Przegląd adapterów audio

Adaptery audio służą nam pomocą, gdy nie możemy bezpośrednio podłączyć odtwarzacza z systemem dźwiękowym. Powody niekompatybilności pojedynczych komponentów audio mogą być różnorodne: czasami wzmacniacze lub słuchawki są znacznie starsze niż odtwarzacze lub niezbędne złącza są po prostu już zajęte. Ponadto, wiele standardów złączy zostało ulepszonych. W większości przypadków adaptery audio mogą pomóc.

Adapter audio do wtyczki jack i cinch

Kable audio z wtyczkami typu cinch i jack są od lat powszechnie stosowane w branży audio. W przeciwieństwie do innych rodzajów sygnałów, elektrycznie przenoszony sygnał analogowy posiada pewną zaletę: można go łatwo powielić bez obawy o utratę jakości. Odbywa się to za pomocą adapterów typu Y i wielu rozdzielaczy, które są po prostu podłączone do odpowiedniego wyjścia. Poniżej prezentujemy przegląd niektórych analogowych adapterów audio:

  • ➥ Podwójny lub wielokrotny adapter do wyjść jack: za pomocą rozdzielacza sygnału można na przykład wyprowadzić sygnał kablowy dla dwóch par słuchawek na smartfonie lub na odtwarzaczu MP3.
  • ➥ Adapter lub kabel typu Y do wyjścia mono cinch w stereo: ten wariant pojawia się przykładowo podczas podłączania subwoofera do wzmacniacza. Dzięki odpowiedniemu adapterowi lub kablowi typu Y jest możliwe podłączenie wzmacniacza z wyjściem Mono-Sub-Out do subwoofera z dwoma wejściami.
  • ➥ Adapter audio do stereo cinch (RCA) na złącze jack 3,5 mm: dzięki tym adapterom można połączyć notebooki, smartfony i inne urządzenia źródłowe z gniazdem jack do wzmacniacza lub amplitunera AV dzięki gniazdku jack.
  • ➥ Adapter do USB na złącze jack: od pojawienia się iPhone 7 adaptery USB typu C lub Apple Lightning na złącze jack stały się ważniejsze niż kiedykolwiek. Dzięki tym przejściówkom słuchawki z wtyczką jack są również wtedy używane, gdy odtwarzacz posiada tylko port USB typu C.
  •  
Adapter typu Y do wtyczki jack
Adapter typu Y do wtyczki jack

Adaptery audio do złącza S/PDIF

Przez długi czas najważniejszym standardem do przesyłania cyfrowych danych audio był S/PDIF. Ta technologia złączy obsługuje dwa różne połączenia kablowe lub wtykowe: TOSLINK i cyfrowy koaksjalny. Również dla TOSLINK oferowane są adaptery audio w znanego rodzaju konstrukcji Y. W przeciwieństwie do elektrycznie przesyłanych sygnałów ze złącza cinch i jack, optycznie przesyłany sygnał TOSLINK nie może być powielony.

Adapter TOSLINK typu Y jest zawsze zwrotnicą. Dzięki niej nie trzeba przekładać żadnych kabli we wzmacniaczu, gdy nie ma wystarczającej ilości wolnych gniazd TOSLINK. Adapter nie może jednak zasilać dwóch urządzeń jednocześnie w sygnał świetlny.

Jeśli chcemy pierwotnie cyfrowo wyprowadzony sygnał audio przesłać do analogowego gniazdka cinch, zwykły adapter nie wystarczy. W takim wypadku tak zwany konwerter musi przetworzyć sygnał cyfrowy na analogowy. Podobnie jest w przypadku adaptera cyfrowo koaksjalnego na TOSLINK. Wprawdzie oba warianty kablowe i wtykowe współpracują ze złączem S/PDIF, ale w jednym wypadku sygnał jest przesyłany elektrycznie, a w drugim optycznie. W związku z tym niezbędny jest również adapter.

Głośniki stereo Teufel

ULTIMA 40 ACTIVE

ULTIMA 40 ACTIVE

2999,00 zł3899,00 złW różnych kolorach
DEFINION 3S + DENON DRA-900H

DEFINION 3S + DENON DRA-900H

5799,00 zł8199,00 złW różnych kolorach
RADIO 3SIXTY

RADIO 3SIXTY

1049,00 zł1549,00 złW różnych kolorach

Zamieszanie pojawia się niekiedy w przypadku adapterów z wtyczką jack i prostokątnym gniazdkiem TOSLINK. Inaczej niż możnaby przypuszczać, taki adapter nie zamienia analogowego sygnału z wyjścia jack na cyfrowy sygnał świetlny – do tego potrzebny jest wcześniej wspomniany konwerter. Adaptery do złącza jack na TOSLINK są właściwie przydatne tylko wtedy, gdy urządzenie źródłowe może wysłać sygnał optyczny. Takie gniazdka do złączy S/PDIF na jack można znaleźć przede wszystkim w notebookach lub komputerach stacjonarnych.

Adapter Bluetooth marki Feintech– bezprzewodowa alternatywa

FeinTech Bluetooth Audio System
Nadajnik i odbiornik Bluetooth, odpowiedni do wszystkich słuchawek Teufel Bluetooth lub soundbarów
  • System audio Bluetooth FeinTech: W Twoim systemie brakuje wejść? Dlaczego całkowicie nie zrezygnować z kabli? Adapter Bluetooth Feintecha sprawia, że jest to możliwe! Działa on jako nadajnik lub odbiornik i jest po prostu podłączony do wzmacniacza za pomocą złącza jack lub kablem optycznym. Aby Twój system nie stracił na jakości dźwięku, adapter obsługuje kodek Quallcomm aptX.

Podsumowanie: Adaptery audio umożliwiają proste rozwiązania do przesyłania sygnałów analogowych

  • Adapter audio do wtyczek jack i cinch umożliwiają powielanie sygnałów analogowych bez utraty jakości dźwięku.
  • Adapter typu Y do gniazd mono na stereo cinch służą do tego, aby podłączyć subwoofer i odtwarzacz do wzmacniacza.
  • Połączenie między cyfrowym złączem S/PDIF a analogowym złączem jest możliwe tylko dzięki konwerterowi analogowo-cyfrowemu.
  • Do połączenia między obiema metodami transmisji S/PDIF TOSLINK i cyfrowej koaksjalnej niezbędny jest konwerter.
Zdjęcie1: ©FranckinJapan, określone prawa zastrzeżone. Źródło: Pixabay

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.