Bieganie zimą: porady dla treningu na świeżym powietrzu

Niebo jest zachmurzone, termometr pokazuje temperaturę ledwo powyżej zera, a w Twojej głowie pojawia się myśl: a może by tak pójść pobiegać? Odpowiedź brzmi: TAK! Bieganie zimą może być wyzwaniem – ale takim, które się opłaca. Istnieje wiele ważnych powodów, dla których nie powinniśmy rezygnować z regularnej dawki świeżego powietrza i światła słonecznego (nawet przy pochmurnej pogodzie) połączonej z ćwiczeniami, zwłaszcza w zimnej i ciemnej porze roku. Przygotowaliśmy dla Ciebie parę wskazówek, które sprawią, że bieganie zimną stanie się o wiele przyjemniejsze.

Sport zimą: na zewnątrz przynosi o wiele więcej korzyści

Każdy z nas to wie: ruch i świeże powietrze są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Połączenie obu tych elementów ma zatem sens – i to o każdej porze roku. Szczególnie zimą nasz organizm czerpie wiele korzyści z regularnego uprawiania sportu pod gołym niebem. O ile latem ciągle przebywamy na zewnątrz, o tyle zimą często pędzimy tylko od drzwi do drzwi. Podczas ferii zimowych często i chętnie wychodzimy na zewnątrz – ale również w życiu codziennym, między pracą a domem, powinniśmy uzwględnić odrobinę ruchu na świeżym powietrzu. Powodów przemawiających na korzyść biegania jest wiele:

  • Brak światła słonecznego zimą może powodować zły nastrój – zimowa chandra to nie wymyślona plotka. Poza tym nasz układ odpornościowy potrzebuje, oprócz wielu innych rzeczy, witaminy D. Nasz organizm wprawdzie sam ją wytwarza, ale potrzebuje do tego światła dziennego.
  • Również ruch powoduje poprawę nastroju, gdyż podczas fizycznej aktywności uwalniane są hormony szczęścia, które automatycznie powodują lepszy nastrój. Nawet poziom stresu znacznie się zmniejsza. Wiele rzeczy, które właśnie spędzają Ci sen z powiek, mogą okazać się zupełnymi błachostkami po krótkiej przebieszce.
  • Jeśli przez resztę roku regularnie biegasz, a zimą robisz sobie radykalną przerwę, wiosną będzie Ci o wiele trudniej wrócić do formy. Zamiast całkowicie rezygnować z biegania, lepiej spróbuj ograniczyć liczbę dni w tygodniu, w których biegasz. Dzięki temu zachowasz dobrą kondycję przez całą zimę.

Bieganie zimą: odpowiednie wyposażenie to podstawa

Przygotowując się na bieganie zimą powinieneś oczywiście ubrać się inaczej niż latem. Ale czego konkretnie potrzebujemy do dobrego i przyjemnego treningu na świeżym powietrzu?

Ubieraj się „na cebulkę”

Podobnie jak zimą, styl „na cebulkę” jest również dobrym wyborem do biegania. Warstwa podstawowa powinna składać się z oddychającej i regulującej wilgoć odzieży sportowej lub bielizny termoaktywnej, która zapobiega gromadzeniu się potu na skórze i odprowadza go na zewnątrz. Na to powinieneś założyć coś, coś będzie cię ogrzewać. Na przykład koszulkę lub bluzę z polaru. Jako warstwa wierzchnia świetnie nadaje się cienka i przeciwdeszczowa kurtka lub tylko wiatroszczelna kamizelka, gdy na zewnątrz jest sucho. W zależności od dokładnych warunków pogodowych, zawsze możesz dopasować swój strój.

Najlepiej ubrać się tak, abyś na początku miał lekkie dreszcze. Ruch szybko Cię rozgrzeje i dzięki temu unikniesz przegrzania Twojego ciała, gdy jesteś za grubo ubrany. Po kilku razach na pewno znajdziesz odpowiedni strój do biegania.

REAL BLUE TWS 3 będzie Ci towarzyszył podczas każdej pogody.

Wskazówka na dobry start: Rozgrzej się w domu. Nie musi być to intensywna rozgrzewka – w końcu nie powinnieneś wychodzić spocony na zimne powietrze. Pare przysiadów, pajacyków i trucht w miejscu w zupełności wystarczą, a Tobie będzie się łatwiej i lepiej biegało.

  • Mobilizuj stawy i mięśnie dzięki dynamicznemu rozciąganiu
  • Przysiady i wypady aktywują ważne grupy mięśni

Nie zapomnij o utrzymaniu ciepłych stóp

Szczególnie zimą powinieneś nosić wodoodporne buty, aby Twoje stopy były suche nawet podczas jesiennej pluchy. Buty do biegania są najczęściej najlepszym wyborem, gdyż mają one bezpieczny bieżnik, dzięki czemu będziesz mógł pewnie biegać. Do tego możesz dobrać specjalne skarpety do biegania, które utrzymują ciepło, są termoaktywne, dobrze przylegają do stopy i bezpośrednio ogrzewają Twoją łydkę i ścięgno Achillesa.

Dodatkowe wyposażenie do biegania zimą

Ponieważ dużo ciepła tracimy właśnie przez naszą głowę, w zimne dni powinniśmy pomyśleć o założeniu cienkiej czapki lub opaski na głowę. W przeciwnym razie bieganie pod wiatr stanie się bardzo nieprzyjemne. Do tego możesz dobrać rękawiczki do biegania: trzymanie rąk w kieszeniach podczas biegania to niezbyt dobry pomysł.

