Niech żyje radio! Spojrzenie z szerszej perspektywy pokazuje, że radio jest nadal źródłem informacji, które dociera do największej liczby ludzi na całym świecie. Zanim mogliśmy usłyszeć pierwszą audycję radiową, liczni naukowcy i inżynierowie spędzili bardzo dużo czasu nad opracowaniem wszystkich niezbędnych technologii. Z okazji Światowego Dnia Radia , który przypada 13 lutego, spoglądamy wstecz na historię radia.
O Światowym Dniu Radia
13 lutego 1946 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych powołało do życia Radio Narodów Zjednoczonych (UN Radio). Ta stacja, która chce informować swoich słuchaczy o najważniejszych wydarzeniach ze świata, jest odbierana w wielu różnych językach na całym świecie. Ten dzień ma upamiętniać to ważne wydarzenie i wzmocnić dalszą międzynarodowa współpracę. Dlatego włącz swoje radio 13 lutego i ustaw swoją ulubioną stację radiową – wiele nadawców ma w programie specjalne emisje i małe wydarzenia z okazji radiowego święta.
Każdego roku Światowy Dzień Radia i jego jubileuszowe wydarzenia mają inne hasło przewodnie: w 2014 r. była to równość płci, w 2018 r. skupiono się na sporcie, a w 2021 r. były to trzy tematy jednocześnie: ewolucja, innowacja i łączność.
W 2024 roku dzień radia obchodzono pod hasłem “Radio: Stulecie informowania, rozrywki i edukacji” (ang.„Past, Present and Future”). Na oficjalnej stronie możemy przeczytać:
To niezwykłe osiągnięcie, że ważne medium komunikacji masowej jest nadal aktualne po 100 latach i nadal oznacza wolność słowa, przyjemność i wiedzę. Z dumą opowiadając jego historię, powitajmy przyszłość radia w następnym stuleciu.
Audrey Azoulay, UNESCO
Słuchawki marki Teufel
„Halo, Halo” – narodziny radia
Do czasu wynalezienia radia wielu naukowców i inżynierów wykonywało wstępne prace w celu opracowania niezbędnych technologii. Kamieniem milowym było zademonstrowanie fal elektromagnetycznych w 1887 r. przez Heinricha Hertza. Były one niezbędne do bezprzewodowego przesyłania wiadomości. Telefony i telegrafy mogą być również postrzegane jako ważne etapy wstępne do powstania radia.
Patent na pierwsze radio został przyznany Guglielmo Marconiemu w 1904 roku – choć wykorzystał on do tego wynalazek Nikoli Tesli. Tesla zademonstrował bezprzewodową transmisję fal radiowych za pomocą transformatora rezonansowego już w 1883 roku. Nie myślał on jednak o wykorzystaniu tego wynalazku jako medium komunikacyjnego, a jedynie do bezprzewodowego przesyłania energii. Tesli przypisano jednak później wynalezienie pierwszego radia. Niemniej jednak Marconi odniósł wielki sukces dzięki wynalezieniu radia za swojego życia – a nawet otrzymał nagrodę Nobla.
Polskie Radio zaczęło nadawać stały program w kwietniu 1926 r. Pierwsza do mikrofonu wypowiedziała się Janina Sztompkówna, która powitała słuchaczy słowami: “Halo, halo, tu Polskie Radio Warszawa, fala 480”.
Źródło: Narodowcy.net
Radio na przestrzeni wieków
Radio było wynalazkiem, który wzbudził duże zainteresowanie – otworzyło ono zupełnie nowe możliwości komunikacji: bezprzewodowo i na dużą odległość można było wysyłać wiadomości głosowe do kilku odbiorców jednocześnie i je odsłuchać.
W okresie międzywojennym program radiowy opierał się w dużej mierze na audycjach kulturalnych, pojawiali się tam pisarze, aktorzy i dyrygenci. Z radiem związani byli m.in. Jan Parandowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Maria Kuncewiczowa, Stefan Jaracz czy Aleksander Zelwerowicz. W 1935 r. pracę jako pianista rozpoczął w Polskim Radiu Władysław Szpilman.
