Każdy, kto trochę interesuje się dobrym dźwiękiem, nie może ignorować technologii Dolby. Firma odegrała decydującą rolę w rozpowszechnieniu dźwięku przestrzennego w kinach i salonach; ukształtowała przejście z analogowego na cyfrowy dźwięk przestrzenny, znacznie uprościła dostępność dźwięku przestrzennego, a ostatnio zaprezentowała metodę odtwarzania dźwięku 3D dzięki technologii Atmos. W tym artykule omówimy poszczególne standardy Dolby.
Ray Dolby – nazwisko, które oznacza dobry dźwięk
Bez Raya Dolby’ego świat technologii audio wyglądałby dziś zupełnie inaczej. Był wizjonerem, wynalazcą i założycielem najważniejszej firmy zajmującej się analogowymi i cyfrowymi formatami audio. Dzięki swojej firmie absolwent Uniwersytetu Stanford stworzył pierwsze procesy redukcji szumów i odegrał kluczową rolę w rozwoju dźwięku przestrzennego. Jego szczególną ambicją było to, aby jego wynalazki były rozpowszechniane również wśród prywatnych słuchaczy.
Dolby Surround
Odbieramy hałasy i dźwięki przestrzennie, dzięki czemu możemy dokładnie określić, gdzie znajduje się źródło dźwięku i jak się porusza. Przez długi czas nie było to możliwe w przypadku nagranego dźwięku. Na ratunek przyszła technologia Dolby Surround: wprowadzona w 1982 roku analogowa metoda odtwarzania początkowo obsługiwała trzy kanały, a czwarty kanał został dodany po aktualizacji w 1987 roku. Technologia ta opiera się na procesie matrycowania, który przechowuje informacje dla 4 kanałów na 2 ścieżkach audio. Obecnie proces ten odgrywa rolę tylko w starszych systemach. Jednak matrycowanie jest nadal ważne w erze cyfrowych informacji audio. Metoda przechowywania jest wykorzystywana na przykład w nowych wersjach Dolby Pro Logic.
Dolby Pro Logic II
Standardy Dolby Pro-Logic to unowocześnienia dźwięku przestrzennego. Przygotowują one dane audio, które w rzeczywistości są dostępne tylko w stereo, do odtwarzania w systemach surround. Obecny standard Dolby Pro Logic II obsługuje nawet konfiguracje 9.1. Nawiasem mówiąc, “upmixing” działa również, jeśli dane audio są dostępne dla konfiguracji 5.1. Dolby Pro Logic jest zintegrowany z wieloma naszymi dekoderami, dzięki czemu systemy wielokanałowe mogą być w pełni wykorzystane. Obejmuje to na przykład nasz CONSONO 25 CONCEPT Surround 5.1-Set.
Dolby Digital (Plus)
Kiedy Dolby Digital po raz pierwszy pojawiło się w kinach, a następnie w salonach w latach 90-tych, oznaczało to przejście z analogowego na cyfrowy dźwięk przestrzenny. Stratny proces odtwarzania cyfrowego obsługuje 5.1 kanałów i jest standardem na płytach DVD. Dalszyą aktualizacją jest Dolby Digital Plus. Potencjalnie obsługuje on 13.1 kanałów i został opracowany do odtwarzania na telewizorach HD i dla treści online. Dolby Digital Plus wymaga mniejszej przepustowości i zapewnia lepszą jakość dźwięku. To pierwsze jest jednym z głównych powodów, dla których wiele usług streamingowych, takich jak Netflix, oferuje dużą część swoich filmów i seriali w Dolby Digital Plus.
Wskazówka do czytania: Tutaj szczegółowo przedstawiamy Dolby Digital Plus.
Pełny bas w kinie domowym
Dolby E
W technologii Dolby E kodek umożliwia przechowywanie i przetwarzanie danych audio. Dane są przechowywane na maksymalnie 8 kanałach i mogą one być edytowane niezależnie od siebie. Szczególną zaletą jest powiązanie danych audio z obrazami. Upraszcza to znacznie edycję obrazów. Kodek może być również używany do odtwarzania standardów takich jak Dolby Digital, w tym powiązanych metadanych.