Za bezpieczeństwo podczas biegania zimą odpowiadają specjalne odblaski. Niektóre z nich są już bezpośrednio zintegrowane w ubraniu. Jeśli nie, powinieneś pomyśleć o zakupie na przykład opaski odblaskowej. Jeśli biegasz po zmroku, powinieneś zadbać o to, abyś był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Idealnym towarzyszem może okazać się również latarka na głowę, dzięki której rozpoznasz trasę, po której biegniesz. W miastach latarnie uliczne oświetlają wszystko bardzo dokładnie. Ale jeśli musisz przebiec przez ciemną uliczkę lub biegasz na wsi, taka latarka zadba o Twoje bezpieczeństwo i sprawi, że będziesz dla innych również widoczny.

Które słuchawki nadają się do biegania i na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Słuchaj muzyki lub podcastów podczas biegania

Masz już odpowiednie ubrania – teraz musisz tylko zebrać się w sobie? Z motywującą muzyką w uszach jest to o wiele łatwiejsze. To nie żart! Naukowo udowodniono, że muzyka może zwiększyć wydajność. A jeśli nie masz przed sobą wymagającej sesji treningu interwałowego, tj. wzrost wydajności dzięki ulubionej muzyce nie jest dla Ciebie tak ważny, nadal masz mnóstwo podcastów i audiobooków, które uprzyjemnią Ci sesje biegowe.

Warto wiedzieć: Mamy również wskazówki dotyczące odpowiednich słuchawek do biegania

Słuchawki marki Teufel

ZOLA

ZOLA

389,00 zł549,00 złW różnych kolorach
AIRY TWS 2

AIRY TWS 2

349,00 zł429,00 złW różnych kolorach
ZOLA

ZOLA

389,00 zł549,00 złW różnych kolorach

Po treningu powinieneś się ogrzać

Jeśli jesteś już rozgrzany i zaczynasz się pocić, powinieneś udać się do ciepłego mieszkania zaraz po zakończeniu biegania, a następnie wskoczyć pod gorący prysznic, ubrać się w suche i ciepłe rzeczy i na końcu rozciągnąć się trochę po treningu. Dzięki temu Twoje ciało odpocznie po tak intensywnym wysiłku.

Porządne rozciąganie po intensywnym treningu sprawia o wiele więcej przyjemności z dźwiękiem

Ale zanim wskoczysz pod ciepłą kołdrę, powinieneś dobrze wysuszyć Twoje ubrania, zanim powędrują one do prania. Nie zapomnij również o butach: jeśli są mokre, wyłóż je gazetą, zamiast stawiać je na kaloryferze. To ochroni materiał przed zniszczeniem.

Abyś nie zmarzł podczas biegania, zaplanuj trasę tak, abyś na samym początku biegł pod wiatr. Droga powrotna z wiatrem jest nie tylko przyjemniejsza, ale też sprawi, że nie wyziębisz Twojego organizmu, zanim dotrzesz do domu.

One również lubią spacery zimą: głośniki marki Teufel

Głośnik bezprzewodowy Rockster Cross w śniegu
Gra nawet przy -10 stopniach: Głośnik ROCKSTER CROSS kocha zimę.

▶ Model ROCKSTER CROSS marznie tylko w naprawdę niskich temperaturach. Ze względu na swój rozmiar jest trochę nieporęczny podczas joggingu. Dzięki paskowi do przenoszenia możesz jednak zabrać go ze sobą na wszystkie inne zimowe przygody na świeżym powietrzu. Możesz też zabrać ze sobą kumpla treningowego, który będzie Ci towarzyszył podczas jazdy na rowerze – dźwięk Twojej ulubionej playlisty sprawi, że będziesz jeszcze bardziej zmotywowany.

ROCKSTER GO 2: Równie wytrzymały jak jego większy brat, ale nieco bardziej kompaktowy. Gumowana obudowa jest wodoodporna zgodnie z normą IP67. Ten przenośny głośnik jest również certyfikowany do minus 10 stopni, więc z pewnością nie nabawi się odmrożeń.

Słuchawki douszne Teufel

AIRY TWS 2

AIRY TWS 2

349,00 zł429,00 złW różnych kolorach
AIRY TWS 2

AIRY TWS 2

349,00 zł429,00 złW różnych kolorach
SUPREME IN

SUPREME IN

249,00 zł429,00 złW różnych kolorach

Podsumowanie

  • Zimą powinieneś również regularnie biegać, aby nie wypaść z treningowej rutyny.
  • Spędzając czas na świeżym powietrzu, organizm uzupełnia ważną witaminę D. Pomaga to zwalczyć zimową chandrę.
  • Podczas biegania zimą należy ubierać się “na cebulę”. Na początku możesz poczuć lekki dreszczyk z powodu zimna. Zapobiegnie to przegrzaniu podczas biegu z powodu zbyt grubego ubrania.
  • Muzyka nie tylko motywuje w szare dni, ale udowodniono, że zwiększa wydajność.

Powiązane artykuły

  1. Mongolian
    11. Jun. 2024, 14:26

    Super wskazówki. Bieganie zimą może być naprawdę przyjemne, wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. Wełniane czapki i rekaiwczki wool & cashmere mogą pomóc w tym, aby było nam ciepło i przyjemnie podczas każdej aktywności fizycznej.

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.