Za pomocą equalizera, także znanego jako korektora dźwięku, możesz dostosować dźwięk do własnych preferencji lub do konkretnej akustyki pomieszczenia. Funkcje korektora różnią się w zależności od typu urządzenia i producenta. Korektory są dostępne jako stałe regulatory lub jako regulatory oparte na aplikacji i oprogramowaniu. W tym artykule opisujemy ich rolę dla obrazu dźwiękowego oraz wyjaśniamy, jak możesz odpowiednio ustawić korektor.
Podstawowe terminy związane z korektorem dźwięku
Przyjrzyjmy się najpierw najważniejszym terminom związanym z korektorem dźwięku. Przede wszystkim, czym dokładnie jest korektor dźwięku? (ang. Equalizer). Korektor dźwięku używamy do optymalizacji sygnałów audio. Mówiąc dokładniej, można użyć korektora do wzmocnienia lub stłumienia określonych częstotliwości, takich jak niskie tony (basy) lub wysokie tony (treble), w celu poprawy brzmienia utworu muzycznego, nagrania głosowego lub dowolnej treści audio. Nawiasem mówiąc, częstotliwości są mierzone w hercach (Hz), co odpowiada jednemu drganiu na sekundę.
Ludzkie ucho odbiera dźwięk w zakresie częstotliwości od około 20 do 20 000 Hz. Podstawową zasadą jest to, że fale dźwiękowe przechodzące przez pomieszczenie z niską częstotliwością zawsze wytwarzają niskie dźwięki. Jeśli częstotliwość wzrasta, odbieramy je jako wyższe tony. To, jak odbieramy fale dźwiękowe, zależy od ich zakresu częstotliwości. Na przykład dźwięki o niskiej częstotliwości w zakresie od 20 do 100 Hz odbieramy tylko w ograniczonym zakresie (jako różne wysokości), a bardziej jako buczenie lub dudnienie.
Z kolei dźwięki o wysokiej częstotliwości słyszymy znacznie lepiej i potrafimy je zlokalizować. Na przykład, szczególnie dobrze odbieramy wysokie częstotliwości między 2000 a 6000 Hz. Jednak w jeszcze wyższych zakresach częstotliwości odchylenia mogą być zwykle tolerowane, ponieważ przynajmniej dorośli nie słyszą już dobrze dźwięków powyżej 13 000 Hz, jeśli w ogóle.
Lepszy dźwięk za jednym przyciskiem?
W większości wzmacniaczy stereo jest już zintegrowana jedna lub więcej opcji regulacji dźwięku. Różnorodność tych opcji zależy od producenta i konstrukcji produktu. Kontrowersje budzi rozpowszechniony w szczególnie niedrogich urządzeniach przycisk „Loudness” (głośność). Jeśli ta funkcja zostanie włączona, tony wysokie, a zwłaszcza basy, zostaną znacznie podkreślone. To, co wydaje się poprawiać brzmienie kiepskich plików mp3 z dużą kompresją, jest odrzucane przez wielu purystów dźwiękowych, ponieważ (dobre) oryginalne nagrania są mocno zmodyfikowane.
Coroczny Dynamic Range Day poświęcony jest temu tematowi już od kilku lat i walczy z takimi zniekształceniami dźwięku w samozwańczej „Loudness War”.Inne popularne i, w porównaniu z przyciskiem “Loudness”, sensowne funkcje lub elementy sterujące, to:
- Treble (tony wysokie): Tutaj możesz podkreślić lub obniżyć wysokie częstotliwości dźwięku.
- Mindrange: Podkreślanie lub obniżanie średnich częstotliwości.
- Bass: Ta regulacja dźwięku pozwala na wzmocnienie lub tłumienie niskich częstotliwości.
- Balance: Możliwość podkreślenia odtwarzania dźwięku z lewej lub prawej strony.
Rzadko używane: zewnętrzne korektory
W sektorze hi-fi – a jeszcze częściej w technice nagrywania – stosowane są również oddzielne, zewnętrzne korektory. Umożliwiają one regulację zakresu częstotliwości w znacznie dokładniejszy sposób niż tylko za pomocą powyżej dosyć powierzchownie wyjaśnionych funkcji. Zakres częstotliwości jest podzielony na pasma częstotliwości, które można zwiększyć lub zmniejszyć. Szeroko rozpowszechnione są korektory z siedmioma lub dziesięcioma pasmami częstotliwości.
Jednak zewnętrzne korektory występują stosunkowo rzadko w sprzęcie stereo, ponieważ w dobrze dopasowanym i dostrojonym systemie duże ingerencje w paśmie częstotliwości są zwykle zbędne. Zewnętrzny korektor można podłączyć do wzmacniacza stereofonicznego – jeśli jest dostępny – poprzez wyjście Tape-Out (tzw. sterowanie pasmem tylnym). W przypadku oddzielnego przedwzmacniacza i wzmacniacza końcowego, często istnieje możliwość podłączenia i regulacji korektora.
Systemy stereo zapewniające mocny dźwięk hi-fi
Dla najlepszego obrazu dźwiękowego: dopasowanie akustyki pomieszczenia i ustawień sprzętu
Głośniki są zaprojektowane w warunkach uprzednio zdefiniowanej, przypuszczalnej akustyki pomieszczenia, ponieważ nie każdy aspekt w pomieszczeniu może być brany pod uwagę. W rezultacie nawet dobrze dopasowane głośniki w salonie w domu mogą brzmieć inaczej niż oczekiwano. W szczególności pozycja słuchacza, odległości i meble, które mają wpływ na odbijanie fal dźwiękowych, zmieniają wrażenia dźwiękowe.