Dolby Virtual Speaker
Potężny dźwięk przestrzenny bez systemu 5.1? Dzięki technologii Dolby Virtual Speaker (DVS) jest to możliwe. Dzięki tej metodzie odtwarzania, systemy stereo i soundbary również wytwarzają wypełniający pomieszczenie dźwięk przestrzenny, w którym słuchacz odbiera wydarzenia dźwiękowe, które mają miejsce z boku i za nim. Aby to osiągnąć, sygnały audio są modulowane w taki sposób, że odbieramy tak zwane wirtualne źródła dźwięku. Wyjaśniamy dokładnie, jak działa tworzenie wirtualnych źródeł dźwięku w naszym artykule na temat wirtualnego dźwięku przestrzennego.
Dolby True HD
Dolby True HD to cyfrowy, wielokanałowy standard Dolby, który umożliwia przesyłanie danych audio do słuchacza bez utraty danych. Proces ten został opracowany z myślą o płytach Blu-ray. Zapewnia to inżynierom dźwięku wystarczający zakres, aby pomieścić wszystkie dane przy użyciu inteligentnych metod przechowywania. Nowoczesne amplitunery AV oczywiście również obsługują ten standard Dolby. Jest on jednak znacznie gorszy od swojego konkurenta DTS HD Master.
Dolby Atmos
Dzięki Dolby Atmos Kalifornijczycy po raz kolejny dokonali prawdziwej rewolucji. Standard ten dodaje kolejny wymiar wysokości do krajobrazu dźwiękowego. Kiedy coś dzieje się nad naszymi głowami na ekranie telewizora, możemy również usłyszeć odpowiedni dźwięk z góry dzięki Dolby Atmos. Dolby wykorzystuje nową, opartą na obiektach metodę odtwarzania. Dzięki tej metodzie dźwięk 3D może być odtwarzany w systemie 5.1.2 – pod warunkiem, że głośniki są przygotowane na technologię Dolby Atmos i dostępny jest odpowiedni dekoder. Standard 3D jest również wykorzystywany w całej serii kin Dolby Atmos.
Wskazówka: Cały artykuł na temat Dolby Atmos można przeczytać tutaj.
Dolby Vision
Dzięki Dolby Vision, Dolby próbuje również ustanowić standardy odtwarzania wideo. Standard ten jest stosowany w przypadku obrazów telewizyjnych o szczególnie wysokim zakresie kontrastu (HDR). Obecnie standard ten jest przyjmowany przez producentów filmów i producentów urządzeń, chociaż istnieje również konkurent dla “wysoce dynamicznego” formatu obrazu Dolby. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat Dolby Vision.
Systemy firmy Teufel z tchnologią Dolby
▶ CONSONO 25 CONCEPT Surround Power Edition “5.1-Set”: Ten rozrywkowy system 5.1 należy do kategorii najpotężniejszych na świecie kompletnych systemów 5.1 do konsol, filmów i komputerów. Dwudrożne głośniki satelitarne z dużym przetwornikiem średniotonowym i precyzyjnym głośnikiem wysokotonowym doskonale współgrają z subwooferem. Głośnik centralny zawiera dwa głośniki średniotonowe dla jeszcze lepszej zrozumiałości mowy. Dzięki Bluetooth 5.0, karcie dźwiękowej 5.1 USB-C i bezprzewodowemu pilotowi możesz cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie.
▶ ULTIMA 40 KOMBO Power Edition to dwie świetnie brzmiące kolumny podłogowe, które w połączeniu z potężnym subwooferem zapewniają fantastyczny dźwięk kina domowego. Dźwiękiem zarządza amplituner Kombo 62 CD. Niezależnie od tego, czy chodzi o klasyczne płyty, radio cyfrowe DAB+, czy streaming za pomocą Spotify – ten gotowy do odtwarzania system może obsłużyć prawie wszystko dzięki Bluetooth i NFC.
▶ Więcej kompletnych systemów kina domowego, w tym amplitunerów AV, można znaleźć w naszym sklepie.
Dźwięk Atmos w systemach audio Teufel
Logo ©Dolby
Zdjęcie 1: Clyde Adams III „Ray Dolby: Technologies Transforming the Entertainment Experience“, Źródło: Flickr.com Licencja: CC BY 2.0.
Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.