Jeżeli w głośnikach słychać szumy lub trzaski, może to znacznie osłabić jakość dźwięku. Jednakże nie każdy szum jest sygnałem zakłócającym, a często głośniki nie są za niego odpowiedzialne. Jeśli chcesz znaleźć przyczynę, musisz dokładnie wsłuchać się w odtwarzany dźwięk. W tym artykule spróbujemy znaleźć przyczynę tego uciążliwego szumu.
O szumach i brzękach
Każdy może sobie wyobrazić jakieś szumy czy szelesty. Ale niewiele osób wie, co one oznaczają pod względem fizycznym. W akustyce jest to równoczesne występowanie fal dźwiękowych o zupełnie innych częstotliwościach (Hertz) i poziomach dźwięku, czyli przeciwieństwo dźwięku o stałej wysokości – można to również nazwać chaosem fal dźwiękowych. Najbardziej znanym z nich jest prawdopodobnie biały szum, który uwydatnia się przy wysokich częstotliwościach. W przypadku szumu w tle ważne jest, aby rozróżnić, czy są to szumy czy brzęki o niskiej częstotliwości, ponieważ mają one zazwyczaj inne przyczyny i występują głównie w subwooferach.
Wskazówka: Co zrobić, gdy subwoofer brzęczy? Tutaj znajdziesz odpowiedź.
Szumy dochodzące z głośników nie muszą być koniecznie sygnałem zakłócającym
Same głośniki nie powodują zazwyczaj żadnych szumów. Dotyczy to przynajmniej pasywnych przetworników dźwięku, których działanie jest zależne od odtwarzacza. I to właśnie tam zazwyczaj znajduje się przyczyna szumów, tj. w odbiorniku lub wzmacniaczu AV. Dzieje się tak dlatego, że wzmacniacze zawsze wytwarzają szum tła lub szum własny. Zazwyczaj jest on słyszalny, gdy do odbiornika lub wzmacniacza nie jest podłączone nic poza głośnikami, a głośność jest zmniejszona. Przy niewielkiej odległości prawie zawsze słychać szumiący dźwięk. To zjawisko jest często określane jako stosunek sygnału do szumu (S/N). Jak głośny jest ten szum, zależy głównie od jakości systemu. W praktyce nie powinno to pogorszyć ogólnego wrażenia dźwiękowego.
Jeśli zakłócenia są tak głośne, że przeszkadzają w odbiorze sygnału dźwiękowego, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia. Uszkodzone kable i wtyczki mogą powodować zakłócenia podobne do szumów. Zazwyczaj powodem jest usterka w elektronice wzmacniacza. Stuprocentową pewność daje test: zmień położenie głośników i zwróć uwagę na to, czy szumy się przenoszą. Jeśli położenie źródła szumów pozostaje niezmienne, to wiele wskazuje na to, że źródłem błędu jest układ elektroniczny wzmacniacza. Jeżeli natomiast szum zmienia swoje położenie, oznacza to, że w jednym z przetworników jest coś nie tak. Ale jeśli głośniki szumią, przyczyna może się znajdować również zupełnie gdzie indziej.
W internecie często można znaleźć informacje, że szumy z głośników można usunąć, podłączając rezystor między wzmacniaczem a głośnikiem. Jest to oczywiście możliwe, ale zwykle nie jest to konieczne. Bardziej efektywne jest zwrócenie uwagi na impedancję głośników. Powinna ona odpowiadać mocy wzmacniacza.
Chcesz dowiedzieć się, jak działają głośniki i w jaki sposób powstaje dźwięk? W takim razie zajrzyj tutaj.
Gdy pliki audio powodują szumy
Głośniki mogą być również ” za dobre” dla źródła odtwarzania. Na przykład pliki MP3 o stratnej kompresji nie dostarczają danych w zakresie wysokich częstotliwości. Głośniki wysokiej jakości nie są wtedy w stanie pokazać swoich możliwości. Zamiast tego dźwięk szumi przy wysokich tonach. Ponadto, uszkodzone nagrania lub pliki mogą same zawierać zakłócenia. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy hałas jest stały czy występuje tylko w przypadku niektórych źródeł odtwarzania.
Poradnik: Usłyszałeś ostatnio bardzo fajny utwór, ale nie masz pojęcia, jak on się nazywa? Tutaj znajdziesz interesujące sposoby na znalezienie raz usłyszanego utworu.
Gdy dźwięk trzeszczy i szarpie – inne przyczyny problemów z dźwiękiem
Hałasy i szumy nie są jedynymi zakłócającymi sygnałami. Głośniki również mogą trzeszczeć. Często wskazuje to na wady materiałowe, takie jak luźne połączenia. Aby to sprawdzić, możesz wykonać następujące czynności:
- Jeśli podczas zginania przewodu głośnikowego trzaski lub trzeszczenia zmieniają się, oznacza to, że styk jest luźny. Należy zwrócić szczególną uwagę na końcówkę kabla znajdującego się we wtyczce i w wejściu głośnikowym.
- Aktywne głośniki można podłączyć do różnych źródeł lub urządzeń odtwarzających, aby sprawdzić, czy nie ma uszkodzenia w gniazdku jack.
- Głośność wyjściowa urządzenia źródłowego lub oprogramowania odtwarzającego powinna być ustawiona na maksymalny poziom. Następnie głośniki powinny być wyregulowane w celu dokładnego ustawienia głośności. Brzęczenie i trzaski mogą wystąpić, gdy głośność głośników jest ustawiona na najwyższym poziomie, a urządzenie źródłowe jest całkowicie ściszone.
Mocny dźwięk i niski poziom szumów – kompletne systemy audio Teufel
▶ THEATER 500 KOMBO: Ten zestaw stereo to idealne połączenie: głośniki podłogowe z systemem trójdrożnym zapewniają krystalicznie czysty dźwięk. Są one napędzane przez potężny 200-watowy odbiornik CD, który przetwarza sygnały za pomocą Bluetooth, USB i DAB+.
▶ CONSONO 35 CONCEPT Surround Power Edition 5.1 set: Żadnych szumiących głośników komputerowych, żadnych trzeszczących głośników notebooka – ten system 5.1 tworzy dźwięk hi-fi tam, gdzie go do tej pory brakowało. CONSONO 35 można łatwo podłączyć do komputerów, notebooków, konsoli do gier i telewizorów. Mocny wzmacniacz Class D zapewnia czystą, mocną i precyzyjną pracę głośników.
Te produkty mogą być dla Ciebie interesujące:
Podsumowanie: Głośniki zazwyczaj nie szumią
- Szumy powodowane są występowaniem fal dźwiękowych o różnych częstotliwościach i poziomach głośności.
- Kiedy głośniki szumią, nie należy tego mylić z brzęczeniem, gdyż ma on zazwyczaj inne przyczyny.
- W większości przypadków szumy nie są generowane przez głośniki, ale przez wzmacniacz lub amplituner.
- Uszkodzony wzmacniacz może w pewnych okolicznościach powodować głośny szum.
- Pliki audio o stratnej kompresji mogą być również odpowiedzialne za powstawanie szumów.