Aplikacje muzyczne do samochodu

Radio, odtwarzacz kasetowy, odtwarzacz CD, port USB i złącze mini jack: wraz ze zmieniającym się gustem muzycznym kierowców, rozwijają się także nowe możliwości słuchania muzyki w samochodzie. Jednakże w jaki sposób można odtwarzać muzykę z platform streamingowych w samochodzie? W tym artykule omówimy systemy Android Auto, Apple CarPlay i Echo Auto oraz pokażemy ich możliwości dotyczące odtwarzania muzyki.

Streaming muzyki w aucie

Po pierwsze: Oczywiście zawsze masz możliwość podłączenia swojego telefonu do radia samochodowego za pomocą interfejsów, takich jak Bluetooth, USB i AUX, i sterowania aplikacją za pomocą wyświetlacza telefonu. Bezpieczniejsze jest jednak korzystanie ze zintegrowanych rozwiązań. Jeśli samochód jest wyposażony w system multimedialny, można bardzo łatwo odtwarzać ulubioną muzykę.

W tym celu należy nawiązać połączenie za pomocą kabla USB lub adaptera Lightning albo przez sieć wi-fi lub technologię Bluetooth. System multimedialny samochodu wyświetli wówczas na ekranie aplikacje z telefonu, które zostały w tym celu odblokowane. Teraz możesz wygodnie obsługiwać te aplikacje za pomocą wyświetlacza na desce rozdzielczej bez konieczności odblokowywania telefonu. Jednak najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem sterowania systemem jest wydawanie poleceń głosowych.

Producenci sami decydują, jakie aplikacje dopuszczają do użytku w samochodzie. Platformy streamingowe, jak Spotify czy Deezer, są zazwyczaj dostępne. Warunkiem jest często posiadanie subskrypcji premium na daną usługę. Ponadto, potrzebna jest także odpowiednio duża ilość danych z telefonu lub bezpośrednio przez sieć wi-fi w samochodzie.

Odtwarzanie muzyki w systemie Android Auto

Android Auto to funkcja umożliwiająca sterowanie aplikacjami z telefonu z systemem Android za pośrednictwem samochodowego systemu multimedialnego. Jest to szczególnie przydatne podczas planowania trasy i raportów o ruchu drogowym, prowadzenia rozmów telefonicznych i wysyłania wiadomości głosowych oraz odtwarzania dźwięku. Dostępne usługi pozwalają nie tylko na przesyłanie muzyki, ale także audiobooków i podcastów. Funkcja ta zapewnia mnóstwo rozrywki, zwłaszcza podczas długich podróży.

Do korzystania z systemu potrzebna jest aplikacja Android Auto. Jest ona dostępna w systemie Android 10 lub nowszym – w przeciwnym razie można ją pobrać w sklepie Play. Minimalnym wymaganiem jest telefon z systemem Android 6.0. Do bezprzewodowego połączenia wymagany jest system Android 11, ale w przypadku telefonów producentów Google lub Samsung wystarczy również system Android 10, a w niektórych przypadkach także Android 9. Ważne jest, aby plan taryfowy na transmisję danych był aktywny i aby sieć wi-fi 5 GHz była obsługiwana. W przeciwnym razie konieczne będzie użycie kabla USB. Nawet wtedy do wykonywania połączeń telefonicznych konieczne jest połączenie Bluetooth.

Sterowanie odbywa się za pomocą wyświetlacza w samochodzie lub polecenia głosowego za pośrednictwem asystenta Google. Warunkiem jest posiadanie w samochodzie odpowiedniego wyświetlacza oraz zgodność zainstalowanego systemu z systemem Android Auto.

Wybór aplikacji jest wprawdzie ograniczony, ale stale rośnie. Obecnie (lipiec 2021) w systemie Android Auro dostępne są trzy najpopularniejsze usługi streamingowe: Spotify, Deezer i Amazon Music.

Przeznaczony dla Android 6.0 lub nowszy
Połączenie Kabel USB, wi-fi, Bluetooth (sieć komórkowa)
Dostępne aplikacje streamingowe YouTube Music, Spotify, Deezer, Amazon Music, 7digital, Qobuz, Audible, Google Podcasts, TuneIn i wiele więcej.

Odtwarzanie muzyki za pomocą Apple CarPlay

Firma Apple oferuje taką samą funkcję dla iPhone’ów w ramach usługi CarPlay. Procedura jest podobna do tej w systemie Android Auto: należy pobrać aplikację CarPlay z App Store i podłączyć iPhone do systemu multimedialnego w samochodzie. Można to zrobić za pomocą kabla – potrzebny jest adapter Lightning na złącze USB! – lub bezprzewodowo za pomocą adaptera USB sterowanego przez Bluetooth, który następnie nawiązuje połączenie przez sieć wi-fi. System CarPlay jest kompatybilny z iPhone’ami od 5. generacji, które mają zainstalowany co najmniej system operacyjny iOS 7.1.

Systemem można sterować za pomocą ekranu dotykowego lub przycisków sterujących, a także za pomocą asystenta głosowego Siri* firmy Apple. Samochód musi także obsługiwać system Apple CarPlay.

Usługa Apple Music jest już dostępna w systemie CarPlay. Można także korzystać z aplikacji Spotify, Deezer, Amazon Music lub TIDAL. Dostępne są także podcasty, audiobooki i samochodowe aplikacje radiowe.

*Asysten głosowy Siri nie obsługuje języka polskiego.

