznać basy
Drażni Cię bas sąsiada? Chcesz uniknąć kłopotów z powodu zbyt głośnych basów? Całkowite wygłuszenie mieszkania w bloku to w zdecydowanej większości przypadków praca syzyfowa. Niemniej jednak istnieją rozwiązania techniczne, które mogą przynajmniej pomóc w tłumieniu basów.
Każdy, kto mieszka w wynajmowanym domu, który nie ma grubych betonowych lub ceglanych ścian, wie, jak łatwo basy mogą przenosić się od sąsiadów do własnego domu (i odwrotnie). Ważne jest, aby zwracać uwagę na sąsiadów i unikać zakłócania spokoju.
Jest to możliwe tylko w przypadku nowego budynku lub podjęcia się renowacji pomieszczenia. Wynika to z faktu, że modernizacja izolacji akustycznej wymaga znacznego nakładu pracy, który jest po prostu nieproporcjonalny w sektorze prywatnym. Zamiast tego należy zwrócić uwagę na głośność, prawidłowo ustawić lub wyregulować subwoofer, w razie potrzeby włączyć tryb nocny w telewizorze i podjąć odpowiednie środki mające na celu tłumienie dźwięku.
Aby stłumić basy i ogólnie dźwięk z systemu, nie należy umieszczać głośników, a zwłaszcza subwoofera, bezpośrednio na podłodze. Zamiast tego można umieścić pod nimi grubą gumową matę i przymocować specjalne nóżki lub gumowe absorbery. Można też zaopatrzyć się w kamienne płyty – jeśli umieścimy na nich głośniki z kolcami, fale dźwiękowe będą skutecznie tłumione przez gumową matę pod spodem. To również może mieć pozytywny wpływ na dźwięk.
Tryby pomieszczenia – stojące fale dźwiękowe
Tryby pomieszczenia również mogą sprawiać problemy miłośnikom mocnego basu. Są to wielokrotne odbicia dźwięku: fala basowa wielokrotnie odbija się od jednej ściany do drugiej i w ten sposób wzmacnia się. Rezultatem jest nieprzyjemnie dudniący dźwięk. Fala basowa może być jednak również częściowo lub nawet całkowicie niwelowana przez odbicia.
Tak zwany antyszum może być również generowany sztucznie – na przykład poprzez użycie drugiego subwoofera na przeciwległej ścianie. To z kolei eliminuje odbicia i związane z nimi dudnienie. Efekt przeciwfazy jest również idealny dla słuchawek z redukcją szumów.
Optymalny dźwięk w domu: systemy kina domowego firmy Teufel
▶ LT 4 + Yamaha RX-V6A “5.1-Set L”: Dzięki temu zestawowi kina domowego otrzymujesz gotowy do odtwarzania kompletny system 5.1 z niezwykle smukłymi aluminiowymi kolumnami hi-fi. Bezprzewodowo sterowany i potężny subwoofer, cztery duże głośniki średniotonowe o średnicy 75 mm i kopułkowy głośnik wysokotonowy o średnicy 20 mm zapewniają ekscytującą jakość dźwięku w filmach, muzyce i grach.
▶ CINEBAR PRO: Ten wysokiej klasy soundbar z subwooferem o średnicy 250 mm i ośmioma przetwornikami high performance to swoisty znak ostrzegawczy: Umieszczaj go tylko tam, gdzie żaden sąsiad nie będzie świadkiem okropnie potężnego basu! Ciesz się wypełniającym pomieszczenie wirtualnym dźwiękiem przestrzennym.
Więcej produktów do kina domowego w sklepie Teufel
Podsumowanie
- Fale dźwiękowe są znacznie bardziej złożone, niż mogłoby się początkowo wydawać. Rozchodzą się one w różny sposób w zależności od typu głośnika i poziomu częstotliwości. Fale dźwiękowe rozchodzą się również w różny sposób w pomieszczeniach i na zewnątrz.
- W najgorszym przypadku może to wywołać niepokojące efekty, takie jak niepożądane odbicia dźwięku.
- Podczas konfigurowania systemu hi-fi lub kina domowego należy wziąć pod uwagę rozchodzenie się fal dźwiękowych i związane z tym odbicia dźwięku.
- Skuteczna ochrona przed hałasem jest ważna, aby zachować dobre relacje z sąsiadami.
Zdjęcie 1: Kieu Truòng na Pixabay, Pixabay License
Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.