Prezenty kojarzymy zazwyczaj z czymś pozytywnym. Obdarowana przez nas osoba cieszy się z poświęconej jej uwagi i z pięknego oraz pożytecznego prezentu, a szczera radość i zadowolenia tej osoby od razu wywołuje uśmiech na naszych twarzach. Szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia wiele osób coraz krytyczniej spogląda na tony papieru ozdobnego z powłoką wykonaną z błyszczącej folii lub brokatu, plastikowe kokardy czy też taśmy klejące w nieskończonych ilościach. Czy na prawdę jest to nam potrzebne? Jeśli poszukujesz pomysłów na alternatywne pakowanie prezentów, to dobrze trafiłeś!
Papier do pakowania jako alternatywa dla papieru ozdobnego
Przejście z klasycznego i kolorowego papieru ozdobnego na szary papier do pakowania nie wymaga wiele wysiłku. Produkcja tego rodzaju papieru zużywa mniej wody i energii oraz nie wykorzystuje pierwotnych włókien drewna. Inną zaletą jest bardzo korzystna cena i to, że nie trzeba szukać odpowiednich motywów na każdą okazję.
Owinięty zwykłym, grubym sznurkiem prezent od razu wygląda świąteczniej. Ponadto masz wiele możliwości personalizacji każdego prezentu. Oto kilka pomysłów:
- Napisz życzenia lub namaluj coś: napisz krótką wiadomość, udekoruj papier punktami, gwiazdkami czy też figurami geometrycznymi, namaluj choinkę, świeczkę urodzinową lub kwiaty.
- Taśmy dekoracyjne: kolorowe taśmy dekoracyjne – nazywane również Washi Tape – są bardziej przyjazne środowisku niż zwykła taśma klejąca z tworzywa sztucznego. Poza tym możesz wybrać odpowiedni motyw taśmy dekoracyjnej, idealnie pasujący do określonej okazji.
- Dekoracja naturalnymi materiałami: zamocuj gałązkę rozmarynu, drzewa iglastego, gałązkę z owocami, ususzonymi lub świeżymi kwiatami, jesiennymi listkami lub innymi naturalnymi ozdobami, które znajdziesz podczas spaceru.
- Stemple: stemple są dostępne w sklepach pod dostatkiem. Możesz sięgnąć po świąteczne motywy, kwiaty czy też literki do ozdobienia prezentu. Majsterkowicze mogą również stworzyć sprawdzone stemple z ziemniaków.
- Zawieszki wykonane z masy solnej: bardzo proste do wykonania są zawieszki z masy solnej. Do wykonania masy musisz wymieszać tylko mąkę, wodę i sól. Masę możesz dobrowolnie udekorować.
Również bez opakowania wyglądają świetnie: produkty marki Teufel
Opakowanie jako część prezentu
Opakowanie prezentu jest przyjazne środowisku szczególnie wtedy, gdy jest ono częścią prezentu. W myśl japońskiej tradycji Furoshiki możesz użyć ładnej chusty i elegancko ją zawinąć. Prezent możesz również owinąć w szal, ręczniczek, fartuch kuchenny, wsadzić w skarpetkę lub torbę z włókna jutowego. Jeśli dokładne składanie, zginanie, zawijanie papieru i wiązanie kokardy podczas pakowania prezentów to dla Ciebie istna udręka, ten pomysł z pewnością Ci się spodoba: zapakuj prezenty w drewnianej skrzyni lub plecionym koszyczku z włókna jutowego lub łyka. Taka propozycja jest świetnym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy chcesz podarować kilka małych prezentów.
Jeśli jednak wierzysz w swoje umiejętności zawijania i pakowania prezentów, poniższy filmik pokazuje podstawową technikę Furoshiki:
Recykling: skorzystaj ze starych opakowań
Recykling jest bardzo przyjazny środowisku – w końcu nie trzeba produkować niczego nowego, tylko możemy skorzystać z tego, co posiadamy. Również w przypadku opakowań do prezentów możemy wykorzystać rzeczy, które już mamy w swoim domu. Zawiń prezenty w gazetę, stare mapy, nuty, strony z komiksów czy też skrawki tapety. Świetnym rozwiązaniem są również wielkoformatowe kartki z kalendarza. Możesz również zrobić srebrne zawieszki do prezentów z wieczka od jogurtu lub złote zawieszki z wnętrza opakowania po pralinkach.
Nawet jeśli chcesz zapakować małe, nieporęczne czy też delikatne prezenty, nie musisz sięgać po gotowe kartony ozdobne dostępne w sklepach. Stare pudełka po butach, blaszane pojemniki po ciastkach lub herbacie, rozcięte opakowanie płatków śniadaniowych, a nawet rolki papieru toaletowego czy też stare słoiki świetnie nadają się jako opakowanie do prezentów.
Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno nowego papieru ozdobnego, gdyż nie chcesz rezygnować z kolorowych wzorów, możesz sięgnąć po jego ekologiczną wersję. W sklepach dostępny jest już przyjazny środowisku papier ozdobny wykonany z przetworzonego papieru. Dostępna jest nawet taśma klejąca z przetworzonego tworzywa sztucznego. Świadomie robienie zakupów robi różnicę.
Papier ozdobny – reaktywacja
Kupiony czy też samodzielnie zrobiony: papier ozdobny może byc używany wielokrotnie, tak samo jak kokardy, które wystarczy ponownie zwinąć i wyprasować. Również torebki prezentowe, w których otrzymujemy na przykład wino, mogą być używane wiele razy. To samo tyczy się ozdobnych zawieszek. Warto przechowywać wszystkie opakowania, które nie są porwane czy uszkodzone.
Bezpiecznie zapakowany
- ▶ deuter x plecak Teufel UP BERLIN: ten plecak jest przyjazny środowisku z wielu powodów. Po pierwsze został on stworzony w 100% z przetworzonego materiału. Po drugie chroni on słuchawki SUPREME ON przed bryzgami wodnymi i zadrapaniami w zintegrowanej, flauszowej torbie.
- ▶ deuter x torba Teufel SUPREME ON:również ta mała torba do słuchawek SUPREME ON została stworzona z przetworzonych butelek PET i chroni słuchawki przed uderzeniami, kurzem i wodą.
- ▶ Inne torby i etui ochronne do głośników Bluetooth znajdziesz w naszym sklepie internetowym Teufel
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o produkcji torby i plecaka deuter x Teufel, przejdź do interesującego wywiadu z projektantką firmy deuter Maren Peper.