Przeznaczony dla iOS 7.1 lub nowszy
Połączenie Adapter Lightning na złącze USB, adapter do sieci wi-fi i Bluetooth
Dostępne aplikacje streamingowe Apple Music, Spotify, Deezer, Amazon Music, Tidal, Audible, TuneIn i wiele więcej

Echo Auto: system Amazon Alexa w samochodzie

Firma Amazon znalazła inne rozwiązanie dla streamingu muzyki w samochodzie: nazywa się Echo Auto, a asystentem głosowym jest Alexa*. To dodatkowe urządzenie ma umożliwiać korzystanie z asystenta głosowego firmy Amazon podczas jazdy samochodem. W tym celu urządzenie wyposażono w osiem wbudowanych mikrofonów, które zapewniają zrozumienie poleceń głosowych nawet w przypadku hałasu ulicznego lub odtwarzania muzyki.

Zasada działania jest podobna jak w przypadku zintegrowanych systemów Android Auto i Apple CarPlay: użytkownik podłącza system Echo Auto do telefonu przez Bluetooth lub kabel AUX i uzyskuje dostęp do aplikacji Alexa. Dzięki odpowiednim umiejętnościom asystenta Alexa można również sterować aplikacjami muzycznymi w samochodzie za pomocą poleceń głosowych. Jeśli więc używasz aplikacji Alexa w telefonie komórkowym, to rozwiązanie jest dla Ciebie idealne. Ponadto mikrofony można w każdej chwili wyłączyć za pomocą jednego przycisku.

*Asysten głosowy Alexa nie obsługuje języka polskiego.

Przeznaczony dla aplikacja Alexa
Połączenie Bluetooth, 3,5 mm kabel mini jack, micro USB (do ładowania)
Dostępne aplikacje streamingowe między innymi: Amazon Music, Apple Music, Spotify, Deezer, Audible, TuneIn

Odtwarzanie muzyki przez aplikację Spotify

Słuchanie muzyki przez Spotify w samochodzie

Aplikacja Spotify jest już często dostępna w systemach jak Android Auto lub Apple CarPlay, a nawet w niektórych systemach multimedialnych. W tym drugim przypadku nie trzeba nawet podłączać telefonu, lecz wystarczy skorzystać z aplikacji bezpośrednio za pomocą zintegrowanego systemu. Na stronie internetowej Spotify można dowiedzieć się, którzy producenci samochodów oferują tę funkcję.

Dla starszych pojazdów lub tych, które nie są wyposażone w kompatybilny system, także pojawiło się rozwiązanie: Spotify Car Thing. Jest to inteligentny odtwarzacz muzyczny do samochodu, który można obsługiwać za pomocą poleceń głosowych, ekranu dotykowego lub pokrętła. Urządzenie ma zastąpić zintegrowany system multimedialny i jest połączone z telefonem przez Bluetooth. Obsługa jest możliwa za pośrednictwem konta Spotify, które jest aktywne w telefonie. W związku z tym konieczne jest posiadanie subskrypcji premium.

Usługa Spotify Car Thing nie jest jeszcze dostępna w Polsce, gdyż jest jeszcze testowana w USA (Stan na kwiecień 2021).

Możliwości odtwarzania muzyki za pomocą Spotify w samochodzie:

  • bezpośrednio poprzez system multimedialny w samochodzie
  • przez system Android Auto lub Apple CarPlay w połączeniu z telefonem
  • poprzez połączenie Bluetooth z telefonem
  • poprzez połączenie kablowe (USB lub AUX) z telefonem
  • poprzez Spotify Car Thing (nie jest jeszcze dostępny) w połączeniu z telefonem

Przenośne głośniki Bluetooth marki Teufel

Chciałbyś poprawić jakość odtwarzanej muzyki w swoim samochodzie? Przenośne głośniki marki Teufel gwarantują niezawodną jakość dźwięku podczas jazdy! Zwróć uwagę na to, aby głośniki były odpowiednio przymocowane podczas jazdy samochodem.

Chętnie podróżuje: BOOMSTER GO

ROCKSTER GO 2: To urządzenie jest gotowy na wszystko – w samochodzie i na zewnątrz. Przenośny głośnik Bluetooth ROCKSTER GO 2 jest niezwykle kompaktowy, wytrzymały i zapewnia bogaty dźwięk stereo dzięki technologii Dynamore®. Bateria zapewnia odtwarzanie aż do 28 godzin i można ją szybko naładować. Dzięki technologii Bluetooth z aptX™ można również przesyłać muzykę w samochodzie w jakości zbliżonej do płyty CD.

BOOMSTER GO: Chciałbyś jeszcze bardziej kompaktowy głośnik? BOOMSTER GO świetnie sprawdzi się podczas podróży, zmieści się do każdej walizki i jest idealny podczas jazdy samochodem. Wydajne przetworniki gwarantują mocny dźwięk bez żadnych zniekształceń nawet w głośnym otoczeniu.

Inne głośniki Bluetooth w sklepie Teufel

ROCKSTER

ROCKSTER

4149,00 zł4599,00 zł
ROCKSTER GO 2

ROCKSTER GO 2

599,00 zł689,00 złW różnych kolorach
BOOMSTER

BOOMSTER

1399,00 zł1749,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie: Streaming muzyki w samochodzie

  • Nowoczesne systemy multimedialne pozwalają na wygodny i bezpieczny streaming muzyki podczas jazdy samochodem.
  • Dzięki zintegrowanym systemom, takim jak Android Auto czy Apple CarPlay, możesz odtwarzać muzykę ze swojego telefonu.
  • Dodatkowe urządzenia, takie jak Spotify Car Thing lub Echo Auto, umożliwiają streaming muzyki nawet bez kompatybilnego sprzętu.
Zdjęcie tytułowe i zdjęcie 1  iStock ©Bence Bezeredy Inne zdjęcia: Teufel

Powiązane artykuły

Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.