Kiedy głośniki szumią – Poszukiwanie czystego dźwięku

Jeżeli w głośnikach słychać szum lub trzaski, może to znacznie osłabić jakość dźwięku. Kiedy głośniki szumią i trzaskają, często nie jest jasne, jaki jest tego powód. Tutaj możesz dowiedzieć się, co może być powodem tego hałasu. Często głośniki nie są za niego odpowiedzialne. Jeśli chcesz znaleźć tego przyczynę, musisz dokładnie się wsłuchać. Tutaj będziemy szukać śladów tych przeszkód.

O szumach i brzękach

Każdy może sobie przedstawić jakieś szumy czy szelesty. Ale niewiele osób wie, co to oznacza pod względem fizycznym. W akustyce oznacza to, równoczesne występowanie fal dźwiękowych o zupełnie innych częstotliwościach (Hertz) i poziomach dźwięku, czyli przeciwieństwo dźwięku o stałej wysokości dźwięku – można byłoby to również nazwać chaosem fal dźwiękowych. Najbardziej znanym z nich jest prawdopodobnie biały szum z akcentem na wysokość. W przypadku przeszkód na tle szumu ważne jest, aby rozróżnić czy to szumy, czy brzęki o niskiej częstotliwości. Mają one zazwyczaj inne przyczyny i występują głównie w subwooferach.

Szumy z głośników nie muszą być koniecznie sygnałem zakłócającym

Same głośniki nie powodują zazwyczaj żadnych szumów. Dotyczy to przynajmniej pasywnych przetworników dźwięku, które są zależne od odtwarzacza. I to właśnie tam zazwyczaj znajduje się przyczyna szumów, tj. przy odbiorniku lub wzmacniaczu A/V. Jest tak dlatego, że wzmacniacze zawsze wytwarzają podstawowy lub naturalny szum. Zazwyczaj jest on słyszalny, gdy do odbiornika lub wzmacniacza nie jest podłączone nic poza głośnikami i głośność jest zmniejszona.

Przynajmniej przy niewielkiej odległości prawie zawsze słychać szumiący dźwięk. Jest to często określane jako stosunek sygnału do szumu (S/N). Jak głośny on jest, zależy głównie od jakości systemu. W praktyce, nie powinno to pogorszyć ogólnego wrażenia dźwiękowego.

Głośniki szumią z powodu elektroniki wzmacniacza
W większości przypadków za przeszkody odpowiada elektronika wzmacniacza.

Jeśli zakłócenia są tak głośne, że przeszkadzają w odbiorze, najprawdopodobniej nastąpił defekt. Uszkodzone kable i wtyczki mogą powodować zakłócenia podobne do szumów. Zazwyczaj powodem jest błąd w elektronice wzmacniacza. Test da pewność: zmień położenie głośników i zwróć uwagę, czy przeszkadzające dźwięki się przenoszą.

Jeśli pozycja źródła szumów pozostaje niezmieniona, to wiele wskazuje na to, że źródłem błędu jest układ elektroniczny wzmacniacza. Natomiast, jeżeli szum zmienia swoją pozycję, oznacza to, że w jednym z przetworników jest coś nie tak. Ale jeśli głośniki szumią, przyczynę można też znaleźć zupełnie gdzie indziej.

Gdy pliki audio powodują szumy

Głośniki mogą być rzeczywiście ” za dobre” dla źródła odtwarzania. Pliki MP3 który zawiera straty, na przykład, nie dostarczają danych w zakresie wysokich częstotliwości. Głośniki wysokiej jakości nie są wtedy w stanie w ogóle się pochwalić swoją jakością. Zamiast tego, dźwięk szumi przy wysokich tonach. Ponadto, złe nagrania lub pliki mogą same zawierać zakłócenia. Dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy hałas jest ciągły, czy występuje tylko w przypadku niektórych źródeł odtwarzania.

Kiedy trzeszczy i szarpie – Inne przyczyny problemów z dźwiękiem

Hałas i szumy nie są jedynymi zakłócającymi sygnałami. Głośniki też mogą trzeszczeć i trzaskać. Często wskazuje to na wady materiałowe, takie jak rozluźnione połączenia. Aby to sprawdzić, możesz zrobić następującą rzecz:

  • Jeśli podczas zginania przewodu głośnikowego zmieni się trzask lub trzeszczenie, styk jest luźny. Należy zwrócić szczególną uwagę na końcówkę kabla na wtyku i wejściu głośnikowym.
  • Głośniki z zasilaniem można podłączyć do różnych źródeł lub urządzeń odtwarzających, aby sprawdzić, czy nie ma defektu w gnieździe jack.
  • Głośność wyjściowa urządzenia źródłowego lub programu odtwarzającego powinna być w pełni włączona. Głośniki powinny być następnie wyregulowane w celu dokładnego ustawienia głośności. Brzęczenie i trzaski mogą wystąpić, gdy głośniki są całkowicie rozkręcone, a urządzenie źródłowe jest ściszone.

Silny dźwięk i niski poziom szumów – kompletne systemy audio Teufel

Odbiornik CD chroni głośniki przed dymieniem.
Odbiornik CD KB 62 CR z niskim poziomem szumu
  • Kombo 500: Ten zestaw stereo posiada wszystko trójdrożne głośniki podłogowe zapewniają krystalicznie czysty dźwięk. Napędzane są one przez potężny 200-watowy odbiornik CD. Odbiornik przetwarza sygnały za pomocą Bluetooth, USB i DAB+
  • Concept E 450: Żadnych trzaskających głośników komputerowych, żadnych trzeszczących głośników notebooka – ten zestaw 5.1 tworzy dźwięk hi-fi tam, gdzie go do tej pory brakowało. Concept E 450 można łatwo podłączyć do komputerów, notebooków, konsol i telewizorów. Mocny wzmacniacz klasy D zapewnia czystą, mocną i precyzyjną pracę głośników.

Następujące produkty mogą być dla Państwa interesujące:

CONCEPT E 450 DIGITAL “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 40 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

ULTIMA 20 KOMBO

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Podsumowanie: Głośniki zazwyczaj nie wydają własnego szumu

  • Szumy powodowane są występowaniem fal dźwiękowych o różnych wysokościach częstotliwości i poziomach głośności.
  • Kiedy głośniki szumią, nie należy tego mylić z brzęczeniem. Ma to zazwyczaj inne przyczyny.
  • W większości przypadków szumy nie są generowane przez głośniki, lecz we wzmacniaczu lub odbiorniku.
  • Uszkodzony wzmacniacz może w pewnych okolicznościach powodować głośny szum.
  • Pliki audio, które zawierają straty, mogą być również odpowiedzialne za szumiący dźwięk.
Zdjęcie na stronie tytułowej: ©Michal Dočekal, CCD Noise pewne prawa zastrzeżone Źródło: Flickr
Zdjęcie 1:” Charakterystyka impedancji głośnika” autorstwa Pietza – Praca własna. Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Share Alike 3.0 za pośrednictwem Wikimedia Commons. –

Powiązane artykuły

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o głośnikach, systemach kina domowego i trendach Hi-Fi. Mamy również wiele praktycznych porad audio dla Twojego domu.