6 września 1939 została zrujnowana stacja nadawcza w Raszynie, ale 7 września zaczęła nadawać Warszawa II, utworzona na rozkaz dowódcy obrony Warszawy gen. Waleriana Czumy i cywilnego komendanta stolicy prezydenta Stefana Starzyńskiego. Stacją kierował dyrektor muzyczny Polskiego Radia Edmund Rudnicki. Warszawa II nadawała przemowy Stefana Starzyńskiego, dostarczała wiadomości ze świata, aktualizowała wiedzę słuchaczy na temat wydarzeń w stolicy i ogłaszała alarmy lotnicze. 1 października 1939 Polskie Radio przeszło do działalności tajnej.
Znaczenie radia i przebieg jego historii zmieniały się w czasie:
- Po II wojnie światowej reaktywowano działalność Polskiego Radia. Już w 1949 programów nadawanych przez rozgłośnię można było posłuchać w całej Polsce.
- W latach 50-tych Polskie Radio przeszło znaczną modernizację techniczną. W 1973 roku rozpoczęto nadawanie Programu II Polskiego Radia.
- W okresie PRL, kiedy radio stało się jednym z kanałów propagandy władz komunistycznych, ważną rolę w przekazywaniu obiektywnych informacji odegrały zagraniczne rozgłośnie, szczególnie Radio Wolna Europa. Dzięki tej stacji można było zdobyć wiedzę o wydarzeniach, do których emisji nie dopuszczała cenzura.
- Choć za przełomowy uznaje się rok 1990, kiedy z Warszawy i Krakowa zaczęły nadawać najbardziej wpływowe rozgłośnie, faktyczne przełamywanie monopolu Polskiego Radia było procesem powolnym.
- Dopiero w 1994 roku zostały wydane pierwsze zezwolenia na nadawanie naziemne.
- Dzisiaj radio internetowe staje się coraz większym standardem dla wielu, przy tym należy zaznaczyć, że nie każde gospodarstwo domowe posiada jeszcze klasyczne radio – przynajmniej w Europie. W wielu innych krajach świata radio jest nadal najważniejszym źródłem wiadomości.
A dzisiaj? Radio z 360 stopniom dźwiękiem podbija rynek
Nie tak dawno temu większość radioodbiorników po prostu sobie grała i była ledwo zauważalna. Najlepszym sposobem na słuchanie stacji radiowych było stanie bezpośrednio przed urządzeniem. Oczywiście taki dźwięk jest już przestarzały w porównaniu do urządzeń pozbawionych szumów cyfrowych i internetowych stacji radiowych. Dzięki RADIO 3SIXTY Teufel udowadnia, że stworzenie radia z dobrym dźwiękiem jest możliwe.
Dzięki technologii dźwięku 360 stopni, RADIO 3SIXTY w końcu stawia dźwięk radia w centrum, bez względu na to, gdzie się znajduje. Sekretem doskonałego dźwięku są dwie tak zwane soczewki akustyczne, które są niewidoczne z zewnątrz. Są one umieszczone bezpośrednio nad dwoma skierowanymi w górę przetwornikami, jak pokazano to na poniższym schemacie. Fale dźwiękowe są następnie odbijane przez soczewki we wszystkich kierunkach. Rezultatem jest 360-stopniowy dźwięk.
Mają serce dla stacji radiowych: radia marki Teufel
MUSICSTATION: Oprócz radia, to urządzenie może nawet odtwarzać kolekcję płyt CD. Wystarczy włożyć płytę, podkręcić głośność i powspominać stare, dobre czasy. MUSICSTATION ma również wyraźną przewagę, jeśli chodzi o funkcje streamingu: Amazon Music, Spotify Connect, radio internetowe, DAB+ i radio FM.
RADIO 3SIXTY: odbiera klasyczne radio FM oraz radio cyfrowe DAB+. To urządzenie jest również kompatybilne z wi-fi i Bluetooth: Radio 3Sixty z 360-stopniowym dźwiękiem chętnie odtworzy Twoją ulubioną playlistę ze Spotify.
Stwórz własny program muzyczny: dzięki głośnikom streamingowym