Ogólnie rzecz biorąc, wrażenia słuchowe są subiektywne! Jeśli więc uważasz, że dźwięk jest zbyt wyważony, może to zależeć od Twojego osobistego gustu. Warto więc spróbować odpowiednio ustawić sygnał audio za pomocą korektora.
Możesz oczywiście dostosować korektor do swoich osobistych preferencji. Niektóre systemy cyfrowe lub te oparte na oprogramowaniu oferują fabryczne ustawienia pasma częstotliwości (“Presets“), dostosowane do konkretnych gatunków muzycznych.
W jakim stopniu te słupki trafią w Twój gust, zależy od indywidualnego przypadku. Częstymi i typowymi dla danego gatunku muzycznego ustawieniami korektora są:
- Hip-hop i Pop: Ze względu na dużą ilość basu występującą w piosenkach często zaleca się uwydatnienie ich na krzywej częstotliwości.
- Jazz: W tym przypadku najlepszym ustawieniem jest zrównoważenie pasma częstotliwości.
- Rock and Metal: Tutaj zastosowanie ma reguła starej, dobrej „wanny” z uwydatnionymi dźwiękami wysokimi i niskimi oraz obniżonymi dźwiękami średnimi.
- Klasyczne: Wiele fabrycznych ustawień krzywej częstotliwości podkreśla wysokie tony muzyki klasycznej.
W przypadku systemów kina domowego (np. 5.1 lub 7.1), dostrojenie głośników odbywa się poprzez ich kalibrację.
Korektor dla lepszego dźwięku podcastów
Korzystanie z cyfrowych korektorów w celu słyszalnej poprawy dźwięku jest obecnie stosunkowo łatwe. W internecie można znaleźć niezliczone poradniki na temat optymalizacji brzmienia głosu za pomocą korektora. Nie potrzeba do tego nawet drogich, profesjonalnych narzędzi. Wiele darmowych programów do edycji dźwięku ma już zintegrowane wtyczki korektora, w tym narzędzie open source Audacity. Poniższy zrzut ekranu przedstawia przykład ustawienia korektora, które sprawia, że dźwięk głosu wydaje się bardziej podkreślony.
Oczywiście nie ma jednego ustawienia, które optymalizowałoby każdy głos tak samo dobrze. Zależy to między innymi od płci, mikrofonu, barwy głosu i akustyki. Obowiązuje tutaj następująca zasada: po prostu wypróbuj kilka ustawień i zawsze korzystaj z funkcji “Podgląd”. Nawet jeśli nie masz (jeszcze) doświadczenia w projektowaniu dźwięku i technologii audio, Twoja subiektywna percepcja pomoże Ci znaleźć przyjemny obraz dźwiękowy.
Wskazówka: Tak stworzysz swój własny podcast
Głośniki i słuchawki Teufel – wyważony dźwięk z indywidualną możliwością regulacji
Tworząc nasze produkty zwracamy szczególną uwagę na to, aby pasmo przenoszenia było jak najbardziej liniowe, a tym samym, aby odtwarzany był wyważony dźwięk. Dzięki wielu kompletnym systemom stereo Teufel oraz głośnikom wi-fi masz również możliwość wyboru zestawu do Twoich osobistych preferencji muzycznych.
▶ Ultima 40 Active: Te trójdrożne głośniki ze zintegrowanym wzmacniaczem stereo spełnią każde muzyczne życzenie. Jeśli chciałbyś coś poprawić, możesz to zrobić za pomocą regulatorów tonów wysokich i niskich oraz zmiennej częstotliwości zwrotnicy w podłączonym subwooferze.
▶ CAGE: Teufel Audio Center oferuje różnorodne ustawienia dźwiękowe w zestawie słuchawkowym do gier CAGE, w tym dziesięciopasmowy korektor.
▶REAL BLUE TWS 3: Te słuchawki True Wireless douszne będą towarzyszyć Ci wszędzie. Dzięki hybrydowej aktywnej redukcji szumów można skutecznie blokować większość hałasów zewnętrznych. Ustawienia dźwięku można łatwo dostosować za pomocą aplikacji Teufel Headphones.
Świetny dźwięk w podróży: głośniki Bluetooth firmy Teufel
Ustawianie korektora: krótkie podsumowanie najważniejszych faktów
- Korektory to urządzenie sterujące dźwiękiem, za pomocą którego można tłumić lub wzmacniać określone częstotliwości sygnałów audio w celu poprawy jakości dźwięku.
- Ludzkie ucho odbiera częstotliwości (mierzone w hercach) w zakresie od 20 do 20 000 Hz.
- Funkcje takie jak Balance, Treble i Bass można zwykle znaleźć we wzmacniaczach stereo.
- Zewnętrzne korektory umożliwiają ustawienie zakresów częstotliwości dla określonych pasm częstotliwości.
- Szczególnie korektory cyfrowe lub programowe oferują wiele charakterystycznych ustawień fabrycznych (Presety) dla danego gatunku muzycznego.
- Prowadzisz podcast i chcesz zoptymalizować brzmienie swojego głosu? Istnieją programy audio typu open source, takie jak Audacity, które mają już zintegrowane wtyczki korektora.